• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار
  • اکو کمپ کویری متین آباد

نمایشگاه بین المللی تهران

25 آبان، 1398
19 آبان، 1398
مدت مطالعه :
در دهه 40 تهران به سرعت در حال پیشرفت بود و پروژه‌های عظیمی در آن اجرا می‌شد. در آن زمان کشور به سمت صنعتی شدن پیش می‌رفت و نیازمند فضایی بود تا دست آورد‌های داخلی خود را به سرمایه گذارن خارجی نشان دهد و از تجارب شرکت‌های بین المللی نیز بهره‌مند شود. در چنین شرایطی پروژه عظیم نمایشگاه بین المللی تهران کلید خورد تا به تبدیل تهران به یک شهر بین المللی و تأثیر گذار کمک کند و هم محلی برای انتقال تجارب و نمایش دست آورد‌های شرکت‌های ایرانی و خارجی باشد. حالا نمایشگاه بین المللی تهران در 50 سالگی خود به سر می‌برد و از مهم‌ترین نقاط شهر تهران است. با اسمارتیز همراه باشید تا با نمایشگاه تهران بیشتر آشنا شویم.
تاریخچه نمایشگاه بین المللی تهران
در اواخر دهه 30 شرکت نمایشگاه‌های بین المللی ایران تأسیس شد. هدف این شرکت ایجاد ارتباط هر چه بیشتر میان صنایع داخلی و خارجی و نمایش ظرفیت‌های ایران به جهانیان بود. در همان ابتدا تصمیم گرفته شد تا در مناطق شمالی تهران منطقه‌ای را برای ایجاد و ساخت سالن‌های نمایشگاهی و اداری در نظر بگیرند. بعد از بررسی مناطق مختلف در نهایت در سال 1346 زمین فعلی نمایشگاه تهران برای ساخت سالن‌های نمایشگاهی و اداری در نظر گرفته شد. بلافاصله بعد از تخصیص بودجه کار ساخت نمایشگاه آغاز شد.
نمایشگاه بین المللی تهران
نمایشگاه کتاب از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های برگزار شده در محل نمایشگاه بین المللی تهران است | عکس: حمید احمدی
بعد از گذشت حدود 2 سال کار ساخت نمایشگاه تهران به پایان رسید و با آغاز نمایشگاه آسیایی در سال 1348 به طور رسمی نمایشگاه بین المللی تهران کار خود را آغاز کرد. کار ساخت سالن‌ها و تجهیز نمایشگاه همچنان ادامه پیدا کرد تا در نهایت نمایشگاه بین المللی تهران به عنوان یکی از بزرگترین و بهترین نمایشگاه‌های بین المللی جهان در سال 1355 به عضویت اتحادیه UFI (فدراسیون نمایشگاه‌های بین المللی) و BIE (اتحادیه جهانی نمایشگاه‌ها) در آمد. در حال حاضر این نمایشگاه سالانه میزبان ده‌ها همایش، کنفرانس، سمینار، نمایشگاه دست آورد‌ها و ... در سطح بین المللی و داخلی است.
زمان‌های بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران
در گذشته به دلیل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب در این مکان، اواسط ادیبهشت بهترین زمان برای بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران محسوب می‌شد. اما در حال حاضر تقریباً هر یک هفته در میان انواع نمایشگاه‌های مختلف در نمایشگاه بین المللی تهران کار خود را آغاز می‌کنند. بعضی از این نمایشگاه‌ها دوره‌ای هستند و تقریباً هر ساله در موعد خاصی برگزار می‌شوند. مانند نمایشگاه کتاب که در سال‌های گذشته در میانه اردیبهشت برگزار می‌شد.
نمایشگاه بین المللی تهران
نمایشگاه و مسابقات بسیاری در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می‌شود | عکس: وحید احمدی
در حال حاضر نیز نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و فرش دست‌بافت که در شهریور ماه هر سال برگزار می‌شود به همراه نمایشگاه الکامپ در تیرماه زمان مناسبی برای عموم مردم است تا به نمایشگاه بین المللی تهران سری بزنند. البته برای صاحبان مشاغل و افرادی که در حوزه تخصصی خاصی فعالیت می‌کنند نیز نمایشگاه‌های تخصصی به صورت پراکنده در طی سال برگزار می‌شوند. اگر جزو کسانی هستند که فارغ از موضوع نمایشگاه تنها از گردش در میان غرفه‌ها و بازدید از جدیدترین دست آوردها لذت می‌برید، در تمام طول سال می‌توانید از امکانات نمایشگاه بین المللی تهران استفاده کنید.
راه‌های دسترسی به نمایشگاه بین المللی تهران
نمایشگاه بین المللی تهران در شمال تهران و در نزدیکی بزرگراه چمران قرار دارد. نمایشگاه توسط بزرگراه چمران احاطه شده است. برای ورود به نمایشگاه تهران سه درب در شمال، جنوب و غرب وجود دارد که از 5 خیابان و مسیر اصلی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.
ورودی شمالی نمایشگاه بین المللی تهران
این ورودی مستقیماً از بزرگراه چمران به سمت جنوب و از طریق مسیر کنار گذر آن، دسترسی به ورودی پارکینگ طبقاتی نمایشگاه را فراهم می‌کند. علاوه بر این از طریق خیابان رشید فضل الله نیز می‌توانید از ورودی شمالی وارد پارکینگ طبقاتی شوید. اگر از ماشین شخصی استفاده نمی‌کنید نیز می‌توانید از طریق بی آر تی خط 7 و یا ایستگاه اتوبوس پارک وی خود را به پل پارک وی و پل عابر پیاده نمایشگاه برسانید و از ورودی شمالی وارد نمایشگاه بین المللی تهران شوید.
ورودی غربی و جنوبی
ورودی غربی در خیابان سئول قرار دارد و بهترین راه برای دسترسی به پارکینگ جنوب غربی و قسمت‌های غربی نمایشگاه مانند مرکز همایش‌های سالن میلاد است. در نهایت ورودی جنوبی نمایشگاه یا درب اصلی نمایشگاه نیز در رو به روی درب اصلی مجموعه انقلاب قرار دارد. برای دسترسی به این درب می‌توانید از بزرگراه نیایش وارد خیابان سئول شوید و در نهایت با استفاده از جاده اختصاصی نمایشگاه خود را به درب جنوبی برسانید.
دانستنی‌های نمایشگاه بین المللی تهران
بیش از 50 سال از عمر این نمایشگاه می‌گذرد.
نمایشگاه تهران از قدیمی‌ترین و بزرگترین نمایشگاه‌های خاورمیانه محسوب می‌شود.
مساحت کل نمایشگاه به بیش از 850 هزار متر مربع می‌رسد که از قسمت اعظم آن را فضای سر پوشیده تشکیل می‌دهد.
درون نمایشگاه تهران امکاناتی مانند ارائه خدمات گمرکی، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها، خدمات بانکی، بیمه و ... ارائه می‌شود.
در محوطه شمالی نمایشگاه تهران سالن کنسرت میلاد قرار دارد که معمولاً مهم‌ترین کنسرت‌های ایران در آن برگزار می‌شود.
بیش از 35 هکتار از مساحت نمایشگاه به فضای سبز آن اختصاص پیده کرده و به همین دلیل این نمایشگاه از زیباترین نمایشگاه‌های بین المللی در جهان است.
راهنمای بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران
قبل از بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران باید از طریق تقویم نمایشگاه از زمان و محل دقیق برگزاری نمایشگاه‌ها در سالن‌های مختلف نمایشگاهی مطلع شوید. از آن جایی که نمایشگاه بین المللی تهران فضای بسیار بزرگی دارد، اگر محل دقیق سالن‌ها را ندانید دسترسی به آن‌ها سخت خواهد شد. برای مثال برای دسترسی به معروف‌ترین سالن‌های نمایشگاهی که سالن‌های خیلج فارس، میلاد و سالن‌های 35 تا 41 هستند می‌توانید از خودرو استفاده کنید و باید از درب اصلی و جنوبی نمایشگاه وارد شوید. در ادامه بیشتر با نکات مربوط به بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران آشنا می‌شویم.
تقویم نمایشگاهی
تقویم نمایشگاه به شما این امکان را می‌دهد تا زمان دقیق برگزاری نمایشگاه‌های مختلف را بررسی کنید. به این ترتیب قبل از مراجعه به نمایشگاه می‌توانید خود را برای بازدید از آن در یک زمان مشخص شده آماده کنید.

محل و تعداد سالن‌های نمایشگاه بین المللی تهران
نمایشگاه بین المللی تهران دارای 38 سالن نمایشگاهی است که در مجموعه فضایی در حدود 150 هزار متر مربع را شامل می‌شود. این سالن‌ها در شرقی، غرب و جنوب نمایشگاه تهران تجمع پیدا کرده‌اند. بهتر است از یک نقشه برای پیدا کردن سالن‌ها مد نظر خود استفاده کنید. همچنین محل سالن را قبل از مراجعه به نمایشگاه پیدا کنید تا از ورودی‌های مناسبی برای دسترسی سریع‌تر به سالن‌ها و پارکینگ‌های نمایشگاه وارد مجموعه شوید.
سالن‌های همایش و کنسرت
به جز سالن‌های اداری و نمایشگاهی، دو سالن بزرگ همایش و کنسرت نیز در محوطه نمایشگاه بین المللی تهران وجود دارد که به صورت مستقل از فعالیت‌های اصلی نمایشگاه بین المللی، اقدام به برگزاری همایش، سمینار، کنفرانس و کنسرت می‌کنند. سالن بزرگ خلیج فارس که مخصوص همایش‌ها و کنفرانس‌ها است هر ساله از تعداد زیادی کنفرانس و همایش داخلی و بیین المللی میزبانی می‌کند.
کنسرت بهنام بانی
کنسرت بهنام بانی و خوانندگان مطرح کشور در نمایشگاه تهران اجرا می‌شود | عکس: رضا محمدی
امکانات سطح بالا این سالن از ویژگی‌های مثبت آن است که باعث شده تا شرکت‌های زیادی برای مراسم خود از آن استفاده کنند. در این سالن، یک رستوران اختصاصی نیز وجود دارد. سالن همایش میلاد که از بزرگترین سالن‌های کنسرت در تهران است، به دلیل برگزاری کنسرت‌های بزرگ شهرت زیادی دارد. هر دو این سالن‌ها در کنار هم و در قسمت شمال غربی نمایشگاه قرار دارند. دسترسی به این سالن‌ها از در جنوبی و اصلی نمایشگاه امکان پذیر است.
رستوران‌ها و کافی شاپ
به دلیل وسعت نمایشگاه تهران و تعداد بالای بازدید کنندگان چند رستوران بزرگ و مجهز درون محوطه نمایشگاه وجود دارند که می‌توانند گزینه‌های خوبی برای پذیرایی سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند و عموم بازدید کنندگان باشند. از میان رستوران‌های درون نمایشگاه، رستوران بزرگ نمایشگاه معروف‌ترین و بزرگترین رستوران محسوب می‌شود که منوی متنوعی را در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهد. علاوه بر این رستوران تپه سبز و رستوران 10 و 11 نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای وعده ناهار باشند. رستوران تپه سبز منو متنوعی از غذاهای ایرانی و فرنگی دارد و برای افراد خارجی نیز پیشنهاد جذابی محسوب می‌شود. رستوران و فست فود میزبان یا همان بوف نیز محبوبیت بسیار زیادی در بین مراجعه کنندگان دارد. در این رستوران انواع غذاهای سرد و گرم به صورت فست فود در وعده ناهار سرو می‌شود. تنها رستورانی که علاوه بر وعده ناهار، امکان سفارش غذا برای وعده شام به صورت پرسنلی را دارد رستوران بزرگ نمایشگاه است که در وعده شام به بازدیدکنندگان عمومی سرویسی ارائه نمی‌کند.
قصد سفر به تهران را دارید یا دوست دارید با جاهای دیدنی تهران بیشتر آشنا شوید؟ شاید خواندن مطلب «دیدنی های تهران» به شما کمک کند.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.4 62 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.