10 جای دیدنی تهران که باید رفت

13 شهریور، 1398
13 شهریور، 1398
مدت مطالعه :
تهران یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران است که اگر یک روز برای دیدن آن وقت بگذارید شما را شگفت‌زده خواهد کرد. خانه‌های تاریخی، کاخ‌های باشکوه، بازارهای شلوغ و پارک‌های تفریحی به همراه سورپرایزهای دیگری زیر آسمان خاکستری این شهر قرار دارند که مورد کم‌لطفی واقع شده‌اند. با ما همراه باشید تا سری به دیدنی‌های تهران بزنیم.

1.    کاخ‌موزه گلستان
کاخ‌موزه گلستان مجموعه‌ای است دیدنی که در منطقه 12 و مرکز شهر تهران قرار دارد. این کاخ زیبا در دوره قاجار ساخته‌شده و جزو قدیمی‌ترین بناهای شهر است. در کنار میدان ارگ، بناهای باارزش تهران مثل عمارت شمس‌العماره، عمارت تخت مرمر، تالار برلیان و... در مجموعه‌ی کاخ گلستان قرار دارد. این کاخ به ایستگاه مترو 15 خرداد بسیار نزدیک است و راحت می‎‌توانید با 4 یا 5 دقیقه پیاده‌روی به ورودی کاخ برسید، همچنین نزدیکی به میدان ارگ و میدان توپخانه، باعث شده دسترسی خوبی به این مجموعه تاریخی داشته باشیم.
 همه‌ی فصل‌های سال می‌توانید از کاخ‌موزه گلستان بازدید کنید و حداقل زمانی که پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از کل مجموعه در نظر بگیرید 2 ساعت است. گردشگران ایرانی باید 2500 تومان به عنوان ورودی به کاخ و مبلغ 2 هزار تومان نیز برای بازدید از هر بخش‌ِ مجموعه بپردازند. در نظر داشته باشید زمان بازدید از کاخ گلستان در بهار و تابستان از ساعت 9:30 لغایت 18:30 و در پاییز و زمستان از ساعت 9 لغایت 16:30 است.
این کاخ زیبا در دوره قاجار ساخته‌شده است و جزو قدیمی‌ترین بناهای شهر است
این کاخ زیبا در دوره قاجار ساخته‌شده و جزو قدیمی‌ترین بناهای شهر است
2.    مجموعه سعدآباد
به شمال تهران و محله زعفرانیه که بروید به راحتی می‌توانید مجموعه سعدآباد با 300 هکتار مساحت را پیدا کنید. سعدآباد جزو کاخ‌های سلطنتی دوران قاجار و پهلوی است که امروزه از آن به عنوان کاخ ریاست جمهوری ایران نیز استفاده می‌شود. معماری منحصربه‌فرد بناها و باغ‌های محوطه سعدآباد گردشگران زیادی را به این مجموعه می‌کشاند. قرار گرفتن این مجموعه در شمیران که جزو خوش آب و هواترین مناطق تهران است نیز باعث شده تا مجموعه سعدآباد به‌خصوص در فصول گرم سال بیشتر مورد توجه بازدیدکنندگان قرار بگیرد.
کاخ سعدآباد در شمیران که خوش‌آب‌وهواترین منطقه تهران است، قرارگرفته. از این رو، سرسبزی و خنکی آن در بهار و تابستان افراد را به گردش در این کاخ ترغیب می‌کند. اما پیشنهاد می‌کنیم پاییز واقعی را در سعدآباد ببینید. همین که به ماه‌ آبان می‌رسیم، رنگ‌های پاییز و باران زیبایی عجیبی در محوطه کاخ ایجاد می‌کنند.
در این مجموعه بزرگ از موزه‌ها و عمارت‌های سلطنتی نگذرید چراکه بازدید از آن‌ها شما را با زندگی خاندان سلطنتی ایران آشنا خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنم برای مجموعه سعدآباد بیش از 3 یا 4  ساعت وقت در نظر بگیرید تا به تمام بخش‌های آن سر بزنید. زمان بازدید از این مجموعه زیبا در نیمه اول سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت 9 تا 18:45 و در نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت 9 تا 17 است. ورودی مجموعه 2500 تومان است و برای بازدید از هرکدام از سایر بخش‌های مجموعه باید 2000 دیگر تومان بپردازید.
سعدآباد جزو کاخ‌های سلطنتی دوران قاجار و پهلوی است
سعدآباد جزو کاخ‌های سلطنتی دوران قاجار و پهلوی است
3.    برج میلاد
بلندترین برج ایران با 435 متر به یکی از نمادهای اصلی شهر و معروف‌ترین دیدنی‌های تهران تبدیل شده است. برج میلاد بین شهرک غرب و منطقه گیشا قرارگرفته و دسترسی به آن مشکل نیست. از فراز سکوی دید باز ششمین برج بلند مخابراتی در جهان، پایتخت ایران زیر پای شماست. علاوه بر سکوی دید باز، سر زدن به بخش‌های مختلف برج مانند گنبد آسمان، موزه مشاهیر، موزه شهرداری، زیپ لاین و پل معلق، دلفیناریوم و ... می‌تواند یک روز به یاد ماندی را برای شما و خانواده‌تان بسازد. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه بیشترین لذت را ببرید حتماً روزهای صاف و آفتابی را برای بازدید خود انتخاب کنید.
بسته‌های مختلف برج‌گردی برج میلاد از 19 هزار تومان تا 148 هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. حداقل زمانی که برای بازدید از برج در نظر می‌گیرید 1 ساعت باشد که وقت کم نیاورید. ساعت بازدید در شش‌ماهه اول سال از ساعت 10 الی 21:15 و در شش‌ماهه دوم سال از 9 الی 20:15 است. در بازدید از برج میلاد می‌توانید سری به رستوران لوکس این برج نیز بزنید.

“به علت سرعت‌بالای آسانسور برج میلاد زنان باردار امکان بازدید از بخش‌های بالایی برج را نخواهند داشت. ”

ین برج ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است
این برج ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است
4.    برج آزادی
قبل از افتتاح برج میلاد، برج زیبای آزادی اصلی‌ترین نماد شهر تهران محسوب می‌شد، حتی هنوز هم جزو معروف‌ترین و جذاب‌ترین دیدنی‌های تهران به شمار می‌آید. این برج در مرکز میدان آزادی تهران و در منطقه 10 قرار دارد جزو اولین مکان‌هایی است که هر مسافری در تهران از آن بازدید می‌کند. حسین امانت معمار این برج از نمادهای ایرانی برای طراحی آن استفاده کرده و بنای برج در نگاه اول چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. علاوه بر بنای برج آزادی، بخش‌های دیگری نیز در این مجموعه وجود دارد که بازدید از آن‌ها نیز خالی از لطف نخواهد بود. به همین علت حداقل 1 ساعت را برای بازدید از این برج در نظر بگیرید.
در زیر بنای برج آزادی ورودی اصلی آن قرار دارد و بخش‌های مختلفی نظیر کتابخانه، نگارخانه اقوام، تالار آیینه، تالار کهن، گذرگاه پیشینیان و سالن ایران‌شناسی در آن تعبیه‌شده است که بازدید عموم از آن‌ها آزاد است. تماشای طلوع و غروب آفتاب از بالای برج در روزهای صاف تهران حال و هوای خاصی دارد که تجربه آن را به همه توصیه می‌کنم. ورودی برج برای گردشگران ایرانی 10 هزار تومان است. به‌جز شنبه‌ها که روز تعطیلی برج است، همه روزه از ساعت 9 صبح تا 18 امکان بازدید از برج آزادی وجود خواهد داشت. ایستگاه مترو میدان آزادی و اتوبوس و تاکسی دسترسی به این برج را بسیار ساده کرده است.
قبل از افتتاح برج میلاد، برج زیبای آزادی اصلی‌ترین نماد شهر تهران محسوب می‌شد
قبل از افتتاح برج میلاد، برج زیبای آزادی اصلی‌ترین نماد شهر تهران محسوب می‌شد
5.    مجموعه نیاوران
مجموعه نیاوران محل زندگی آخرین پادشاه ایران و یکی از قدیمی‌ترین کاخ باغ‌های ایرانی است و تاریخچه آن به بیش از 350 سال قبل برمی‌گردد. در دوران پهلوی دوم کاخ نیاوران به این مجموع اضافه شد و محل استقرار خاندان پهلوی مورد بود. به‌این‌ترتیب بازدید از این مکان شما را به دل اسرار خاندان پهلوی خواهد برد. موزه خودروهای پهلوی، موزه جهان‌نما، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی بخش‌های مهم مجموعه نیاوران هستند.
با این حال کاخ اصلی نیاوران که در شمال شرقی باغ جذاب‌ترین بخش این مجموعه محسوب می‌شود. برای اینکه با خیال راحت همه‌ی بخش‌های مجموعه را ببینید، حداقل 2 ساعت در نظر بگیرید. دسترسی به این کاخ که شمال شهر و در منطقه خوش‌آب‌و‌هوای شمیرانات قرارگرفته چندان سخت نیست، با این حال احتمالاً استفاده از خودرو شخصی بهترین راه برای رسیدن به کاخ نیاوران است. ورودی مجموعه نیاوران و کاخ اصلی 2500 تومان است و برای بازدید از سایر بخش‌ها نیز بین 2000 تا 2500 تومان باید بپردازید. ساعت کاری مجموعه همه روزه از ساعت تا 19 است. یک کافی‌شاپ معروف نیز در داخل مجموعه کاخ نیاوران وجود دارد که سر زدن به آن نیز خالی از لطف نیست.
مجموعه نیاوران محل زندگی آخرین پادشاه ایران و یکی از قدیمی‌ترین کاخ باغ‌های ایرانی است
مجموعه نیاوران محل زندگی آخرین پادشاه ایران و یکی از قدیمی‌ترین کاخ باغ‌های ایرانی است
6.    موزه فرش ایران
در خیابان دکتر فاطمی و در کنار پارک لاله، موزه فرش ایران قرار دارد. اگر می‌خواهید از دیدن هنر دست ایرانیان و زیباترین فرش‌های دنیا لذت ببرید، بازدید از این موزه بهترین گزینه برای شما خواهد بود. تنوع فوق‌العاده طرح‌ها و رنگ‌های 150 تخته فرش نفیس تجربه‌ای نیست که بتوانید در جای دیگری مشابه آن را پیدا کنید. این موزه به همت فرح پهلوی در سال 1355 ساخته‌شد و فرش‌های نفیس ایرانی متعلق به 400 سال پیش تا به امروز در آن به نمایش گذاشته می‌شود. علاوه بر این ساختمان و بنای این موزه نیز جزو زیباترین بناهای ایرانی است که توسط معمار معروف عبدالعزیز میرزا فرمانفرمایان طراحی شده است. نمای بیرونی بنا همچون دار قالی است که به جذابیت این بنا افزوده است. زمان بازدید از موزه فرش ایران به‌جز دوشنبه‌ها، همه روزه 9 صبح تا 6 عصر است. بهای بلیت این موزه نیز برای هر نفر 2500 تومان است. در این موزه رستوران و سرویس بهداشتی نیز برای بازدیدکنندگان فراهم‌شده است. بازدید کامل از موزه فرش ایران حدوداً 1 ساعت زمان خواهد برد.
موزه فرش ایران
موزه فرش ایران
7.    خزانه جواهرات ملی ایران
در بازدید از تهران با مکان زندگی شاهان قاجار و پهلوی آشنا خواهید شد اما اگر می‌خواهید زرق و برق واقعی شاهان ایران را از نزدیک مشاهده کنید خزانه جواهرات ملی ایران بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این جواهرات در طی 2500 سال از گوشه و کنار دنیا به عنوان غنیمت یا هدیه وارد دربار ایران شده‌اند و امروزه به عنوان یکی از ارزشمندترین خزانه جواهرات جهان شناخته می‌شوند. الماس دریای نور، تاج کیانی و تخت طاووس از معروف‌ترین و ارزشمندترین جواهرات این گنجینه عظیم هستند که چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهند کرد. موزه جواهرت ملی ایران یا همان خزانه جواهرات ملی در جوار ساختمان بانک مرکزی ایران و در نزدیکی چهارراه استانبول قرار دارد. معمولاً گردشگرانی که به کاخ گلستان سر می‌زنند به دلیل فاصله کم بین کاخ گلستان و موزه جواهرات ملی، بازدید از این موزه را نیز در برنامه‌های خود قرار می‌دهند. امکانات رفاهی مانند بوفه و کافه برای راحتی بازدیدکنندگان در این موزه فراهم است. به دلیل مسائل امنیتی بازدید از موزه جواهرات ملی تنها در روزهای شنبه تا سه‌شنبه و از ساعت 2 تا 4:30 بعدازظهر امکان‌پذیر است.
این جواهرات در طی 2500 سال از گوشه و کنار دنیا به عنوان غنیمت یا هدیه وارد دربار ایران شده‌اند
این جواهرات در طی 2500 سال از گوشه و کنار دنیا به عنوان غنیمت یا هدیه وارد دربار ایران شده‌اند
8.    دربند و توچال
اگر از شلوغی و آسمان پر از دود تهران خسته شدید و به محلی برای استراحت، گشت‌وگذار و وقت گذراندن نیاز دارید به سمت شمالی‌ترین نقطه تهران و انتهای مرز شهری پایتخت ایران یعنی دربند حرکت کنید. دربند در کنار لواسان و فشم یکی از نقاطی است که از دوران قدیم به عنوان تفرجگاه طبیعی برای مردم تهران شناخته می‌شود. این محله به دلیل دسترسی راحت‌تر و قرار گرفتن در مسیر توچال بیش از سایر تفرجگاه‌های تهران مشهور شده است. فضای سرسبز و زیبا به همراه رستوران‌ها و کافه‌های پرتعداد از ویژگی‌های دربند است. اگر به کوهنوردی علاقه دارید می‌توانید مسیر توچال را در پیش بگیرید تا در روزهای صاف نمایی از کل تهران را زیر پا داشته باشید. وجود تله کابین نیز از سایر امکانات رفاهی است که در اختیار شما قرار می‌گیرد. بازدید از دربند و توچال در زمستان و تابستان حس و حال خاص خود را خواهد داشت.
فضای سرسبز و زیبا به همراه رستوران‌ها و کافه‌های پرتعداد از ویژگی‌های دربند است.
فضای سرسبز و زیبا به همراه رستوران‌ها و کافه‌های پرتعداد از ویژگی‌های دربند است.
9.    دریاچه چیتگر
تهران که دریا ندارد! اما اگر می‌خواهید کمی هم تفریحات آبی را در یک محوطه 250 هکتاری تجربه کنید سری به دریاچه چیتگر بزنید. دریاچه چیتگر یک دریاچه مصنوعی در کنار پارک چیتگر و واقع شده در شمال غربی تهران است. در این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است انواع تفریحات مختلف مانند قایق‌سواری، سرسره سقوط آزاد، اسکیت هوایی و... برای گردشگران فراهم‌شده است. برای استفاده از امکانات تفریحی دریاچه باید بلیت‌هایی از 7 هزار تومان تا 45 هزار تومان تهیه کنید. در اطراف دریاچه چیتگر کافی‌شاپ و رستوران نیز وجود دارد و اگر به فکر خرید هم باشید می‌توانید به باملند که یکی از مجلل‌ترین مراکز خرید تهران است سری بزنید. در مجموع دریاچه چیتگر مکانی است که برای یک روز کامل نیز می‌توانید روی آن حساب کنید.
این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است
این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است
10.     پل طبیعت
پل طبیعت چند سالی است که به یک نماد جدید برای شهر تهران تبدیل شده و جزو جدیدترین دیدنی‌های تهران به حساب می‌آید. سازه‌ای منحصربه‌فرد روی بزرگراه مدرس که دو پارک معروف تهران یعنی طالقانی و آب‌وآتش را به یکدیگر مرتبط می‌کند. این پل زیبا به دلیل معماری خاصی که دارد در خارج از ایران نیز شناخته شده است و بسیاری از گردشگران خارجی در بازدید از تهران به این پل سر می‌زنند. غروب آفتاب زیبا و وجود سوژه‌های متعدد برای عکاسی باعث شده است تا فضای مجازی از عکس‌های این پل پر شده باشند. کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های با کیفیت نیز جزو امکانات رفاهی پل طبیعت هستند. اگر به تهران سر زدید پیشنهاد می‌کنم حتماً از این نماد جدید شهر نیز دیدن کنید.
سازه‌ای منحصربه‌فرد بر روی بزرگراه مدرس که دو پارک معروف تهران یعنی طالقانی و آب‌وآتش را به یکدیگر مرتبط می‌کند.
سازه‌ای منحصربه‌فرد بر روی بزرگراه مدرس که دو پارک معروف تهران یعنی طالقانی و آب‌وآتش را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

جاهای دیدنی تهران در همین 10 تا خلاصه نمی‌شوند و خانه‌ها و موزه‌های زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.


از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 23 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.