پای کرونا به موزه‌ها هم باز شد!

10 تیر، 1399
10 تیر، 1399
مدت مطالعه :
شیوع کرونا یکی از رویدادهای مهم زندگی ماست و قطعا در آینده جایگاه ویژه‌ای در کتاب‌های درسی و موزه‌ها پیدا خواهد کرد. این موضوع به حدی اهمیت دارد که در حال حاضر بعضی از موزه‌ها به دنبال بهترین راه انتقال این بخش از تاریخ بشریت به آیندگان هستند. با هم ببینیم موزه‌ها چه ایده‌هایی به سرشان زده تا از کرونا کسب درآمد کنند. با اسمارتیز همراه باشید.
فاصله گذاری اجتماعی
بسیاری از موزه ها به دنبال راهی برای به اشتراک گذاشتن نشانه های شیوع کرونا برای نسل های آینده هستند
برای مثال، موزه‌ی Wien در حال کار روی «پروژه‌ی مجموعه‌ی کرونا» است و دنبال پیدا کردن چیزهایی است که به کمک آن‌ها بتوان داستان شیوع کرونا در وین را بازگو کرد. همچنین آن‌ها قصد دارند در این پروژه  به سوال «در آینده‌ای دور مانند دهه‌ها و یا قرن‌های بعد، چطور از دوره‌ی شیوع کرونا یاد خواهیم کرد؟» پاسخ دهند. تا همین حالا هم بیش از 2000 عکس حاوی علائم کرونا، ماسک و بطری‌های مواد ضدعفونی برای این پروژه جمع آوری شده است. بعد از اتمام اقدامات مربوط به فاصله گذاری اجتماعی، تمام این وسایل جمع‌آوری و تبدیل به بخشی دائمی از مجموعه‌ی این موزه می‌شوند.
مت بونزل، مدیر موزه‌ی Wien، از میان تمام وسایلی که برای این مجموعه ارسال شده، یک مولکول کرونای بافته شده را به عنوان شیء مورد علاقه‌ی خود انتخاب کرد و گفت: «فکر می‌کنم این مولکول از نظر فرهنگی و تاریخی بسیار جالب است. این نشان می‌دهد که ما در عصری هستیم که باید دید درستی از زیست مولکولی داشته باشیم. بنابراین این نشان دهنده‎ی یک پیشرفت بزرگ است، برای مثال در زمان شیوع طاعون و وبا، امکان به تصویر کشیدن عوامل بیماری‌زا وجود نداشت.»
مولکول کرونای بافته شده
مولکول کرونای بافته شده
موزه‌ی V&A لندن هم یک پروژه‌ی مشابه با نام «وسایل شیوع» آغاز کرده است. هدف این پروژه بازتاب تغییر کاربرد وسایل روزمره در زمان شیوع کرونا است، زیرا تعداد زیادی از وسایلی که در حالت عادی نادیده گرفته می‌شدند، هم اکنون به عنوان وسایل ضروری محسوب می‌شوند. در حال حاضر این پروژه بر روی سه مفهوم اصلی متمرکز است؛ خدمات رسانه‌ها، Google Street View و علائم خانگی.
این موزه به علائم خانه‌ها توجه خاصی نشان می‌دهد و شماره تماسی برای دریافت علائمی که در زمان کرونا ایجاد شده، اعلام کرده است. موزه‌ی V&A در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در زمان قرنطینه این علائم به یک راه ارتباطی خوب با دنیای خارج از خانه تبدیل شده‌اند.» این موزه قصد دارد بعد از انجام بررسی‌های دقیق در مورد نگهبانان موزه، این علائم را به بخشی دائمی از مجموعه‌ آثار تاریخی خود تبدیل کند.
موزه ی ویکتوریا و آۀبرت لندن
یکی از موزه هایی که به دنبال نمایش نشانه های کرونا در مجموعه آثار خود است، موزه ی ویکتوریا و آلبرت لندن است.
چندین موزه‌ی دیگر هم پروژه‌هایی مشابه را شروع کرده‌اند. برای مثال موزه‌ی Cologne آلمان یا موزه‌ی Smithsonian آمریکا هم دنبال اضافه کردن مجموعه کرونا به موزه‌های‌شان هستند. اگر دوست دارید اطلاعات بیش‌تری در مورد این پروژه‌ها کسب کنید، باید به وب سایت رسمی این موزه‌ها مراجعه کنید.
برچسب(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.