ترس از شیوع ویروس کرونا باعث بسته شدن کوه اورست شد

27 اسفند، 1398
14 اردیبهشت، 1399
مدت مطالعه :
کوه اورست با ارتفاع 8848 متری از سطح دریا عنوان بلندترین کوه جهان را در اختیار دارد. البته اگر فاصله دامنه تا نوک قله را معیار محاسبه قرار دهیم، کوه ماناکیا در هاوایی با ارتفاع 10200 متری بلندترین کوه جهان است منتها تنها 4205 متر آن بالاتر از سطح دریا قرار دارد. کوه اورست در کشور نپال و در مرز این کشور با منطقه تبت در کشور چین قراردارد و سالانه میزبان کوهنوردان بسیاری از سراسر جهان است که قصد دارند بلندترین نقطه زمین را فتح کنند. حالا صعود به اورست به دلیل کرونا ممنوع شده است.
کوه اورست یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد کشور نپال است و این کشور از کسانی که قصد صعود به قله اورست دارند، نفری 11 هزار دلار بابت صدور مجوز پول می‌گیرد. کشور نپال سالانه حدود 4 میلیون دلار از صدور مجوز صعود به کوه اورست درآمد دارد. شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان کشورهای زیادی را درگیر بیماری کرده‌است و سلامتی بسیاری از مردم جهان را تهدید می‌کند. به همین دلیل کشورهای مختلف سعی دارند با وضع قوانین و ایجاد محدودیت‌هایی در رفت و آمدها، از شیوع ویروس کرونا در کشورشان جلوگیری کنند.
ویروس کرونا تاکنون ضربه سختی به صنعت گردشگری دنیا وارد کرده و باعث تعطیلی بسیاری از مراکز صنعتی، تجاری و تفریحی در جهان شده‌است و حالا این ویروس در ادامه گردش خود در دور دنیا به بلندترین نقطه دنیا هم رحم نکرد و کوه اورست را هم به تعطیلی کشاند. ابتدا مقامات چینی بودند که هفته قبل تمام مسیرهای ورود به کوه اورست را مسدود و رفتن به آن را ممنوع اعلام کردند. اما حالا مقامات نپال نیز به دنبال اقدام چینی‌ها و همچنین پس از مثبت اعلام شدن تست کرونا اولین مورد مشکوک در این کشور، مسیرهای منتهی به کوه اورست را بستند و رفتن به این کوه را ممنوع اعلام کردند.
قله اورست
راه‌های ورود به کوه اورست از طرف چین و نپال بسته شده و مجوزی هم برای ورود صادر نمی‌شود.

آقای کدار بهادر ادیکاری وزیر گردشگری دولت نپال اعلام کرده، کلیه مجوزهایی که برای صعود به قله اورست از تاریخ 24 اسفند 98 تا 11 اردیبهشت 99 صادر شده‌اند دیگر فاقد اعتبار هستند و باطل شده‌اند و تا اطلاع ثانوی هم مجوز جدیدی صادر نخواهد شد. همچنین کوه اورست تا پایان فصل کوهنوردی یعنی 11 اردیبهشت بسته خواهد بود. با پایان یافتن فصل زمستان و گرم‌تر شدن هوا، بهترین زمان برای رفتن به کوه اورست از اواخر اسفند ماه تا اوایل خرداد است و در این بازه زمانی کوه اورست بیشترین تعداد بازدیدکننده و کوهنورد را دارد. شرایط صعود به قله نیز در این ماه‌ها آسان‌تر است ولی از اواخر خرداد ماه تا پایان تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی و تندبادهای شدید، رفتن به کوه اورست و صعود به قله آن بسیار سخت و خطرناک است.
همچنین در این فصل تجمع افراد در کمپ‌های کوهنوردی اورست به خصوص کمپ اصلی آن بسیار زیاد می‌شود و احتمال شیوع و مبتلا شدن افراد حاضر در این کمپ‌ها وجود دارد. سال گذشته حدود 900 نفر از کشور نپال به کوه اورست رفتند و حدود 400 مجوز در فصل بهار سال 98 برای صعود به اورست توسط نپال صادر شد و همچنین در سال 2019 یازده نفر در کوه اورست جان خود را از دست دادند. باوجود افزایش آمار کرونا در جهان، کشور نپال همچنین صدور ویزاهای گردشگری را هم تا تاریخ 11 اردیبهشت لغو کرده‌است و در کنار آن از مردم خواسته تا در اجتماعات بزرگ شرکت نکنند. مسئولان کشور نپال به دلیل اینکه در همسایگی مرکز شیوع کرونا یعنی کشور چین قرار دارند و همچنین اعلام شدن نزدیک به 100 مورد مبتلا به کرونا در همسایه دیگرشان یعنی هند، نگرانی زیادی از بابت شیوع این ویروس مرگبار در کشورشان دارند.
کوه اورست
کمپ اصلی کوه اورست در فصل بهار مملو از جمعیت می‌شود.

بیشتر صعودها به قله اورست از سمت کشور نپال انجام می‌شود چراکه در سال‌های اخیر صعود از کشور چین گران‌تر شده و محدودیت‌هایی نیز برای کوهنوردان وضع شده‌است. همچنین کشور چین تمام قسمت‌هایی از رشته کوه هیمالیا که در این کشور قرار دارد را بسته اما دولت نپال تاکنون به بستن کوه اورست اکتفا کرده‌است. باوجود اینکه کوهنوردان، لیدرها و راهنمایان سفر از ماه‌ها قبل مشغول آماده‌سازی خود و تجهیزات‌شان برای صعود به کوه اورست در فصل بهار بودند، اما در شرایط فعلی رفتن به این کوه ارزش پذیرش ریسک مبتلا شدن به ویروس کرونا را ندارد.

“این احتمال وجود دارد که در صورت کمتر نشدن سرعت شیوع ویروس کرونا، زمان بسته بودن کوه اورست تمدید شود.”


برچسب(ها)
موقعیت(ها)

برق مخابرات خوندم و عاشق تکنولوژی‌های روز هستم. اولین مطلبم رو زمانی که 16 سال داشتم برای هفته‌نامه دوچرخه نوشتم و از اون به بعد مدام در حال نوشتنم. علاقه زیادی به کتاب خوندن و دیدن فیلم و سریال دارم. اما چیزی برام جذاب‌تر از نوشتن نیست. سفر رفتن رو دوست دارم و در واقع کل زندگیم توی سفر بودم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 5 1 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.