برنامه‌ی سفر به قزوین، زنجان، ارومیه و تبریز

5 اسفند، 1398
26 اسفند، 1398
5 روزه
پاییز
شهرگردی
اردلان فروتن
در برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز می‌خواهیم به دل داستان‌های عجیب و غریب برویم. از زندانی کردن دیوها و اجنه توسط حضرت سلیمان تا تبدیل شدن آتشکده زرتشتی به دومین کلیسا قدیمی جهان، پس با برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز همراه اسمارتیز باشید.
روز 1
سلطانیه و سومین گنبد بزرگ دنیا
از تهران که حرکت کنید و جاده‌ را پشت سر بگذارید و از کارخانه سیمان آب‎یک گذر کنید به قزوین خواهید رسید. البته می‌توانید با قطار بروید یا از ترمینال غرب سوار اتوبوس‌هایی که هر چند دقیقه یک‌بار به سمت قزوین حرکت می‌کنند شوید و خود را به قزوین برسانید. برای شروع برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز بهتر است از دروازه قزوین شروع کنید. همان اول کار عکس‌های اینستاگرامی‌تان را با این دروازه تاریخی که در سال 964 قمری ساخته شده است بگیرید. بهترین کار بعد از بازدید از دروازه قزوین، رفتن به خیابان سپه یا همان "شهدا" امروزی‌ست چون بسیاری از جاهای دیدنی‌ قزوین در این خیابان قرار دارند. اگر خیابان شهدا را از جنوب به شمال می‌روید، به اولین جای دیدنی این خیابان یعنی مسجد جامع قزوین و آب‌انبار خواهید رسید. ساعت خورشیدی جلوی مسجد، کاشی‌های رنگی بخش جنوبی و محراب مرمری و تاریخی غنی هر آن چیزی‌ست که در مسجد جامع انتظارتان را می‌کشد.
اردلان فروتن

یادتان باشد آب‌انبار مسجد فقط در روزهای آخر هفته باز است، پس اگر در روزهای وسط هفته به آب‌انبار می‌روید ممکن است با دری بسته رو‌به‌رو شوید.


خیابان را که ادامه دهید به سردر عالی‌قاپو می‌رسید، اشتباه نکنید اینجا با آن کاخ عالی‌قاپو اصفهان بسیار متفاوت است. سردر عالی‌قاپو و مغازه صنایع دستی و زورخانه‌ی آن از جاهای دیدنی قزوین است که به صورت رایگان می‌توانید از آن استفاده کنید. می‌گویند این سردر در قدیم جزو مجموعه سعدآباد بوده است. از دیگر جاهای دیدنی که باید در برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز ببینید باید به باغ صفوی و موزه قزوین اشاره کنیم که فاصله‌ی بسیار کمی با سردر عالی‌قاپو دارند. بیشتر جاهای دیدنی قزوین نیز در این باغ هستند و اگر بخواهید از تمام آن‌ها بازدید کنید راحت 3 الی 4 ساعت را به آن اختصاص دهید. موزه قزوین که بلیط ورودی 2000 تومانی دارد نیز در همان حوالی قرار دارد که آثار ارزشمندی را در خود جای داده است. می‌توانید ادامه سفر را به دیدن این جاهای دیدنی اختصاص دهید و سپس به سمت زنجان حرکت کنید تا سر راه خود گنبد سلطانیه را ببیند. یادتان باشد که زمان‌تان را تنظیم کنید چون گنبد سلطانیه در 6 ماه دوم سال فقط تا ساعت 18 باز است و شما نمی‌خواهید بازدید از اینجا را از دست بدهید. پس از پیمودن جاده قزوین به زنجان و رسیدن به شهر سلطانیه و سومین گنبد بزرگ دنیا، بلیط ورودی 3000 تومانی را بخرید و از این بنای باشکوه و می‌شود گفت نماد استان زنجان دیدن کنید. تزئینات آجر و کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای زیبایش یک‌طرف و گچ‌بری و نقاشی‌هایش در طرف دیگر. بازدید از این گنبد دوپوسته زیبا 1 الی 2 ساعت زمان می‌برد و بعد از بازدید از این مکان تاریخی، باید به سمت شهر زنجان راه خود را ادامه دهید. برای اقامت در زنجان انتخاب‌های بسیاری وجود دارد اما اقامتگاه ددمان زنجان می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای ماندن باشد. از قبل با اقامتگاه هماهنگ کنید چون ممکن است اتاق خالی نداشته باشند.
اقامتگاه‌های این منطقه

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
تخت سلیمان و گنج‌هایش
پس از صرف صبحانه کامل به سمت تکاب و تخت سلیمان حرکت کنید. چهارمین اثر ثبت‌شده از ایران در یونسکو، داستان‌های زیادی برای گفتن دارد. تخت سلیمان به دوران ساسانیان باز می‌گردد و داستان‌های زیادی درباره آن نقل می‌شود، برای مثال می‌گویند این‌جا را حضرت سلیمان ساخته است، یا زرتشتیان از ترس اعراب نام سلیمان روی آن گذاشته‌اند یا گنج‌ها و اشیای گران‌بها از دوره کوروش هخامنشی ته دریاچه است. در هر صورت اینجا طبیعت بی‌نظیری دارد که باید در برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز از آن بازدید کرد.
حال شاید بپرسید چرا خبری از آن گنج‌ها نشده است؟ چون عمق دریاچه 120 متر است و آب آن املاح و رسوبات زیادی دارد و تا الان کسی فکر شنا در این دریاچه به سرش نزده است و آن‌هایی هم که دل را به دریاچه زده‌اند دیگر پیدا نشده‌اند. از زیبایی‌های تخت سلیمان هر چقدر بگوییم کم گفتیم پس خودتان با چشم بروید و این جای دیدنی را ببینید. برای بازدید هم باید بلیط 3000 تومانی تهیه کنید. تنها 4 کیلومتر آن‌طرف‌تر هم به زندان سلیمان می‌رسید البته این زندان میله و زنجیر ندارد، و فقط گودالی‌ست که می‌گویند حضرت سلیمان دیوها و اجنه پلید را در آن‌جا زندانی کرده است. بعد از اینکه کامل تخت سلیمان را دیدید می‌توانید به تکاب بروید و در آن‌جا اقامت داشته باشید. اقامتگاه بوم‌گردی آتر و اقامتگاه بوم‌گردی میرپنج انتخاب‌های خوبی برای ماندن و خوردن غذاهای محلی هستند.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
تپه باستانی حسنلو و جام طلایی
امروز یک روز تازه است و وقت آن رسیده تا در برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز به سمت ارومیه و استان آذربایجان غربی حرکت کنیم. اما باید راه را کمی کج کنیم و به نقده و تپه باستانی حسنلو سری بزنیم. می‌گویند این تپه باستانی قدمتش برمی‌گردد به 6000 سال قبل از میلاد! اکتشافات و مرمت و تحقیقات نشان داد که در اینجا دژی بوده است که در آتش سوخته است. در کاوش‌ها اشیا زینتی، اسکلت انسان، سلاح و ظروف و مجسمه‌ پیدا شده است اما مهم‌ترین آن‌ها شاید جام طلایی حسنلو باشد. این جام که امروزه در موزه ملی ایران نگه‌داری می‌شود روی خود نقش 3 خدای آب، زمین و خورشید را دارد. بازدید از این تپه تاریخی حتما در برنامه‌تان باشد. چون این تپه در نزدیکی روستای حسنلو در 10 کیلومتری نقده قرار دارد به آن تپه حسنلو می‌گویند. جاده ارومیه-نقده را در پیش بگیرید تا به جاده ارومیه-مهاباد برسید. این مسیر تا ارومیه حدود 1 ساعت و 10 دقیقه طول می‌کشد اگر توقفی نداشته باشید. شاید از این تپه‌گردی و بازدید از جاهای تاریخی خسته شده باشید و نیاز به یک استراحت اساسی داشته باشید. رستوران گازماخ یا سفره‌خانه کشکول می‌توانند پیشنهادهای خوبی برای خوردن یک غذای خوب در شهر ارومیه باشد اما شاید قیمت بالایی داشته باشند. در ارومیه نیز می‌توانید در هتل آریا یا هتل پارک ارومیه بمانید تا روز سوم هم این‌گونه به پایان برسد. البته می‌توانید یک گردش دلخواه در شهر هم داشته باشید اما بازدید از جاهای دیدنی ارومیه در برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز بماند برای فردا.
اقامتگاه‌های این منطقه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران گازماخ
  • سفره خانه کشکول

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 4
ارومیه‌گردی و رفتن به تبریز
امروز روز ارومیه‌گردی و بازدید از جاهای دیدنی ارومیه است، پس برای همین باید از سه‌گنبد این ارومیه‌گردی را شروع کنیم. این برج به دوران سلجوقی برمی‌گردد و کارشناسان می‌گویند دو بنای دیگر هم وجود داشته است که به مجموع ان سه‌گنبد می‌گفتند. برخی معتقدند این مقبره در واقع اتشکده بوده است. این بنای استوانه‌ای شکل دو بخش سرداب و آرامگاه دارد و بلیط ورودی‌اش 2000 تومان است. چون این بنا در مرکز شهر ارومیه قرار دارد راحت به آن دسترسی خواهید داشت و به راحتی از خیابان‌های راهنمایی و جانبازان می‌توانید به سه گنبد برسید.
30 دقیقه زمان برای بازدید از سه‌گنبد کافی‌ست. حالا باید به کلیسا ننه‌مریم شهر ارومیه بروید که تنها 15 دقیقه پیاده‌روی تا سه گنبد فاصله دارد، پس اگر پیاده‌روی دوست دارید این مسیر را پیاده بروید. در ورودی به دومین کلیسای قدیمی جهان، در خیابان قدس است. نام امروزی این کلیسا شرق‌آشور است، همینطور به آن کلیسا حضرت مریم هم می‌گویند. اگر کلیساهای وانک و بیت‌اللخم اصفهان را دیده‌اید و مجذوب زیبایی‌هایشان شده‌اید باید بگوییم در این کلیسا این ذهنیت را کنار بگذارید چون خبری از تزئینات زیبا نیست و همه‌چیز ساده و مینی‌مال کنار هم قرار گرفته است، البته نورپردازی‌های زیبا و چراغ‌های‌آبی و تابلوهای نقاشی و کوبلن‌دوزی نمای زیبایی به داخل کلیسا داده‌اند. داستان‌هایی که درباره کلیسا نقل می‌کنند روی سنگ‌قبر موبد این کلیسا نوشته شده است. می‌گویند در زمان تولد حضرت عیسی مسیح 3 موبد در حال عبادت در این آتشکده بودند که ستاره‌ای نورانی در حال حرکت به سمت اورشلیم می‌بینند. از این رو به اورشلیم سفر می‌کنند و در بازگشت به ارومیه اینجا که اتشکده بوده است را به کلیسا تبدیل می‌کنند.
بعد از این کلیسا باید به مسجد جامع ارومیه برویم و در معماری‌اش غرق شویم چون معماری این مسجد ترکیبی از معماری دوران مختلف ایران است. بازدید از مسجد رایگان است و مسجد شامل محراب، کتیبه، شبستان گنبددار، چهلستون و حجره‌های قدیمی می‌شود. پلان مربعی شکل و گچبری‌های بی‌نظیرش چشم‌تان را نوازش می‌کند و اگر عاشق معماری هستید جای جای محراب و شبستان شما را راضی خواهد کرد، البته شاید نگذارند داخل بنا بروید چون در حال مرمت است و تا مرمت کامل هم ادامه پیدا خواهد کرد. به این جاذبه فرهنگی مسجد رضاییه هم می‌گویند اما این مسجد جامع کمی به حال خودش رها شده بود و سرحالی مساجد جامع دیگر را نداشت، اما شاید با مرمت این بنا دوباره به روزهای خوبش برگردد. بازار ارومیه در همان نزدیکی مسجد جامع قرار دارد و شاید بخواهید از نقل‌های خوشمزه ارومیه‌ای بخرید و به عنوان سوغاتی برای دوستان‌تان ببرید. بازار سنتی ارومیه هم مثل بازارهای قدیمی دیگر شامل تیمچه، چهارسو و سرا و... می‌شود که هر بخش آن مربوط به فروش یک محصول مانند پوشاک، گیاهان دارویی و ادویه، صنایع دستی و... است. پس حسابی اینجا خوش بگذرانید. پس از خرید سوغاتی‌ها استراحتی کنید و سفر خود را به مقصد تبریز ادامه دهید و شب را در تبریز بمانید. هتل شهریار یا هتل گسترش می‌توانند گزینه‌های خوبی برای اقامت در تبریز باشند.
اقامتگاه‌های این منطقه
  • هتل شهریار
  • هتل گسترش

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 5
مقبره‌الشعرا دیدنی
درباره تبریزگردی در برنامه‌ سفر به تبریز، کندوان، ماکو و جلفا و برنامه سفر تبریز، جلفا، اشتبین، کلیبر، اهر و بستان آباد به طور کامل حرف زدیم. در اینجا هم به صورت خلاصه می‌نویسیم تا بتوانید تبریز را هم به خوبی دیگر جاهای دیدنی ایران ببینید. شاید مقبره‌الشعرا اولین جایی باشد که باید از آن بازدید کنید چون آرامگاه شعرای بزرگی چون استاد شهریار است. می‌شود گفت آرامگاه استاد شهریار و بنا و معماری‌اش نماد شهر تبریز است. موزه آذربایجان، مسجد کبود، پارک ائل‌گلی و موزه استاد بهتونی از دیگر جاهای دیدنی تبریز است که حتما باید به آن سری بزنید. تبریزگردی می‌تواند 1 روزه باشد یا می‌توانید آن را در 2 روز بگردید. این سفر پرماجرا و هیجان‌انگیز همین‌جا به پایان می‌رسد و خاطراتش تا سال‌ها در یادتان خواهد ماند.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اردلان فروتن» پیشنهاد داده است. درباره اردلان فروتن بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
امیرحسین سربیشه

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 1 دیدگاه
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
ارومیه قلب آذربایجان
26 خرداد، 1399

❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤

به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید 💕

آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💕

ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💕


یاشاسین ایران ❤

یاشاسین آذربایجان ❤

یاشاسین اورمیه ❤


💕💕 عشقیم اورمیه 💕💕

یاشاسین

پاسخ اسمارتیز :ممنون از مهمان نوازيتون :)