• اینستاگرام اسمارتیز
 • ویزاکار

مترو تهران: نقشه خطوط، ایستگاه ها، ساعت کار، قیمت بلیط، اپلیکیشن

سینا یوسفی
1 بهمن، 1398
23 دی، 1398
مدت مطالعه :
استفاده از مترو حالا جزیی جدا نشدنی از زندگی روزمره بسیاری از تهرانی‌ها شده است. در کلان شهری مانند تهران با وجود آن همه شلوغی و ازدحام، استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو، حیاتی‌ست. مترو تهران را می‌توان از بهترین و مناسب‌ترین راه‌های جابه‌جایی در تهران نامید. اکثر نقاط مهم شهر توسط نقشه متروی تهران پوشش داده می‌شود. شما چقدر در مورد مترو تهران و ایستگاه‌های آن اطلاع دارید؟ با اسمارتیز همراه باشید تا در مورد مترو تهران بیشتر بدانید.
تاسیس مترو تهران
مترو تهران یا قطار شهری تهران، وسیله نقلیه‌ای عمومی و زیر نظر دولت است. این مجموعه زیر نظر شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه اداره می‌شود و در میان کامل‌ترین و بزرگترین متروهای خاورمیانه و آسیا قرار دارد. برای شهری مانند تهران، راه‌اندازی مترو، امری اجتناب ناپذیر و حتمی بود. حتی با وجود بزرگراه‌های فراوان و خیابان‌های بسیار، باز هم جوابگویی به گردش و جابه‌جایی میلیون‌ها مسافر روزانه تهران دشوار و مشکل بود. جدای از آلودگی رفت و آمدهای وسایل نقلیه شخصی و اتوبوس‌های گازوییلی، رفت و آمد تهرانی‌ها بدون مترو می‌توانست به کندی و با ساعت‌ها تاخیر صورت بگیرد.
مطالعات برای راه‌اندازی و ساخت مترو تهران از سال‌های قبل از انقلاب شروع شد اما بهره‌برداری و راه‌اندازی آن در سال 1377 اتفاق افتاد. اولین بار در زمان ناصرالدین شاه قاجار بحث در مورد راه‌اندازی قطار شهری شروع شد. البته این بحث در عمل نیز موفق بود و خط قطار شهری تهران روزانه از دروازه شهرری تا میدان حر (باغشاه) مسافران را جابه‌جا می‌کرد. نمونه‌ای از واگن این قطار شهری را می‌توانید در پارک ملت ببینید.
طرح ریزی متروی زیرزمینی تهران، از سال 1350 شروع شد و از سال 1353 نیز مطالعات بر روی آن به منظور رفع مشکلات ترافیکی و عبور و مرور جمعیتی تهران آغاز شد. در این طرح ریزی، نهایتاً 7 خط برای پوشش کامل شهر در نظر گرفته شد. البته با وجود شروع سریع مطالعات، وقوع انقلاب و جنگ، اجرای طرح را یک دهه به تاخیر انداخت. تلاش برای افتتاح اولین ایستگاه مترو از سال 64 تا 77 ادامه داشت تا در نهایت، اولین ایستگاه مترو در مسیر تهران – کرج راه‌اندازی شود. این خط امروزه جزیی از خط 5 مترو تهران و خط 1 اکسپرس تهران و حومه است. در نهایت تمامی 7 خط مترو تهران به شرح زیر هستند:
 1. خط 1: تجریش به کهریزک و خط ویژه فرودگاه امام – با 32 ایستگاه و 67.9 کیلومتر درازا
 2. خط 2: فرهنگسرا به صادقیه – با 22 ایستگاه و 24.6 کیلومتر درازا
 3. خط 3: قائم به آزادگان – با 24 ایستگاه و 33.7 کیلومتر درازا
 4. خط 4: شهید کلاهدوز به ارم سبز و خط ویژه فرودگاه مهرآباد – با 22 ایستگاه و 23 کیلومتر درازا
 5. خط 5: صادقیه (تهران) به گلشهر (کرج) – با 11 ایستگاه و 41.5 کیلومتر درازا
 6. خط 6: امام حسین (ع) به دولت آباد – با 4 ایستگاه و 9 کیلومتر درازا
 7. خط 7: بسیج به میدان صنعت – با 11 ایستگاه و 20.3 کیلومتر درازا
بهترین زمان استفاده از مترو تهران
نحوه استفاده شما از مترو تهران می‌تواند وابسته به کارتان باشد. دسترسی به مراکز خرید، درمانی، فرهنگی، تفریحی و اداری از طریق مترو تهران امکان پذیر است. ایستگاه‌های مترو در تمامی سطح شهر از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب پراکنده شده‌اند و می‌توانند شما را با سرعت بالا، بدون ترافیک و هزینه زیاد به مقصدتان برساند. برای هر کدام از این دسته کارها زمان خاصی از روز پیشنهاد می‌شود. مثلاً برای انجام کارهای اداری باید زمانی بین 8 صبح تا 3 بعدازظهر را از مترو استفاده کنید زیرا تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی در این بازه زمانی کار می‌کنند. یا برای رفتن به مراکز تفریحی و گردشگری، عموماً ساعات بعدازظهر تا شب را باید در نظر داشته باشید. مهم‌ترین اصل در هنگام استفاده از مترو تهران آن است که قبل از انجام هر سفری، بهترین ایستگاه مبدا، ایستگاه مقصد و بهترین مسیر را انتخاب کنید.
داخل واگن‌های متروی تهران
مترو تهران؛ داخل واگن‌های متروی تهران
راه‌های دسترسی به مترو تهران
اگر کمی در سطح شهر گردش کرده باشید، متوجه می‌شوید که بیشتر ایستگاه های مترو تهران به نام همان خیابان و محله یا مکان معروف و شناخته شده نزدیک ایستگاه، نامگذاری شده‌اند. برای پیدا کردن این ایستگاه‌ها می‌توانید از راه‌های مختلفی استفاده کنید. در تمامی این گزینه‌ها مزیت و معایبی نیز وجود دارد:
 • استفاده از نقشه مترو شهر تهران: نقشه مترو تهران به طور مرتب و منظم، با هر ایستگاه جدیدی که شروع به کار می‌کند، به روز رسانی می‌شود. این نقشه را می‌توانید در سایت شرکت قطار شهری و حومه مشاهده و دانلود کنید.
 • استفاده از اپ متروی تهران: برای راحتی کاربران، شرکت‌های متعددی اقدام به طراحی و ساخت اپلیکیشن مترو تهران کرده‌اند. این اپ‌ها برای هر دو سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس موجود هستند. با استفاده از این اپ‌ها می‌توانید مبدا و مقصد خود را وارد کرده و بهترین مسیر از نظر سرعت و زمان را دریافت کنید. همچنین می‌توانید تمام امکانات و ویژگی‌های رفاهی هر ایستگاه را مشاهده کنید.
 • استفاده از نقشه گوگل: با استفاده از موقعیت مکانی تلفن همراه خود و نقشه گوگل می‌توانید تمامی ایستگاه‌های نزدیک به خود را مشاهده کنید. همچنین امکان مسیریابی بین مکان فعلی خود و ایستگاه را نیز به شکل پیاده و سواره خواهید داشت.
فضای درونی ایستگاه‌های متروی تهران
فضای درونی ایستگاه‌های متروی تهران
هزینه‌ی ورودی و ساعات دسترسی
برای وارد شدن به مترو در ساده‌ترین حالت ممکن یعنی خرید بلیط تک سفره مترو، باید 1200 تومان را بپردازید. با استفاده از بلیت می‌توانید یک سفر را انجام دهید. سفرتان می‌تواند در میان خطوط متفاوت مترو صورت بگیرد و محدودیتی در تعویض خط وجود ندارد. نوع دیگر بلیت، استفاده از کارت‌های شهروندی تهران است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از مزیت بلیت‌های الکترونیکی بهره‌مند شوید. در این صورت نیاز به ایستادن در صف‌های طولانی و جور کردن پول خرد را نخواهید داشت. بلیت دو سفره مترو نیز از انواع دیگر بلیت مترو تهران است که مناسب ترددهای رفت و برگشتی می‌باشد. در صورت مشخص بودن مسیر و نحوه تردد، می‌توانید بلیت خود را متناسب با نوع استفاده خودتان تهیه کنید. در صورت استفاده یکباره بهترین گزینه خرید بلیت تک سفره یا دو سفره‌ست اما اگر برای مدت طولانی و به طور مستمر در حال استفاده از مترو هستید، می‌توانید روی تهیه کارت شهروندی حساب ویژه‌ای باز کنید.
ساعات کاری مترو تهران به جز در 3 مورد، از ساعت 5 و 30 دقیقه صبح شروع شده و در ساعت 22 و 30 دقیقه شب به پایان می‌رسد. ساعات کاری خط 5 از ساعت 5 صبح تا 22 و 30 دقیقه، خط فرودگاه امام (انشعاب خط 1) از ساعت 6 و 10 دقیقه صبح تا 20 و 10 دقیقه شب و خط فرودگاه مهرآباد (انشعاب خط 4) از ساعت 5 و 37 دقیقه صبح تا 22 و 30 دقیقه شب خواهد بود.
دانستنی‌هایی در مورد مترو تهران
 • مترو تهران، اولین متروی راه‌اندازی شده در ایران است.
 • مترو تهران، ارزان‌ترین متروی جهان است.
 • در صورت ساخت و اتصال خطوط اکسپرس به ایستگاه‌های متروی شهری تهران، امکان رفتن به شهرهای مهم اطراف تهران نیز برای مسافران وجود دارد.
 • در حال حاضر نزدیک به 126 ایستگاه فعال در خطوط مترو تهران وجود دارد.
 • طول خطوط ساخته شده مترو تهران به 220 کیلومتر می‌رسد.
 • بر اساس آمار، تا تاریخ تیر ماه 1397، حدود 8 میلیارد سفر برای متروی تهران ثبت شده است.
نقشه به روز شده متروی تهران تا تاریخ 2 دی 98
نقشه به روز شده متروی تهران تا تاریخ 2 دی 98
راهنمای استفاده از مترو تهران
مترو تهران پس از فراز و نشیب‌های زیاد و رفع کاستی‌ها، حالا عضوی بی‌جایگزین برای تهرانی‌هاست. خیلی از کسانی که حتی دارای خودروی شخصی هستند، ترجیح می‌دهند به جای استفاده از ماشین و ماندن در ترافیک از مترو برای رفتن به سر کار یا اماکن دیگر استفاده کنند. خیلی‌ها برای گذر زمان و اتلاف وقت از ویژگی‌های رفاهی ایستگاه مانند کافی‌شاپ استفاده می‌کنند. مترو برای خیلی‌ها محل کسب درآمد و کار هم به حساب می‌آید. دست فروشی در مترو زیاد است. به قول معروف از "شیر مرغ تا جان آدمیزاد" را می‌توان در مترو پیدا کرد به طوری که قیمت‌ها نسبت به فروشگاه‌های داخل شهر تفاوت زیادی کند (البته کیفیت را هم در نظر داشته باشید).
هنگام سفر با مترو سعی کنید مسیر خود و ایستگاه‌های بین راه را پیدا کنید. ایستگاه پیاده شدن را گم نکنید زیرا قطار برای شما ایست نخواهد کرد. سعی کنید درون شلوغی مترو، مراقب کیف و وسایل الکترونیکی خود باشید. دور از ذهن نیست که در میان آن همه جمعیت، کسی هم به دنبال دزدی و امرار معاش از این راه باشد. در آخر به یاد داشته باشید که بلیت خودتان را تا انتهای مسیر سفر به همراه داشته باشید، امکان بازدید چندباره در بین ایستگاه‌ها و هنگام تعویض خط وجود دارد.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.6 21 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
امیرحسین

لطفا خطوط در حال توسعه مترو تهران را هم مشخص بفرمایید.
با تشکر

اسمارتیز :حتما. ممنون از پیشنهادتون