فرودگاه تبریز

17 تیر، 1399
17 تیر، 1399
مدت مطالعه :
تبریز سال‌ها به عنوان پایتخت ایران شناخته می‌شد و هم اکنون نیز جزو شلوغ‌ترین و مسافرپذیرترین شهرهای ایران در کنار تهران و مشهد است. از اوایل دهه 20 شمسی، مطالعات برای ساخت فرودگاه بزرگ و مجهز در منطقه‌ی شمال غرب ایران آغاز شد، جایی که امروز به نام فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز می‌شناسیم. در ادامه مطلب می‌خواهیم شما را با فرودگاه تبریز بیشتر آشنا کنیم.
تاریخچه فرودگاه شهید مدنی تبریز
مطالعات برای ساخت بزرگترین فرودگاه شمال غرب کشور از سال 1326 آغاز شد و در نهایت این فرودگاه در سال 1338 کار خود را آغاز کرد. به مانند تمامی فرودگاه‌های قدیمی، فرودگاه شهید مدنی تبریز نیز، به منظور آموزش و انجام کارهای نظامی ساخته شد و در سال‌های بعدی برای تردد و استفاده مسافران آماده گشت. فرودگاه بین المللی تبریز، به جهت نزدیکی با مرز ایران و کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق، همواره مورد توجه ایرانیان زیادی بوده و بسیاری از مسافران شرق و جنوب کشور که راه مستقیم برای تردد به این کشورها ندارند، از این فرودگاه برای رفتن به مقصد خود اقدام می‌کنند.
این فرودگاه در زمینی به وسعت 530 هکتار تاسیس شده و هنوز هم علاوه بر کاربردهای مسافری، کارکرد نظامی نیز دارد. پایگاه 2 شکاری تبریز در قسمت شمال و شرق فرودگاه قرار دارد و احتمالاً حین مدت حضور خود در فرودگاه، پرواز جت‌های نظامی را نیز ببینید. فرودگاه شهید مدنی تبریز، سالانه 2 میلیون مسافر را جا به جا می‌کند که آن را در بین پُرترددترین فرودگاه‌های کشور قرار می‌دهد.
پایانه‌های فرودگاه شهید مدنی تبریز
در حال حاضر، 3 ترمینال فعال در فرودگاه بین المللی تبریز وجود دارد. انواع سفرهای داخل کشور، خارج از کشور و به خصوص حج، از این ترمینال‌ها صورت می‌گیرد. با توجه به حضور شرکت‌های متعدد هواپیمایی در این فرودگاه، مسافران زیادی همه روزه در این پایانه‌ها جا به جا می‌شوند. ترمینال 1 برای پروازهای داخل کشور در نظر گرفته شده و باید از گیت‌های مخصوص به آن، عبور کنید. شرکت‌های اطلس گلوبال، هواپیمایی کاسپین، فلای‌دبی، ایران ایر، ایران ایرتور، کیش ایر، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی قشم، هواپیمایی سعودی، تیلویند ایرلاینز، انور ایر، پگاسوس، ترکیش ایرلاینز و هواپیمایی زاگرس در فرودگاه شهید مدنی تبریز حاضرند. قبل از ورود به هر کدام از ترمینال‌ها باید گیت بازرسی بدنی و وسایل را پشت سر بگذارید و سپس وارد سالن ترانزیت می‌شوید. در فرودگاه بین المللی تبریز نیز به مانند دیگر فرودگاه‌های کشور، قوانین خاصی وجود دارد که طبق آن به همراه داشتن وسایلی مانند سلاح‌های گرم و سرد، مواد مخدر، مایعات اشتعال پذیر و ... ممنوع است.
از دیگر امکان موجود در ترمینال‌های فرودگاه تبریز می‌توان به بخش بسته بندی بار، گمرک، فروشگاه‌های مواد غذایی، صنایع دستی، محصولات فرهنگی، قسمت اشیا گمشده، رستوران و کافی‌شاپ، اتاق سیگار، اتاق مادر و کودک در ترمینال 3، دستگاه‌های خود پرداز، بخش فوریت‌های پزشکی و بخش ارائه خدمات افراد کم توان و ناتوان جسمی حرکتی نام برد.
فرودگاه تبریز
فرودگاه تبریز
برنامه پروازهای فرودگاه شهید مدنی تبریز
در برنامه مسیرهای پروازی فرودگاه شهید مدنی تبریز، می‌توان شهرهای زیادی از ایران و دیگر نقاط جهان را مشاهده کرد. از فرودگاه تبریز پرواز مستقیم داخلی به فرودگاه‌های زیر وجود دارد:
فرودگاه بین المللی مهرآباد
فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد
فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز
فرودگاه بین المللی اهواز
فرودگاه بین المللی بندرعباس
فرودگاه بین المللی کیش
فرودگاه بین المللی قشم
فرودگاه عسلویه (خلیج فارس)
همچنین امکان پرواز مستقیم از فرودگاه تبریز به فرودگاه‌های خارجی زیر نیز وجود دارد:
فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول (ترکیه)
فرودگاه بین المللی ازمیر (ترکیه)
فرودگاه بین المللی ادنا (ترکیه)
فرودگاه بین المللی قیصریه (ترکیه)
فرودگاه بین المللی نجف (عراق)
فرودگاه بین المللی بغداد (عراق)
فرودگاه بین المللی ایروان (ارمنستان)
فرودگاه بین المللی باکو (آذربایجان)
به تازگی پرواز مستقیم به هامبورگ آلمان نیز به فرودگاه تبریز ایجاد شده اما هنوز برنامه‌ی مشخصی برای پرواز وجود ندارد و برای تهیه بلیت باید پیگیر اخبار آن باشید. البته تمامی این پروازها همه روزه انجام نمی‌شود و برای تهیه بلیت در روز خاص، بهتر است سایت فرودگاه تبریز را ببینید یا با اطلاعات پرواز تماس بگیرید.
دسترسی به فرودگاه شهید مدنی تبریز
برای رفتن به فرودگاه یا رفتن به سطح شهر از فرودگاه بین المللی تبریز، راه‌ها و گزینه‌های متعددی را در اختیار دارید. می‌توانید از طریق تاکسی‌های درون شهری، تاکسی اینترنتی و خودروی شخصی خود را به فرودگاه برسانید.
تاکسی‌های فرودگاه تبریز: می‌توانید برای رفتن به فرودگاه از تاکسی‌های ایستگاه راه‌آهن یا ترمینال آذربایجان استفاده کنید. در این دو ایستگاه، خودروهای مستقیم به فرودگاه حاضر هستند و می‌توانید با کمترین دردسر خود را به فرودگاه برسانید. از طرفی می‌توانید در هر نقطه‌ای از شهر، تاکسی اینترنتی یا دربست گرفته و خود را به فرودگاه برسانید.
فرودگاه تبریز
محوطه فرودگاه تبریز
مسیر خودروی شخصی به فرودگاه تبریز: برای رفتن به فرودگاه با خودروی شخصی می‌توانید از مسیر بلوار خلبان بابایی خود را به خارج شهر برسانید و از همان ابتدای مسیر وارد جاده فرودگاه شوید. بهترین مسیر اما از طریق بلوار آذربایجان و میدان آذربایجان است که سریعاً ورودی فرودگاه را می‌بینید.  
اجاره خودرو در تبریز: امکان اجاره خودرو در تبریز وجود دارد و می‌توانید در صورت نیاز، خودروی بدون راننده اجاره کرده و در مدت حضور خود از آن استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از واحد Europcar مستقر در فرودگاه تبریز فرم‌های لازم را دریافت کرده و پس از ارائه مدارک، خودروی خود را دریافت کنید.
برای رفتن به فرودگاه شهید مدنی به وسیله‌ی اتوبوس و مترو، کار راحتی ندارید. زیرا نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو و اتوبوس درون شهری تبریز نیز فاصله‌ی زیادی با فرودگاه دارد و ناچار خواهید شد تا دوباره تاکسی بگیرید. بهتر است از همان ابتدا مسیرتان را با تاکسی یا خودروی شخصی طی کنید و خیال رفتن با مترو و اتوبوس را نداشته باشید.
پارکینگ فرودگاه شهید مدنی تبریز
فرودگاه بین المللی تبریز، 2 پارکینگ مجزا و بزرگ دارد که می‌توانید از هر کدام آن‌ها برای پارک خودرو استفاده کنید. پارکینگ عمومی و روباز فرودگاه تبریز، در سمت چپ فرودگاه قرار دارد و به دلیل وسعت بالا و مسیرهای متعدد ورودی، راحت‌ترین مکان برای گذاشتن خودرو است. اما اگر می‌خواهید از پارکینگ طبقاتی استفاده کنید نیز می‌توانید آن را در سمت راست میدان فرودگاه شهید مدنی بیابید.
هتل‌های فرودگاه شهید مدنی تبریز
به دلیل نزدیکی فرودگاه بین المللی تبریز به شهر، هتلی درون فرودگاه برای مسافران در نظر گرفته نشده ولی می‌توانید با رفتن به تبریز، صوفیان یا حتی مرند، از واحدهای اقامتی این شهرها استفاده کنید. از هتل‌های به نام و مشهور تبریز می‌توان به شهریار، هتل کایا، هتل پارس ائل‌گلی، هتل بین المللی تبریز، هتل پتروشیمی و هتل جهانگردی تبریز اشاره کرد. مسافرخانه‌ها و مهمان‌پذیرهای ارزان قیمت‌تر را نیز می‌توانید هم در تبریز و هم در صوفیان بیابید. اگر علاقه‌مند به اقامت در مکان‌های بومگردی و سنتی هم هستید، می‌توانید اقامت در هتل کاروانسرای یام مرند را تجربه کنید. بسته به مقصد نهایی و مدت زمان حضورتان در تبریز، هتل‌ها و اقامتگاه‌های زیادی در دسترس شماست که باید از بین آن‌ها انتخاب کنید. اقامت در روستای نمونه گردشگری کندوان نیز می‌تواند پیشنهاد جذابی برای دوست‌داران طبیعت بکر و آثار تاریخی باشد.
فرودگاه تبریز
فرودگاه تبریز
صرافی‌ها و بانک‌های فرودگاه شهید مدنی تبریز
در سالن فرودگاه تبریز، 2 باجه‌ی ریالی و ارزی برای مسافران تعبیه شده که می‌توانند تمامی امور بانکی و مالی خود را از طریق این دو باجه، انجام دهند.
شعبه فرودگاه تبریز بانک ملی ایران (کد 4507): برای دسترسی به این باجه از بانک ملی، باید وارد سالن ترانزیت فرودگاه تبریز شده و از آنجا به سمت بخش مالی و بانکی حرکت کنید. تلفن تماس: 04135234701
شعبه آزادی باجه فرودگاه تبریز بانک ملت (کد 13532): این شعبه ریالی و ارزی نیز در سالن ترانزیت و بخش مالی فرودگاه قرار داد و می‌توانید کارهای ساده و روزمره را با استفاده از این باجه انجام دهید. تلفن تماس: 0413375928
آدرس فرودگاه شهید مدنی تبریز
برای رفتن به فرودگاه بین المللی تبریز، باید به سمت جاده‌ی ترانزینی تبریز به صوفیان حرکت کنید و اوایل مسیر ورودی فرودگاه را در سمت جاده خواهید دید.  
شماره تلفن فرودگاه تبریز: 04132606136
اطلاعات پرواز فرودگاه تبریز: 04135234701 الی 4
تلفن گویای اطلاعات پرواز: 199
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 2 2 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.