سردر قیصریه

6 آبان، 1398
6 آبان، 1398
مدت مطالعه :
سردر قیصریه را می‌شناسید؟ چقدر از دلیل نامگذاری آن خبر دارید؟ اصلا اصفهان را چه به قیصریه؟ سردر قیصریه بنایی متعلق به دوران صفویه است و ورودی اصلی بازار اصفهان به شمار می‌آید. این سردر را می‌توان هم به عنوان ورودی اصلی بازار و هم به عنوان اثری تاریخی و با اهمیت در نظر گرفت.
علت ساخت و معماری سردر قیصریه
استان اصفهان از استان‌های مسافرخیز و پرمخاطب در میان گردشگران ایرانی و خارجی‌ست. شهر اصفهان سال‌ها پایتخت شاهان مختلفی بوده که هر کدام بر زیبایی‌های تاریخی و فرهنگی شهر افزوده‌اند. از میان تمامی نمادهای شهر اصفهان، میدان نقش جهان و بازار قدیمی اصفهان جذابیتی مثال زدنی دارند. سردر قیصریه ورودی اصلی بازار اصفهان و نمادی از دوران باشکوه سلطنت شاه عباس صفوی‌ست که از روی سردری در شهر قیصریه عثمانی بازسازی شده است. دلیل نام‌گذاری این سردر به قیصریه هم همین شباهت می‌باشد. قرن 11 هجری قمری، زمان رویارویی تاریخی ایران و عثمانی بود و هر کدام از این دو کشور قصد داشتند تا نام خود را در میان بهترین‌های تاریخ به یادگار بگذارند. به همین علت، اصفهان که آن زمان پایتختی پرشکوه برای ایران بزرگ بود، پر از بناهای مهندسی شده گشت. بناهایی مانند سردر قیصریه، میدان نقش جهان، سی و سه پل، منارجنبان، پل خواجو، راسته شاه عباسی و ساختمان چهل ستون به یادگار مانده از همان دوران است.
بنای ساختمان سردر قیصریه را یک ورودی اصلی و 4 ورودی فرعی تشکیل می‌دهد. این بنا در گذشته دارای 3 طبقه بوده که به آن نقاره خانه می‌گفتند. در طبقه سوم شاهد اعلام ساعات روز و شب و همچنین پخش و نواختن موسیقی بودیم که خب با تخریب آن عملاً کاربرد آن نیز حذف شد. ورودی اصلی دارای گنبدی به شیوه کاملا ایرانی‌ست که در اکثر بناهای قدیمی شاهد آن هستیم. دیواره‌های ورودی را هم نقاشی‌هایی از فتوحات و جنگ‌های شاه عباس اول تشکیل می‌دهد که علاوه بر جلوه دادن به دیواره‌ها، شکوه و عظمت شاه عباس را می‌رساند.
نمایی از روبروی سردر به همراه حوض
نمایی از روبروی سردر به همراه حوض
بهترین زمان بازدید از سردر قیصریه
برای رفتن به میدان نقش جهان و بازار بزرگ اصفهان و بازدید از سردر قیصریه بهتر است روشنایی روز را انتخاب کنید. در زمان روز فرصت کافی برای دیدن زیبایی‌ها و ظرافت‌های به کار برده شده در اثر را خواهید داشت. علاوه بر آن می‌توانید فرصت خوبی برای بازدید از بازارچه‌ها و راسته‌های بازار اصفهان را داشته باشید. راسته‌هایی مانند بازار سماورسازها، کفاش‌ها، هارونیه و مقصودبیک از جمله مناطقی هستند که می‌تواند فرصت خوبی برای گشت زنی باشد. از ایام قدیم این بازار به عنوان مرکز فروش پارچه‌های گران قیمت استفاده می‌شده است و همین حالا هم می‌توانید در آن، مغازه‌های قدیمی و فروشگاه‌های پارچه را پیدا کنید. البته در زمان عصر و قبل از تاریکی نیز، می‌توانید به استراحت‌های نیمروزی در کنار حوض سردر قیصریه بپردازید و خود را میهمان بستنی و تنقلات کنید.
راه‌های دسترسی به سردر قیصریه
سردر قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان و در ورودی بازار اصفهان قرار دارد. از هر شخصی در اصفهان آدرس میدان نقش جهان را سوال کنید بدون کم و کاست و سختی پاسخش را به شما می‌گوید. یک مسیر برای رسیدن به سردر از طریق میدان نقش جهان است که شما را از درون بازار به سمت سردر قیصریه می‌آورد. در این مسیر شما ابتدا بازار رو مشاهده می‌کنید و بعد برای استراحت می‌توانید به سمت حوض سردر بیایید و دمی بزنید. یک مسیر دیگر آن است که ابتدا از طریق خیابان عبدالرزاق، به سمت ورودی اصلی سردر بیایید و بعد وارد بازار شوید. برای کسانی که کمتر به دنبال پیاده‌روی هستند، استفاده از ایستگاه اتوبوس دروازه دولت و یا ایستگاه متروی امام حسین (ع) پیشنهاد می‌شود. از طریق این دو ایستگاه می‌توانید با گذر از خیابان‌های بازارچه نو و حکیمی به ورودی سردر برسید.
نمای ورودی از طبقه اول | عکس از: رسول مجاهدی
نمای ورودی از طبقه اول | عکس از: رسول مجاهدی
هزینه‌ی ورودی و ساعات دسترسی
برای رفتن به سردر قیصریه و بازدید از آن، نیاز به پرداخت هیچ مبلغی ندارید و می‌توانید آن را در میان گزینه‌های رایگان و بدون هزینه برای خود بگذارید. فارغ از آن، به دلیل نزدیکی این سردر با مکان‌های تاریخی دیگر مانند بازار اصفهان، میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو و مسجد شاه، می‌توانید با رفتن به این مکان با یک تیر، چند نشان را هدف بگیرید.
دسترسی به بنای سردر قیصریه از طریق بازار تنها در ساعات باز بودن بازار ممکن است و در غیر این ساعات، امکان رفت و آمد از طریق بازار را نخواهید داشت. اما می‌توانید از مسیر دیگری که در بالا ذکر کردیم، در هر ساعتی از شبانه روز به سراغ سردر و بنای منحصر به فرد آن بروید. پیشنهاد ما، روشنایی روزست که بتوانید علاوه بر بازدید از سردر و تماشای زیبایی‌های منقوش بر در و دیوار آن، مکان‌های دیگر را هم مشاهده کنید.
دانستی‌هایی در مورد سردر قیصریه
 • بنای سردر قیصریه به شکل حرف U ساخته شده و از آن به عنوان محل سکونت هم بهره می‌بردند.
 • در دهه 40 شمسی، حوض مجموعه قیصریه تبدیل به باغچه شد اما بعد از انقلاب دوباره احیا شده و به همان شکل اولیه برگردانده شد.
 • ورودی سردر را نقاشی‌های رضا عباسی زینت بخشیده است.
 • ساعت 80 سانتی‌متری سردر مربوط به دوره ساخت آن نیست و پس از تسخیر قلعه پرتغالی‌ها در جزیره هرمز، به اصفهان آورده شده و در بالای سردر نصب شد.
 • امکان تردد معلولین با ویلچر، استفاده از سرویس بهداشتی، دسترسی به پوشش شبکه اینترنت پرسرعت، پارکینگ و وسایل نقلیه عمومی در نزدیکی سردر قیصریه امکان پذیر است.
  نمایی از درون سردر قیصریه
  نمایی از درون سردر قیصریه
راهنمای رفتن به سردر قیصریه
سردر قیصریه همانطور که تا به حال متوجه شدید، بنایی منحصر به فرد در میان بناهای تاریخی و کهن ایران‌ست که نمونه‌های کمی در سراسر کشور دارد. سردر قیصریه را می‌توانید از چند جانب در نظر بگیرید. هر کدام از این زوایا می‌تواند برنامه‌ریزی شما را در بازدید از مکان‌های قدیمی تغییر دهد.
 1. بهترین زمان رفتن به سردر قیصریه صبح است. می‌توانید روز خود را از خیابان عبدالرزاق و ورودی اصلی سردر قیصریه شروع کنید. صبحانه را در کافه رستوران‌های سنتی دور سردر میل کنید و بعد وارد بازار شوید. به خریدهای خود برسید و راسته‌های بازار را کامل بگردید. قبل از ظهر با میدان نقش جهان و دیدنی‌های آن بروید و بعد از صرف ناهار در کافه‌های قدیمی میدان، عصر را برای بازدیدهای دیگر خالی نگاه دارید.
 2. زمان مناسب بعدی، حوالی ظهر و بعد از بازدید میدان می‌باشد. می‌توانید ناهار خود را در میان رستوران‌های دور سردر میل کنید و کمی در کنار حوض آن بنشینید. بوفه و فروشگاه درست در کنار سردر وجود دارد که می‌تواند برای خرید میان وعده و عصرانه هم مناسب باشد. گزینه‌های متعدد تفریحی و گردشگردی، حتما شما را راضی خواهد کرد.
 3. گزینه آخر اما برای مسافرانی‌ست که هنوز جای اقامت خود را تعیین نکرده‌اند. سرای دیبایی، خانه تاریخی بخرادی، هتل‌های صبا، قصر، توتیا و آزادی گزینه‌های مناسبی برای اقامت در نزدیکی سردر قیصریه و همچنین میدان نقش جهان‌ست. می‌توانید هم در نزدیکی بازار باشید و هم از بودن در تاریخی‌ترین نقطه اصفهان لذت ببرید.
هر چقدر زمان بیشتری را به بازدید از سردر و بازار قیصریه اختصاص دهید، یقیناً روزتان بهتر و سفرتان زیباتر خواهد شد. بازدید از بازار و دیدن و خرید وسایل سنتی و صنایع دستی اصفهان، چیزی نیست که بتوانید به آن نه بگویید. سعی کنید تا حداکثر استفاده از بودن در شهر بکنید و تا جایی که امکان دارید، سفرتان را پربارتر و کامل­‌تر کنید.
اگر قصد سفر به اصفهان را دارید و می‌خواهید با دیدنی‌های کمترشناخته‌شده اصفهان آشنا شوید، مطلب «جاهای دیدنی کمتر دیده شده اصفهان» را بخوانید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.6 32 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.