راهنمای شکم‌گردی در اردبیل

مهدی مرجان
11 آذر، 1398
22 آبان، 1398
مدت مطالعه :
در شهری که هر گوشه از آن نمایانگر یکی از دوره‌های تاریخی ایران است، شکم‌گردی و رستوران گردی حال و هوای بی‌نظیری دارد. بهترین رستوران های اردبیل آن‌هایی نیستند که فضای لوکس امروزی دارند؛ بسیاری از رستوران‌ها در خانه‌ها و ساختمان‌های قدیمی و تاریخی‌اند و بسیاری دیگر فضایی کاملاً ساده دارند. چیزی که آن‌ها را به بهترین رستوران‌ های اردبیل تبدیل کرده‌اند، کیفیت بی‌نظیر و مثال‌زدنی آن‌هاست. با اسمارتیز همراه باشید تا با بهترین رستوران های اردبیل آشنا شوید.
رستوران تاریخی شاه‌عباس
اینکه در بنایی تاریخی غذای خود را نوش جان کنید، فوق‌العاده بی‌نظیر است. ساختمان رستوران شاه‌عباس از یادگاری‌های دوره‌ی قاجار است و در گذشته به حمام ابراهیم‌آباد شهرت داشته. رستوران شاه‌عباس شامل 4 بخش رستوران، سفره‌خانه سنتی، قلیان‌سرا و تالار پذیرایی است. تالار پذیرایی آن برای مراسمان است و 400 نفر ظرفیت دارد. شهرت رستوران تاریخی شاه‌عباس فقط به خاطر ساختمان آن نیست. انواع خوراک‌، چلوکباب‌، غذاهای ایرانی، خورشت‌ها و پیش‌غذاها برای وعده‌های ناهار و شام در این رستوران سرو می‌شوند.
رستوران شاه عباس
رستوران های اردبیل؛ تخصص رستوران شاه‌عباس پخت غذاهای بومی و سنتی اردبیل است | عکس: حامد ایزدی
در این رستوران خبر از تشریفات امروزی نیست و همه‌چیز به‌صورت سنتی ارائه می‌شود. غذای هرکس درون سینی‌های رویی و به شکل سنتی و قدیمی برایش آورده می‌شود که همین تجربه‌ی فراموش نشدنی‌ای به‌حساب می‌آید. غذای پرطرفدار رستوران، غذای مخصوص شاه‌عباس نام دارد که شامل یک سیخ جوجه‌کباب، یک سیخ کباب‌کوبیده و چلو پیچاق قیمه است. بخش چایخانه سنتی آن‌هم بسیار جذاب است. شک ندارم لذت نوشیدن چای ایرانی در استکان‌ها و نعلبکی‌هایی که امروزه جایی در آشپزخانه‌ها ندارند را هرگز فراموش نخواهید کرد. رستوران شاه‌عباس جزء رستوران‌های گران‌قیمت اردبیل است؛ اما ارزشش را دارد که برای ساعاتی بی‌خیال صندلی‌های رستوران‌های لوکس شوید و برای صرف یک وعده‌ی بسیار خوشمزه خودتان را در این بخش تاریخی رها کنید.
آدرس: خیابان مطهری (ساحلی)- بعد از پل یاقوت
شماره تلفن: 09143532306
ساعات کار: از ساعت 8 صبح الی 12 شب
خانه تاریخی صادقی
آرامش نور و رنگ‌ها در عمارتی که ریشه در تاریخ ایران دارد واقعاً وصف‌نشدنی است. تاریخ اردبیل آن‌قدر غنی است که حتی رستوران‌ها هم از آن بهره می‌برند. بخش پذیرایی این خانه‌ی 150 ساله به 6 قسمت حیاط، شمسه، ترنج، بالاخانه شمالی، دم‌نوش خانه یا همان تالار شاه‌نشین و بالاخانه جنوبی تشکیل شده است. فضای حیرت‌انگیز در کنار غذاهای فوق‌العاده و قیمت‌های مناسب، باعث شده تا خانه‌ی صادقی به یکی از بهترین رستوران های اردبیل تبدیل شود و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت خود بکشاند.
رستوران صادقی اردبیل
رستوران های اردبیل؛ نور و رنگ در خانه تاریخی صادقی جادو می‌کند | عکس: آرتا بخیش
البته حجم غذاهای رستوران صادقی خیلی زیاد نیست و شاید مجبور شوید در کنار غذای خود دسرها را هم سفارش دهید. دکوراسیون با سلیقه در کنار المان‌های اصیل معماری ایرانی اشتهای شما را چندین برابر می‌کند. بهترین غذاهای رستوران تاریخی صادقی، غذاهای بومی آن است. بهترین باسترماهای اردبیل را می‌توانید در خانه تاریخی صادقی پیدا کنید. همچنین قیمه پیچاق که خورشت محلی اردبیل است هم از بهترین‌های این رستوران است. به دلیل قدیمی بودن ساختمان خانه تاریخی صادقی، محلی برای پارک خودرو برای آن در نظر گرفته نشده است؛ ولی می‌توانید در کوچه‌های اطراف به‌راحتی برای خودرو خود جای پارک پیدا کنید.
آدرس: خیابان سی متری، کوچه سرتیپ آباد، جنب مسجد اوچدکان
شماره تلفن: 04533246131
ساعات کار: از ساعت 10 صبح الی 12 شب
کبابی حاج مالک
در شهری که کباب‌ با گوشت تازه گوسفند در تمام ایران آوازه دارد، خوردن یک وعده گوشت در فضایی بسیار ساده، می‌تواند خاطره‌انگیز باشد. در کبابی حاج مالک که اولین کبابی اردبیل هم هست، شما می‌توانید بهترین کباب‌های اردبیلی را نوش جان کنید. کبابی حاج مالک معادلات سرو غذا به هم زده است. برخلاف همه‌ی رستوران‌ها که از لیست منو، یک غذا را انتخاب می‌کنید، در کبابی حاج مالک شما ابتدا نوع گوشت و میزان آن را انتخاب می‌کنید و درنهایت وعده‌ی غذایی پخته‌شده با همان گوشت انتخابی شما برایتان آماده می‌شود. این شکل از سرو غذا در نوع خود بسیار جالب است و به شما این امکان را می‌دهد که دقیقاً به همان اندازه که می‌توانید غذایی را بخورید آن را سفارش دهید. جدا از  نوع سرو، طعم بسیار عالی و خاص کباب‌های حاج مالک باعث شده که این رستوران به یکی از بهترین رستوران های اردبیل تبدیل شود. در گشت‌وگذارهای خود در اردبیل، حتماً خوردن کباب‌های بسیار خوشمزه‌ی حاج مالک را در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید. این نکته را هم در نظر داشته باشید به دلیل اینکه تمامی کباب‌ها از گوشت کاملاً تازه تهیه می‌شوند، قیمت آن‌ها بالا است. برای پارک خودرو هم نگران نباشید؛ چون در فضای روبروی کبابی حاج مالک فضا برای پارک خودرو زیاد هست.
آدرس: اردبیل- خیابان ساحلی- اول پیر مادر- جنب پل سیدآباد
شماره تماس: 04533620007
ساعات کار: 6 صبح الی 2 بامداد
رستوران گل سرخ
جای دیگری که می‌توانید کباب‌های خوشمزه را پیدا کنید، همین رستوران گل سرخ است. تقریباً در جنوب اردبیل رستوران بزرگی بانام گل سرخ قرار دارد که کباب‌های آن فوق‌العاده است. رستوران گل سرخ اردبیل شامل یک طبقه‌ی همکف و یک نیم‌طبقه است که فضای بسیار بزرگی را شامل می‌شود. در منو رستوران گل سرخ انواع کباب‌ها، چلوها، خوراک‌ها و طیف گسترده‌ای از دسر‌ها دیده می‌شود. غذایی که رستوران گل سرخ را بر سر زبان‌ها انداخته، دنده کباب مخصوص آن است.
رستوران گل سرخ اردبیل
رستوران های اردبیل؛ نمایی از ساختمان گل سرخ اردبیل | عکس: حسام غلامی
شک نکنید که طعم دنده کباب رستوران گل سرخ برای مدت‌ها زیر دندان‌هایتان می‌ماند و بعد از برگشت، دنده کباب این رستوران را به همه پیشنهاد کنید. این خوشمزگی برای شما ارزان تمام نمی‌شود و برای یک پرس کباب دنده گوسفندی، حدود 90 هزار تومان پرداخت کنید؛ اما مطمئن باشید کاملاً شما را سیر می‌کند. در اطراف رستوران گل سرخ، فضا برای پارک خودرو زیاد است و خودروی شما هم جای راحتی دارد.
آدرس: اردبیل- میدان باکری- جنب استخر نشاط
شماره تماس: 04533635005
ساعات کار: 11 الی 23
رستوران خوانسالار
متنوع‌ترین منو در بین رستوران های اردبیل را رستوران خوانسالار دارد. رستوران خوانسالار اردبیل یک سالن بزرگ و یک نیم‌طبقه دارد که فضای بسیار خوب و بزرگی را برای صرف یک وعده‌ی غذایی عالی به وجود آورده است. رستوران خوانسالار جزء خوش قیمت‌های اردبیل است که غذاهای ایرانی لذیذی در آن یافت می‌شود. پلو ماهیچه، ته‌چین زعفرانی و چلو ماهی غزل آلا، از غذاهای بسیار پرطرفدار رستوران خوانسار است. علاوه بر این موارد، منوی ویژه شامل کباب‌ها خاص، چلوکباب، خوراک‌ها، غذاهای ایرانی، چلوخورشت، غذاهای دریایی و انواع پیش‌غذاها، از غذاهایی است که در رستوران خوانسالار سرو می‌شود. بیش از 80 نوع غذا در رستوران خوانسالار یافت می‌شود و این تنوع  همراه با کیفیت عالی، باعث شده تا رستوران خوانسالار تبدیل به یکی از بهترین رستوران های اردبیل شود. حجم غذا و قیمت متناسب است و اگر خیلی اهل پرخوری نباشید، شما را سیر می‌کند. ورودی رستوران خوانسالار، رو به خیابان اصلی است. به دلیل وجود یک پارک در مقابل آن، ممکن است در روزهای شلوغ برای پیداکردن جای پارک دچار مشکل شوید.
آدرس : اردبیل- خیابان آذربایجان- انتهای خیابان کارون- پلاک 1043
تلفن: 04533723090
ساعات کار: 11:30 الی 22:30
قصد سفر به اردبیل را دارید؟ شاید مطلب «خرید در اردبیل» برای شما جذاب باشد.
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد عاشق موسیقی و تکنولوژی بودم. شرایط جوری نبود که به عشق اولم "موسیقی" برسم؛ واسه همین سراغ علاقه¬ی بعدیم رفتم و الکترونیک و مخابرات رو برای تحصیلم انتخاب کردم. ¬برنامه¬نویسی وب و بلاگ نویسی از کاراییه که بهشون علاقه دارم و انجامشون میدم؛ اما هنوزم موسیقی واسم یه¬چیز دیگه¬ست.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.4 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.