آزادراه همت-کرج افتتاح شد

افتتاح چهارمین مسیر ارتباطی پایتخت و استان البرز با حضور رئیس جمهور

نهال ظاهری 28 اسفند، 1398
مدت مطالعه :
اگر مسافر جاده‌ی تهران-کرج باشید قطعا خاطرات ناخوشایندی از انتظارهای طولانی در ترافیک‌های وقت و بی‌وقت آن دارید. چند سالی است که خبر افتتاح آزادراهی جدید امید کاهش این بار ترافیکی را در دل‌ها نشانده است. این خبر خوش بالاخره در روز سه‌شنبه 27 اسفندماه با حضور رئییس جمهور محقق شد. با اسمارتیز همراه باشید تا از جزییات این مسیر جدید بیشتر مطلع شوید.
افتتاح آزادراه همت کرج
روز سه‌شنبه 27 اسفندماه بالاخره انتظارها به سر رسید و قطعات دوم و سوم آزادراه همت کرج با حضور رئیس جمهور -دکتر حسن روحانی- افتتاح شد. وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور و جمعی از مسئولان استان البرز از دیگر شرکت‌کنندگان این افتتاحیه بودند. با افتتاح این قطعات جدید، کل مسیر اتوبان همت کرج به طول 14.6 کیلومتر آماده بهره‌برداری شد.

“این آزادراه 14.5 کیلومتری از انتهای بزرگراه شهید خرازی در منطقه 22 تهران آغاز شده و در ابتدای جاده چالوس به پایان می‌رسد”


افتتاح آزادراه همت-کرج
افتتاح اتوبان همت کرج با حضور رئیس جمهور
سال 88 بود که برای اولین بار کلنگ اتوبان همت کرج با حضور رئیس جمهور وقت زده شد. پروژه‌ای که قرار بود تا یک سال بعد یعنی سال 89 به بهره‌برداری برسد، اما به دلایل متعدد تا سال 98 محقق نشد. سنگین بودن عملیات راهسازی این محور و عدم همکاری مناطق مسکونی واقع شده در این مسیر از جمله دلایلی برشمرده شده که تکمیل این پروژه را به تعویق انداخته است. قطعه‌ی اول این آزادراه در سال 91 به طول 5.5 کیلومتر افتتاح شد و در سال‌های اخیر زیر بار ترافیک قرار داشت. این قطعه که از نظر طول مسیر کوتاه‌ترین آزادراه کشور محسوب می‌شد، از انتهای بزرگراه شهید همت در منطقه 22 تهران آغاز و تا گرمدره ادامه داشت.

“قطعه اول آزادراه همت-کرج کوتاه‌ترین آزادراه کشور محسوب می‌شد.”


قطعه‌ی 2 و 3 اتوبان همت کرج که در تاریخ 27 اسفندماه با حضور ریاست جمهوری افتتاح شد، طول مسیر متفاوت‌تری را در برمی‌گیرد. قطعه دوم این آزادراه که از گرمدره تا شهرک جهان‌نما ادامه می‌یابد، حدودا 5.1 کیلومتر طول دارد. از طرفی امتداد قطعه سوم از شهرک جهان‌نما تا ابتدای جاده چالوس (تونل امیرکبیر) به 4.5 کیلومتر می‌رسد. 6 باند رفت و برگشت و یک باند اضطراری در دو طرف مسیر مجموع باندهای اتوبان همت کرج را تشکیل می‌دهد. با تکمیل فاز دوم و سوم این پروژه می‌توان گفت چهارمین مسیر اتصال بین پایتخت و استان البرز به بهره‌برداری رسید.

“آزادراه همت-کرج چهارمین مسیر ارتباطی پایتخت و استان البرز محسوب می‌شود.”


مرحله بعدی پروژه آزادراه همت-کرج از قطعه سوم شروع و تا آزادراه کرج – قزوین ادامه خواهد یافت. فاز جدید این آزادراه از مسیر کنارگذر شمالی کرج عبور خواهد کرد و با احداث و تکمیل آن، ظرفیت تردد اتوبان همت کرج تکمیل خواهد شد.
مشخصات فنی آزادراه همت کرج
آزادراه همت-کرج حدودا 12 میلیون متر مکعب عملیات خاکی داشته است.  2 تونل با مجموع طول 1076 متر، یک پل قوسی فلزی به طول 100 متر و 8 پل خاص با دهانه 199 متر مجموع سازه‌های این آزادراه را تشکیل می‌دهد. قطعه‌ی اول این آزادراه به طول 5 کیلومتر از انتهای بزرگراه شهید همت در منطقه 22 تهران آغاز می‌شود و تا گرمدره ادامه می‌یابد. قطعه دوم آن از محدوده گرمدره تا شهرک جهان نمای کرج مسیری به طول 5.1 کیلومتر را پوشش می‌دهد. در نهایت قطعه سوم این مسیر از شهرک جهان نما تا ابتدای تونل امیرکبیر (ابتدای جاده چالوس) با طول تقریبی 4.5 کیلومتر به آزادراه کنارگذر شمالی کرج متصل می‌شود.
تأثیرات ترافیکی آزادراه همت-کرج
کاهش بار ترافیکی و افزایش ایمنی مسیرهای اتصالی پایتخت به استان البرز بارزترین تأثیر افتتاح این مسیر جدید به شمار می‌رود. علاوه بر این، کاهش استهلاک خودرو، تصادفات، مصرف سوخت و آلاینده‌ها و همچنین کاهش زمان سفر از مزایای دیگری است که می‌توان برای این مسیر جدید برشمرد.

“35 درصد از بار ترافیکی جاده‌های ارتباطی استان تهران و البرز به این آزادراه منتقل می‌شود.”


کاهش سالانه 293 میلیارد ریال در استهلاک خودرو، کاهش 117 میلیارد ریالی در تصادفات، کاهش 374 میلیارد ریالی در مصرف سوخت، کاهش 329 میلیارد ریالی در زمان سفر و کاهش 26 میلیارد ریالی در تولید آلاینده‌های زیست محیطی از مزایایی است که پیش‌بینی می‌شود با افتتاح اتوبان همت کرج به دست می‌آید.
هزینه ساخت آزادراه همت کرج
هزینه ساخت این بزرگراه یک هزار میلیارد و 500 میلیون تومان بوده و حدود سه و نیم کیلومتر پل و تونل برای ساخت این بزرگراه استفاده شده است.

“ارزش روز این آزادراه 14.6 کیلومتری 15 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.”

مبلغ عوارضی آزادراه همت کرج
مبلغ عوارضی برای آزادراه همت کرج تعیین و توسط امیر محمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی، اعلام شد. نرخ عوارضی برای سواری‌ها در کل مسیر آزادراه 40 هزار ریال (4 هزار تومان) و برای اتوبوس 75 هزار ریال (7 هزار و 500 تومان) تعیین شده است. این مبلغ تعیین شده برای کل این مسیر یعنی قطعات 1، 2 و 3 خواهد بود.

“امکان پرداخت الکترونیکی عوارض برای آزادراه همت-کرج فعلا وجود ندارد.”


معاون برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی همچنین عنوان کرده که پرداخت الکترونیکی عوارض برای این کسیر فعلا مقدور نمی‌باشد. ایشان بیان کرده که از آنجا که مشکلاتی در پرداخت عوارض الکترونیک وجود دارد، اخذ عوارض در این آزادراه به صورت دستی انجام می‌شود.
برچسب مطالب

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید 2 دیدگاه ۵ / 3.8 12 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
امید

ما چند روز پیش طبق تابلوهای موجود در اتوبان قصد رفتن به کرج و خونه رو داشتیم که از جاده چالوس سر در اوردیم، ضمن اینکه دسترسی به اتوبان کرج هم کور شده!! خلاصه مسیر 10 دقیقه ای رو 45 دقیقه تو راه بودیم! ممنون بابت این همه عمران و آبادانی

امید
ما چند روز پیش طبق تابلوهای موجود در اتوبان قصد رفتن به کرج و خونه رو داشتیم که از جاده چالوس سر در اوردیم، ضمن اینکه دسترسی به اتوبان کرج هم کور شده!! خلاصه مسیر 10 دقیقه ای رو 45 دقیقه تو راه بودیم! ممنون بابت این همه عمران و آبادانی
محمد

بستگی دارد کجای کرج برید اگر مقصدتان شمال و شمال شرقی کرج باشد این مسیر بصرفه است.

اسمارتیز :ممنون از توصیه‌ی شما.