تئاتر شهر

سینا یوسفی
12 آبان، 1398
12 آبان، 1398
مدت مطالعه :
تئاتر رفتن از آن دست تفریحاتی است که مشتاقان و طرفداران خاص خود را دارد. تئاتر شهر تهران، به عنوان بزرگترین و قدیمی‌ترین مجموعه فرهنگی تئاتر از سال 1351 شروع به کار کرده و از همان زمان نیز به عنوان جاذبه فرهنگی ماندگار شناخته می‌شود. تئاتر شهر تهران در مجاورت پارک دانشجو قرار دارد.
بهترین زمان رفتن به تئاتر شهر
زمان مشخصی برای رفتن به تئاتر شهر وجود ندارد. البته شما می‌توانید به غیر از لذت بردن از تئاترهای روی صحنه رفته، بازدید از مجموعه فرهنگی تئاتر شهر را به عنوان دیدن یک اثر تاریخی و هنری به شمار آورید. به طور کلی هر زمان که تئاترهای خوبی وجود داشته باشد، بهترین زمان برای رفتن به تئاتر هم همان است. تئاتر شهر یک مجموعه چند منظوره فرهنگی و هنری است که از جوانب گوناگون می‌توانید وقت‌های بیکاری خود را در آن جا سپری کنید. اما می‌توانید از زمان‌های زیر به عنوان معیارهای زمانی تئاتر خوب استفاده کنید: 
  1. دهه فجر: دهه فجر علاوه بر رویدادهای مختلف فرهنگی، جشنواره تئاتر فجر را نیز شامل می‌شود. مجموعه فرهنگی تئاتر شهر در این ایام با برگزاری و پوشش کامل مراسم و اجراهای خیابانی و سالنی تئاتر، حجم عظیمی از طرفداران تئاتر را به خود جلب می‌کند. تهیه بلیت تئاتر جشنواره فجر به شما کمک می‌کند تا هم بهترین تئاترها و جدیدترین آثار روی صحنه را تماشا کنید و هم از تخفیف خوبی در پکیج‌های هنری بهره ببرید. در عین حال امکان دیدن هنرمندان و بازیگران تئاتر را در بعد از نمایش دارید و می‌توانید با آن‌ها عکس یادگاری بگیرید. این نمایش‌ها تنها به زمان برگزاری روی صحنه خلاصه نمی‌شود و جلسات نقد و بررسی و نشست‌های خبری چه قبل از روی صحنه رفتن و چه بعد از اجرای تئاتر نیز برگزار می‌شوند و می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. 
  2. جشنواره‌های دوره‌ای تئاتر: مرکز تئاتر شهر، با داشتن 5 سالن اصلی، چهارسو، قشقایی، سایه و پلاتو اجرا، مرکز اصلی برگزاری دوره‌ای تئاترهای مختلف است. در هر زمانی که به سایت مجموعه تئاتر شهر مراجعه کنید، نمایش‌های در حال اجرا و در حال برنامه‌ریزی را مشاهده می‌کنید. عمدتا می‌توانید در بین تمامی سلایق و ذائقه‌ها، اثری را پیدا کنید. در هر 5 سالن مرکز، امکان روی صحنه رفتن تئاترهای کوچک و بزرگ وجود دارد که بیشتر آن‌ها شامل آثار هنری - آموزشی زیر نظر دانشکده هنر تهران است. خیلی از تیم‌هایی که در جشنواره‌های دوره‌ای تئاتر شهر شرکت می‌کنند، نمایندگان ورودی‌های مختلف دانشکده هستند. اگرچه شاید در این نمایش‌ها، هنرمندان چهره را مشاهده نکنید اما قطعا می‌توانید در میان همین جوانان بازی‌های قدرتمندی را ببینید که شایسته تقدیرند.
راه دسترسی به تئاتر شهر
درست بر سر تقاطع دو خیابان مهم انقلاب و ولیعصر، مجموعه تئاتر شهر نیز بنا شده است. این مجموعه در کنار پارک دانشجو و در ضلع غربی آن قرار دارد و علاوه بر ویژگی‌های فرهنگی و اجرایی، دارای مناظر سرسبز و فضای نشستن نیز هست. ایستگاه اتوبوس تندرو ولیعصر نیز درست مقابل ساختمان تئاتر شهر قرار دارد و می‌توانید از مسیرهای مختلف تهران به سمت این ایستگاه حرکت کنید. ایستگاه متروی تئاتر شهر هم برای علاقه‌مندان به تئاتر شناخته شده است و از طریق این ایستگاه در همان تقاطع انقلاب و ولیعصر، امکان عبور و مرور دارید. اگر می‌خواهید برای رسیدن به ساختمان تئاتر شهر از خودروی شخصی استفاده کنید باید از محدودیت‌های ترافیکی آگاه باشید و با توجه به آن‌ها تردد کنید.
معماری بیرونی مجموعه
معماری بیرونی مجموعه
هزینه‌ی بلیط و ساعات دسترسی
قیمت بلیط تئاتر بالاتر از قیمت فیلم‌های سینمایی است و در هنگام تهیه این بلیط‌ها باید کمی بیشتر از حد معمول بودجه کنار بگذارید. قیمت دقیقی از هزینه‌های جاری وجود ندارد ولی معمولا تئاترهای متوسط رو به پایین، قیمت 20 تا 35 هزار تومان و تئاترهای متوسط رو به بالا قیمت 35 تا 100 هزار تومان را برای هر نفر دارند. در هنگام خرید بلیت تئاتر نباید خیلی در بند قیمت و هزینه‌های دیگر آن باشید. سعی کنید با دید هنری و به عنوان یک عاشق نمایش به تئاتر بروید. لذت دیدن اجراهای قوی زنده، خیلی با نمایش‌های چندین بار ضبط شده سینمایی متفاوت است و برای همین قیمت بلیت تئاتر بسیار بیشتر از یک سانس سینمایی است. به دلیل آن که بیشتر سالن‌های تئاتر شهر در تایم صبح در دست تیم‌های آموزشی و یا برای تمرین گروه‌های در حال اجراست، به طور کلی برای رفتن به تئاتر باید زمان عصر را در نظر داشته باشید. عمده اجراهای روی صحنه از ساعت 5 تا 8 شب شروع به کار خواهند کرد که البته با در نظر گرفتن امکان وجود نشست خبری و تایم مصاحبه و گپ و گفت، ممکن است تا نیمه شب هم ادامه داشته باشد.
دانستی‌هایی در مورد تئاتر شهر
  • مجموعه فرهنگی تئاتر شهر در سال 1351 تاسیس شده است.
  • در طراحی ساختمان مجموعه تئاتر شهر از معماری یونانی، رومی و ایرانی دوره ایلخانی بهره برده‌اند. 
  • کافه تریای سالن چهارسو، گاهاً میزبان نمایشنامه خوانی‌های مختلف است و می‌توانید به رایگان در آن شرکت کنید.
  • فضای سبز در کنار تئاتر شهر که به عنوان پارک دانشجو شناخته می‌شود می‌تواند مکان خوبی برای انتظار سانس‌های تئاتر باشد.
معماری داخلی مجموعه
معماری داخلی مجموعه
راهنمای رفتن به تئاتر شهر
فضای سالن‌های تئاتر کمی با سالن‌های سینمایی متفاوت است. میهمانان و علاقه‌مندان به تئاتر عموماً قشر فرهیخته و یا تحصیل‌کرده در رشته تئاتر هستند و نمی‌توانید با همان تم ورودی سالن‌های سینمایی وارد سالن‌های تئاتر شوید. کمی دور از انتظار است که کسی را مشغول خوردن ساندویچ و یا در حال شکستن تخمه آفتابگردان در سالن تئاتر مشاهده کنید. برای لحظات اجرای نمایش، می‌توانید از نوشیدنی‌های سبک و آرامش‌بخش استفاده کنید تا هم گلویی تازه کرده باشید و هم لذت دیدن اجرا را برای خود دوچندان کنید.
با توجه به آن که بردن تغذیه‌هایی مانند ساندویچ و خوراک دیگر به سالن نمایش خیلی معمول نیست، برای داشتن وعده عصرانه و یا شام می‌توانید از فست‌فودها و رستوران‌های اطراف تئاتر شهر استفاده کنید. کافه‌هایی مانند وی، دایاموند، لمیز و کافه کتاب دورهمی در نزدیکی مرکز هستند که محیطی گرم و آرامش بخش دارند. اگر خیلی گرسنه هستید هم می‌توانید از رستوران اکبر جوجه، رستوران فرانسوی پاستری و یا فست‌فود پانتری استفاده کنید.
بنای مجموعه تئاتر شهر، خود به تنهایی می‌تواند عامل رفتن به این مکان باشد. معماری خاص و متفاوت با ساختمان‌های اطراف آن، یقیناً چشم شما را خیره خواهد کرد. به این مجموعه نه فقط به عنوان مرکزی برای اجرا و برگزاری تئاتر، بلکه به عنوان مرکز فرهنگ و میراثی باارزش نگاه کنید. جدای از آن می‌توانید از فضای پارک دانشجو نیز برای گذران وقت و استراحت نیمروزی بهره ببرید. اگرچه مسیر منتهی به تئاتر شهر، سرراست و خود مجموعه نیز دارای پارکینگ است، اما بهتر است برای راحت‌تر بودن در رفت و آمد خود، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.
برای دیدن برنامه تئاتر شهر و تئاترهای روی صحنه، به سایت تئاتر شهر مراجعه کنید.

برچسب(ها)
موقعیت(ها)

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.4 45 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
عاطفه

در مورد پارکینگ مجموعه، عمومی هستش؟ و مثلاً برای سانس های ساعت 8 و 9 در ایام هفته جا داره معمولاً؟

اسمارتیز :به گفته کاربران پارکینگ مجموعه بسته شده است و دیگر این مجموعه پارکینگ ندارد. اما می‌توانید در خیابان طالقانی و در پارکینگ عمومی نور ماشین خود را پارک کنید