نکاتی که در زمان کمپ زدن در هوای بارانی باید رعایت کنیم

فاطمه نثار حسین
28 اردیبهشت، 1399
28 اردیبهشت، 1399
مدت مطالعه :
کمپینگ یا کمپ زدن از بهترین راه‌های وقت گذرانی همراه عزیزانمان و نزدیک شدن به طبیعت است. اگر تجربه‌ی کمپ یا اردو در خارج از خانه را داشته‌اید، پس آماده شدن برای کمپینگ در طبیعت هم برایتان سخت نخواهد بود. ولی اکثر افرادی که در طبیعت کمپ می‌کنند، زمانی که هوا بارانی می‌شود ناراحت می‌شوند، در صورتی که این موضوع آنقدرها هم که به نظر می‌رسد بد نیست. البته هیچ‌کس دوست ندارد خیس شود یا در چادر خودش را پنهان کند، با یاد گرفتن این نکات می‌توانید حتی در هوای بارانی هم در جنگل کمپ بزنید. برای آموزش کمپ زدن در هوای بارانی با اسمارتیز همراه باشید.
تجهیزات لازم برای کمپ زدن در هوای بارانی
کمپینگ
چادر زدن در هوای آزاد
حتی اگر هر روز هوا آفتابی پیش بینی شود هم در زمان کمگ زدن در طبیعت شما باید برای بارش باران آماده باشید. همیشه امکان بارش باران وجود دارد، به خصوص اگر قصد دارید به کوهستان بروید. بنابراین با برداشتن وسایل مناسب باید برای چنین شرایطی آماده باشید:
•    یک چادر ضد آب (دارای سر هیدرواستاتیک حداقل 2000) یا کاور ضد آب و طناب
•    ژاکت ضد آب
•    شلوار ضد آب
•    کاور ضد آب برای کوله پشتی
•    کیسه‌ی ضد آب برای بسته بندی مواد غذایی
•    چراغ قوه ضد آب
•    غذاهایی که بدون نیاز به پخت و پز قابل مصرف هستند
•    کفش‌های مناسب هوای بارانی
•    جوراب اضافه، ترجیحا جوراب‌های پشمی یا جوراب معمولی که زود خشک می‌شود
یک اردوگاه ایمن برای روزهای بارانی پیدا کنید
هوای بارانی در جنگل
چادر زدن در هوای بارانی؛ هوای بارانی را در نظر بگیرید
زمانی که به دنبال محلی برای کمپ زدن می‌گردید، همیشه احتمال بارش باران را در نظر بگیرید. طبیعت غیرقابل پیش بینی است و خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که یک طرف کوه آفتابی است، در حالی‌که در طرف دیگر باران می‌بارد. زمین مرتفعی را برای فضای کمپینگ انتخاب کنید و مراقب باشید در آن اطراف هیچ تپه یا محل مرتفع دیگری وجود نداشته باشد که آب را درست روی چادر شما بیاورد و مجبور شوید با گل و لایی که از بالای تپه پایین آمده است دست و پنجه نرم کنید. برای این‌که زمین جلوی چادرتان گل آلود نشود، یک زمین خشک و صاف پیدا کنید. همچنین در مناطقی مانند آبشارها و بسترهای خشک روزدخانه به علامت آب زیاد توجه کنید، زیرا با توجه به این علامت در صورت بارش باران امکان دارد بالا آمدن سطح آب برای شما و چادرتان مشکل ایجاد کند.
چادر خود را برای هوای بارانی آماده کنید
اردو زدن در هوای بارانی
کمپ زدن در هوای بارانی
شما باید ضد آب شوید! اگر می‌خواهید مثل حرفه‌ای‌ها در طبیعت اردو بزنید، از خریدن چادرهای ارزان قیمت خودداری کنید، زیرا این چادرها در صورت بارش باران مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌کنند. بهتر است پول بیش‌تری برای چادری خرج کنید که شما را در برابر باران محفوظ نگه می‌دارد، تا چادر ارزانی که 15 دقیقه بعد از شروع باران تبدیل به یک استخر آب می‌شود. مطلب «راهنمای خرید چادر» را در این مورد بخوانید.
وسایل خود را خشک نگه دارید
همان لحظه‌ی اولی که شک کردید قرار است باران ببارد، باید وسایل خود را در یک محل امن و خشک بگذارید. همیشه وسایل خود را مرتب نگه دارید و به محض شروع باران آن‌ها را داخل چادر بگذارید. اگر فضای کافی در داخل چادر ندارید، وسایل را با یک کاور ضد آب بپوشانید و یا یک پناهگاه ضد آب برای آن‌ها بسازید. همه‌ چیز را داخل چادر قرار دهید و مراقب باشید تمام وسایل تا قطع شدن بارش باران خشک و بسته بندی شده باقی بمانند.
زمان بارش باران هم می‌توانید از چادر بیرون بروید
تفریح در هوای بارانیچادر زدن در هوای بارانی؛ خلاق باشید
اگر زمانی که در جنگل چادر زده‌اید باران شروع شود، لازم نیست بترسید و در چادر خود پنهان شوید. باران زیبا است و شما بعد از این‌که وسایل خود را در محل امن و خشکی در چادر قرار دادید، می‌توانید با ژاکت و چکمه‌ی ضد آب بیرون بروید و به گشت و گذار بپردازید. اگر خوش شانس باشید، ممکن است توت فرنگی‌های وحشی را پیدا کنید که به خاطر شسته شدن توسط قطرات باران خوشمزه‌تر هم شده‌اند.
پیش بینی هوای بارانی نباید باعث شود آخر هفته‌ی خود را در خانه بگذرانید. فقط کافی است تمام وسایل مورد نیاز را بردارید و تجربه‌ی متفاوتی در طبیعت کسب کنید.

می‌دانید چطور از چادرتان نگهداری کنید؟ مطلب «نگهداری از چادر» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.