رستوران روحی تهران

مدت مطالعه :
هر وقت واژه رستوران سنتی به گوشتان می‌خورد، ناخودآگاه یاد غذاهای خوشمزه اصیل ایرانی و مامان‌پز می‌افتید و آب از دهان‌تان سرازیر می‌شود. غذاهایی که اگر به خاطر خودشان هم وسوسه نشوید، ترشی‌ها، مخلفات و دوغ سنتی کنارشان، حتما دل‌تان را خواهند برد! فضای این مدل رستوران‌ها، اشتهایتان را باز می‌کند، حس می‌کنید در ایوان خانه مادر بزرگ‌تان نشسته‌اید و غذا می‌خورید. فضای رستوران روحی تهران تنها گوشه‌ای از این توصیفات است.
از مزیت‌های رستوران روحی تهران، چند شعبه‌ای بودن آن است. در هر جای تهران که باشید، می‌توانید به راحتی به یکی از شعب خوش مسیر آن دسترسی پیدا کنید. رستوران روحی تهران سه شعبه دارد؛ تجریش در شمال، شهرک غرب در شمال غرب و بهارستان در مرکز تهران. به لطف مترو و اتوبوس دسترسی به هر یک از این مناطق آسان است. اگر کنجکاوید بدانید چطور، ادامه‌ی این مطلب اسمارتیز را از دست ندهید.
رستوران روحی تهران شعبه شهرک غرب
رستوران روحی تهران شعبه شهرک غرب
رستوران روحی تهران شعبه شهرک غرب
بهترین زمان رفتن
از آنجا که امکان رزرو جا به صورت تلفنی وجود ندارد، پس سعی کنید مخصوصا در روزهای تعطیل، تقریبا یک ساعت زودتر در آنجا حاضر شوید چون اگر دیر برسید ممکن است صندلی برای نشستن پیدا نکنید و کمی معطل شوید. همچنین در تمام فصول سال و هر روز این رستوران آماده سرویس‌دهی می‌باشد.
راه های دسترسی
رفتن به این شعبه رستوران روحی بسیار راحت است چرا که در هر نقطه‌ای از شهر می‌توانید از طریق مترو تهران خودتان را به میدان صنعت برسانید. اطراف این میدان پر است از ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی که به وسیله آن‌ها می‌توان این فاصله کوتاه تا خیابان سیمای ایران را به راحتی طی کرد.
اگر هم خودروی شخصی دارید می توانید از خروجی بزرگراه یادگار امام-شمال، وارد خیابان ایوانک و سپس سیمای ایران شوید. از خروجی‌های بزرگراه همت هم می‌شود وارد شد و با رسیدن به میدان صنعت و رفتن به بولوار فرحزادی، ادامه مسیر کاری ندارد.
آدرس رستوران روحی تهران شعبه شهرک غرب
آدرس رستوران روحی تهران شعبه شهرک غرب
هزینه ورود و ساعات دسترسی
این رستوران از ساعت 12 تا 16 باز است. هزینه‌ای برای ورود در نظر گرفته نشده است و طبق منو و سفارشی که می‌دهید، باید صورتحساب بپردازید. همچنین محدود قیمت‌ها به این صورت است:
•    مقدمه: 16000 تا 25000 تومان
•    خوراک‌ها: 30000 تا 95000 تومان
•    مخلفات: 12000 تا 16000 تومان
•    آبکی‌ها: 3000 تا 20000 تومان
•    دیشلمه: 20000 تومان
راهنمای بازدید
از آن‌جا که این رستوران در شهرک غرب واقع است و به منطقه بورس رستوران‌های سنتی، یعنی فرحزاد، هم نزدیک است، شاید انتظار داشته باشید با محیطی سرباز روبه‌رو شوید. اما مشاهده اینکه یک رستوران سنتی در طبقه دوم یک ساختمان مدرن قرار گرفته است، می‌تواند جالب باشد. با گذر از کافه‌های طبقه اول، با یک آسانسور به این رستوران می‌رسید. وقتی وارد آن می‌شوید، در نگاه اول شاید حس پا گذاشتن به یک رستوران سنتی در شما به وجود نیاید، اما با دیدن چلچراغ‌های قدیمی که یادآور زمان قاجار هستند، نقش گل‌های سرخ بر روی ستون‌ها و گلدان‌ها که بر روی خمره‌های سفالی قرار دارند، خیال‌تان راحت می‌شود که اشتباهی نیامده‌اید!
فضای این شعبه بسیار دلباز، ساده و مرتب است. شیشه‌های یکسره بلند که منظره رو به خیابان دارند هم به وسیعتر به نظر آمدن مکان کمک می‌کنند. کنار هم قرار دادن میز و صندلی فرنگی و قالیچه پر نقش و نگار ایرانی هم جالب به نظر می‌رسد. از حظی که قالی زیر صندلی نصیب‌تان می‌کند، غافل نشوید!
تا سفارشتان آماده شود با یک قیمه و ته‌دیگ از خودتان پذیرایی کنید. خیلی‌ها هستند که کل غذاهای منو را با آن قیاس می‌کنند! اگر یک نفره به این رستوران می‌روید، موسیقی در کنار چهچه پرندگان داخل قفس، شما را از تنهایی در می‌آورد.
در کنار دیوارها، اشیا قدیمی و نوستالژیکی مثل تلویزیون کمدی قدیمی و صندوقچه چوبی به چشم می‌خورد. در این رستوران همه چیز حتی لیوان‌ها روحی هستند، البته به جز نوشابه که در همان شیشه‌های قدیمی کوکا عرضه می‌شوند. اگر هنگام غذا خوردن خیلی به چنگال وابسته هستید، بهتر است یکی با خودتان ببرید چون در اینجا همانند سایر شعب این رستوران، چنگالی وجود ندارد.
رستوران روحی تهران شعبه تجریش
بهترین زمان رفتن
همانطورکه گفته شد، این رستوران هم مانند تمام رستوران‌های دیگر زمانی برای تعطیلی ندارد و در تمام روزهای سال، به جز ایام عزاداری‌ها، به گرمی پذیرای مشتریان است.
راه های دسترسی
خوشبختانه برای رسیدن به این شعبه هم مشکلی وجود ندارد، چرا که از ایستگاه مترو تجریش تا این رستوران تنها چند صد متر فاصله است. اگر هم با اتوبوس قصد رفتن به تجریش را دارید، کارتان بسیار راحت است چون پایانه تجریش مقصد اکثر اتوبوس‌های سرتاسر شهر است. همانطور که در نقشه می‌بینید از این میدان تا رستوران هم راهی نیست. برای خودروهای شخصی هم خیابان ولیعصر بخش مرکزی و جنوب شهر را پشتیبانی می‌کند.
آدرس رستوران روحی تهران شعبه تجریش
آدرس رستوران روحی تهران شعبه تجریش
هزینه ورود و ساعات دسترسی
هزینه ورود ندارد و قیمت اقلام منوی مربوط به این رستوران به شرح زیر است:
•    خوراک‌ها: 30000 تا 86000 تومان
•    پیش‌غذاها: 10000 تا 12000 تومان
•    آبکی‌ها: 3000 تا 17000 تومان
ساعات کاری:
•    9 صبح تا 12 ظهر برای صبحانه
•    12 ظهر تا 4 بعدازظهر برای ناهار
•    7 شب تا 10:30 شب برای شام
راهنمای بازدید
هنگام ورود، اگر به پیشخوان رستوران نگاه کنید، پارچه سیاه رنگی را خواهید دید که با رنگ قرمز روی آن نوشته شده: "قربون لب تشنه‌ات برم" که مسلما اگر ایرانی باشید یاد ساقی کربلا، آقا ابوالفضل می‌افتید. شاید به همین دلیل هم آب در این رستوران رایگان عرضه می‌شود. لوسترها مثل رستوران شهرک غرب، طرح خیلی سنتی ندارند و کمی مدرن‌تر هستند، ولی کاشی‌های سفید رنگ که در قسمت پیشخوان کنار هم قرار گرفته‌اند، شما را به یاد زورخانه‌های قدیمی می‌اندازند.
علاوه بر وسایل عتیقه و نوستالژیک و ظروف روحی، این کاشی‌ها را هم می‌توان به نوعی امضای ویژه این رستوران دانست چرا که در هر سه شعبه به چشم می‌خورند. اگر نهایتا متعلق به دهه 70 باشید، لوازم قدیمی که درون قفسه‌های مجزا بر روی دیواری بسیار بلند قرار گرفته‌اند، شما را به دوران کودکیتان می‌برند، از رادیوهای قدیمی بگیر تا ساعت‌های زنگدار گِرد!
رستوران روحی تهران شعبه تجریش
رستوران روحی تهران شعبه تجریش
از فضای داخلی رستوران که بگذریم، می‌رسیم به حیاط دلباز مربوط به این مجموعه که جوی جدولکشی شده‌ی باریکی از وسط آن رد می‌شود و وجود گلدان‌های بزرگ در لبه‌ آن فضای باب طبع‌تری را فراهم می‌کند. در سمت راست پیشخوان رستوران نوری را مشاهده می‌کنید که کمی به داخل تابیده است، اینجا همان کافه دنج روحی است که برای صرف صبحانه یا دمنوش و شربت‌ها می‌توانید به سراغش بروید.
همان ستون‌های پر نقش که در شعبه شهرک بود، در اینجا هم به چشم می‌خورد، منتهی تفاوتش در این است که تقریبا در وسط سالن قرار گرفته است.
رستوران روحی تهران در تجریش، به دو بخش کافه و رستوران تفکیک می‌شود که اگر فضای حیاط مانند آن را هم در نظر بگیریم می‌شود سه قسمت.
کافه رستوران روحی تهران شعبه بهارستان
بهترین زمان بازدید
سیر کردن شکم زمان خاصی نمی‌شناسد! پس شما همه روزه از شنبه تا جمعه می‌توانید برای صرف هر سه وعده، به این رستوران سر بزنید.
راه های دسترسی
باز هم مترو این وسیله دوست داشتنی! ایستگاه بهارستان با این رستوران دقیقا در یک راستا قرار دارد. با کمی پیاده‌روی یا یک یا دو کورس تاکسی‌سواری به راحتی به آنجا می‌رسید. در نقشه مسیر اتوبوسرویی که در نزدیکی این رستوران باشد به چشم نمی‌خورد اما با وجود ایستگاه‌های مترویی که در اطراف آن هست، نگرانی از بابت دسترسی وجود نخواهد داشت.
فقط شخصی سواران باقی می‌مانند که با توجه به ترافیک، طرح‌ زوج و فرد، عدم دسترسی از طریق بزرگراه‌ها و همینطور نبود جای پارک، پیشنهاد می‌شود با همین مترو خودشان را به رستوران برسانند.
آدرس کافه رستوران روحی تهران شعبه بهارستان
آدرس کافه رستوران روحی تهران شعبه بهارستان
هزینه ورود و ساعات دسترسی
به رسم اکثر رستوران‌ها، ورودی دریافت نمی‌شود. ساعات کاری کافه روحی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب و رستوران از 12 تا 17 می‌باشد.
لیست قیمت‌ها در منوی کافه روحی عبارتست از:
•    صبحانه: 12000 تا 35000 تومان
•    گرم‌آب‌های عطاری: 9000 تا 16000 تومان
•    شکم‌بندها: 12000 تا 22000 تومان
•    گرم‌آب‌های فرنگی و وارداتی: 12000 تا 17000 تومان
•    کریم باستانی‌ها: 14000 تا 15000 تومان
•    خیابونی‌ها: 12000 تا 14000 تومان
•    سردآب‌های عطاری: 10000 تا 20000 تومان
•    به‌به‌ها: 10000 تا 18000 تومان
منوی رستوران:
•    خوراک‌ها: 25000 تا 75000 تومان
•    چن‌چنه‌ها: 10000 تا 12000 تومان
•    آبکی‌ها: 3000 تا 17000 تومان
راهنمای بازدید
مشاهده یک رستوران سنتی در وسط هیاهوی شهر، بسیار شگفت‌انگیز است. در واقع رفتن به این کافه رستوران هدف گرفتن دو نشان است، چرا که می‌توانید علاوه بر خوردن غذا، از باغ موزه نگارستان هم دیدن کنید. برخی ساخت این کافه رستوران را تجاوز به حریم میراث فرهنگی بر جای مانده از زمان قاجارها یعنی باغ نگارستان می‌دانند، اما روحی به خوبی توانسته روح بنا را زنده نگه داشته و نه تنها خدشه‌ای بر نمای تاریخی آن وارد نکرده بلکه هارمونی کاملی با معماری ساختمان دارد.
کافه رستوران روحی تهران شعبه بهارستان
کافه رستوران روحی تهران شعبه بهارستان
در محوطه باغ که بایستید، سالن کافه با چلچراغ بزرگ سبز رنگ و سقف شیروانی‌اش چشمک می‌زند! وارد که می‌شوید پیشخوانی به چهار بخش "هوس‌آنه‌ها"، "پالوده و کریم باستانی"، "گرمآبه‌های عطاری"، خیابونی‌ها" تقسیم شده که در هر کدام به نوعی خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مخصوص توجه‌تان را جلب می‌کنند. کافه رستوران روحی را نمی‌شود روباز نامید اما خیلی هم بسته نیست چرا که یک کافه مجزای دیگر در نظر گرفته شده که در کنار حوضچه‌ی باصفایی قرار دارد و امکان بهره بردن از فضای سرسبز باغ را فراهم می‌کند.
دوست دارید رستوران های تهران را بهتر بشناسید؟ شاید مطلب «رستوران های تهران» برای شما جذاب باشد.
برچسب مطالب
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.