• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار

قصر حرمسرا گرمسار

9 تیر، 1399
9 تیر، 1399
مدت مطالعه :
شهر گرمسار با قدمت چندین هزار ساله‌ای که دارد امروزه از شهرهای مهم تاریخی کشورمان محسوب می‌شود. این شهر ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارد که آن را به یک قطب گردشگری مهم برای استان سمنان تبدیل کرده است. پارک ملی کویر که در نزدیکی گرمسار قرار دارد اولین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی بوده و از نظر جاذبه‌های طبیعی و پوشش جانوری در جهان شناخته شده است. اما علاوه بر این، از نظر تاریخی نیز پارک ملی کویر جاذبه های زیادی دارد. در این منطقه ابنیه تاریخی با ارزش متعددی وجود دارد که توسط شاهان دوره‌های مختلف ساخته شده‌اند. قصر حرمسرا گرمسار پس از کاروانسرای قصر بهرام مهم‌ترین بنای تاریخی پارک ملی کویر به حساب می‌آید.
قصر حرمسرا گرمسار در گذشته محلی برای اسکان شاهان در سفر از اصفهان به کاشان محسوب می شد. سفری که در مسیر جاده معروف و سنگفرش ابریشم انجام می گرفت. دلیل اهمیت فوق العاده قصر حرمسرا گرمسار نیز قرار داشتن در این مسیر است. آنچه امروز از این بنا باقی مانده تنها قسمت کوچکی از قصر اصلی است؛ اما همان بخش کم نیز خود نشان دهنده عظمت این بنا و زیبایی آن در گذشته است. در ادامه با اسمارتیز همراه باشید تا شما را بیشتر با قصر حرمسرا گرمسار آشنا کنیم.
قصر حرمسرا گرمسار
با اینکه قسمت اعظم بنای قصر حرمسرا گرمسار تخریب شده است؛ اما قسمت های باقی مانده نشان دهنده شکوه این بنا در گذشته است.
بهترین فصل بازدید از قصر حرمسرا گرمسار
قصر حرمسرا گرمسار در نزدیکی کاروانسرای قصر بهرام قرار دارد. این دو اثر تاریخی زیبا هر دو در شمال شرق پارک ملی کویر واقع شده‌اند. بنابراین بهترین زمان بازدید از قصر حرمسرا گرمسار، در واقع بهترین زمان برای سفر به کویر است. اگر با حشرات و حیواناتی مانند مار و عقرب مشکل دارید، بهتر است در فصل پاییز با تورهای کویر گردی گرمسار همراه شوید. فصل پاییز به خصوص ماه آبان بهترین زمان برای سفر به کویر است. زیرا در این زمان هم جانوران کویری در خواب زمستانی هستند و هم آب و هوای کویر عالی‌ست.
البته که در اواخر اسفند نیز یا اواسط بهار نیز می‌توانید به کویر سفر کنید. در این زمان‌ها نیز چشم انداز خوبی از کویر خواهید داشت. در هر صورت اگر قصد دیدن قصر حرمسرا گرمسار را دارید، بهترین انتخاب همراه شدن با تورهای مخصوص کویر گردی است.
آدرس و راه‌های دسترسی به قصر حرمسرا گرمسار
آدرس: استان سمنان، گرمسار، یک کیلومتری جنوب شرقی قصر شاه عباسی، قصر حرمسرا
قصر حرمسرا گرمسار فاصله زیادی با کاروانسرای قصر بهرام ندارد. به همین دلیل نیز راه‌های دسترسی این دو مثل هم هستند. برای رفتن به قصر حرمسرا چهار مسیر در پیش رو دارد. مسیرهایی که هرکدام از دل کویر می‌گذرد و زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما در این میان مسیر جاده سنگفرش زیباترین است. این جاده که بخشی از جاده مهم ابریشم را تشکیل می‌دهد چشم اندازهای بی نظیری دارد. در ادامه مسیر دسترسی به قصر حرمسرا گرمسار از جاده سنگفرش و سایر مسیرها را شرح می‌دهیم.
مسیر گرمسار: این همان مسیری است که شما را به جاده معروف سنگفرش می‌رساند. در این مسیر از گرمسار وارد کهک شوید. پس از گذر از کهک به جاده زیبای سنگ فرش خواهید رسید. این جاده شما را به سمت پارک ملی کویر خواهد برد. در داخل پارک ملی کویر به سمت شمال شرق بروید. تابلوهای راهنما شما را به سمت قصر حرمسرا گرمسار و قصر بهرام راهنمایی خواهند کرد.
مسیر ورامین: از ورامین وارد جاده چرم شهر شوید. جاده فرعی بند علی خان در انتهای این جاده قرار دارد که باید وارد آن شوید. مسیر را به سمت محیط بانی و سپس شکرآباد ادامه دهید. از جاده شکرآباد وارد مبارکیه شوید. در انتهای این مسیر به پاسگاه ورودی پارک ملی کویر خواهید رسید.
مسیر کاشان: کاشان را به سمت آران و بیدگل بروید. در این جاده از مرنجاب و سفیدکوه عبور کنید. به قصر بهرام خواهید رسید. یک کیلومتر به سمت جنوب شرق این بنا بروید تا به قصر حرمسرا گرمسار برسید.
مسیر پیشوا: اگر از تهران سفر خود را آغاز می‌کنید، مسیر پیشوا بهترین انتخاب است. در این مسیر از تهران به سمت پیشوا حرکت کنید. پس از عبور از قلعه بلند و مبارکیه به پارک ملی کویر می‌رسید.
هزینه بلیط و ساعات دسترسی
هزینه بلیط: برای بازدید از قصر حرمسرا گرمسار نیازی به پرداخت ورودی یا گرفتن مجوز نیست. بازدید از این مکان برای همگان رایگان است.
ساعات دسترسی: قصر حرمسرا گرمسار محدودیت زمانی برای بازدید علاقه مندان ندارد.
باقی مانده های قصر حرمسرا گرمسار
قصر حرمسرا گرمسار در دوران صفویه و به منظور اقامت شاهان در مسیر سفر به اصفهان یا کاشان ساخته شد
دانستنی‌های قبل از دیدن قصر حرمسرا گرمسار
گرمسار هزاران سال به دلیل قرار داشتن در مسیر جاده سنگفرش ابریشم اهمیت ویژه‌ای برای حاکمان زمان داشت. قدمت این شهر به زمان اشکانیان باز می‌گردد. این موضوع نشان دهنده ارزش بسیار زیاد این شهر در گذشته است.
از زمان اشکانی تا زمان صفوی که ساخت کاروانسرا و حرمسرا به اوج خود رسیده بود، اطراف این شهر پر شد از بناهایی که اکنون به جاذبه‌های تاریخی تبدیل شده‌اند. قصر حرمسرا گرمسار نیز در زمان صفویان ساخته شد. این بنا ساخته شد تا شاه به همراه همسران و خدمه‌اش در زمان سفر به اصفهان یا کاشان در این محل سکونت داشته باشند. گاهی اوقات در مناسبت‌های خاص در این مکان جشن‌هایی برای همسران شاه برگزار می‌شد.
بیشتر اوقات سال به جز زمانی که شاهان در سفر بودند، قصر حرمسرا گرمسار مکان اقامت شکارچیان ثروتمند و صاحب نامان بود.
در اطراف قصر حرمسرا گرمسار نیز مانند کاروانسرا قصر بهرام لوله کشی‌های سفالی دیده می‌شود. این لوله‌ها نشان می‌دهد که آب این مکان از چشمه‌های واقع در دامنه سیاه کوه این بنا تأمین می‌شده است. سیستم آبرسانی قصر حرمسرا گرمسار به این گونه بوده است که آب چشمه‌های سیاه کوه پس از عبور از یک دره توسط یک کانال به استخری در سمت جنوبی حرمسرا می‌ریزد. هنگامی که این استخر پر می‌شد، آب از استخر وارد کانال‌هایی به سمت قصر شده و سپس حوض داخل حیاط حرمسرا می‌ریخت.
متاسفانه قصر حرمسرا گرمسار با اینکه ارزش تاریخی زیادی دارد اما از چشم سازمان میراث فرهنگی دور مانده و بازسازی نشده است. بی توجهی به این اثر باعث شده تالارها، اتاق‌ها و به طور کلی تمامی بخش شمالی این قصر در نتیجه سوانح طبیعی از جمله زلزله‌های شدید از بین برود.
چیزی که اکنون از قصر حرمسرا گرمسار باقی مانده تنها یک تالار بزرگ و تعدادی اتاق و دو ایوان در سمت جنوبی بنا است.
راهنمای بازدید از قصر حرمسرا گرمسار
آثار تاریخی مانند کاروانسرای قصر بهرام و قصر حرمسرا گرمسار سبک زندگی شاهان دوره‌های مختلف و اهمیت منطقه‌ای مانند کویر گرمسار را به ما نشان می‌دهند. کویری که در دل خود صدها جاذبه طبیعی دارد و اکنون نیز پناهگاهی برای یوزپلنگ‌های در حال انقراض است. وجود این کویر به ما نشان می‌دهد که تنها سبزه زارها و جنگل‌های پر از درختان سر به فلک کشیده زیبا نیستند. بلکه کویر نیز اهمیت و زیبایی خاص خودش را دارید. اگر دیدن کویر آن هم کویری مملو از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی برای شما نیز جذاب است، حتماً به دیدن کویر مرکزی و قصر حرمسرا گرمسار بروید.
برای اینکه سفر لذت بخشی به کویر داشته باشید بهتر است نکاتی را قبل از رفتن به سفر در نظر بگیرید. اول از همه اینکه سفر به کویر همیشه با پیاده روی همراه است پس حتماً یک کفش مناسب با خود همراه داشته باشید. لوازم مناسب سفر به کویر برای ماندن در شب، شامل کلاه، عینک، قمقمه آب، چراغ قوه، بالش کوچک، پتوی سبک، پماد ضد حشره هستند که باید با خود به همراه داشته باشید.
برای دیدن قصر حرمسرا گرمسار توصیه ما این است که حتماً با تورهای کویر گردی همراه شوید. زیرا سفر دست جمعی به کویر هم لذت بیشتری دارد و هم اطلاعات بیشتری از کویر گردی در اختیار شما قرار می‌دهد.
در سفر به پارک ملی کویر، پس از دیدن قصر حرمسرا گرمسار می‌توانید از سایر جاذبه‌های اطراف آن نیز دیدن کنید. کاروانسرا قصر بهرام تنها یک کیلومتر با قصر حرمسرا فاصله دارد و شما با پیاده روی می‌توانید به آن برسید. دریاچه نمک، جاده سنگ فرش 400 ساله و کاروانسرای عین الرشید از دیگر مکان‌هایی هستند که حتماً در سفر خود به کویر مرکزی باید ببینید.

قصد سفر به گرمسار را دارید؟ مطالب «جاهای دیدنی گرمسار» و «تنگه ظلمات گرمسار» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.