تعلیق ویزاهای کاری آمریکا در پی شیوع کرونا: تصمیم جدید دونالد ترامپ

5 تیر، 1399
5 تیر، 1399
مدت مطالعه :
شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا علاوه بر نگرانی‌هایی که برای سلامت تک تک اعضای جامعه‌ی جهانی به وجود آورده، موجب تصمیمات جدیدی از سوی دولت‌ها هم شده. تصمیماتی که تأثیر مستقیمی بر اوضاع سیاسی-اقتصادی و اجتماعی جوامع می‌گذارد و فقط محدود به وضعیت بهداشتی نیست. در این بین، دونالد ترامپ-رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا- در تازه‌ترین تصمیم خود از تعلیق صدور کارت سبز و ویزای کار آمریکا تا سال 2021 خبر داده است. در ادامه با اسمارتیز همراه باشید تا با ابعاد این خبر بیشتر آشنا شوید.

تعلیق صدور کارت سبز و ویزای کار آمریکا: نگرانی کسب‌وکارها و رضایت رئیس جمهور
رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به تازگی اعلام کرده که بخشی از ویزاهای کاری این کشور و صدور «کارت سبز» (Green Card) آمریکایی‌ها به مدت 60 روز به حالت تعلیق درخواهد آمد. این تصمیم دونالد ترامپ موجب خواهد شد تا صدها هزار مهاجری که امکان کار در آمریکا داشتند، وضعیت نامعلومی پیدا کنند. تصمیم جدید دونالد ترامپ بیش از همه، صاحبان کسب‌وکار را نگران کرده، چرا که بخشی از نیروی کار خود را با این طرح از دست خواهند داد.

“ همه‌گیری ویروس کرونا موجب شده تا دولت ترامپ مجموعه‌ای از تغییرات سیاسی را در نظر بگیرد که تقریبا بر هر جنبه‌ای از سیستم مهاجرت تأثیرگذار است.”


همه‌گیری ویروس کرونا موجب شده تا دولت ترامپ مجموعه‌ای از تغییرات سیاسی را در نظر بگیرد که تقریبا بر هر جنبه‌ای از سیستم مهاجرت تأثیرگذار است. طبق گزارش واشنگتن، دونالد ترامپ روز دوشنبه موقتاً ویزاهای کاری جدید را به حالت تعلیق درآورده و به این ترتیب، صدها هزار نفر از اتباع بیگانه را که به دنبال اشتغال در ایالات متحده بودند از ورود به این کشور منع کرد. البته این اقدام بخشی از تلاشی گسترده‌تر او برای محدود کردن ورود مهاجران به این کشور است. این تصمیم دونالد ترامپ فعلا برای مدت 60 روز تصویب شده است، اما احتمال تمدید آن برای ماه‌های آینده و حتی تا سال 2021 هم وجود دارد.
چه کسانی مشمول این تصمیم خواهند شد؟
اما چه گروه‌هایی مشمول این تصمیم جدید خواهند شد؟ آقای ترامپ ویزاهای مختلفی از جمله برنامه نویسان رایانه و سایر کارگران ماهر که تحت ویزای H-1B وارد کشور می‌شوند را مسدود کرد. کارگران فصلی در صنعت گردشگری، دانشجویان در برنامه‌های تابستانی (فرصت مطالعاتی یا کاری) و موارد مشابه هم جزء این تعلیق خواهند بود.
مهاجرت به آمریکا
ابعاد تصمیم جدید ترامپ هنوز ابهاماتی دارد.
این دستور همچنین توانایی شرکت‌های آمریکایی را که فعالیت‌های جهانی داشتند یا شرکت‌های بین‌المللی که دارای شعبه در ایالات متحده بودند را محدود خواهد کرد. در واقع فعالیت این شرکت‌ها در قالب انتقال مدیران خارجی و سایر کارمندان به ایالات متحده و همسران آن‌ها برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها محدود خواهد شد. مقامات همچنین گفته‌اند که ممنوعیت ویزاهای کارگری، همراه با گسترش محدودیت در صدور کارت‌های سبز جدید، حدودا 525000 کارگر خارجی دیگر را برای سال‌ها در خارج از کشور نگه خواهد داشت.
چه کسانی از تصمیم جدید ریاست جمهوری ایالات متحده استثنا هستند؟
در وهله اول کسانی که کارت اقامت دائم آمریکا را دارند از این قانون مستثنا می‌شوند. تصمیم جدید دونالد ترامپ همچنین شهروندان خارجی که قصد دارند با ویزای مهاجرت به عنوان پزشک، پرستار، یا سایر کارمندان بخش مراقبت‌های بهداشتی به آمریکا بیایند را شامل نمی‌شود. البته با این شرط که برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا یا انجام تحقیقات در مورد کووید-19 وارد آمریکا شوند. در بیانیه‌ی اخیر رئیس جمهور این چنین آمده که این تصمیم شامل کارمندان بخش پزشکی و سایر بخش‌های مرتبط با ویروس کرونا نخواهد شد. 
اولویت با شهروندان آمریکا است
آقای ترامپ علت اصلی این تصمیم را اولویت دادن به شهروندان آمریکایی اعلام کرده است. او معتقد است که از آنجا که در پی شیوع ویروس کرونا بسیاری از شهروندان آمریکا شغل خود را از دست داده‌اند، بنابراین حق تقدم در اشتغال دوباره با آن‌هاست. دونالد ترامپ که همیشه مواضع سختگیرانه‌ای نسبت به مهاجران آمریکا داشته، حالا دستاویز بسیار معتبری برای این خواسته‌ی خود پیدا کرده است. او اطمینان از اشتغال دوباره‌ی آمریکایی‌هایی که شغل خود را در دوران پاندمی ویروس کرونا از دست داده‌اند را وظیفه‌ی دولت در این روزها خوانده و ورود مهاجران را در این شرایط کاری غلط و نادرست می‌داند. او در این مورد چنین گفته است: "غیرمنصفانه و غلط است اگر آمریکایی‌هایی که کار خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا از دست داده‌اند موقعیت کاری خود را به مهاجرانی که از خارج آمده‌اند بدهند."
بنابراین باید منتظر ماند و دید ابعاد تصمیم جدید رئیس جمهور ترامپ چطور عملی خواهد شد و تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 5 2 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.