گِلفشان نفتلیجه

تحریریه اسمارتیز
25 اردیبهشت، 1399
25 اردیبهشت، 1399
مدت مطالعه :
بیشتر ما گلستان را با رنگ سبزِ جنگل‌های هیرکانی و آبیِ دریای خزر می‌شناسیم. اما امروز می‌خواهیم سنت‌شکنی کنیم و چهره‌ای صورتی-بنفش از استان گلستان را به شما معرفی کنیم. این سرزمین هزاررنگ در دل خود شگفتی‌های کشف نشده‌ای دارد که می‌توانند قوی‌ترین نقاط گردشگری ایران باشند. گلفشان نفتلیجه، یکی از این پدیده‌های شگفت‌انگیز و ناب استان گلستان است. جایی که رنگ صورتی و بنفش جای رنگ آبی آب را گرفته. با اسمارتیز همراه باشید تا با این پدید‌ه‌ی شگفت‌انگیز بیشتر آشنا شوید.
بهترین زمان بازدید از گلفشان نفتلیجه
گلفشان نفتلیجه در روزها و ماه‌های مختلف سال، رفتار و واکنش‌های متفاوتی دارد اما اگر شما به دنبال دیدن فواره‌های گِل در این حوضچه هستید باید به شما بگوییم در هر بازه‌ای از سال که به سراغش بروید هر چند دقیقه شاهد خروج آب شور همراه با گاز در مرکز این مخروط خواهید بود که پدیده‌ای شگفت انگیز و مجذوب‌کننده است.
راه دسترسی به گلفشان نفتلیجه
گِلفشان نفتلیجه در نزدیکی شهر مرزی و ترکمن نشینی به نام گُمیش تپه قرار دارد که مرکز شهرستان گمیشان است و از شهرستان‌های استان گلستان به حساب می‌آید.
برای رسیدن به گلفشان نفتلیجه باید به سمت بندر ترکمن و سپس به سمت گمیش و تالاب گمیشان حرکت کنید. حدودا 100 متر بعد از تالاب گمیشان تابلو ورودی گلفشان نفتلیجه رو خواهید دید. این مسیر حدودا 13 کیومتر راه خاکی دارد و بعد از آن به گلفشان نفتلیجه خواهید رسید.
چون گلفشان نفتلیجه در بیابان و زمین‌های خالی واقع شده، امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی و ... ندارد. البته همین ویژگی باعث شده که بکر بماند. بنابراین نزدیک‌ترین محل برای استفاده از امکانات رفاهی، شهرستان گمیشان در 20 کیلومتری نفتلیجه است.
هزینه بلیط و ساعت بازدید از گلفشان نفتلیجه
این گلفشان با تمام زیبایی شگفت‌انگیز و طبیعت بکر و زیبایی که دارد نه تنها برای بازدید هزینه و ساعت مشخصی ندارد، بلکه با آب گرم و یددار حوضچه‌ی صورتی‌ و خاصیت‌های درمانی‌اش، همیشه و در همه ساعت در انتظار طبیعت دوستانی است که به سراغش می‌روند.
دریاچه صورتی نفتلیجه
گلفشان صورتی نفتلیجه
دانستنی‌های قبل از بازدید گلفشان نفتلیجه
 • گِلفشان‌ها پدیده‌ای طبیعی هستند که عملکردشان مثل آتشفشان‌ها است، منتها به جای پرتاب مواد مذاب و گدازه، گاز و گل را به سطح زمین می‌آورند. معمولا گلفشان‌ها به صورت تپه‌های مخروطی هستند که یا تکی درست شدند یا این‌که چندتا هستند. بعضی‌های‌شان هنوز فعال‌اند و بعضی‌ها غیرفعال. گلفشان نفتلیچه هم یکی از این گلفشان‌های فعال است.
 • به جز گلفشان نفتلیجه، استان گلستان دو تا گِلفشان دیگر هم دارد: قارنیارق در شرق گُمیشان و اینچه در شمال استان.

““در سواحل دریای عمان و چابهار هم گلفشان هست. اگر به چابهار سفر کرده باشید، حتما گلفشان تَنگ را دیده‌اید که بزرگ‌ترین کوه گلفشان دنیاست و از بایدهای جاهای دیدنی چابهار است. ””


 • اگر بخواهیم گلفشان نفتلیجه را با سایر گلفشان‌های جنوب ایران مقایسه کنیم به یک تفاوت بزرگ می‌رسیم: غلظت مواد داخل گلفشان نفتلیجه خیلی کمتر است و از طرف دیگر در اصطلاح زمین‌شناسی «روان روی» بیشتری هم دارد. یعنی این‌که روان‌تر است.
 • نفتلیچه به تازگی و در سال 1395 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.
 • زمین‌شناسان می‌گویند حوضچه‌ی گلفشان نفتلیجه به خاطر فرونشست زمین که به شکل قیف پلکانی بوده، درست شده. در نتیجه، چند نقطه دایره‌ای تو در تو داخل دیواره‌هایش دارد که گازهای زیرزمین از همان‌ها بیرون می‌آیند. گلی هم که داخل قیف است از رس است که به خاطر ترکیب با سیلت به رنگ خاکستری درمی‌آید.
 •  اما چرا اسم اینجا را نفتلیچه گذاشتند؟ چون در اطراف گلفشان بوی نفت خام به مشام می‌رسد، محلی‌ها این اسم را برایش انتخاب کردند. به احتمال خیلی زیاد این حوضچه با منابع نفت و گاز خزر ارتباط دارد.
 • نفتلیجه به رنگ صورتی – بنفشش معروف است. می‌گویند به خاطر ترکیبات یُددار محلول در آب خروجی گلفشان با هوای بیرون دچار فعل و انفعالات شیمیایی می‌شود و به رنگ صورتی و بنفش درمی‌آید
گلفشان نفتلیجه
دریاچه صورتی گلفشان نفتلیجه
راهنمای بازدید از گلفشان نفتلیجه
اگر می‌خواهید گلفشان نفتلیجه را ببینید باید به 2 تا نکته‌ی کلی توجه کنید: یکی این‌که به خاطر دور بودن نفتلیجه از شهر گمیشان و خاکی بودن جاده‌ی دسترسی به آن، بهتر است از راهنمای محلی کمک بگیرید و مورد دوم هم این‌که فعالیت گلفشان در سراسر سال یا در تمام روز یکسان نیست. یعنی این‌که ممکن است وقتی شما به گلفشان برسید، اثری از فعالیت یا پرتاپ شدن گل‌ها را نبینید.
نفتلیجه به تازگی به بنفش تغیر رنگ داده و این تغییر رنگ نشان‌دهنده وجود ید در آب این حوضچه است.
تغییر رنگ آب حوضچه به بنفش، بیش از قبل نام نفتلیجه را بر سر زبان‌ها انداخته و تصور بازدید از گلفشانی که حوضچه‌اش آب صورتی در بر دارد خیالی وسوسه‌انگیز برای سفر به این منطقه است.
طبق گفته مردم محلی، تنها زیبایی و رنگ خاص دریاچه نیست که مسافران و گردشگران را به نفتلیجه می‌کشاند. بلکه خاصیت‌های درمانی در آب حوضچه نفتلیجه، یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که بازدیدکنندگان علاقه‌مند به سفر به این ناحیه هستند.
گل‌های حوضچه نفتلیجه قادر به درمان دردهایی مثل درد مفاصل و ستون فقرات، بیماری‌های عصبی، مراحل اولیه تنگی عروق و انقباضات عضلانی هستند. مردم محلی این منطقه از استحمام در آب گلفشان می‌گویند و محققان در تایید این صحبت بومی‌ها ثابت کرده‌اند استحمام در آب گلفشان، به دلیل وجود عناصر و ترکیبات شیمیایی به شدت برای بدن مفید است. اما درحال حاضر تنها مردم محلی از خاصیت‌های درمانی این حوضچه استفاده می‌کنند.

قصد سفر به استان گلستان را دارید؟ مطالب «گرگان رود» و «روستای زیارت» را از دست ندهید.
  برچسب(ها)
  موقعیت(ها)
  امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3 2 نفر
  نظرتو با ما مطرح کن
  نظرات دیگران
  اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.