چگونه اقامت هلند بگیریم؟

3 تیر، 1399
3 تیر، 1399
مدت مطالعه :
هلند، سرزمین لاله‌ها و دوچرخه‌ها، از جمله بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت است. این کشور که عضو اتحادیه اروپا و از اعضای شنگن نیز هست، به دلیل اقتصاد پویا، رفاه اجتماعی سطح بالا و البته فرصت‌های مناسب برای زندگی، محبوبیت زیادی در بین مهاجران دارد. اگر قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشید احتمالاً با سؤال‌هایی مانند نحوه دریافت اقامت هلند چگونه است؟ چه راه‌هایی برای دریافت اقامت هلند وجود دارد؟ هزینه زندگی در هلند چقدر است؟ و مواردی از این دست رو به رو شده‌اید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم و اطلاعات مناسبی در مورد نحوه مهاجرت و زندگی در این کشور اروپایی در اختیار شما قرار دهیم. با اسمارتیز در ادامه همراه باشید.
مزایا و معایب اقامت هلند
هلند کشوری کوچک در شمال اروپا با جمعیت 18 میلیون نفری است. هلند از اعضای اصلی و اولیه اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شنگن محسوب می‌شود. به این ترتیب با دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور می‌توانید در تمامی 26 کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا زندگی کنید. همچنین پاسپورت هلند نیز از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان به حساب می‌آید و امکان سفر به اکثر کشورهای جهان را برای شهروندان این کشور فراهم می‌کند.
هزینه زندگی در هلند
این کشور با این که وسعت کمی دارد اما از لحاظ اقتصادی جزو بهترین کشورهای اروپا و جهان به حساب می‌آید. نرخ بیکاری در این کشور کمتر از 5 درصد و نرخ تورم کمتر از 0.2 درصد است. اقتصاد بسیار قدرتمند و جمعیت کم باعث شده تا مردم این کشور از سطح رفاه و درآمد نسبتاً بالایی برخوردار باشند. میانگین درآمدی بیشتر 3 هزار دلار باعث شده تا مردم این کشور از لحاظ درآمدی نیز در سطح بالایی قرار بگیرند.
با این حال هزینه‌های زندگی نیز در این کشور به نسبت سطح رفاه و درآمد مردم، کمی بیشتر از سایر کشورها است. خصوصاً اگر به صورت دانشجو وارد هلند شوید یا برای مدتی امکان کار کردن در این کشور را نداشته باشید، هزینه‌های زندگی نسبتاً سنگین خواهد بود. به همین دلیل مهاجرانی که از وضعیت تمکن مالی بالایی برخوردار نیستند معمولاً هلند را از بین گزینه‌های خود خارج می‌کنند.
پاسپورت هلند
از راه های مختلفی می توان اقامت هلند را دریافت کرد و صاحب یکی از قدرتمند ترین پاسپورت های جهان شد
راه‌های دریافت اقامت هلند
برای دریافت اقامت هلند راه‌های مختلفی وجود دارد. تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد معمول‌ترین راه‌های دریافت اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند. هلند نیز به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا تقریباً شرایط مشابهی با سایر کشورها دارد. اما قوانین هلند کار را برای دریافت اقامت این کشور بسیار سخت می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت هلند از این لحاظ از سخت‌ترین کشورهای اروپایی برای دریافت اقامت است و نیاز به هزینه‌های بسیا زیادی دارد. در ادامه به بررسی راه‌های دریافت اقامت هلند و مهاجرت به این کشور خواهیم پرداخت.
اقامت هلند از طریق تحصیل
با دریافت اقامت هلند از طریق تحصیل می توانید فرصت حضور در بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان را پیدا کنید.
دریافت اقامت هلند از طریق تحصیل در این کشور
مانند بسیاری از کشورهای جهان، صرفاً تحصیل در کشور هلند منجر به دریافت اقامت نخواهد شد. اما تحصیل در هلند می‌تواند مسیر دریافت اقامت این کشور را برای شما بسیار ساده‌تر کند. این کشور دارای بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان است و تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان در این کشور قرار دارند. با تحصیل در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور هلند، یک سال فرصت دارید تا با جذب در بازار کار، ویزای کاری این کشور را دریافت کنید. با کار در این کشور بعد از 3 تا 5 سال می‌توانید برای اقامت دائم و دریافت تابعیت هلند اقدام کنید.
آیا برای تحصیل در هلند به مدرک زبان نیاز است؟
خوشبختانه در هلند امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. پس از شروع تحصیل به زبان انگلیسی، نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس خواهید داشت. در مقطع کارشناسی حداقل نمره زبان آیتلس 6 و برای مقاطع بالاتر حداقل 6.5 است. البته نمره بالای زبان می‌تواند در دریافت بورسیه‌های تحصیلی این کشور به شما کمک کند.
هزینه تحصیل و شرایط کار ضمن تحصیل در هلند
به طور کلی دانشجویان در هلند تا مقطع دکتری امکان هیچگونه کار ضمن تحصیل ندارند. در مقطع دکتری نیز تنها امکان کار کردن در دانشگاه محل تحصیل وجود دارد. دلیل وجود این قانون رایگان بودن تحصیل برای دانشجویان هلندی است. اما دانشجویان بین المللی باید هزینه تحصیل و زندگی در هلند را شخصاً پرداخت کنند. هزینه تحصیل در هلند برای مقطع لیسانس از حدود 8000 یورو در سال شروع شده و در مقاطع بالاتر تا 16 هزار یورو در سال نیز افزایش پیدا می‌کند. این مبلغ جدا از هزینه زندگی در این کشور است که معمولاً بیشتر از 1200 یورو در ماه خواهد بود. بنابراین اگر بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های هلند نداشته باشید، هزینه‌های زیادی روی دوش شما قرار خواهد داشت.
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در هلند
•    مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی (حداقل معدل 13)
•    ریز نمرات مقاطع قبلی به همراه ترجمه رسمی
•    مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 تا 5/6
•    ارائه مدارک تمکن مالی برای تحصیل در هلند
•    ارائه مدرک پذیرش از دانشگاه هلند
•    پاسپورت معتبر
•    شناسنامه معتبر و ترجمه رسمی
•    عدم سوء پیشینه در ایران
•    سابقه کار (برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس)
 
دریافت اقامت هلند از طریق کار
دریافت اقامت هلند و کار در این کشور فرصت فوق العاده ای برای پیشرفت کاری است
دریافت اقامت هلند از طریق کار در این کشور
افرادی که بین 3 تا 5 سال در هلند مشغول به کار باشند و مالیات خود را پرداخت کنند می‌توانند شرایط دریافت اقامت دائم این کشور را کسب نموده و در نهایت تابعیت هلندی دریافت نمایند. البته شرایط کار در هلند به همین سادگی نیست. اولین قدم برای کار در هلند، دریافت ویزای کاری هلند است. دو نوع ویزای کاری در هلند وجود دارد که منجر به اقامت طولانی مدت و در نتیجه دریافت اقامت دائم این کشور می‌شود. نوع اول به افرادی تعلق می‌گیرد که یکی از اعضای خانواده آن‌ها در هلند اقامت دائم دارند. در واقع این افراد بعد از الحاق به خانواده خود در هلند این مجوز را دارند تا به جستجوی کار بپردازند.
نوع دوم برای افرادی است که از یک کارفرمای هلندی دعوتنامه کاری دریافت کنند. در صورتی که شرایط و مدارک مورد نیاز شما ایرادی نداشته باشد، مجوز اقامت 3 ساله برای شما صادر خواهد شد و امکان الحاق خانواده نیز وجود دارد. سپس بعد از تمدید این مدت تا 5 سال امکان دریافت اقامت دائم فراهم می‌شود.
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری در هلند
•    Job Offer یا دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای هلندی
•    رزومه تحصیلی
•    رزومه کاری
•    پاسپورت و شناسنامه معتبر
•    فرم درخواست ویزا
•    گواهی سلامت
•    تمکن مالی
دریافت اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری
به طور کلی دو روش رایج برای سرمایه گذاری و دریافت اقامت هلند وجود دارد. در همه این روش‌ها بعد از 5 سال می‌توان اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کرد. روش اول ثبت شرکت در هلند است. در این روش براساس پلن بیزینسی، تجربه کار، سن و میزان تمکن مالی بررسی‌های لازم برای امکان ثبت شرکت در این کشور انجام می‌شود. در این روش شما باید حداقل 1 میلیون و 250 هزار یورو سرمایه اولیه داشته باشید.
روش بعدی راه اندازی استارت آپ در هلند است. در این روش افراد باید ایده‌های خلاقانه‌ای داشته باشند و آن را به مراجع بررسی که توسط دولت هلند معرفی می‌شوند ارائه کنند. در صورتی که ایده از طرف دولت مورد پذیرش قرار بگیرد حمایت‌های دولتی از جمله سرمایه گذاری و اقامت کاری برای فرد در نظر گرفته می‌شود. در این روش خاص بودن و قابل اجرا بودن ایده، دانش شخصی، سابقه کار و ارائه مدرک آیلتس اهمیت زیادی دارد.
نکته جالبی که در مورد سرمایه گذاری در هلند وجود دارد این است که شما صرفاً با خرید املاک و مستغلات در هلند امکان دریافت اقامت و تابعیت این کشور را نخواهید داشت.
به طور کلی دریافت اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری نسبت به سایر روش‌ها بسیار سخت‌تر و مشکل‌تر است.
دریافت اقامت هلند از طریق ازدواج
اگر با یک فرد دارای تابعیت هلندی ازدواج کنید، تنها امکان اقامت موقت هلند را دریافت خواهید کرد تا با همسر خود در این کشور زندگی کنید. سپس باید حداقل سه سال در این کشور اقامت داشته باشید و در خانه متعلق به همسر هلندی خود زندگی کرده باشید. بعد از گذشت این مدت زمان، امکان دریافت اقامت دائم از طریق ازدواج وجود خواهد داشت.
دریافت اقامت هلند از طریق تولد
به طور کلی در اکثر کشورهای حوزه شنگن بر خلاف کشورهایی مانند کانادا، صرفاً تولد در خاک یک کشور موجب دریافت اقامت یا تابعیت آن کشور نخواهد شد. در کشور هلند نیز از همین قاعده پیروی می‌شود. در اینگونه کشورها تابعیت والدین کودک اهمیت دارد. یعنی اگر پدر یا مادر یک کودک هلندی باشند، این کودک چه در هلند یا در خارج از هلند متولد شود می‌تواند اقامت و تابعیت هلند را دریافت کند. اما اگر والدین کودک اقامت دائم یا تابعیت هلندی نداشته باشند، تولد کودک در هلند سبب دریافت اقامت برای او نخواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با کشور هلند، مطالب «سفر به هلند» و «ویزای هلند» را بخوانید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.