• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار

سد خان آباد الیگودرز

9 تیر، 1399
9 تیر، 1399
مدت مطالعه :
استان لرستان با آب و هوای خاص و متفاوت خود مقصد بسیار خوبی برای فرار از گرمای تابستان است. گوشه گوشه طبیعت بکر این منطقه با فرا رسیدن فصل گرما به ییلاق‌هایی مطبوع تبدیل می‌شود. روستای خان آباد از زیباترین روستاهای لرستان است که در نزدیکی الیگودرز قرار دارد. این روستا علاوه بر طبیعت بسیار زیبا یک سد یا دریاچه مصنوعی نیز در دل خود دارد که به سد خان آباد مشهور است. سد خان آباد بیش از 10 سال است که بر روی رودخانه اصل شاه بنا شده و رونق زیادی برای کشاورزی روستای خان آباد و سایر مناطق اطراف همراه داشته است.

با گذشت سال‌ها و آبادی بیشتر زمین‌های اطراف سد، اکنون دریاچه سد خان آباد به یک جاذبه گردشگری برای این روستا تبدیل شده است و طرفداران زیادی نیز بین گردشگران پیدا کرده است، طوری که هر فصل ده‌ها تور گردشگری برای دیدن سد خان آباد و دیدن سایر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این روستا به این منطقه سفر می‌کنند. اگر شما هم به دنبال ییلاقی خوش آب و هوا برای تابستان خود هستید، در ادامه با اسمارتیز همراه باشید تا دریاچه سد خان آباد را بیشتر به شما معرفی کنیم.
نمایی از روستا و دریاچه خان آباد
ترکیب رنگ ها در فصل بهار زیبایی منطقه خان آباد و دریاچه سد خان آباد را دو چندان می کند
بهترین زمان سفر به سد خان آباد
موضوعی که آب و هوای استان لرستان را خاص می‌کند این است که هر جهت جغرافیایی در این استان آب و هوای خاص خود را دارد. به طور مثال، شمال استان هوایی بسیار سردسیر و برفی دارد، در صورتی که در قسمت‌های جنوبی که الیگودرز و روستای خان آباد را نیز شامل می‌شود، هوایی معتدل دارد. همین موضوع نیز باعث شده شهرهایی مانند الیگودرز، دورود و پلدختر به مقاصد اصلی گردشگران تبدیل شود.
برای اینکه روستا و دریاچه سد خان آباد را در بهترین حالت خود ببینید، فصل بهار بهترین زمان است. به خصوص ماه اردیبهشت که تمام دشت‌ها و جنگل‌ها پر از سرسبزی و آبشارها پرآب شده‌اند. البته دریاچه سد خان آباد در فصل زمستان هنگامی که کوه‌های اطراف آن با برف پوشیده شده و خود دریاچه نیز نیمه یخی شده بسیار دیدنی و جذاب است.
اگر در هیچ یک از این فصول فرصت سفر ندارید و تنها در تابستان وقت خالی دارید، بهتر است اواخر تابستان را برای دیدن دریاچه سد خان آباد انتخاب کنید.
آدرس و راه‌های دسترسی به دریاچه سد خان آباد
آدرس: استان لرستان، 20 کیلومتری جنوب الیگودرز، روستای خان آباد
روستای خان آباد در جهت جنوب الیگودرز قرار دارد. فاصله این شهر تا روستای خان آباد نیز تنها نیم ساعت است. بنابراین شما می‌توانید در یک روز هم از جاهای دیدنی الیگودرز و هم روستاهای اطراف آن دیدن کنید. برای دسترسی به دریاچه سد خان آباد تنها مسیر موجود شهر الیگودرز است. اما برای رفتن به خود روستای الیگودرز راه‌های دیگری هم وجود دارد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم.
میسر الیگودرز: دسترسی به دریاچه سد خان آباد از الیگودرز بسیار ساده است. کافی است از میدان محمد رسول الله وارد جاده داران – الیگودرز شوید. در این جاده پس از 3 کیلومتر به یک بریدگی خواهید رسید. این بریدگی همان جاده دریاچه گهر و آبشار سفید آب است. وارد این جاده شوید. از ابتدای این جاده تا دریاچه سد خان آباد تنها 15 دقیقه فاصله دارید. راه را تا رسیدن به روستای برم ادامه دهید. این روستا قبل از روستای خان آباد قرار دارد. وارد روستای برم شوید و از جاده خاکی به سمت دریاچه سد خان آباد بروید.
مسیر آبشار سفید آب: اگر بخواهید به خود روستای خان آباد بروید، از مسیرهای جنوبی نیز می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. مسیر جاده آبشار و سد رودبار تنها جاده‌ای است که شما را از مسیرهای جنوبی به روستای خان آباد می‌رساند. از آبشار سفید آب وارد جاده آبشار و سد رودبار شوید. این جاده را تا رسیدن به بریدگی برم – جهانخوش ادامه دهید و وارد بریدگی شوید. روستای خان آباد تنها چند متر جلوتر است. اما برای رسیدن به دریاچه باید مسیر را تا رسیدن به برم ادامه دهید.
هزینه بلیط و ساعات دسترسی دریاچه سد خان آباد
هزینه بلیط: دریاچه سد خان آباد و طبیعت اطراف آن جزو جاذبه‌های طبیعی این شهر هستند که دیدن آن‌ها برای همه رایگان است.
ساعات دسترسی: مانند تمامی جاذبه‌های طبیعی، دریاچه خان آباد نیز محدودیت زمانی برای بازدید کنندگان ندارد. شما هر ساعات از شبانه روز می‌توانید به دیدن این سد زیبا بروید. اما توصیه ما این است که بازدید خود را به نزدیک غروب آفتاب موکول کنید.
قایق سواری در دریاچه خان آباد
قایق سواری یکی از تفریحات لذت بخشی است که می توانید در دریاچه خان آباد تجربه کنید.
دانستنی‌های قبل از دیدن دریاچه سد خان آباد
استان لرستان به آبشارهای زیبا، جنگل‌های سر سبز و انبوهش مشهور است. در هر نقطه از این استان که بگردید، یک آبشار زیبا که اتفاق جزو زیباترین آبشارهای کشور هست پیدا می‌کنید. شهر الیگودرز نیز از شهرهای پر جاذبه و غنی استان لرستان است. در اطراف این شهر آبشارهای زیبایی مانند آبشار سفید آب و آبشار رودبار وجود دارد که هر سال هزاران گردشگر را به سمت این شهر می‌کشاند. در این بین روستای خان آباد گنجینه‌ای از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را در دل خود جای داده است. از خانه‌های 2700 ساله و دست کن 200 ساله گرفته تا شکارگاه طبیعی و دریاچه خان آباد همگی در این روستا گرد هم آمده‌اند و به زیبایی‌های آن اضافه کرده‌اند.
با وجود اینهمه جاذبه طبیعی و زیبا در روستای خان آباد، اما این روستا سال‌هاست که مورد بی توجهی قرار گرفته و جاذبه‌های طبیعی آن به عنوان جاذبه گردشگری معرفی نمی‌شود. با این وجود بازهم سالانه هزاران گردشگر از سراسر ایران و جهان برای دیدن زیبایی‌های اطراف الیگودرز و روستای خان آباد به این منطقه می‌آیند.
دریاچه خان آباد یا همان سد خان آباد در سال 1386 بر روی رود اصل شاه در 25 کیلومتری الیگودرز ساخته شد تا منبعی برای آبرسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف باشد. پس از بهره برداری از این سد، علاوه بر رونق کشاورزی و آبیاری زمین‌های زراعی، زمین‌های اطراف این منطقه نیز سر سبز شد و خود این سد اکنون با عنوان دریاچه خان آباد یک مکان تفریحی برای این روستا محسوب می‌شود.
دریاچه سد خان آباد امکانات تفریحی متعددی مانند قایق سواری و ماهی گیری را در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهد.
در فاصله 10 دقیقه‌ای از دریاچه خان آباد اقامتگاه گردشگری ریتون قرار دارد که اگر قصد ماندن در کنار دریاچه را داشتید، می‌توانید از این مکان برای اقامت خود استفاده کنید.
راهنمای بازدید از دریاچه سد خان آباد
دریاچه سد خان آباد کمی با خود روستا فاصله دارد. هرچند بخشی از سد به روستا نیز می‌رسد، اما اگر می‌خواهید بهترین قسمت دریاچه را ببینید و از امکانات خوب آن مانند ماهی گیری و یا قایق سواری بهره مند شوید، باید کمی از روستا فاصله بگیرید. روستای خان آباد به جز دریاچه خان آباد جاذبه‌های دیگری نیز دارد که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.
دریاچه سد خان آباد در منطقه‌ای نسبتاً بکر قرار دارد، به همین دلیل نیز اطراف این دریاچه جاده خاکی است. گذراندن این مسیر شاید کمی مشکل باشد. به همین دلیل اگر خودرو آفرود به همراه داشته باشید بهتر است.
دریاچه سد خان آباد در حال حاضر تحت کنترل سازمان محیط زیست نیست. به همین دلیل بهتر است در بازدید خود از این مکان خودتان به فکر سلامتی محیط اطراف و حفظ بهداشت باشید.
اگر به کنجکاوی در دل کوه و غارنوردی علاقه دارید، روستای خان آباد یک غافلگیری برای شما دارد. غار موجود در کوه گر این روستا سومین شاهکار طبیعی ایران نام گرفته است. این غار به لحاظ زیبایی شناسی از نظر غار شناسان از محشرترین و زیباترین غارهای ایران است. کوه گر در جنوب خان آباد قرار دارد. غار کوه گر آنقدر برای گردشگران در سراسر جهان جذاب است که سالانه هزاران غار نورد برای دیدن آن به روستای خان آباد سفر می‌کنند.
پس از دیدن زیبایی‌های طبیعی روستای خان آباد به شما پیشنهاد می‌کنیم کمی کوهنوردی کنید تا به زیبایی‌های تاریخی این شهر مانند قلعه‌های گبری و خانه‌های 2000 ساله آن نیز برسید. این مکان‌های تاریخی هرچند به عنوان جاذبه‌های گردشگری معرفی نشده‌اند، اما بسیار زیبا و دیدنی هستند.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.