لوکیشن فیلم انگل (Parasite) کجاست؟

مدت مطالعه :
فیلم انگل (Parasite) امسال همه را متحیر کرد و جوایز بسیاری از جمله کن، گلدن گلوب، بفتا و اسکار 2020 را دریافت کرد. بونگ جون هو کارگردان فیلم انگل در تلاش بود اختلاف طبقاتی در کره جنوبی را به صورت واقعی نشان دهد، به همین دلیل لوکیشن‌های بسیاری را مورد استفاده قرار داد تا فیلمش بیش از پیش رنگ واقعیت بگیرد. با اسمارتیز همراه شوید تا با لوکیشن فیلم انگل و تاثیرش بر گردشگری کره جنوبی بیشتر آشنا شوید.
داستان انگل چیست؟
انگل در قلب خودش روایت دو خانواده از دو طبقه‌ی مختلف جامعه کره‌جنوبی را نشان می‌دهد که در حال پیکار با زندگی هستند. در اول ماجرا ما خانواده کیم را می‌بینیم که در نیم طبقه‌ای شبیه زیرزمین زندگی می‌کنند. پسر خانواده به عنوان معلم انگلیسی وارد خانه‌ی خانواده‌ای پولدار می‌شود و با حقه و نیرنگ راهی برای استخدام تمام خانواده‌اش و زندگی آن‌ها در خانه‌ی خانواده ثروتمند، پیدا می‌کند و ... .
لوکیشن فیلم انگل کجاست؟
به بخش اصلی ماجرا می‌رسیم. هر کس که این فیلم را دیده است قطعا متوجه دو خانه شده است. اولی نیم طبقه‌ای در یک محله‌ی فقیرنشین و دیگری خانه‌ای مجلل که یک حیاط و باغ بزرگ دارد. شاید برایتان جالب باشد لوکیشن این دو خانه کجاست، اما باید همین جا شما را ناامید کنیم و بگوییم این دو خانه در واقعیت وجود ندارند و بونگ جون هو این دو خانه را با الهام از چند جای مختلف در استودیو Goyang Aqua Studio ساخته است.
فیلم انگل
انگل برنده 4 اسکار شد
بونگ جون هو می‌گوید خانه‌ی محله فقیر را طوری ساختم که نماد ترس و امید باشد. در این خانه که یک نیم‌طبقه زیرزمین مانند است یک پنجره وجود دارد که نور خورشید هنوز از داخل پنجره به خانه می‌تابد و این نور امید را در اهالی خانواده روشن می‌کند. اعضای خانواده نیز به این پنجره دلگرم هستند و در واقع نور خورشید را نمادی از این می‌دانند که شرایط‌شان می‌تواند بدتر باشد و در خانه‌ای زندگی کنند که واقعا زیرزمین است و پنجره‌ای ندارد. این بدین معنی‌ست که آن‌ها می‌توانند به طبقه‌ی پایین‌تری از جامعه نیز سقوط کنند و وضع آن‌ها بدتر از اوضاع الانشان هم می‌تواند بشود.
برای ساخت محله‌ی فقیرنشین لی ها جون، چندین عکس از شهری خالی از سکنه که در حال تخریب بود گرفت و از این عکس‌ها در ساخت این محله‌ی فقیرنشین استفاده شد تا همه‌چیز واقع‌گرایانه و البته سیاه باشد. لی ها جون درباره طراحی صحنه محله‌های مختلف می‌گوید: ما از خانه‌ها و محله‌های مختلفی استفاده کردیم برای مثال خانه‌ای که برای یک پیرزن پیر بود که با گاری خود آشغال‌های قابل استفاده را از سطح شهر جمع می‌کرد تا از این کار زندگی خود را بچرخاند. هنوز یادم است که کمر پیرزن به دلیل راندن گاری خم شده بود و جلوی خانه‌اش چند کاغذ به درد نخور افتاده بود. ما حتی آجرهای خانه‌های قدیمی را دوباره با مواد مختلف ساختیم. نتیجه بسیار واقعگرایانه بود، به صورتی که حتی مخاطبان کره‌ای ما نفهمیدند که ما این محله‌ها را در استودیو ساختیم.
فیلم انگل فیلمبرداری
پشت صحنه فیلم انگل در لوکیشن فیلمبرداری انگل
خانه‌ی دیگر خانه‌ی خانواده پولدار است بزرگ و دلباز ساخته شده تا به خوبی اختلاف طبقاتی را نشان دهد. خانه‌ی خانواده ثروتمند در واقع نماد جایگاه آن در جامعه‌ی امروزی کره جنوبی هست. بونگ جون هو در این‌باره می‌گوید: آن‌ها می‌خواهند خودنمایی کنند و بگویند که سلیقه‌ی آن‌ها بسیار خاص است. طبقه اول و باغ در یک پارکینگ بزرگ ساخته شد و زیرزمین و طبقه‌ی دوم را در soundstage ساختیم.

“ورایتی این فیلم را شگفت‌انگیز و ایندی‌وایر آن را حقه جادویی نامید.”


درست است خانه‌های فیلم در استودیو و جاهای مختلف از روی الهام ساخته شده‌اند، اما مانند لوکیشن فیلم جوکر که پله‌هایش امروزه محل عکاسی بسیاری از طرفداران این فیلم و واکین فینیکس است، فیلم انگل هم خیابانی واقعی در کره جنوبی دارد که قبلا در فیلم و سریال‌های کره‌ای دیگری هم استفاده شده‌اند.
شاید مردم در آینده به این خیابان بروند و از لوکیشن فیلم انگل که واقعی است، عکس بگیرند و صنعت گردشگری کره جنوبی بیش از پیش رونق بگیرد. خیابانی که بازیگران فیلم انگل در آن قدم می‌زنند Jahamun-ro نام دارد. این خیابان در محله Jongno-gu سئول قرار دارد و بیش از انگل لوکیشن فیلمبرداری سریال To Jenny بوده است. دیوارهای این خیابان پر از نقاشی‌های گرافیتی زیباست که درخور فرهنگ کره جنوبی و هنر آن‌ها کشیده شده‌اند. اگر کمی آن طرف‌ها بچرخید می‌توانید به موزه سئول هم سری بزنید و از این موزه هم بازدید کنید.
لوکیشن فیلمبرداری فیلم انگل
خیابان Jongno-gu در سئول کره جنوبی، لوکیشن فیلمبرداری فیلم انگل است
در آخر کیم وو چونگ مدیرعامل سابق شرکت دوو در کتابش می‌گوید سنگفرش هر خیابان از طلاست، اما بونگ جون هو در فیلمش خلاف این مسئله را نشان می‌دهد و می‌گوید افرادی که بیکار هستند، مانند انگل در زندگی افراد موفق هستند و از منابع و امکانات آن‌ها استفاده می‌کنند. حال که انگل 4 جایزه‌ی اسکار از جمله بهترین فیلم را مال خود کرده است، مردم جهان بیشتر و بیشتر با فرهنگ کره جنوبی و جاهای دیدنی کره جنوبی آشنا می‌شوند و برای دیدن این کشور ترغیب خواهند شد. در گذشته این بار بر دوش خوانندگان کی پاپ و کی موزیک بوده است، اما بونگ جون هو آمد تا این بار را از روی دوش آن‌ها بردارد و برای کشورش گردشگر پیدا کند.

برچسب مطالب

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.5 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان

کنار همه دار می کوشه. عید. سال 99. ندام.