پیتزا از کجا آمده و به کجا می‌رود؟

+ طرز تهیه پیتزا خانگی

23 آذر، 1398
19 آذر، 1398
مدت مطالعه :
پیتزا اصلیتی آمریکایی دارد یا ایتالیایی؟ شاید هم یک شاهزاده‌ی دورگه است. برای برخی بهشت را معنی می‌کند و برای دیگر غذاها خط و نشان می‌کشد و جهنم به پا می‌کند. با اسمارتیز همراه باشید تا ببینیم پیتزا از کجا آمده است و به کجا می‌رود.
تاریخچه پخت پیتزا
از همان زمان‌های قدیم پیتزا همدم سربازان جنگ‌زده و مردم فقیر بوده است و مهربانی‌اش را نصیب مردم درد کشیده کرده است. می‌گویند شکل بدوی پیتزا، نانی مسطح بوده است که روی آن مواد را اضافه می‌کردند. در زمان داریوش و هخامنشیان، سربازان نان را برمی‌داشتند و رویش پنیر و خرما می‌گذاشتند. در یونان باستان نیز مردم نان مسطح را با پنیر و پیاز و سیر و سبزیجات همراه با روغن زیتون می‌خوردند. این داستان نان مسطح و صاف و مواد رویش ادامه داشت تا سرآشپزی در ایتالیا برای ملکه مارگاریتا و شاه اومبرتو اول خواست غذایی درست کند.
پیتزا مارگاریتا
پیتزا مارگاریتا ایتالیایی پخته شده در فِر هیزمی
به همین دلیل او در شهر ناپل خمیر پیتزا را درست کرد و رویش سس گوجه فرنگی قرمز، پنیر پیتزا موزارلا سفید و ریحان سبز ریخت تا پرچم ایتالیا را روی خمیر درست کرده باشد، سپس این شاهکار هنری که شبیه شب رویایی ونگوک بود را در فر هیزمی‌اش گذاشت. ملکه مارگاریتا که به شدت از این غذا خوشش آمده بود، به افتخارش اسم این ترکیب زیبا را پیتزا مارگاریتا گذاشت تا اصلیتی ایتالیایی پیدا کند و بگویند پیتزا برای ایتالیاست. شاید آن سرآشپز که می‌گویند نامش اسپوسیتو بوده است فکرش را نمی‌کرد که تاریخ پیتزا را می‌نویسد و بعدها غذایش همدم کسانی می‌شود که شکست عشقی خورده‌اند یا با دوستان‌شان دورهمی گرفته‌اند.
نوع دیگری از پیتزا به نام مارینارا نیز در ناپل اختراع شد. در این پیتزا گوجه‌فرنگی، اورگانو، سیر و روغن زیتون فراوان استفاده شد. این پیتزا را همسران ماهی‌گیران درست می‌کردند تا همسران‌شان بعد از ماهی‌گیری غذای خوشمزه‌ای بخورند.
پیتزا پپرونی
پیتزا پپرونی از محبوب‌ترین پیتزاهای جهان است
پیتزای هاوایی در کانادا اختراع شد! اما چون روی آن از گوشت بوقلمون و آناناس استفاده می‌شد نامش را هاوایی گذاشتند تا احساس استوایی بودن بدهد. کانادا محل پخت اولین پیتزا در آون هم هست.
مهاجران ایتالیایی که لازانیا را به تمام جهان معرفی کرده بودند این بار هم یک پیتزافروشی در منهتن آمریکا باز کردند به نام لومباردی که محبوب قلب‌های آمریکایی شد. قبل از 1940 پیتزا در آمریکا فراگیر نبود به همین دلیل توسط یک کمپین تبلیغاتی وسیع و استفاده از سربازان آمریکایی که در جنگ‌جهانی دوم بودند پیتزا پاسپورت آمریکایی گرفت و شهروند ایالت متحده شد! شاید سربازان آمریکایی که در آن زمان دنبال غذایی حجیم و خوشمزه بودند هم پیش‌بینی نمی‌کردند روزی صنعت پیتزا و خمیر پیتزا و پنیر پیتزا این چنین پیشرفت چشمگیری کند. حال انواع پیتزا آن‌قدر زیاد هستند که اگر بخواهید هر روز هم پیتزا بخورید، باز پیتزای جدیدی برای امتحان وجود دارد.
پیتزا ایتالیایی با آمریکایی چه فرقی دارد؟
پیتزاهای ایتالیایی معمولا خمیر پیتزا نازکی دارند و مواد روی خمیر از سبزیجات تازه مانند ریحان و اورگانو و... همراه با سس گوجه‌فرنگی تشکیل شده است. پیتزا ایتالیایی را در فِر هیزمی درست می‌کنند.
پیتزا مخلوط
پیتزا بهترین غذا برای دورهمی‌هاست
در آن طرف قضیه خمیر پیتزا آمریکایی ضخیم است و گوشت و مواد فرآوری شده از پای ثابت‎‎های پیتزای آمریکایی‌ست. پیتزا آمریکایی را در فِرهای معمولی یا به اصطلاح آون می‌پزند. شهرهایی که در آمریکا به پیتزاشان معروف‌اند شیکاگو و نیویورک هستند. البته باید نژادپرستی را بگذاریم کنار و این پیتزاها را با هم مقایسه نکنیم و از خوردن هر دو به یک اندازه لذت ببریم.
پیتزا کی به ایران آمد؟
باید به دهه‌ی 40 برگردیم. در خیابان نوفل لوشاتو امروزی، پیتزا داوود از قدیمی‌ترین و به قول معروف اولین پیتزافروشی ایران است. پیتزا داوود هنوز هم که هنوزه همان طعم و روش قدیمی پخت پیتزای خود را ادامه می‌دهد و طرفداران خودش را دارد.
پیتزا داوود
پیتزای داوود که با کالباس‌های قدیمی درست می‌شود | عکس: پروانه خدایاری
پیتزا داوود مرام مردم لوتی قدیم را حفظ کرده است و به شما تا آماده شدن پیتزای‌تان، کالباس می‌دهد تا بخورید تا نمک‌گیر این پیتزافروشی شوید. پیتزا به سرعت در ایران همه‌گیر شد و پیتزافروشی‌های زنجیره‌ای مانند پرپروک و پیتزا هات در ایران شروع به زدن شعبه‌های خود کردند.
فرق پیتزا خانگی با پیتزا رستوران چیست؟
شاید طعم خوشمزه‌ی پیتزاهای خانگی زیر دندان‌تان باشد. آیا پیتزای خانگی با پیتزایی که در رستوران‌ها می‌خوریم واقعا فرق دارد؟ سامان گلریز آشپز معروف صدا و سیما می‌گوید یک پیتزا خوشمزه به پنیر پیتزای خوب و خمیر پیتزایش بستگی دارد. اگر هر دو کیفیت و مزه قابل قبولی داشته باشند، پیتزای خوشمزه‌ای در نهایت خواهید داشت. سامان گلریز درباره‌ی استفاده‌ی قارچ و خیس شدن خمیر توسط آن هم هشدار می‌دهد، چون این مسئله بر کیفیت پیتزای‌تان تاثیر می‌گذارد. با توجه به نکات باید بگوییم پیتزاهای خانگی چون از مواد خوب و تازه استفاده می‌شود، بعضی از افراد اعتقاد دارند که سالم‌تر و خوشمزه‌تر هستند. پس خودتان دست به کار شوید و پیتزای خانگی خود را درست کنید.

“یک پیتزا خوشمزه به پنیر پیتزای خوب و خمیر پیتزایش بستگی دارد”


طرز تهیه‌ی پیتزا در خانه
خانواده را دور هم جمع کنید و یک تفریح خانوادگی مفرح انجام دهید. پختن پیتزا می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای گذراندن وقت با کودکان‌تان باشد. کودکان خوردن و درست کردن پیتزا را بسیار دوست دارند پس آستین‌ها را بالا بزنید و خریدهای لازم برای پخت پیتزا را انجام دهید. پودرها آماده خمیر پیتزا در مغازه‌ها وجود دارد اما اگر دوست ندارید خودتان خمیر را از اول درست کنید، می‌توانید از خمیرهای آماده استفاده کنید. پنیر پیتزا هم بخرید.
خمیر پیتزا
اگر خمیر پیتزا هم خود آماده کنید، بسیار عالی‌ست
حال باید مشخص کنید چه نوع پیتزایی می‎خواهید بپزید. اگر انتخاب شما پیتزای مخلوط است، نیاز به سوسیس، ژامبون گوشت و مرغ، قارچ، سس گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه و ذرت دارید.
یک خمیر بردارید و کمی سس گوجه‌فرنگی بر روی آن بمالید. سپس کمی پنیر پیتزا را روی سطح خمیر پخش کنید. این پنیر کمک می‌کند بقیه‌ی مواد پخش نشوند و یک جا بچسبند. ژامبون‌ها و سوسیس‌ها را بچینید و در نهایت قارچ را در سطح مواد پخش کنید. پنیر پیتزا را بریزید و رویش برای تزئین چند تکه فلفل دلمه و ذرت بریزید. حالا پیتزای شما برای رفتن به اتاق سونا یا همان فِر یا ماکروویو آماده است. درجه‌ی فِر را روی 180 درجه تنظیم کنید و به مدت 15 الی 20 دقیقه بگذارید پیتزا در فِر باشد. کمی که رنگ پنیر طلایی شد، پیتزا را از فِر خارج کنید. پیتزا مخلوط خانگی شما آماده است.
دوست دارید در مورد دیگر غذاها بیشتر بدانید؟ شاید مطلب «لازانیا» و «تاکو» هم برای شما جذاب باشد.
موقعیت(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 4 دیدگاه ۵ / 4.1 116 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
م
25 اسفند، 1398

عالی

پاسخ اسمارتیز :ممنون که این مطلب رو خوندین
عرشیا
14 اسفند، 1398

دلم مخاد

ت
12 اسفند، 1398

عال

مهمان
25 دی، 1398

چه پیتزاهایییییییی

پاسخ اسمارتیز :=)))