در سفرهای هوایی چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

20 دی، 1396
20 دی، 1396
مدت مطالعه :

“چی ببرم‌ها و چی نبرم‌ها” در سفرهای هوایی موضوعی جدی‌‌ست. وقتی پای بار مجاز هوایی به میان می‌آید، مسافران سوال‌های منحصر به فرد و خاصی دارند که جواب‌هایش همیشه در قوانین بار مجاز نیست. مثلا “می‌تونم توی هواپیما با خودم سبزی قورمه ببرم؟” سوالی کاملا متداول بین ما ایرانی‌هاست. شما چه سوال چالشی دارید؟

در ادامه لیستی از سوال‌‌ها و جواب‌های متداول افراد در شبکه‌های اجتماعی، فوروم‌های مهاجرت و مسافرت را برای شما گردآوری کرده‌ایم. شما هم اگر سوالی دارید در قسمت نظرات از ما بپرسید. خوشحال می‌شویم کمک‌تان کنیم.

چطور چمدانم را وزن کنم؟

قبل از رفتن به فرودگاه و جلوگیری از اتلاف وقت، چمدان‌تان را وزن کنید تا مجبور نباشید هزینه‌ی اضافه بار بدهید. برای این‌کار سه راه دارید:

1- از ترازوی خانگی استفاده کنید

2- از فروشنده‌ی سوپرمارکت محل زندگی‌تان بخواهید چمدان را وزن کند

3- ترازوی دیجیتالی چمدان بخرید.

این ترازوها کوچک هستند و به دستگیره‌ی ساک و چمدان شما متصل می‌شوند. فقط کافیست همزمان که ترازو به دستگیره وصل است، چمدان را بلند کنید تا نمایشگر ترازو وزن بار را نشان دهد.

ترازوی دیجیتال چمدانساده‌ترین راه برای خرید ترازوی دیجیتالی چمدانی سر زدن به فروشگاه‌های آنلاین است.

اندازه‌ی چمدان در داخل هواپیما چقدر باید باشد؟

ساک و چمدانی که در داخل کابین هواپیما می‌توانید ببرید با نام Carry-on Items یا Cabin Baggage شناخته می‌شود. ابعاد چمدان باید در اندازه‌ای باشد که به راحتی در محفظه‌ی بالای سر مسافر در هواپیما قرار گیرد. البته ایرلاین‌های مختلف، استاندارهای متفاوتی برای بار کابین دارند که بهتر است به وبسایت آن‌ها سری بزنید. اما معمولا ابعاد چمدان به شرح زیر است و در مجموع نباید از 115 سانتی‌متر تجاوز کند:

عرض چمدان: 45 سانتی‌متر، طول چمدان: 56 سانتی‌متر، ارتفاع چمدان: 25 سانتی‌متر.

اشیای ممنوعه در کابین هواپیما چه چیزهایی هستند؟

بردن اشیای زیر به داخل کابین هواپیما ممنوع است و برای انتقال آن‌ها باید از انبار هواپیما استفاده کرد:

 وسایل بُرنده: تیزبُر، یخ خردکن، ساطور، تیغ اصلاح، شمشیر و چاقو‌ها.

 وسایل ورزشی: دستکش‌های بیسبال، وزنه، چوب‌های گلف، چوب اسکی، باتوم و چوب بیلیارد.

 سلاح‌های گرم: مهمات، تفنگ بادی، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ی کپی‌شده، اسلحه‌های ساچمه‌ای و قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی اسلحه.

 وسایل سنگین: تبر، سیخونک دام، چکش، مته، اره و وسایلی با درازای 7 اینچ و بیشتر.

 وسایل دفاع شخصی: باتوم، چماق، پنجه بوکس، شوریکن، باتوم پاسبان و جنگ‌افزار

بردن کیف لپ‌تاپ به داخل هواپیما ممنوع است؟

کیف لپ‌تاپ جزو Carry-On است و بردنش به داخل کابین هواپیما اشکالی ندارد. حتی افراد از آن به عنوان ترفندی برای تقسیم وزن بار استفاده می‌کنید و قسمتی از وسایل خود را در آن می‌گذارند.

بردن مایعات داخل هواپیما ممنوع است؟

ممنوع نیست اما باید آن‌ها را با بطری در کیسه‌های مخصوص زیپ‌دار بگذارید. حداکثر وزن بطری‌ها 100 سی‌سی باید باشد و هر فرد فقط می‌تواند یک کیسه داشته باشد. شیر مادر، مواد شیمیایی و دارویی مشمول این قانون نمی‌شوند. این موارد باید در مرکز بازرسی امنیتی مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین بردن مایعات اسیدی خوراکی مثل سرکه و آبلیمو به داخل کابین هواپیما ممنوع است.

اسمارتیز برای اخذ ویزای بیش از 10 کشور اقدام می‌کند. برای آگاهی از شرایط اخذ ویزای هر کشور، روی لینک آن کلیک کنید.

قرار دادن اشیای فلزی مثل قاشق و چنگال در کوله‌پشتی مشکلی دارد؟ 

به طور کلی اگر اشیای فلزی تیز و برنده ندارید، می‌توانید آن‌ها را در کوله‌پشتی خود بگذارید و به داخل کابین ببرید. اما قبل از پرواز و در گیت امنیتی از شما می‌خواهند تا اشیای فلزی و زیورآلات را جداگانه در سبدی بگذارید تا اسکن شوند.

همراه داشتن سبزیجات و آجیل در هواپیما ممنوع است؟

کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای حفاظت از سلامت حریم کشاورزی کشورشان دارند. مثلا کانادا یا چین اجازه‌ی ورود حبوبات و تخم گیاهان را نمی‌دهند. این کار برای جلوگیری از ورود آفات کشاورزی است. حتی بردن خرمای هسته‌دار هم ممنوع است. به طور کلی مواد غذایی و سبزیجات تازه یا به قول فرنگی‌ها Fresh ممنوع است، اما بردن سبزیجات خشک‌شده، خشکبار، آجیل و زعفران مانعی ندارد. اگر زعفران زیادی با خودتان می‌برید، بگویید برای سوغاتی است و چانه بزنید.

بردن ادوات موسیقی در سفرهای هوایی ممنوع است؟

جواب این سوال منفی است. شما می‌توانید هر نوع سازی را در سفر هوایی با خود ببرید. در صورتی که اندازه‌ی قاب ساز شما (Hard Case) از 120 سانتی‌متر کمتر باشد، می‌توانید آن را با خود به داخل کابین ببرید. در غیر این صورت باید آن را به قسمت بار تحویل بدهید. البته محض اطمینان روی ساز خود برچسب Fragile را نصب کنید و داخل آن را با نایلن‌های حباب‌دار بپوشانید تا صدمه‌ای نبیند.

تعداد چمدان مهم است یا مجموع وزن؟

مجموع وزن بار شما در سفرهای هوایی اهمیت دارد. به طور مثال اگر 4 تا ساک و چمدان دارید که مجموع وزن آن‌ها بیشتر از 30 کیلوگرم نیست، هیچ مانعی برای بردنشان به داخل هواپیما ندارید. اما اگر تنها یک چمدان داشته باشید که بالاتر از 30 کیلوگرم وزن داشته باشد، مشمول پرداخت جریمه‌ی اضافه بار می‌شوید.

وزن بار مجاز در قسمت انبار هواپیما یا Checked Baggage چقدر است؟

در مطلبی جداگانه و به صورت مفصل به این سوال پاسخ داده‌ایم. اما به طور کلی وزن مجاز بار در قسمت انبار هواپیما (Checked Baggage) در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم، در پروازهای خارجی 30 کیلوگرم برای هر نفر و برای نوزادان 10 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. مقدارهای عنوان شده برای شرکت‌های هواپیمایی و مسیرهای هوایی متفاوت است.

وزن بار مجاز در داخل کابین هواپیما یا Cabin Baggage چقدر است؟

به کلیه‌ی وسایلی که مسافر همراه خود به داخل کابین هواپیما می‌برد، Cabin Baggage گفته می‌شود. وزن بار مجاز این بخش بین 5 تا 8 کیلوگرم با توجه به ایرلاین‌ها و مسیرهای هوایی متفاوت است. بنابراین قانون یکسانی در این زمینه وجود ندارد. هرچند که معمولا وزن 7 کیلوگرم به مسافران توصیه می‌شود.

جریمه‌ی اضافه بار چقدر است؟

اگر مسافری علاوه بر مقدار بار مجانی و مجازی که ایرلاین برایش در نظر گرفته بار بیشتری داشته باشد، باید مبلغی به عنوان اضافه بار برحسب کیلوگرم بپردازد. این مبلغ براساس مقررات مبدا مسافرت و پرواز های داخلی و بین المللی متغیر است. مقررات دقیق مربوط به وزن و حجم بار مجاز را روی بلیط هواپیما یا سایت هر ایرلاین بخوانید.

فریت بار مسافری چیست؟

اگر قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت دارید و وسایل زیادی باید با خودتان ببرید از فریت بار استفاده کنید. فریت بار مسافری یعنی خلاص شدن از شر جریمه‌ی اضافه بار. فریت، ماهیت تجاری ندارد و نوعی بار خصوصی است. این نوع بار هوایی از طریق گمرک فرودگاه‌ها، به صورت غیرهمراه و با صدور بارنامه‌ی هوایی با هزینه‌ی بسیار کمتر نسبت به اضافه بار همراه مسافر به مقصد ارسال می‌شود. دفاتر شرکت‌های فریت بار در بیشتر فرودگاه‌های ایران وجود دارند و شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها، بار خود تحویل بدهید.

آیا ایرلاین‌ها قوانین جداگانه‌ای برای حمل بار دارند؟

بله. در کنار قوانین استاندارد و کلی حمل بار هوایی که توسط یاتا (IATA) وضع شده، هر ایرلاین شرایط متفاوتی برای حمل بار مسافران دارد. بهترین راه برای اطلاع از شرایط مراجعه به وبسایت شرکت‌های هوایی است. مثلا در بیشتر ایرلاین‌های اروپایی وزن بار کمتری (23 کیلوگرم) در نظر گرفته شده که با ایرلاین‌های آمریکایی یا آسیایی متفاوت است.حتی بعضی از شرکت‌های هوایی مثل IranAir برای مشتریان خود کارت وفاداری هدیه می‌دهند که شامل اضافه بار بیشتر بدون پرداخت هزینه‌ای است.

حمل بار در کلاس‌های پروازی (اکونومی، بیزینس و فرست کلاس) متفاوت است؟

پاسخ این سوال هم مثبت است. با توجه به نوع کلاس پروازی، مقدار بار مجاز تفاوت دارد. مثلا در قسمت اکونومی تا 30 کیلوگرم بار مجاز دارید که این اندازه در بیزینس کلاس به 40 کیلوگرم و در فرست کلاس به 50 کیلوگرم می‌رسد.

اگر چمدانم در هواپیما گم شد چکار کنم؟

به محض اطلاع از گم شدن چمدان و بار خود در فرودگاه مقصد، فرم گزارش بی‌نظمی در خصوص اموال (Property Irregularity Report:PIR) را پر کنید. همچنین بهتر است یک برگه کپی هم از آن داشته باشید. اگر یکی از اعضای شرکت هواپیمایی از شما خواست تا صبر کنید و فرم را پر نکنید، به او گوش ندهید. تحت هر شرایطی فرم را پر کنید. اطلاعاتی مثل ارزش تقریبی لوازم موجود در چمدان، فرودگاه مبدا و مقصد، شماره‌ی پرواز، آدرس محل اقامت در کشور مقصد، تلفن تماس و شماره پاسپورت در این برگه وجود دارد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که ثبت فرم PIR به خودی خود مطالبه‌ی خسارت نیست، بلکه شما باید تا 7 روز و به صورت کتبی فرم درخواست خسارت را پرکنید.

هزینه‌ی غرامت و خسارت گم شدن بار چقدر است؟

گم شدن چمدان در پرواز به طور معمول در سفرهای خارجی برای چمدان‌های 20 کیلوگرمی، به ازای هر یک کیلوگرم حداکثر 20 دلار است. در مسیرهای اروپایی این مبلغ به 400 دلار و در ایالات آمریکا با توجه به مسافت، 640 دلار است. البته در بلیط‌های فرست کلاس و بیزینس کلاس، مبلغ خسارت بیشتری داده می‌شود. با این حال قوانین هر ایرلاین در این زمینه متفاوت است.

ارائه‌ی نسخه‌ی پزشکی برای داروها الزامی است؟

قوانین همه‌ی کشورها در زمینه‌ی ورود داروی همراه مسافران یکسان نیست. بعضی کشورها حتی استامینوفن کدئین را مشمول مقررات مواد مخدر می‌دانند و برای آن مجازات در نظر می‌گیرند. از آن طرف در کشورهای دیگر چنین قانونی وجود ندارد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید اطلاع از لیست داروهای ممنوعه در کشور مقصد است. اما در کل به شما توصیه می‌کنیم که نسخه‌ی پزشک داشته باشید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.
نکته‌ی دیگر در این بخش، قرار ندادن دارو در بخش بار دستی یا همان Cabin Baggage است.

می‌توانم لوازم آرایشی‌ام را داخل هواپیما ببرم؟

بر اساس قانون شماره‌ی «1-1-3» هواپیمایی، بردن بیشتر مایعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپیما قانونی هستند، فقط به شرطی که در مخزن‌های 100 گرمی یا کم‌تر قرار گیرند. تمام مخزن‌ها باید در یک کیسه‌ی تمیز، یک لیتری، پلاستیکی و زیپ‌دار قرار داده شوند و هر مسافر اجازه‌ی حمل فقط یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد. این قانون برای مایعاتی است که در کیف‌های دستی و همراه حمل می‌شوند. اما برای بارهای تحویل داده شده به انبار هواپیما چنین محدودیتی نیست.
لوازم آرایشی که براساس قانون شماره‌ی «1-1-3» باید بسته‌بندی شوند و کمتر از 100 گرم باشند شامل ریمل، کرم صورت و لوسین، ژل مو و شامپو و ادکلن است. در صورتی که مقدار این وسایل از 100 گرم بیشتر باشد باید به انبار هواپیما منتقل شوند.

فرم Customs declaration چیست؟

زمانی که در هواپیما هستید و به مقصد نزدیک شدید، خدمه‌ی هواپیما فرمی به نام Customs declaration به شما می‌دهند. در این فرم شما باید کلیه‌ی وسایلی را که همراه خود دارید در فرم بنویسید. بازرس فرودگاه مقصد براساس فرم شما، چمدان را بررسی می‌کند. به این کار در اصطلاح سفرهای هوایی دیکلر کردن می‌گویند. یادتان باشد که حتما هر وسیله‌ای دارید در فرم بنویسید یا اگر افسر از شما پرسید، دروغ نگویید. در صورت پنهان‌کاری سهوی یا عمدی، شما باید جریمه پرداخت کنید.

آیا در فرودگاه بحث کپی رایت مطرح است؟

قانون کپی رایت سی‌دی و فایل‌های دانلود شده در لپ‌تاپ شما به هیچ‌وجه برای بازرسان فرودگاهی مهم نیست. پس اگر در لپ‌تاپ یا گوشی خود فیلم یا برنامه‌ای دارید که دانلود شده نگران نباشید. این موارد برای مامورین فرودگاه مهم نیست.

امکان دارد مامورین فرودگاه چمدان من را نگردند؟

اگر خوش‌شانس باشید، چرا که نه. بعضی وقت‌ها مامورین فرودگاهی چمدان شما را نمی‌گردند. اما توصیه می‌کنیم براساس شانس، هر وسیله‌ی ممنوعه‌ای را با خود نبرید.

می‌توانم بسته‌های گوشت یخ‌زده با خودم ببرم؟

خیر. علاوه بر اینکه ممکنه در فرودگاه مبدا برای شما مشکلی پیش بیاد، در فرودگاه مقصد هم ممکن است مشمول جریمه شوید. البته باز هم می‌گوییم همه چیز بستگی به شانس شما دارد.

چطور باید با افسر فرودگاه که وسایلم را بررسی می‌کند، رفتار کنم؟

آرامش خود را حفظ کنید، کاملا راحت باشید و هر سوالی که از شما پرسید صادقانه جواب بدهید. وقتی این‌طوری رفتار کنید، ممکن است افسر فرودگاه هم چمدان شما را نگردد.

می‌توانم با خودم میوه‌ی تازه در داخل هواپیما ببرم؟

این کار ممنوع است و اگر خدمه‌ی پروازی هم به شما میوه بدهند و تصمیم بگیرید در مقصد آن را نوش جان کنید، باید بگوییم سخت در اشتباهید. همان‌طور که قبلا گفتیم ورود هرگونه تخم گیاهان و میوه‌ها که قابل کاشت باشد، ممنوع است و میوه‌های تازه هم از قائده مستثنی نیست، حتی موز.

میزان بار مجاز طلا چقدر است و آیا می‌توانم زیورآلاتم را با خودم ببرم؟

قبل از کنترل فرودگاه در قسمت بازرسی بدنی باید تمام لوازم فلزی از جمله طلا را داخل سبد بگذارید. همچنین اگر ارزش لوازم همراه شما توسط دستگاه چک شود و از حدی بیشتر باشد، ممکن است از شما بپرسند که چرا این لوازم را می‌برید. بهتر است بگویید برای استفاده‌ی شخصی‌ست.

[تعداد: 105    میانگین: 2.7/5]
برچسب(ها)

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 30 سالمه :)

امتیاز دهید 122 دیدگاه ۵ / 4.3 45 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
8 روز پیش

پیک نیک داخل ساک بزاریم ممنوعه

پاسخ اسمارتیز :بله ممنوعه
xoyman
1 تیر، 1399

سلام
من اهل نظر نوشتن نیستم ولی این مطلبتون واقعا به دردم خورد بحث گوشت یخ زده رو لازم داشتم که به کارم اومد ممنون از سایت جامع و کاملتون

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
چقدر خوب که به کارتون اومده. خوشحال شدم :) مرسی نظرتونم گذاشتید
امیر
31 خرداد، 1399

سلام و خسته نباشید.اوردن دیسک بازی ps4 البته فقط 1 عدد مشکلی ندارد؟از اون جایی که کنسول و بازی ps4 جزو کالاهای واردات ممنوع شده.البته اون لیست واردات ممنوع به خاطر خروج ارز و شامل واردات عمده هستش اما می خوام بدونم اوردن یک عدد به صورت مسافری بلامانع هستش یا خیر

پاسخ اسمارتیز :
سلام مرسی :)
نه مشکلی نداره. خیالتون راحت
حمید قربانی
16 خرداد، 1399

ببخشید میتونم اسپیکر به هواپیما بیارم

پاسخ اسمارتیز :اسپیکر کوچک قابل حمل می‌تونید ببرید، البته نباید مزاحم دیگران شود
سارا
3 خرداد، 1399

سلام من دارم برای مهاجرت به انگلیس میرم پیش همسرم، ایشون از من خواسته شربت آلبالو،عسل، چند تا گیاه دارویی مثل سیاه دانه و این چیزا همراه خودم ببرم اینطور که مطالب شماه رو خوندم بردن سیاه دانه و دانه های گیاهی مشکل داره آیا قوانین برای تمام کشورها یکسانه ؟ بردن عسل و شربت این چیزا چی؟؟؟ اگر بتونم با خودم ببرم مجا باید بزارم تو چمدون یا بسته بندی وکیوم جداگانه؟ همسر من خودشون مقیم هستند چند ماه پیش هم عسل هم روغن سیاه دانه و این چیزا بردن راحت تو چمدونشون و 5 باکس هم سیگار بردن. حالا من که هنوز مقیم نیستم چند باکس سیگار میتونم ببرم؟ چطور مایعات یک و نیم لیتری ببرم؟ خیلی سرچ کردم نتونستم نتیجه ای از سایتی بگیرم ممنون میشم کمک کنید .

پاسخ اسمارتیز :
سلام وقتتون بخیر باشه.
اگه همسرتون همین موارد رو بردن و براشون مشکلی پیش نیومده، به احتمال زیاد برای شما هم مشکلی پیش نمیاد. اما به طور کلی این قضیه به نظر افسر فرودگاه برمیگرده.
از طرف دیگه باید قوانین هوایی انگلیس و اون شرکت هواپیمایی که ازش بلیط رو هم گرفتید چک کنین. بردن تعداد باکس سیگار ربطی به قضیه مقیمی نداره. شما میتونین همون تعدادی که در قوانین هوایی مجازه ببرید. برای مایعات هم طبق قانون 1-1-3 TSA مسافران هواپیما، فقط مجاز هستند که مایعات کمتر از 100 میلی لیتر رو با خودشون ببرن داخل هواپیما، اونم باید داخل ظرفی باشه که در کیسه پلاستیکی زیپی قرار بگیره. اگه بیشتر از 100 میلی لیتر باشه، باید بذارید توی چمدون تا به قسمت بار هواپیما بره یعنی داخل کابین نمیتونین ببرین. 
مهمان
19 اردیبهشت، 1399

مهدی

سلام بردن مایع الکلی ضدعفونی نیم لیتری به کابین هواپیما ایرادی نداره پرواز داخلی

پاسخ اسمارتیز :باید از ایرلاینی که بلیط رو خریدید بپرسید. اما به طور کلی بردن مایعات الکی تا حجم 100 میلی لیتر مانعی نداره. بیشتر از اون نمیشه
خانمانسوز
23 فروردین، 1399

سلام خسته نباشید ببخشید من یک سوال داشتم من یه گردنبند کوچولو طلا دارم .میخام بزارم تو ساکی ک میخاد بره تو هواپیما اخه با خودم باشه میترسم ..ایا برا تفتیش ساک گردنبند رو تو ساک دیدن ایا باز میکنن ساکم رو یا نه موردی نداره و گیر نمیدهند؟ میترسم همه وسایلام را بریزند بیرون

پاسخ اسمارتیز :
سلام، مرسی :)
اگه یه گردنبند دارید، بندازید گردنتون اینطوری خیلی بهتره. چون وقتی توی بار هواپیما باشه، ممکنه که گم بشه. چنین اتفاقاتی میفته همیشه برای بارهای هواپیما که وسایل گم میشن. ممکنه که بهتون بگن ساک رو باز کنین، ممکن هم هست نگن.
Ghazal
23 فروردین، 1399

سلام خسته نباشید می خواستم بپرسم آیا بردن چندی سی دی اورجینال برنامه مثل آفیس و ویندوز و فتوشاب از ایران به آلمان ممنوع است .متشکرم

پاسخ اسمارتیز :
سلام، خیلی ممنونم.
وقت شما بخیر باشه.
نه اشکالی نداره، حتی اگه کرک هم شده باشه باز هم موردی نیست
برج
22 فروردین، 1399

سلام خسته نباشید ..ببخشید من یه گردنبند طلا دارم شاید 15گرم باشه..بعد شنیدم گیر میدن طلا همراه مسافر باشه.ایا تو چمدونی ک میخام بفرستم تو بار هواپیما تو اون بزارم ایا گیر میدن؟ یا بزارم تو کیف دستیم همراهم باشه ؟ من عمانم ومیخام بیام ایران.

پاسخ اسمارتیز :
سلام ممنونم.
سقف همراه داشتن طلا 150 گرمه توی سفرهای هوایی برای همین نگرانی نباید داشته باشید
عیرکره
20 فروردین، 1399

ببخشید گزاشتن گردنبند در ساک ایا گیر میدن؟

پاسخ اسمارتیز :نه مشکلی نداره. البته بستگی به این داره گردنبند عتیقه نباشه :)
باران
12 فروردین، 1399

سلام، میشه دسته گل با خودم ببرم از شیراز به تهران ؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام. برای بردن دسته گل در سفر هوایی باید از شرکت هواپیمایی که بلیط رو میخواین بخرید بپرسید. یه نفر دیگه هم این سوال رو پرسیده بود. جوابی که به ایشون رو دادم اینجا برای شما هم مینویسم:
قانون پرواز برای بردن دسته گل به داخل هواپیما خیلی دوپهلوئه. بعضی جاها میتونین ببرین بعضی جاها نه. بستگی به قوانین ایرلاین داره. به طور کلی میگن که میتونین ببرین به شرطی که ساقه گل توی آب نباشه. در عوض یه پارچه نمدار، فویل یا سیلیفون بپیچین دور ساقه گل که نمدار باشه و گل خراب نشه. بعدش باید از x-ray رد بشه. با این حال همه چیز به مهماندار و گیت بازرسی بستگی داره.
رضا
12 فروردین، 1399

سلام من کرمان مشغول کار بودم کارم تمومشده الانم باربریها کار نمیکنن حدود 8 تا جعبه دارم که تو همشون ابزار های کوچک برقی هستش ووزن کلش حدود 80 تا 90 کیلو میشه میتونم باپرداخت هزینه اضافه بار اونا رو با پرواز با خودم بیارم تهران

پاسخ اسمارتیز :باید ببینین شرکت هوایی که بلیط رو ازش خریدید، بار اضافی رو تا چند کیلوگرم لحاظ میکنه. ازشون بپرسید
tracer
24 اسفند، 1398

سلام. من یه مانکن 120 سانتی رو توی جعبه افقی بزارم بسته بندی کنم، امکان داره بخاطر ظاهر انسان مانندش درشو باز کنن؟ و اینکه اجازه ورود به هواپیما رو ندن؟ وزنش هم زیاد نیس.

پاسخ اسمارتیز :باید ببینین ایرلاینی که ازش بلیط خریدید، وزن مجاز بار چقدره و اینکه امکانش خیلیه که بازش کنن و چک کنن
Amir
23 اسفند، 1398

سلام آیا میشه با بار قلیان ببرم لطفا جواب بدین مرسی

پاسخ اسمارتیز :سلام. اگه منظورتون بار هوایی هست، قلیون رو باید به قسمت بار هواپیما تحویل بدید
امیر
23 اسفند، 1398

سلام ببخشید آیا میشه قلیان داخل کوله بزارم و ببرم لطفا ج بدین

پاسخ اسمارتیز :سلام... ته قلیون که شیشه‌ای هست رو نمیتونین ببرید داخل هواپیما یعنی داخل کابین (اونجایی که میشینید) اما میتونین بذارید توی کوله به بار تحویل بدید
مهمان
22 اسفند، 1398

سلام آیا میتونم دستگاه تاتو ببرم مشکلی نداره؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. چه سوال سختی :| وزن و اندازه شو چک کنید و بعد با قوانین ایرلاینی که ازش بلیط خریدید تطبیق بدید ببینین میتونین.
zulema
19 اسفند، 1398

سلام من ی طوطی عروس هلندی دارم با قفسش میخواستم بدونم شرایط حملش چجوریه و چه کارایی لازمه انجام بدم کشور مقصد هم انگلیس هست ممنون

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
یه مطلب خوب توی اسمارتیز داریم راجع به قوانین حمل حیوانات در سفرهای هوایی که خیلی به دردتون میخوره. لینکشو براتون میذارم که بخونین اما در کل باید اینو بدونین که شرایط حملش بستگی به ایرلاینی داره که ازش بلیط خریدید.ازشون بپرسید که اجازه حمل پرنده رو به شما میدن یا نه و اینکه چه ویژگی هایی برای حمل هوایی حیوانات مدنظرشونه اما به طور کلی باید قفسی بخرید براش که مورد تایید ایرلاین باشه. پت شاپ ها دارن این قفس مخصوص رو. باید گواهی سلامتشو بگیرید که 10 روز قبل از سفر باشه تاریخش. گواهی سلامت حیوانات 10 روز اعتبار داره. باید براش جا رزرو کنین :* اگه قفس کوچیک باشه احتمالا بتونین زیر پای خودتون در هواپیما بذارید اگه نه باید براش صندلی بگیرید. یه کار دیگه اینه که به اینم توجه کنین که اگه خواستید برگردید و از 10 روز گذشته بود، باید دوباره برای مسیر برگشت گواهی سلامت پرنده رو بگیرید
سمانه
14 اسفند، 1398

سلام خسته نباشید .ببخشید من می خوام برای زندگی برم کانادا .چند تا ظروف مسی دارم
مثل 2تا قابلمه کوچیک و متوسط ،6تا بشقاب مسی،دوتا دیس کوچیک مسی،و سه تا کاسه یکی کوچیک و یکز متوسط .سرویس قاشق چنگالش که 6تایی هستش و دوتا تابه کوچیک مسی . می تونم با خودم ببرم یا نه بهم گیر می دن .ممنون می شم جوابم رو بدید .مرسییی

پاسخ اسمارتیز :
سلام مرسی خیلی ممنون. وقتتون بخیر باشه.
اگه به اضافه بار نخورید، راحت میتونین ببرید. قبل از شما هم کسایی بودن که ظروف مسی رو با خودشون بردن کانادا برای استفاده.
قوانین ایرلاینی که ازش تیکت رو هم خریدید بخونین
لی لی
3 اسفند، 1398

آیا میتونم چادر مسافرتی که برای نصب میله داره را داخل هواپیما ببرم؟

پاسخ اسمارتیز :منظورتون چادرهای کوهنوردی هستش که میله های تاشو داره؟ آره میتونین ببرید. توی بار بذارید
مهمان
28 بهمن، 1398

سلام
1_آیا راهی برای پست کردن دوچرخه به کانادا وجود داره؟
2_جزئ اضافه بار میشه در سفر به کانادا دوچرخه ببریم؟
سپاس از توجه شما

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
برای پست کردن دوچرخه به کانادا می‌تونین از فریت بار استفاده کنین. اگرم بخواین خودتون دوچرخه رو با پرواز هوایی ببرید می‌تونین این کارو بکنین. فقط باید به این نکته توجه کنین که بعضی از ایرلاین‌ها، دوچرخه رو به عنوان یه کالای ورزشی حساب می‌کنن و ازتون اضافه بار نمیگیرن ولی بعضی‌ها این قانونو ندارن و می‌گن باید اضافه بار نداشته باشید. در هر صورت از ایرلاین باید بپرسید. اما برای بسته بندی دوچرخه، باید دوچرخه رو از هم باز کنین و بذاریدش توی کیف دوچرخه یا توی جعبه‌اش، پدال‌هارو در بیارید، فرمون رو باید 90 درجه بچرخونید، باد تایرهارو خالی کنین، حسابی هم دوچرخه رو بقچه پیچ کنین با نایلون و کیسه حباب دار.
مسعود
28 بهمن، 1398

سلام روز بخیر.میخاستم بدونم من میخام برم قشم و با خودم لباس بیاورم به اندازه 20 کیلو بار مجاز.خاستم بدونم بهم گیر نمی‌دن.حالا چه تو فرودگاه قشم زمان سوار شدن یا تهران برای پیاده شدن.؟؟؟؟؟؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. مرسی روز شما هم بخیر باشه. نه گیر نمیدن راحت باشید
علا
27 بهمن، 1398

با عرض سلام
یه سوال دارم لطفاً جواب بدین
از فرانسه یک تفنگ بادی 4٫5می خوام ببرم ایران آیا ممنوعه یا نه؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. توی قوانین هوایی بین المللی نوشته شده که air gun رو میشه داخل قسمت checked luggage یا همون بار هواپیما گذاشت و نمیتونین داخل کابین ببرید که طبیعیه. موقع تحویل بار حتما باید بگید که اینو توی بار دارید. قوانین ایرلاینی که قراره از فرانسه به ایران باهاش بیاید رو چک کنین. چون توی یه سری موارد بسته بندی تفنگ بادی قوانین ایرلاین ها با هم فرق دارن
مهمان
24 بهمن، 1398

میشه بدونم اوردن قلیون تو هواپیما مجاز هستش یا خیر؟

پاسخ اسمارتیز :باید بسته بندیش کنین و به قسمت بار هواپیما تحویل بدید
مهدی سلیمانی
19 بهمن، 1398

سلام من پروازم طوریه که باری به داخل انبار هواپیما نمیتونم ببرم آیا میتونم سشوار رو داخل ساکی که داخل کابین میبرم بزارم؟

پاسخ اسمارتیز :سلام... بهتره که از ایرلاینتون بپرسید اما طبق قوانین هوایی بین المللی بردن سشوار در ساک دستی و به داخل هواپیما اشکالی نداره.
محمد
15 بهمن، 1398

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم مثلا اگر ظرفیت بار هواپیما برای هر مسافر 30 کیلو باشه من میتونم 20 کیلو یا بیشتر ظرفیتمو گردو ببرم با خودم به کشور خارجی؟

پاسخ اسمارتیز :قوانین هر کشور راجع به مواد غذایی که واردش میشه فرق داره. از طرف دیگه قوانین هر ایرلاین هم فرق داره. بعضی از کشورها اجازه ورود رو نمیدن به خاطر سیاست های کشاورزی که دارن.
مهمان
14 بهمن، 1398

سلام.من می تونم همراه با ویالن یک کیفم به داخل هواپیما ببرم؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. وزن بار داخل کابین برای هر ایرلاین فرق داره. ببینین بار مجازتون برای داخل کابین چقدره، از اون طرف هم سایز بار دستی رو چک کنین که باز هم برای هر ایرلاین فرق داره. به طور کلی میتونین کیف ویولون رو با خودتون داخل کابین ببرید به شرطی که سایز مشخصی داشته باشه
kami
10 بهمن، 1398

سلام خانم تیموری عزیز
ممنون از اطلاعات خیلی مفیدتون
من ژنو هستم و میخوام تعدادی ادکلن و تعداد زیادی کرم ها و محصولات مراقبتی پوست برای خودم بخرم بیارم ایران.مثلا از یه نوعش میخوام حدود 10 تا بخرم
میخوام ببینم اگه من همه اینهارو توی چمدونم و قسمت بار هواپیما بذارم و با خودم داخل کابین نیارم توی بازرسی مشکلی برام ایجاد میشه یا اینکه فکر میکنن دارم تجارت میکنم؟؟؟؟؟؟
پروازم هم قطر ایرویز هستش

پاسخ اسمارتیز :
سلام. ممنونم ازتون :)
به احتمال خیلی زیاد بهتون گیر بدن و نذارن که بیارید. با این حال بهتره که مو به مو قوانین هوایی قطرایرویز رو بخونین
تینا
6 بهمن، 1398

سلام خسته نباشید ببخشید اگه داخل چمدون یه پاکت سیگار داشته باشیم ممکنه بگن ببینیم اون چیه یا اینکه چمدونمو باز کنن؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. یه پاکت سیگار موردی نداره :)
m.a.m
1 بهمن، 1398

سلام آوردن قطعات کامپیوتر مثل گرافیک و cpu با جعبه از کشوری مثل انگلستان به ایران مشکلی نداره ؟؟ در مورد کیبورد و موس و هدفون با جعبه چی /؟؟؟؟؟؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. تا جایی که ما میدونیم آوردن قطعات آی تی و سخت افزاری به ایران با مشکل روبرو میشه مگه اینکه از حالت آکبند خارج بشه. البته بستگی به تعدادشون هم داره. تعدادشون یکی باشه نه. هدفون و موس رو هم بدون جعبه بیارید که به عنوان مصرف شخصی دیده بشه.
مهمان
26 دی، 1398

میشه کپسول پیکنیک برد

پاسخ اسمارتیز :نه، نمیتونین کپسول رو ببرید. توی موارد ممنوعه بار هوایی به این مورد اشاره شده
مهمان
26 دی، 1398

سلام آبجی می شه قیلون هم با خودمون ببریم تو هواپیما

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
قلیون رو می تونین با پرواز هوایی جابجا کنین فقط باید به قسمت بار تحویل بدید. اتفاقا یه سفر هوایی داشتم همین سه هفته پیش، یکی از مسافرهای پرواز، قلیون رو با خودش می خواست ببره داخل کابین که مامور مانعش شد و اون مجبور شد بارشو تحویل قسمت بار هواپیما بده:)
صدرا
25 دی، 1398

ببخشید میشه با خودم کیف کامل ماهیگیری در سفر های داخل کشور ببرم

پاسخ اسمارتیز :باید به قسمت بار تحویل بدید و خیلی هم خوب پک کنید
فرید
20 دی، 1398

سلام. وقت بخیر. ممنون از توضیحاتتون. من برای سوغات مقدار زیادی شکلات خریدم. آیا میتونم توی کوله برارم و با خودم ببرم تو هواپیما. چون سنگینن‌و نمی خوام تو چمدون باشن. ممنون میشم پاسخ بدید.

پاسخ اسمارتیز :تا جایی که قوانین هوایی می گه، تا زمانی که وزن بار شما از وزن مجاز بار دستی بیشتر نباشه، موردی نداره حتی اگه شکلات باشه. با این بهتره که از ایرلاینتون هم بپرسید.
پوران
12 دی، 1398

سلام عروسک پولیشی بزرگ میشه برد؟

پاسخ اسمارتیز :سلام :) چه سوال سختی! چقدر بزرگ؟ باید خیلی فشرده اش کنین و در جعبه بذارید و به بار هوایی تحویل بدید. با این  حال حتما از ایرلاینی که بلیط می خواید بخرید بپرسید
امیررضا
6 دی، 1398

سلام من میخوام به تعداد 1000 تا سیم گیتار که همگی نایلونی هستند را از لندن وارد کشور کنم. وزنشون هم 10 کیلو میشه که میتونم داخل کوله پشتی بگذارمشون. آیا منع قانونی دارد؟
با تشکر.

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
چه سوال سخت و عجیبی. تا حالا به این مورد برنخورده بودم. براتون گشتم توی قوانین پروازی ببینم که همچین چیزی امکان داره یا نه. چیزی پیدا نکردم. با این حال فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه. اما بهترین کار اینه که با ایرلاین مربوطه تماس بگیرید و بهشون شرایط رو بگید.
مهمان
3 دی، 1398

سلام سوال دارم میشه جواب بدین

پاسخ اسمارتیز :سلام :) کاش سوالتونو هم می گفتید :|
مصی
29 آذر، 1398

سلام،وقت بخیر
من ماشینم تصادف کرده و قطعاتش اینجا نیست.
میخوام از استانبول کاپوت و شیشه بگیرم.
میشه با هواپیما بیارمشون؟؟؟؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام، وقت شما هم بخیر باشه :) مرسی
تا جایی که من براتون جستجو کردم، قطعات ماشین جزو کالاهای خطرناک محسوب میشه که حملشون با بار مسافر مشکل و ممنوعه. برای همین باید از شرکت های فریت بار و بازرگانی استفاده کنین.
میتونین به این سایت یه سر بزنین و باهاشون صحبت کنین. اونا بهتر راهنماییتون می‌کنن: http://bazarganifarahani.com/
حسن
18 آذر، 1398

با سلام خدمت شما و ممنون از سایت بسیار خوبتون
من میخوام برای سفر کاری برم چین، من پوستم یکم خشکه و دکتر برای چندتا پماد و دارو نوشته، و همچنین یه سری داروی سرماخوردگی هم نوشته برام. نکته اینکه چه تعداد از این دارو ها مجاز هست؟ مثلا میتونم از یک پماد 3 4 تا ببرم؟ و اینکه قرص سرماخوردگی چطور؟
در مورد غذا هم سوال دارم که برای فرودگاه چین چه غذاهایی رو میتونم ببرم با خودم؟
یه سری کاسه و بشقابم میخوام ببرم، و یکی دوتا ظرف فلزی مثل ماهی تابه و اینجور چیزا. به نظرتون چیکار کنم بهتره؟
اگر توصیه ای دارید بگین ممنون میشم. فردا عازمم.
ممنون از شما

پاسخ اسمارتیز :
سلام :) مرسی از شما
متاسفانه پیامتونو دیر دیدیم. با این حال پیامتونو منتشر میکنم که شاید بقیه دوستان هم سوالی مثل سوال شما داشته باشن. همه چیز به ایرلاین شما بستگی داره. پیشنهاد میکنم که حتما با ایرلاین چک کنین. برای داروها هم نسخه لازمه.

محسن
15 آذر، 1398

سلام . من میخواستم یه جین ژل مو از استانبول بیارم برای استفاده شخصی .. فروشنده نیستم مانعی نداره؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
لوازم آرایشی که براساس قانون شماره‌ی «1-1-3» باید بسته‌بندی شوند و کمتر از 100 گرم باشند شامل ریمل، کرم صورت و لوسین، ژل مو و شامپو و ادکلن است. در صورتی که مقدار این وسایل از 100 گرم بیشتر باشد باید به انبار هواپیما منتقل شوند.
پروازتون اگه ترکیش باشه، توی صفحه بار هوایی ترکیش ایرلاین
محسن
15 آذر، 1398

سلام . من میخواستم یه جین ژل مو از استانبول بیارم برای استفاده شخصی.. فروشنده نیستم مانعی نداره؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام :)
تا جایی که لوازم آرایشی که براساس قانون شماره‌ی «1-1-3» باید بسته‌بندی شوند و کمتر از 100 گرم باشند شامل ریمل، کرم صورت و لوسین، ژل مو و شامپو و ادکلن است. در صورتی که مقدار این وسایل از 100 گرم بیشتر باشد باید به انبار هواپیما منتقل شوند.
اگه پروازتون ترکیش هست، متن قانونیش اینه:
  • 3: Each container must be no larger than 3.4 ounces.
  • 1: All containers must fit into a 1-quart bag.
  • 1: Each passenger may have one bag of li
سویلای
12 آذر، 1398

آیا میتوانم باکس گل طبیعی با خود داخل هواپیما ببرم؟

پاسخ اسمارتیز :قانون پرواز برای بردن دسته گل به داخل هواپیما خیلی دوپهلوئه. بعضی جاها میتونین ببرین بعضی جاها نه. بستگی به قوانین ایرلاین داره. به طور کلی میگن که میتونین ببرین به شرطی که ساقه گل توی آب نباشه. در عوض یه پارچه نمدار، فویل یا سیلیفون بپیچین دور ساقه گل که نمدار باشه و گل خراب نشه. بعدش باید از x-ray رد بشه. با این حال همه چیز به مهماندار و گیت بازرسی بستگی داره.
sheyda
10 آذر، 1398

سلام،بنده قصد بردن سبزیجات خشک به استرالیا رو دارم ایا مشکلی نداره؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام
نه سبزیجات خشک تا جایی که توی قوانین هوایی نوشته شده اشکالی نداره. با این حال بهتره که ایرلاینی که باهاش دارید به استرالیا میرید رو چک کنین
مهشاد
18 آبان، 1398

سلام و وقت بخیر،ممنون از راهنمایی هاتون.من میخوام برم چین مسافرت ،وقت برکشته ممکنه چند تکه وسایل برقی مثل همزن ابمیوه گیری و... با خودم بیارم که واسه جهاز میخوام؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام :) مرسی، خواهش می‌کنم. سفر خوبی به چین داشته باشید.
ببینین بستگی به ایرلاینتون داره که اینارو تا چه سایزی میتونین با خودتون وارد هواپیما کنین، اما کلا میتونین این کار رو بکنین. اگه به انگلیسی سرچ کنین کلی آدم رو میبینین که سوال مشابه شما رو دارن و همه جواب گرفتن که بله میشه این وسایل رو در قسمت checked هواپیما گذاشت. فقط حتما برگه های خرید این وسایل رو با خودتون داشته باشید.
سعید
18 آبان، 1398

سلام... سوالی داشتم که ممنون می‌شم در صورت پاسختون... آیا برای آوردن یک دستگاه پی‌اس4 از آمریکا به ایران توسط مسافر، هزینه‌ای (بابت گمرک یا...) دریافت می‌کنند؟ و اینکه آیا به نظرتون به لحاظ اقتصادی این کار می‌صرفه یا از همین‌جا خریدن به صرفه‌تره؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام، سوالتون به ایرلاینی که از آمریکا می‌خواین باهاش بیاین بستگی داره، اما به طور کلی وقتی راجع به این موضوع سرچ کنین متوجه میشین که طبق قانون کلی هواپیمایی، بردن کنسول‌های بازی به داخل هواپیما یا کابین که با نام carry on شناخته می‌شه، مشکلی نداره. بنابراین می‌تونین کنسول بازی ps4 رو ببرید. تنها نکته‌ای که در این زمینه باید توجه
Dbr
9 آبان، 1398

سلام و خسته نباشین... ممنون از مطالب مفیدتون....
یه سوال داشتم که لطفا اگر ممکنه حتما جواب بدین.
من یه سفر به انتالیا با پرواز ترک دارم. میخوام با خودم سیگار و فندک معمولی ببرم....
ایا فندک رو میتونم تو ساک دستیم بذارم و ببرم داخل هواپیما؟ اگر نه میشه داخل چمدون گذاشت؟
و سوال دومم، من خیلی کمتر از مقدار مجاز سیگار میخوام همراهم ببرم‌‌‌‌. یعنی دو بسته که میشه 40 نخ. ایا باید تو فرودگاه مقصد اعلام کنم سیگار همراهمه؟
لطفاااا جواب بدین چون خانواده همراهمه نمیخوام مشکل ساز شه

پاسخ اسمارتیز :
سلام، مرسی از شما :) چه خوب که براتون مفید بوده.
پروازتون برای کدوم شرکت هواپیمایی ترکیه‌ای هست؟ بهترین راه اینه که به وبسایت ایرلاینی که ازش بلیط گرفتید سر بزنین و قوانین بار مجاز هواییشو بخونین.
با این حال IATA ترکیه گفته که هر فرد بالای 18 سال می‌تونه 600 نخ سیگار و 100 نخ سیگاریلو (همونی که توتون رو می‌ریزن داخل ورق سیگار) با خودش به هواپیما ببره که وزن هرکدوم نباید از 3 گرم تجاوز کنه. از اون طرف هم 250 گرم تنباکو و 50 نخ سیگار پیچی یا همون سیگار برگ میتونین با خودتون ببری
شهاب
9 آبان، 1398

سلام بردن هلی شات (کوادکوپتر) برای سفرهای داخلی یا خارجی ایراد داره؟ استفاده از وسایل فیلمبرداری مثل رونین s چی؟ خیلی متشکرم

پاسخ اسمارتیز :شما میتونین درون یا کوادکوپتر رو بذارید داخل Checked Luggage اما اینو بدونین که وضعیت قرار دادن لوازم در قسمت بار هواپیما چطوریه. شکستگی و خراب شدن از چیزاییه که ممکنه اتفاق بیفته. با این حال میتونین اونو با باطری داخلش بذارید در بار هواپیما. اما نمیتونین باطری اضافه رو بذارید و اونو باید با خودتون به داخل کابین ببرید. این مورد هم به این خاطره که توی قوانین هوایی گفته شده که باطری های لیتیومی نمیتونن توی بار باشن و باید در قسمت Carry on بمونن.
با این حال توصیه میکنم یه کیف خوب براش بگیرید که
ملینا
8 آبان، 1398

salam aya age man meghdar 200 geram zaferon ro ba khodam toe parvaz dakheli bebaram aya geit bazresi gir mide va mige chamedono baz kon?

پاسخ اسمارتیز :سلام، تا جایی که میدونم ممنوعیتی برای بردن زعفران در پروازهای داخلی برای 200 گرم نیست. تنها قانونی که برای بردن زعفران در هواپیما هستش مربوط به سفرهای خارجیه که هر گذرنامه فقط میتونه 100 گرم با خودش از کشور ببره.
Abolfazl
7 آبان، 1398

با سلام
آیا میتونم زعفران به میزان سه کیلو برای اقوام با خودم از طریق فرودگاه ببرم !؟

پاسخ اسمارتیز :سلام. اگه منظورتون برای پرواز خارجی هستش که باید بگم دارنده هر گذرنامه فقط میتونه 100 گرم با خودش زعفران ببره و نه بیشتر. 3 کیلوگرم زعفران به عنوان استفاده تجاری حساب میشه!
حمید
5 آبان، 1398

با سلام می خواستم ببینم تا چه میزان می توان نگین سنگهای قیمتی با خود ببرد به عنوان مثال نگین فیروزه . با تشکر از شما

پاسخ اسمارتیز :
سنگ فیروزه یا سنگ آمیتیس تا ارزش 80 دلار نیاز به مجوز خاصی نداره، اگر هم تراش خورده نباشه اشکالی نداره، معاف از تعرفه گمرکی هم است. اگر بخواین بیشتر از 80 دلار ببرید فرآیند خودشو داره که باید کارت بازرگانی داشته باشید و حق گمرکی رو هم پرداخت کنین.
رضا
2 آبان، 1398

سلام من میخوام برم قطر میتونم با خودم کشمش و کنجد ببرم

پاسخ اسمارتیز :سلام. قوانین ایرلاینی که میخواین باهاش سفر کنین رو چک کنین. ازشون بپرسید. با این حال در حالت کلی بردن آجیل و کشمش اشکالی نداره.
Fateme
1 آبان، 1398

سلام
وسایل آرایشی مثل لاک و شامپو و ریمل و میشه تو چمدونی که میزاریم تو انبار بزاریم یا اونجا هم محدودیت داره؟

پاسخ اسمارتیز :
برای بردن مایعات تا 100 گرم مثل کرم صورت، لوسیون، ژل مو و شامپو، ادکلن و عطر به داخل کابین و همراه خودتون (کیف دستی) مانعی وجود نداره. اگه از این مقدار بیشتر شد باید اونو به بار تحویل بدید. فقط شامپو یا لوسیون را باید به خوبی مهر و موم کنین که داخل ساک یا چمدونتون نریزه.
ریمیل هم اشکالی نداره، اونو هم میتونین با خودتون ببرید داخل هواپیما به شرطی که کمتر از 100 میل باشه. اگه بیشتر بود باید به بار هواپیما انتقالش بدید
معصوم
9 مهر، 1398

مطلب خیلی جذابی بود.
تبلیغ اخذ ویزا بصورت ناگهانی وسط متن دلچسب نبود.

پاسخ اسمارتیز :معصوم عزیز خیلی ممنون که به سایت ما سر زدید و مطلب رو خوندید. به زودی تغییراتی توی این صفحهات ایجاد می‌شه و بهبود پیدا می‌کنه
شیما تیموری
9 تیر، 1398
در پاسخ به روحی
سلام- من می خوام با هواپیما به کیش برم و به خاطر بیماری که دارم با خودم یه پلاستیک فریزر دارو همه جا می برم ایا دارو هم جز موارد ممنوعه هست ؟یا گوشم مشکل داره و قبل حمام باید با پنبه و وازلین گوشک پر کنم بردن پنیه و وازلین هم ممنوع هست ؟ اسپری خوش بو کننده چی ؟ موارد ممنوعه رو میشه تو قسمت بار هواپیما گذاشت؟ممنونم

سلام برای داروهاتون نسخه داشته باشید، هیچ مشکلی بوجود نمیاد. اگرم نداشتید، باز هم مشکلی نیست. کلا در پروازهای داخلی قوانین کمتر سختگیرانه است. برای پنبه و وازلین هم مشکلی نیست. میتونید با خودتون ببرید :)

وحید
7 تیر، 1398
در پاسخ به شیما تیموری
سلام :) خوشحال میشم که به بقیه توی این مورد کمک کنم، مرسی :) 1- همونطور که خودتون گفتین، حداکثر وزن چمدان در پرواز عمان ایر برای بچه‌ها و بزرگسالان 30 کیلوگرم هستش و هیچ فرقی نداره. فقط برای نوزادان این قانون عوض میشه و حداکثر وزن چمدان به 10 کیلوگرم میرسه. 2- متاسفانه جواب این سوال رو نمیدونم. اما تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه که declare کنید چیزایی که با خودتون دارید. فقط یه نکته ای که متوجه شدم اینه که باری که برای حبوبات میخواین داشته باشید باید اندازه یه ساک دستی باشه. 3- به نظرم بهتره برای پیدا کردن جواب، این لینک رو باز کنین و مطلبشو بخونین. https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief 4 و 5- تا جایی که من توی قوانین گمرکی سنگاپور خوندم، چیزی تحت عنوان کشک وجود نداشت. با این حال به نظرم بهتره که از فرودگاه سنگاپور این موضوع رو پیگیری کنید. فقط یادتون باشه که فرمی که توی هواپیما به شما میدن که باید اطلاعات مربوط به بار و چمدان رو بنویسید پر کنید. اینطوری اگه افسر خواست بار شما رو بازرسی کنه مشکلی پیش نمیاد چون شما از قبل همه چیزو اعلام کردید.

بسیار بسیار ممنون

روحی
7 تیر، 1398

سلام- من می خوام با هواپیما به کیش برم و به خاطر بیماری که دارم با خودم یه پلاستیک فریزر دارو همه جا می برم ایا دارو هم جز موارد ممنوعه هست ؟یا گوشم مشکل داره و قبل حمام باید با پنبه و وازلین گوشک پر کنم بردن پنیه و وازلین هم ممنوع هست ؟ اسپری خوش بو کننده چی ؟ موارد ممنوعه رو میشه تو قسمت بار هواپیما گذاشت؟ممنونم

شیما تیموری
5 تیر، 1398
در پاسخ به وحید
سلام خدمت خانم تیموری و ممنون از این که اینقدر دقیق و با حوصله جواب سوالات رو دادید.
من هم چند تا سوال داشتم که ممنون میشم راهنمایی کنید
من خودم سنگاپور هستم ولی خانمم و دختر سه ساله ام قراره به زودی انشالله با پرواز عمان ایر بیان اینجا.
1- حداکثر وزن چمدان کودک همانند بزرگسال حساب میشه درسته؟ یعنی همون 30 کیلو؟
2- اینجا حبوبات خیلی گرونه. اما تو سایت مرجع مواد غذایی سنگاپور نوشته سبزیجات به مقدار معقول اجازه ورود داده میشه. شما تجربه یا اطلاعی دارید که مثلا چقدر معقوله؟ مثلا 1 کیلو از هر حبوبات (لوبیا، نخود، عدس، لپه) و 1 کیلو مغز آجیل (روی هم حدود 10 کیلو برای دو نفرشون) مشکلی داره؟
https://www.sfa.gov.sg/food-import-export/bringing-food-for-personal-use
3- کلی لباس خریدیم که قراره بیاریم اما شنیدم که میگن لباس های نو نباید با اتیکت و بسته بندی باشه، همچین حرفی درسته؟
4- موادی مثل کشک جابجایی هواییش مشکلی نداره؟ چون معلوم نیست که داخلش چیه و اصلا ممکنه خارجی ها ندونن کشک چی هست.
5- قانون در مورد ورود مواد ناشناس یا بیشتر از حد مجاز به کشورها چی میگه، مثلا فرض کنید همین کشک رو بازرس فرودگاه گیر بده، یا بگه حبوباتت زیاده، حکمش چیه؟ مثلا اون ماده رو توقیف می کنند و تمام؟ یا این که عواقب قانونی ممکنه داشته باشه؟

سلام :) خوشحال میشم که به بقیه توی این مورد کمک کنم، مرسی :) 1- همونطور که خودتون گفتین، حداکثر وزن چمدان در پرواز عمان ایر برای بچه‌ها و بزرگسالان 30 کیلوگرم هستش و هیچ فرقی نداره. فقط برای نوزادان این قانون عوض میشه و حداکثر وزن چمدان به 10 کیلوگرم میرسه. 2- متاسفانه جواب این سوال رو نمیدونم. اما تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه که declare کنید چیزایی که با خودتون دارید. فقط یه نکته ای که متوجه شدم اینه که باری که برای حبوبات میخواین داشته باشید باید اندازه یه ساک دستی باشه. 3- به نظرم بهتره برای پیدا کردن جواب، این لینک رو باز کنین و مطلبشو بخونین. https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief 4 و 5- تا جایی که من توی قوانین گمرکی سنگاپور خوندم، چیزی تحت عنوان کشک وجود نداشت. با این حال به نظرم بهتره که از فرودگاه سنگاپور این موضوع رو پیگیری کنید. فقط یادتون باشه که فرمی که توی هواپیما به شما میدن که باید اطلاعات مربوط به بار و چمدان رو بنویسید پر کنید. اینطوری اگه افسر خواست بار شما رو بازرسی کنه مشکلی پیش نمیاد چون شما از قبل همه چیزو اعلام کردید.

شیما تیموری
5 تیر، 1398

سلام :) خوشحال میشم که به بقیه توی این مورد کمک کنم، مرسی :) 1- همونطور که خودتون گفتین، حداکثر وزن چمدان در پرواز عمان ایر برای بچه‌ها و بزرگسالان 30 کیلوگرم هستش و هیچ فرقی نداره. فقط برای نوزادان این قانون عوض میشه و حداکثر وزن چمدان به 10 کیلوگرم میرسه. 2- متاسفانه جواب این سوال رو نمیدونم. اما تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه که declare کنید چیزایی که با خودتون دارید. فقط یه نکته ای که متوجه شدم اینه که باری که برای حبوبات میخواین داشته باشید باید اندازه یه ساک دستی باشه. 3- به نظرم بهتره برای پیدا کردن جواب، این لینک رو باز کنین و مطلبشو بخونین. https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief 4 و 5- تا جایی که من توی قوانین گمرکی سنگاپور خوندم، چیزی تحت عنوان کشک وجود نداشت. با این حال به نظرم بهتره که از فرودگاه سنگاپور این موضوع رو پیگیری کنید. فقط یادتون باشه که فرمی که توی هواپیما به شما میدن که باید اطلاعات مربوط به بار و چمدان رو بنویسید پر کنید. اینطوری اگه افسر خواست بار شما رو بازرسی کنه مشکلی پیش نمیاد چون شما از قبل همه چیزو اعلام کردید.

شیما تیموری
1 تیر، 1398
در پاسخ به Sarina
سلام می خواستم بدونم بردن هدست به داخل کابین در پرواز خارجی ایا امکان پذیره؟

سلام بله موردی نداره، میتونی ببری :)

Sarina
1 تیر، 1398

سلام می خواستم بدونم بردن هدست به داخل کابین در پرواز خارجی ایا امکان پذیره؟

وحید
29 خرداد، 1398

سلام خدمت خانم تیموری و ممنون از این که اینقدر دقیق و با حوصله جواب سوالات رو دادید.
من هم چند تا سوال داشتم که ممنون میشم راهنمایی کنید
من خودم سنگاپور هستم ولی خانمم و دختر سه ساله ام قراره به زودی انشالله با پرواز عمان ایر بیان اینجا.
1- حداکثر وزن چمدان کودک همانند بزرگسال حساب میشه درسته؟ یعنی همون 30 کیلو؟
2- اینجا حبوبات خیلی گرونه. اما تو سایت مرجع مواد غذایی سنگاپور نوشته سبزیجات به مقدار معقول اجازه ورود داده میشه. شما تجربه یا اطلاعی دارید که مثلا چقدر معقوله؟ مثلا 1 کیلو از هر حبوبات (لوبیا، نخود، عدس، لپه) و 1 کیلو مغز آجیل (روی هم حدود 10 کیلو برای دو نفرشون) مشکلی داره؟
https://www.sfa.gov.sg/food-import-export/bringing-food-for-personal-use
3- کلی لباس خریدیم که قراره بیاریم اما شنیدم که میگن لباس های نو نباید با اتیکت و بسته بندی باشه، همچین حرفی درسته؟
4- موادی مثل کشک جابجایی هواییش مشکلی نداره؟ چون معلوم نیست که داخلش چیه و اصلا ممکنه خارجی ها ندونن کشک چی هست.
5- قانون در مورد ورود مواد ناشناس یا بیشتر از حد مجاز به کشورها چی میگه، مثلا فرض کنید همین کشک رو بازرس فرودگاه گیر بده، یا بگه حبوباتت زیاده، حکمش چیه؟ مثلا اون ماده رو توقیف می کنند و تمام؟ یا این که عواقب قانونی ممکنه داشته باشه؟

شیما تیموری
21 خرداد، 1398
در پاسخ به عرفان
با سلام
ممنون میشم بهم بگین بردن ریسیور از ایران به خارج از کشور ممنوعیت دارد یاخیر ؟

همراه داشتن رسیور جرم تلقی میشه. پس بردنش با هواپیما هم جرمه و ممنوعیت داره.

شیما تیموری
21 خرداد، 1398
در پاسخ به Alireza
من میخوام پ*ا*س*و*ر بیارم با خودم آیا انتظامات فرودگاه ازم میگیرن و جریمه هم میکنن

تا جایی که میدونم مشکلی نداره. جریمه ای هم در کار نیست.

عرفان
19 خرداد، 1398

با سلام
ممنون میشم بهم بگین بردن ریسیور از ایران به خارج از کشور ممنوعیت دارد یاخیر ؟

Alireza
19 خرداد، 1398
در پاسخ به شیما تیموری
سلام... تا جایی که من مطلعم، بردن شاخه درخت توت هم مثل بردن دانه‌های گیاهی ممنوعه. چون کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از وضعیت کشاورزیشون دارند.

من میخوام پ*ا*س*و*ر بیارم با خودم آیا انتظامات فرودگاه ازم میگیرن و جریمه هم میکنن

Alireza
19 خرداد، 1398

من میخوام پ*ا*س*و*ر بیارم با خودم آیا انتظامات فرودگاه ازم میگیرن و جریمه هم میکنن

شیما تیموری
12 خرداد، 1398
در پاسخ به Ali
سلام من میخواستم یک شاخه از درخت توت منزلمان در ایران ببرم و به سوئد بیاورم و در حیاط منزلمان بکارم. ایا به نظر شما این مشکلی دارد؟

سلام... تا جایی که من مطلعم، بردن شاخه درخت توت هم مثل بردن دانه‌های گیاهی ممنوعه. چون کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از وضعیت کشاورزیشون دارند.

شیما تیموری
12 خرداد، 1398

سلام... تا جایی که من مطلعم، بردن شاخه درخت توت هم مثل بردن دانه‌های گیاهی ممنوعه. چون کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از وضعیت کشاورزیشون دارند.

Ali
11 خرداد، 1398

سلام من میخواستم یک شاخه از درخت توت منزلمان در ایران ببرم و به سوئد بیاورم و در حیاط منزلمان بکارم. ایا به نظر شما این مشکلی دارد؟

شیما تیموری
24 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به monir
سلام اطلاعاتتون عالی بود ممنونم
میخواستم سوال کنم آبغوره هم حکم مایعات اسیدی رو داره در پرواز های خارجی؟؟من مقداری آبغوره میخوام با خودم به عمان ببرم میشه داد قسمت بار؟؟

سلام، مرسی :) تا جایی که من میدونم و در قوانین بار مجاز هوایی نوشته شده، آبغوره جز مایعات اسیدیه و نمیشه بردش.

monir
22 اردیبهشت، 1398

سلام اطلاعاتتون عالی بود ممنونم
میخواستم سوال کنم آبغوره هم حکم مایعات اسیدی رو داره در پرواز های خارجی؟؟من مقداری آبغوره میخوام با خودم به عمان ببرم میشه داد قسمت بار؟؟

شیما تیموری
21 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به M
سلام
برای بردن شراب با پرواز داخلی، اگه تحویل بار ش بدیم و توی چمدون باشه، موقع اسکن کردن و این چیزها ممکنه که بفهمن؟ چون قاعدتاً در هر حال نباید توی ایران آزاد باشه حمل ش

سلام بله دوست عزیز در ایران حمل مشروبات الکلی آزاد نیست، جرمه و مشکل‌ساز. بنابراین به هیچ‌وجه این کار رو نکنین.

شیما تیموری
21 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به م
سلام. امکان بردن باکس سیگار توی ساک دستی یا قسمت بار برای پرواز داخلی وجود داره؟

سلام... تا جایی که ما مطلعیم، بردن یک باکس سیگار در پرواز داخلی موردی نداره. با این حال اگه می‌خواین مطمئن بشید می‌تونین از ایرلاینی که بلیطتونو گرفتید بپرسید یا اینکه از فرودگاه مهرآباد یا هر فرودگاهی که پروازتون از اونجاست.

م
20 اردیبهشت، 1398

سلام. امکان بردن باکس سیگار توی ساک دستی یا قسمت بار برای پرواز داخلی وجود داره؟

M
19 اردیبهشت، 1398

سلام
برای بردن شراب با پرواز داخلی، اگه تحویل بار ش بدیم و توی چمدون باشه، موقع اسکن کردن و این چیزها ممکنه که بفهمن؟ چون قاعدتاً در هر حال نباید توی ایران آزاد باشه حمل ش

شیما تیموری
10 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به مهدیار
سلام خسته نباشید
سوالی بود

سلام، مرسی :) اتفاقا یه نفر دیگه هم همین سوال شمارو پرسید. جواب رو دوباره براتون می‌ذارم: تا جایی که من جستجو کردم، شما می‌تونین ویپ رو با خودتون در قسمت carry-on ببرید. پس در قسمت checked baggage نمیتونین ویپ رو ببرید. اما چندتا چیز رو یادتون باشه: اول از همه: هیچ‌وقت سعی نکنید Vape رو از دید آفیسر فرودگاه پنهون کنید. اونو توی یه بسته‌بندی کاملا واضح قرار بدید، باطری‌شو دربیارید و تمیزش کنید. دوم: قوانین ایرلاین مربوط به ویپ رو بخونید. مثلا بعضی ایرلاین‌ها میگن مسافرها می‌تونن ویپ رو داخل هواپیما و در قسمت مخصوص smoking بکشن و بعضی ایرلاین‌ها می‌گن نه. سوم: از اونجایی که ویپ، مایع داره و بردن اندازه‌ای از مایعات هم به داخل هواپیما ممنوعه باید به اندازه مایع داخل vape توجه کنید. قوانین هوایی میگه که حجم مایع نباید از 3.4 اونس (100ml) بیشتر باشه. چهارم: هیچوقت ویپ رو داخل هواپیما شارژ یا روشن نکنین. پنجم: همیشه قوانین ایرلاین مربوطه رو در سایت‌شون بخونین، با این عبارت جوابای خوبی نصیبتون میشه: rules about flying with a vaping device بازم سوالی داشتید ازم بپرسید.

مهدیار
9 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به شیما تیموری
سلام من متوجه نشدم که سوال پرسیدید یا اینکه اطلاعاتتونو برامون به اشتراک گذاشتید :(

سلام خسته نباشید
سوالی بود

مهدیار
9 اردیبهشت، 1398

سلام خسته نباشید
سوالی بود

شیما تیموری
8 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به Mahdiyar
سلام خسته نباشید
اگر ویپ را داخل چمدان بگزاریم و وارد قسمت شود مشکلی پیش نمیاد
پرواز های داخلی

سلام من متوجه نشدم که سوال پرسیدید یا اینکه اطلاعاتتونو برامون به اشتراک گذاشتید :(

شیما تیموری
8 اردیبهشت، 1398

سلام من متوجه نشدم که سوال پرسیدید یا اینکه اطلاعاتتونو برامون به اشتراک گذاشتید :(

Mahdiyar
7 اردیبهشت، 1398

سلام خسته نباشید
اگر ویپ را داخل چمدان بگزاریم و وارد قسمت شود مشکلی پیش نمیاد
پرواز های داخلی

شیما تیموری
7 اردیبهشت، 1398
در پاسخ به کورش
سلام .میتوانم کفش اسکیت را داخل هواپیما ببرم .ممنون میشم جواب بدید.

سلام این سوال بستگی به ایرلاین پروازیتون داره. اما تا اونجایی که من براتون گشتم، قانونی برای کفش اسکیت در قوانین پروازی ایرانی ندیدم. با این حال به نظرم میشه کفش اسکیت رو برد داخل هواپیما. فقط باید ابعاد کفشتون جوری باشه که در چمدانی 50*70 سانتیمتری جا بشه.

کورش
2 اردیبهشت، 1398

سلام .میتوانم کفش اسکیت را داخل هواپیما ببرم .ممنون میشم جواب بدید.

شیما تیموری
24 فروردین، 1398
در پاسخ به Sahar
سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادین. من استانبول زندگی میکنم و قصد دارم مقداری ترشی و سبزی قورمه و کرفس و لپه با خودم بیارم استانبول. میتونم اینارو تو چمدان بذارم و بره قسمت بار هواپیما؟

سلام توصیه من اینه که قوانین ایرلاینی که باهاش به استانبول پرواز دارید رو بخونین. اما در کل توی سفرهای خارجی اجازه بردن مایعات اسیدی رو ندارید. از اونجایی که ترشی مایع اسیدی داره بهتره که سرکه‌شو خالی کنید و کمتر از 20ml بذارید بمونه. بعدش هم ظرفتونو پلاستیکی انتخاب کنید که اگر چمدونتون تکون خورد، نشکنه و لوازم داخل چمدونتون خراب نشه. درباره کرفتس و لپه و سبزی قورمه هم باید بگم که اونم به ایرلاین بستگی داره. بعضی ها خوش شانسن و میبرن بعضی ها هم نه. حتی بعضی ها این مواد رو با خودشون میبرن داخل کابین و هیچ اتفاقی هم نمیفته. خلاصه که همه چی بستگی به شانستون داره.

شیما تیموری
24 فروردین، 1398
در پاسخ به حنیف
سلام خسته نباشید امکان بردن ویپ در هواپیما هست؟

عجب سوالی پرسیدید. خیلی جدید بود و کاملا به دردبخور. خلاصه که مرسی :) جواب سوالتون بستگی به ایرلاین و فرودگاه داره که می‌تونین ویپ (Vape) رو ببرید داخل هواپیما یا در قسمت بار بذارید. اما در کل تا جایی که من جستجو کردم، شما می‌تونین ویپ رو با خودتون در قسمت carry-on ببرید. پس در قسمت checked baggage نمیتونین ویپ رو ببرید. اما چندتا چیز رو یادتون باشه: اول از همه: هیچ‌وقت سعی نکنید Vape رو از دید آفیسر فرودگاه پنهون کنید. اونو توی یه بسته‌بندی کاملا واضح قرار بدید، باطری‌شو دربیارید و تمیزش کنید. دوم: قوانین ایرلاین مربوط به ویپ رو بخونید. مثلا بعضی ایرلاین‌ها میگن مسافرها می‌تونن ویپ رو داخل هواپیما و در قسمت مخصوص smoking بکشن و بعضی ایرلاین‌ها می‌گن نه. سوم: از اونجایی که ویپ، مایع داره و بردن اندازه‌ای از مایعات هم به داخل هواپیما ممنوعه باید به اندازه مایع داخل vape توجه کنید. قوانین هوایی میگه که حجم مایع نباید از 3.4 اونس (100ml) بیشتر باشه. چهارم: هیچوقت ویپ رو داخل هواپیما شارژ یا روشن نکنین. پنجم: همیشه قوانین ایرلاین مربوطه رو در سایت‌شون بخونین: (rules about flying with a vaping device) بازم سوالی داشتید حتما بپرسید.

حنیف
21 فروردین، 1398

سلام خسته نباشید امکان بردن ویپ در هواپیما هست؟

Sahar
21 فروردین، 1398

سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادین. من استانبول زندگی میکنم و قصد دارم مقداری ترشی و سبزی قورمه و کرفس و لپه با خودم بیارم استانبول. میتونم اینارو تو چمدان بذارم و بره قسمت بار هواپیما؟

شیما تیموری
17 فروردین، 1398
در پاسخ به مریم
سلام به همراه مسافر میخاستیم 3 بوکس سیگار به لندن بفرستیم که از ایرلاین ترکیش تراتزیت میشه ایا ترکیه و لندن قانونی برای این نوع بار دارد ؟

سلام راجع به قوانین حمل سیگار توی قوانین ترکیش ایرلاین براتون نگاه کردم و عینا متن انگلیسیشو براتون میارم: tobacco products (for travelers aged 18 and over): 600 cigarettes and 100 cigarillos (not exceeding 3 grams each) and 50 cigars and 250 grams of tobacco (with 200 cigarette papers) and 250 grams of pipe tobacco یعنی اینکه برای افراد بالای 18 سال، 600 نخ سیگار مجازه. حالا باید ببینید هر باکس سیگار چندتا داره. اما قوانین بار برای لندن فرق داره و 200 نخ سیگار برای هر فرد هستش. توی این وبسایت راجع بهش نوشته.

مریم
1 فروردین، 1398

سلام به همراه مسافر میخاستیم 3 بوکس سیگار به لندن بفرستیم که از ایرلاین ترکیش تراتزیت میشه ایا ترکیه و لندن قانونی برای این نوع بار دارد ؟

شیما تیموری
13 اسفند، 1397
در پاسخ به محسن
سلام مرسی از مطلب مفیدتون
میخواستم بدونم من قراره از امریکا برام یه لبتاب بفرستن به اروپا و کسی که قراره بیاره یکی از دوستان دوره و میخواد داخل بار بزاره و اصلا با خودش داخل کابین نمیاره احتمالا گیر نمیدن که چرا وسط بار گذاشتین یا چرا داخل کابین نمیارین یا حالا موضوع های دیگه ای پیش رو بیارن...؟

سلام، ممنونم از شما :) آوردن لپ تاپ به ایران (یک دستگاه) ایرادی نداره فقط بهتره که از جعبه بیرونش بیارید و به دوستتون بگید که با خودش ببره داخل کابین. چون اگه لپ تاپ داخل بار باشه و از اونجایی که کارکنان باربری توی جابجایی بار و گذاشتنش داخل هواپیما خیلی بی‌دقت هستند، احتمال اینکه بار شما (لپ تاپ) آسیب ببینه خیلی زیاده. اگر هم آسیب ببینه و شما اعتراض کنین، امکانش زیاده که دوست شما رو مقصر بدونن و بگن که چرا وسیله‌ی شکستنی رو داخل چمدونت و لابلای لباس‌ها گذاشتی.

شیما تیموری
13 اسفند، 1397
در پاسخ به نیما
سلام وممنون از مطالبتون، میخواستم بدونم بردن گوشت نمک سود یا دودی شده ماهی (ماهی دودی خودمون) و یا تخم نمک سود شده ماهی ( اشپل ماهی) و همچنین باقالی خشک شده ( پاچه باقالا برای باقالی قاتوق) به کانادا ممنوع هست؟ 2 مورد اول فکر نکنم جزو محصولات گوشتی fresh محصوب بشن مورد آخر هم اگر خشک شده باشه مشکل نداره؟ یکی از آشناها از من خواسته که دارم میرم اینا رو ببرم برای دخترش. ایرلاین هم لوفتهانزا هست. پیشاپیش ممنونم از پاسختون.

سلام، مرسی از شما :) مورد شما چقدر سخت شد :( تا اونجایی که من اطلاع دارم و از همکارام در بخش ارتباط با مشتری پرسیدم، این سوال شما بستگی خیلی زیادی به قوانین ایرلاین لوفتانزا، قوانین کانادا و چند مقصده بودن مسیرتون داره. پس بهتره که به ایرلاین لوفتانزا ایمیل بدید یا باهاشون تماس بگیرید و از جزئیات قانون حمل بار مطلع بشید. کار دیگه‌ای هم که می‌تونین بکنین اینه که از اونجایی که بلیط هواپیماتونو گرفتید بخواین که براتون پیگیری کنن. درباره سبزی خشک هم حق با شماست، هیچ اشکالی نداره که با خودتون سبزی خشک به کانادا ببرید. فقط یه چیز خیلی مهم رو بهتون بگم: کانادا از کشورهای خیلی سخت‌گیر نسبت به سیاست‌های کشاورزیش هست. بنابراین موقعی که برگه Customs declaration رو دارین پر می‌کنین حتما صادق باشید و به همه سوال ها با دقت جواب بدید. هرچیزی که دارید رو اعلام کنین. چون اگه چیزی رو از قلم بندازین، متاسفانه عواقب بدی داره.

نیما
12 اسفند، 1397

سلام وممنون از مطالبتون، میخواستم بدونم بردن گوشت نمک سود یا دودی شده ماهی (ماهی دودی خودمون) و یا تخم نمک سود شده ماهی ( اشپل ماهی) و همچنین باقالی خشک شده ( پاچه باقالا برای باقالی قاتوق) به کانادا ممنوع هست؟ 2 مورد اول فکر نکنم جزو محصولات گوشتی fresh محصوب بشن مورد آخر هم اگر خشک شده باشه مشکل نداره؟ یکی از آشناها از من خواسته که دارم میرم اینا رو ببرم برای دخترش. ایرلاین هم لوفتهانزا هست. پیشاپیش ممنونم از پاسختون.

محسن
11 اسفند، 1397

سلام مرسی از مطلب مفیدتون
میخواستم بدونم من قراره از امریکا برام یه لبتاب بفرستن به اروپا و کسی که قراره بیاره یکی از دوستان دوره و میخواد داخل بار بزاره و اصلا با خودش داخل کابین نمیاره احتمالا گیر نمیدن که چرا وسط بار گذاشتین یا چرا داخل کابین نمیارین یا حالا موضوع های دیگه ای پیش رو بیارن...؟

شیما تیموری
27 بهمن، 1397
در پاسخ به بهزاد
سلام
من میخوام موقعه برگشت از سر برای اعضا خانواده به عنوان سوغاتی موبایل بیارم, ایا مشکلی داره من سه تا گوشی پلمپ همراهم باشه؟
اگر مشکل داره چه راهی برای اوردنشون پیشنهاد میدین؟

سلام تا چند سال پیش، این کاری که شما قصد انجامشو دارید، مشکلی نداشت و گمرک هم قوانین سخت گیرانه‌ای نداشت اما از سال 1396، گمرک اطلاعیه جدیدی صادر کرد که در اون میگه که هر مسافری که وارد کشور می‌شه، فقط حق آوردن یک دستگاه گوشی همراه داره و حتما باید اونو در بدو ورودش به فرودگاه اطلاع بده. گمرک هم با دریافت حقوق گمرکی، دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه اجازه ورود تلفن همراه رو میده. اگه این کارو انجام ندید، گوشی رجیستر نمیشه و طبیعتا در ایران کار نمی‌کنه. متن کامل این اطلاعیه رو براتون می‌ذارم: «گمرک ایران اعلام کرد با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیرتجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با دریافت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه که در مجموع 16 درصد شامل 6درصد بعلاوه یک درصد عوارض هلال احمر و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است، مراتب اظهار ذی‌نفع را در بخش مسافری سامانه جامع گمرکی از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد می کند. سپس از آیکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه ‌IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام می‌کند. در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج نشدن این موارد در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.» --- بنابراین آوردن 3 تا گوشی رو به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم، چون در گمرک با مشکل مواجه می‌شید.

شیما تیموری
27 بهمن، 1397
در پاسخ به Abolfazl
سلام من میخواهم لب تابی را در خارج از کشور بخرم برای اوردن ان ایا به جعبه ی لب تاب گیر میدهند ؟
باید چه چیز را رعایت کنم .
با تشکر

سلام... تا جایی که اطلاع دارم، یه لپ تاپ اشکالی نداره و خیلی‌ها این کار رو انجام دادن فقط بهتره که جعبه‌شو با خودتون نیارید. راه حل دیگه‌ای به ذهنم نمیرسه :)

Abolfazl
24 بهمن، 1397

سلام من میخواهم لب تابی را در خارج از کشور بخرم برای اوردن ان ایا به جعبه ی لب تاب گیر میدهند ؟
باید چه چیز را رعایت کنم .
با تشکر

بهزاد
24 بهمن، 1397

سلام
من میخوام موقعه برگشت از سر برای اعضا خانواده به عنوان سوغاتی موبایل بیارم, ایا مشکلی داره من سه تا گوشی پلمپ همراهم باشه؟
اگر مشکل داره چه راهی برای اوردنشون پیشنهاد میدین؟

شیما تیموری
23 بهمن، 1397
در پاسخ به حسین
سلام قراره واسم از کربلا ساطور بیارن آیا شدنی هست اگه هست که بگم بخرن واسم اگرم نه که هیچ
داخل خود کابین نبرن بذارن داخل چمدان که بره انبار بازم نمیشه آیا

سلام :) از اونجایی که ساطور جز سلاح سرد و اشیای ممنوعه در قسمت کابین هواپیما محسوب می‌شه، طبیعتا نمیشه ساطور رو در کابین هواپیما گذاشت و برای انتقالشون باید از بار هواپیما استفاده کرد. این کار مستلزم یه سری کاغذبازی در فرودگاه هستش که باید فرمش پر بشه. با فرودگاه کربلا باید تماس گرفته بشه و از اونا راجع به قوانینش بپرسید.

حسین
21 بهمن، 1397

سلام قراره واسم از کربلا ساطور بیارن آیا شدنی هست اگه هست که بگم بخرن واسم اگرم نه که هیچ
داخل خود کابین نبرن بذارن داخل چمدان که بره انبار بازم نمیشه آیا

شیما تیموری
13 بهمن، 1397
در پاسخ به هانیه
با سلام و ممنونم از مطالب مفیدتون
برای ایرلاین مثل ترکیش خرید بار اضافه ممکنه یا حتما باید فریت بشه ؟
ممنونم

سلام، مرسی :)

خرید اضافه بار برای ترکیش ممکنه، اما نهایت تا 20 کیلوگرم و البته هم به صرفه نیست به خاطر قیمتش.

شیما تیموری
6 بهمن، 1397
در پاسخ به هانیه
با سلام خدمت شما،مطالب بسیار مفید و کاربردی بودند،ممنونم.سوال بنده اینه که گذاشتن یک شاخه آلوئه ورا و یک شیشه ی ترشی ای که آب (سرکه)کمی داره در چمدان ممنوع هست؟ خرما چطور؟ و سوال بعدی اینکه اگر ساز قابل حمل رو با خودمون ببریم توی کابین دیگه کنار اون میتونیم کیف دستی یا یه کیف دیگه هم همراه ساز ببریم یا خیر؟
ممنونم

سلام هانیه :) وقتت بخیر :) مرسی که نظرتو برامون گذاشتی. خوشحالم این مطلب برات، مفید و کاربردی بوده. جواب سوالت بستگی به این داره که قراره به سفر خارجی بری یا نه؟ چون توی سفر داخلی قوانین پروازی متفاوت از سفر خارجیه. مثلا خرما یا کلا هر دانه و میوه‌ای که هسته داره و امکان رشد و تکثیرش هست، براساس قوانین کشاورزی هر کشوری، ورودش ممنوعه چون ممکنه باعث آفات گیاهی بشه. به ترتیب سوالایی که پرسیدی، منم جوابارو برات می‌نویسم: 1- آلوئه ورا: توی سفر داخلی، مشکلی نداره که توی بار هواپیما باشه. با این حال بهتره که زنگ بزنی به شرکت هوایی که قراره باهاش سفر کنی و ازشون بپرسی. اینطوری خیالت راحت‌تره. اما در سفر خارجی ممنوعه. چون گیاه محسوب می‌شه و تو تا بخوای به مامورین فرودگاه ثابت کنی که هیچ مشکلی نداره، کلی از وقتت می‌ره و آخر قضیه به احتمال زیاد، آلوئه ورا دور ریخته می‌شه. 2- ترشی: توی سفر داخلی مشکلی نداره، خیلی‌هارو دیدم که ترشی یا آبغوره رو توی ظرف پلاستیکی ریختن و در بار هواپیما گذاشتن. فقط خوب بسته‌بندیش کن. فقط حواست باشه که ظرف پلاستیکی باشه نه شیشه‌ای و توی کیف یا چمدون باشه. چون موقع بازرسی، اگه ظرف رو در کارتن گذاشته باشید، مامور بازرسی، کارتن رو باز می‌کنه و کل بسته‌بندیت از بین میره. توی سفر خارجی اما از اونجایی که سرکه، اسیدیه و مواد اسیدی، جز ممنوعات پروازه با مشکل مواجه می‌شید. با این حال بعضی‌ها خیلی شانس دارن و بهشون گیر ندادن. 3- ساز: کلا بردن سازهای موسیقی به داخل هواپیما که تا 120 سانتی‌متر اندازه داشته باشن، مشکلی نداره. از طرف دیگه شما باید، مقدار بار مجازتون رو هم چک کنید که برای هر ایرلاین و هواپیما چقدره، بعضی‌ها 23 کیلوگرم هستند و بعضی‌ها 30 کیلوگرم. اینو باید از ایرلاین بپرسید یا برگه‌ی بلیط‌تون. یه نکته‌ی دیگه هم اینه که قسمت بار داخل بعضی از هواپیماها خیلی کوچیکن و وقتی که سازتونو می‌ذارید داخلش، دیگه جای چمدون یا ساک دیگه‌ای نیست، برای همین بعضی جاها من دیدم که حتی برای سازشون، صندلی خریدن. خلاصه که کیف دستی‌تون باید خیلی کوچیک باشه و کمتر از 7 کیلوگرم. فقط موقع بردن سازتون، یادتون باشه که علاوه بر Hard Case (که طبیعتا خودتون بهتر می‌دونین اینو)، سیم‌های سازتون رو شل کنین (Detune) البته اگه سازتون زهی باشه و در آخر هرچی لباس کوچیک مثل جوراب و اینا دارید، دور سازتون بچینید که آسیب نبینه یا تکون نخوره. اگرم خیلی بابت این موضوع نگرانین، یه روز قبل‌تر شرکت هواپیمایی که باهاش قراره سفر کنید رو در جریان بذارید و ازشون بپرسید.

هانیه
4 بهمن، 1397

با سلام و ممنونم از مطالب مفیدتون
برای ایرلاین مثل ترکیش خرید بار اضافه ممکنه یا حتما باید فریت بشه ؟
ممنونم

هانیه
4 بهمن، 1397

با سلام خدمت شما،مطالب بسیار مفید و کاربردی بودند،ممنونم.سوال بنده اینه که گذاشتن یک شاخه آلوئه ورا و یک شیشه ی ترشی ای که آب (سرکه)کمی داره در چمدان ممنوع هست؟ خرما چطور؟ و سوال بعدی اینکه اگر ساز قابل حمل رو با خودمون ببریم توی کابین دیگه کنار اون میتونیم کیف دستی یا یه کیف دیگه هم همراه ساز ببریم یا خیر؟
ممنونم

شیما تیموری
1 بهمن، 1397
در پاسخ به مائده
سلام خسته نباشید، من دخترم کوچیکه و هرجا میرم از غذایی که خودم درست میکنم باید براش ببرم، امکانش هست خورشت یا گوشت فریز شده با هواپیما از تهران به کیش ببرم؟

سلام وقتتون بخیر :) بله می‌تونین از قسمت بار هواپیما استفاده کنید و خورش یا گوشت فریزشده رو با قسمت بار ببرین. اون قسمتی که اشاره کردم گوشت یا سبزیجات رو نمیشه برد، برای پروازهای خارجی صدق میکنه که خلاف قوانین کشاورزی کشورشونه.

مائده
29 دی، 1397

سلام خسته نباشید، من دخترم کوچیکه و هرجا میرم از غذایی که خودم درست میکنم باید براش ببرم، امکانش هست خورشت یا گوشت فریز شده با هواپیما از تهران به کیش ببرم؟

شیما تیموری
23 دی، 1397
در پاسخ به اشکان
سلام ?
یه سوال داشتم ... من چهار تا چاقو دارم و خیلی خیلی برام ارزشمند هستن .. و قراره که من بزودی به آمریکا برم و در آنجا زندگی کنم . ولی فکر بد نکنیدا . من کلا فقط یک بار چاقو دستم گرفتم اونم موقعی بود که با خانوادهم به جنگل رفته بودیم ..
فقط می خواستم بدونم که من اگه بخوام چاقو هامو توی چمدونم بزارم ، بعدا توی فرودگاه برام مشکلی پیش میاد یا نه

لطفا جوابمو بدید ... خیلی ممنون ?

سلام :) براساس قوانین بار مجاز هوایی، بردن اشیای تیز و برنده به داخل کابین ممنوعه و شما باید از قسمت بار هواپیما یا Checked Baggage استفاده کنین. حداقل اندازه برای اشیای تیز، 7 اینچه که می‌شه 17.78 سانتی‌متره. برای این‌که مطمئن‌تر باشید بهتره که از وبسایت airline پروازی‌تون چک کنین یا از خودشون بپرسید. به هر حال ممکنه که قوانین هر ایرلاین با ایرلاین دیگه‌ای متفاوت باشه. اندازه چاقو و اشیای تیز و برنده باید 7 اینچ باشه، یعنی 17.78 سانتیمتر. این اشیارو باید توی قسمت بار هواپیما بذارین که مشکلی هم نداره. اما با این حال باید از شرکت هواپیمایی یا ایرلاین هم بپرسید ببینید قوانین خاصی در این زمینه دارند یا نه. چون هر ایرلاین توی بعضی موارد مثل اندازه بار هوایی قوانین جداگونه خودشو داره.

اشکان
21 دی، 1397

سلام ?
یه سوال داشتم ... من چهار تا چاقو دارم و خیلی خیلی برام ارزشمند هستن .. و قراره که من بزودی به آمریکا برم و در آنجا زندگی کنم . ولی فکر بد نکنیدا . من کلا فقط یک بار چاقو دستم گرفتم اونم موقعی بود که با خانوادهم به جنگل رفته بودیم ..
فقط می خواستم بدونم که من اگه بخوام چاقو هامو توی چمدونم بزارم ، بعدا توی فرودگاه برام مشکلی پیش میاد یا نه

لطفا جوابمو بدید ... خیلی ممنون ?

شیما تیموری
15 دی، 1397
در پاسخ به دانیال
سلام. پدر بنده اعتیاد به تریاک داره و میخواد بره کیش با هواپیما. آیا میتونه تو ساکش اندازه 10گرم تریاک که خیالی هم کوچیک میشه و میشه مخفی کردش را مخفی کنه؟

سلام وقتتون بخیر :) به هیچ‌وجه بردن یا جاساز کردن مواد مخدر در بار هوایی رو پیشنهاد نمی‌دیم و متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی هم نداریم که به شما کمک کنیم. با این حال تنها قانونی که با موقعیت شما سازگاره، ماده 4 قانون حمل و نقل مواد مخدره که دقیقشو براتون می‌ذارم: در ماده 4 مجموعه قوانین مجازات حمل و نقل مواد مخدر اومده که هرکس بنگ، چرس، Weed یا علف، تریاک، شیره، سوخته و تفاله‌ی تریاک را صادر، وارد، ارسال یا حمل کند، مشمول مجازاته. حالا این مقدار اگه از یک تا پنجاه گرم باشه تا چهار میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و پنجاه ضربه شلاق داره.

دانیال
12 دی، 1397

سلام. پدر بنده اعتیاد به تریاک داره و میخواد بره کیش با هواپیما. آیا میتونه تو ساکش اندازه 10گرم تریاک که خیالی هم کوچیک میشه و میشه مخفی کردش را مخفی کنه؟

شیما تیموری
3 دی، 1397
در پاسخ به مصطفی
سلام.
میخواستم بدونم در سفر به عراق برای زیارت عتبات عالیات امکان داره عرقیجات مثل عرق نعنا درچمدان داشته باشیم مثلا 500 سی سی یا نیم لیتر...درقسمت بار یا داخل کابین

سلام :) بر اساس ابلاغیه سازمان هواپیمایی کشوری در زمینه بار ممنوعه مسافر، عرقیات سنتی به هیچ عنوان مشمول ممنوعیت انتقال هوایی و بار همراه مسافر نیستند. بهتره که وسیله‌هاتونو به بار هواپیما تحویل بدید.

مصطفی
2 دی، 1397

سلام.
میخواستم بدونم در سفر به عراق برای زیارت عتبات عالیات امکان داره عرقیجات مثل عرق نعنا درچمدان داشته باشیم مثلا 500 سی سی یا نیم لیتر...درقسمت بار یا داخل کابین

شیما تیموری
1 دی، 1397
در پاسخ به آرش
سلام.من حدودا قصد دارم 20 کیلو زعفران با خودم ببرم عمان.در فرودگاخ مسقط مشکلی ندارم. فقط هراس دارم که در فرودگاه ایران به مشکل بخورم.آیا این کار شدنیست؟

سلام روزتون بخیر بهتره که جواب این سوال‌تونو دقیقا براساس مقررات گمرکی مربوط به کالای همراه مسافر بگم: بر این اساس، خروج انواع خشکبار به همراه مسافر، به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد ،‌بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم می باشد. همراهان نمی‌توانند زعفران یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند. بنابراین بردن زعفران، از 100 گرم بیشتر، منع قانونی داره و شما نمی‌تونین 20 کیلوگرم زعفران رو از ایران خارج کنید. مگر اینکه تاجر باشید و از راه تجارت به این کار اقدام کنین که اون هم شرایط خودشو داره.

آرش
29 آذر، 1397

سلام.من حدودا قصد دارم 20 کیلو زعفران با خودم ببرم عمان.در فرودگاخ مسقط مشکلی ندارم. فقط هراس دارم که در فرودگاه ایران به مشکل بخورم.آیا این کار شدنیست؟

شیما تیموری
26 آذر، 1397
در پاسخ به مل
سلام
من تازه باشگامو شروع کردم و یه مسافرت کاری برام پیش اومده چون مدت زمانش طولانیه مجبورم بشته ی مکمل پروتیئین رو با خودم ببرم ایا مشکلی پیش میاد تو فرودگاه های داخلی؟

سلام تا جایی که ما مطلع هستیم، بردن بسته پروتئینی در قسمت بار هواپیما اشکالی نداره. با این حال برای محکم‌کاری می‌تونین از شرکت هواپیمایی که بلیط‌تونو ازش گرفتید، بپرسید.

مل
26 آذر، 1397

سلام
من تازه باشگامو شروع کردم و یه مسافرت کاری برام پیش اومده چون مدت زمانش طولانیه مجبورم بشته ی مکمل پروتیئین رو با خودم ببرم ایا مشکلی پیش میاد تو فرودگاه های داخلی؟

شیما تیموری
20 آذر، 1397
در پاسخ به حمید
سلام.حمل چاقو با تیغه 9 سانت در چمدان بار از امریکا به ایران ممنوع است یا خیر؟در فرودگاههای خارج و داخل ممنوعه یا خیر؟یک دونه واسه سوغات

دوست عزیز سلام براساس قوانین بار مجاز هوایی، بردن اشیای تیز و برنده به داخل کابین ممنوعه و شما باید از قسمت بار هواپیما یا Checked Baggage استفاده کنین. حداقل اندازه برای اشیای تیز، 7 اینچه که می‌شه 17.78 سانتی‌متره. برای این‌که مطمئن‌تر باشید بهتره که از وبسایت airline پروازی‌تون چک کنین یا از خودشون بپرسید. به هر حال ممکنه که قوانین هر ایرلاین با ایرلاین دیگه‌ای متفاوت باشه.

حمید
18 آذر، 1397

سلام.حمل چاقو با تیغه 9 سانت در چمدان بار از امریکا به ایران ممنوع است یا خیر؟در فرودگاههای خارج و داخل ممنوعه یا خیر؟یک دونه واسه سوغات

شیما تیموری
6 آذر، 1397
در پاسخ به سمیه
سلام وقت بخیر من در حال حاضر روسیه هستم و زمانی که برمیگردم به ایران قصد دارم گلدان کوچیکی که دارم را با خودم ببرم ایران. ممکنه که اجازه حمل گل از طریق هواپیما را به من ندن؟
با تشکر

سلام وقت شما هم بخیر ممنونم در صورتی که گلدون‌تون آنتیک و خیلی قدیمی نباشه، مشکلی پیش نمیاد. بسته به اندازه‌اش می‌تونین اونو در carry on bags یا checked bags بذارین. با این حال یه راه دیگه برای مطمئن شدن اینه که به وبسایت ایرلاینی که باهاش پرواز دارید برید و توی قسمت قوانین حمل بار، به جواب سوال‌تون برسید. :)

سمیه
5 آذر، 1397

سلام وقت بخیر من در حال حاضر روسیه هستم و زمانی که برمیگردم به ایران قصد دارم گلدان کوچیکی که دارم را با خودم ببرم ایران. ممکنه که اجازه حمل گل از طریق هواپیما را به من ندن؟
با تشکر

شیما تیموری
5 آذر، 1397
در پاسخ به آرزو
سلام خیلیییی ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید چون خیلی فکرم رو مشغول کرده
من کلی زیورآلات بدلی دارم که از طلاهام بیشتر دوستشون دارم و شنیدم انور هم خیلی گرونه این چیزا
می‌خواستم بدونم ممکنه در چمدان بار )checked ) با خودم ببرم؟ چون فلزی هست باعث میشه چمدونم رو بگردن؟
و اینکه طلا تا 150 گرم میشه برد, من بعضی بدلیجاتم طلایی رنگه این مشکل ساز نمیشه که بگن از کجا معلوم طلا نیست؟؟

سلام بله چمدون‌ها از دستگاه X-Rays رد می‌شه اما مشکلی برای زیورآلات بدلی پیش نمیاد. برای استفاده معمول مشکلی پیش نمیاد اما مثلا اگه یه چمدون پر از بدلیجات داشته باشید، خب مشخصا مشکوکه. در ارتباط با رنگ بدلیجات که طلایی‌رنگه، باز هم مشکلی پیش نمیاد.

شیما تیموری
5 آذر، 1397
در پاسخ به مینا مدنی
آیا میتوان دستگاه بازی ps4 را داخل هواپیما ببریم؟

سلام این سوال شما بستگی به ایرلاینی داره که باهاش سفر می‌کنید اما طبق قانون کلی هواپیمایی، بردن کنسول‌های بازی به داخل هواپیما یا کابین که با نام carry on شناخته می‌شه، مشکلی نداره. بنابراین می‌تونین کنسول بازی ps4 رو ببرید. تنها نکته‌ای که در این زمینه باید توجه کنید اینه که از قبل، سیم شارژر، دسته بازی و حتی CD بازی‌هارو هم جداگونه بذارین که موقع بررسی مامور گیت، معطل نشید.

مینا مدنی
19 آبان، 1397

آیا میتوان دستگاه بازی ps4 را داخل هواپیما ببریم؟

آرزو
18 آبان، 1397

سلام خیلیییی ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید چون خیلی فکرم رو مشغول کرده
من کلی زیورآلات بدلی دارم که از طلاهام بیشتر دوستشون دارم و شنیدم انور هم خیلی گرونه این چیزا
می‌خواستم بدونم ممکنه در چمدان بار )checked ) با خودم ببرم؟ چون فلزی هست باعث میشه چمدونم رو بگردن؟
و اینکه طلا تا 150 گرم میشه برد, من بعضی بدلیجاتم طلایی رنگه این مشکل ساز نمیشه که بگن از کجا معلوم طلا نیست؟؟