• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار
  • اکو کمپ کویری متین آباد

7 روش تهیه‌ی غذا در طبیعت

21 اردیبهشت، 1399
21 اردیبهشت، 1399
مدت مطالعه :
آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که از سفر و چادر زدن در طبیعت لذت می‌برند، ولی در عین حال تمایلی هم به مصرف غذاهای خشک و کنسروی ندارند؟ چند دفعه برایتان پیش آمد که به خاطر نداشتن ماهیتابه یا برق در وسط جنگل، نتوانستید غذای تازه و آبدار مورد علاقه‌ی خود را بپزید؟ برای حل این مشکل و تهیه‌ی غذا در طبیعت فقط کافی است یاد بگیرید اجداد ما چطور بدون داشتن برق و تنها با استفاده از آتش و منابع طبیعی به تهیه‌ی غذا در طبیعت می‌پرداختند. یادگیری نحوه‌ی روشن کردن آتش برای آشپزی در طبیعت، برای شما یک تجربه‌ی متفاوت از اردو زدن در طبیعت را رقم خواهد زد. با اسمارتیز همراه باشید تا با روش‌های آشپزی در طبیعت آشنا شوید.
1.    تهیه‌ی غذا در طبیعت با استفاده از گودال آتش
یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای آشپزی در طبیعت، تمیز کردن یک ناحیه از زمین و برپا کردن آتش در آن ناحیه است. سپس می‌توانید قابلمه و یا مواد غذایی خود را به صورت معلق بر روی آتش بپزید. اگر می‌خواهید از آتش در برابر باد محافظت کنید و یا آتش را به شکلی محصور کنید تا شعله‌های آن پخش نشود، می‌توانید تعدادی سنگ خشک در اطراف آتش بچینید. همچنین می‌شود از این سنگ‌ها برای قرار دادن قابلمه و ماهیتابه‌ها استفاده کرد، تا زمان مصرف تمیز بمانند. می‌توانید از زغال سنگ برای آشپزی در طبیعت استفاده کنید، این روش برای پختن چند غذا به صورت همزمان هم مناسب است.
پخت غذا با استفاده از گودال آتش
نمونه‌ای از گودال آتشی که در آن می‌توانید غذا بپزید
2.    استفاده از روش کباب کردن روی چوب چرخان
اگر می‌خواهید جوجه‌ و یا ماهی تازه و کباب شده بخورید، ولی سیخ گردان در دسترس خود ندارید، راحت‌ترین راه برای انجام این کار، استفاده از یک چوب گردان و برپا کردن آتش است. هزاران سال است که غذاها به این روش پخته می‌شوند. یک چوب ضخیم که توانایی تحمل وزن غذا را داشته باشد، پیدا کنید. غذای خود را روی چوب بگذارید و تا زمانی که غذا بپزد، آن را روی آتش بچرخانید. احتمالا مجبور می‌شوید غذای روی چوب را با استفاده از سیم و یا طناب طبیعی ببندید، وگرنه غذا روی چوب پیچ و تاب می‌خورد. یا این‌که می‌توانید غذا را روی چند چوب نازک‌تر محکم کنید و با زاویه‌ای مناسب روی آتش قرار دهید. برای این‌که از سوختن غذا بر روی آتش جلوگیری کنید، می‌توانید از زغال‌های داغ برای تهیه‌ی غذا در طبیعت استفاده کنید.
تصویری از کباب کردن بر روی چوب چرخان
کباب کردن بر روی چوب چرخان روشی سنتی است
3.    تهیه‌ی غذا در طبیعت با استفاده از یک تخته
این یک روش خیلی ساده و تا حدی عجیب و غریب برای آشپزی در طبیعت است. فقط باید آتش روشن کنید و بعد منتظر بمانید تا آتش بسوزد و در نهایت تبدیل به زغال داغ شود. بعد یک تکه چوب با سطح صاف پیدا کنید، آن را تمیز کنید و سپس غذای خود را که ممکن است ماهی و یا تکه‌ای گوشت باشد روی آن قرار دهید. می‌توانید غذا را با گوِه‌های چوبی روی صفحه‌ی چوبی قرار دهید تا در معرض گرمای آتش قرار بگیرد. در صورت نیاز هم می‌توانید غذا را جابجا کنید تا به درستی سرخ شود.
طبخ ماهی بر روی تخته چوب
طبخ ماهی بر روی یک تخته
4.    تهیه‌ی غذا در طبیعت با روش بسته بندی کردن غذاها
برای به کار بردن این روش باید چند برگ بزرگ (که سمی هم نباشند) پیدا کنید، آن‌ها را تمیز کرده و سپس غذای خود را درون برگ‌ها بپیچانید. حالا باید غذاهای بسته بندی شده را درون آتش بگذارید و روی آن را با زغال‌های داغ بپوشانید. تنها با انجام همین چند کار ساده، می‌توانید یک غذای داغ و خوشمزه داشته باشید. این روش برای غذاهایی مانند ماهی که نیاز به طبخ طولانی مدت ندارند، مناسب است.
پخت غذا درون برگ
پخت غذا با استفاده از برگ
5.    آشپزی در طبیعت با استفاده از سنگ
این روش آسان است، ولی ممکن است ریخت و پاش زیادی داشته باشد. یک سنگ صاف و بزرگ را روی آتش قرار دهید و اطراف آن را با سنگ‌های دیگر پر کنید، به شکلی که یک طرح میز مانند به وجود بیاید. بعد از داغ شدن سنگ‌ها، باید غذای خود را درست روی آن قرار دهید. هر چه سنگ نازک‌تر باشد، بهتر است و غذای شما بهتر پخته می‌شود.
طبخ ماهی بر روی سنگ
نمونه‌ای از سنگ‌هایی که می‌توانید برای این روش استفاده کنید
6.    آشپزی در طبیعت با ساخت یک فر طبیعی
اگر می‌خواهید غذایتان به صورت یکپارچه سرخ شود، می‌توانید یک فر طبیعی دست ساز برای خودتان بسازید. کافی است گودالی مثلث شکل روی زمین بکنید و در بخش زیرین و دیواره‌های آن تعدادی سنگ قرار دهید. درون این گودال آتش روشن کنید و تا زمانی که سنگ‌ها داغ و برای پختن غذا مناسب شوند، منتظر بمانید. بعد از این‌که غذای خود را درون گودال گذاشتید، می‌توانید برای متمرکز کردن گرما در گودال، یک درپوش روی آن قرار دهید.
7.    آشپزی در طبیعت با استفاده از چوب
یکی از ساد‌ه‌ترین راه‌های آشپزی در طبیعت، استفاده از یک چوب و آتش است. کافی است آتش روشن کنید، غذای خود را بر روی یک چوب کوچک قرار دهید و سپس آن را روی آتش بگیرید تا سرخ شود، به همین راحتی. البته برای تهیه‌ی غذا در طبیعت با این روش، فقط می‌توانید تکه‌های کوچک غذا را روی آتش بپزید. همچنین این روش، راه بسیار خوبی برای پختن نان دمپر است.
حالا شما چند روش خوب برای تهیه‌ی غذا در طبیعت یاد گرفته‌اید که می‌توانید دفعه‌ی بعد که در طبیعت اردو زدید، از آن‌ها استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که برای اطمینان غذای اضافی هم با خودتان ببرید.

می‌دانید در سفر چطور لباس‌های‌تان را بشویید؟ مطلب «شستن لباس در سفر» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3.8 16 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.