برنامه‌ی سفر به کرمان و چابهار

تاریخی و طبیعت‌گردی (5 روزه)

نهال ظاهری 25 دی، 1398
مدت مطالعه :
بارها برنامه داشتید به چابهار سفر کنید، اما فرصتش پیش نیامده؟ پس بگذارید به شما بگوییم تعطیلات نیمه‌ی دوم بهمن ماه امسال بهترین زمان برای برآورده کردن رویای سفر به چابهار است. در این برنامه سفر وحید محمدی -مشاور سفر اسمارتیز- به شما کمک می‌کند تا مثل یک حرفه‌ای به چابهار سفر کنید. پس اگر مشتاق دیدار "چهار بهار" ایران هستید برنامه‌ی سفر به کرمان و چابهار را از دست ندهید.
روز اول
چابهار مقصد نسبتا دوری محسوب می‌شود و برای رسیدن به این بندر اقیانوسی باید حدودا 2000 کیلومتر راه بپیمایید. اما ترکیبی بودن این برنامه سفر با کرمان این مزیت را دارد که مسیر نزدیک‌تر می‌شود. برای رفتن به کرمان هم می‌توانید بلیط اتوبوس تهیه کنید و هم بلیط قطار. برای صرفه‌جویی در زمان بهتر است شبانه حرکت کنید. وقتی به کرمان رسیدید، بعد از صرف صبحانه مستقیما به ماهان بروید. ماهان حدودا 40 کیلومتر با کرمان فاصله دارد و نیم‌ساعت طول می‌کشد تا به این شهر خوش آب‌وهوا برسید. بعد از رسیدن به ماهان به مقبره شاه نعمت‌اله ولی بروید. شاه نعمت‌اله صوفی و عارف بزرگ قرن هشتم است که در دنیای تصوف شهرت بسیاری داشته و هنوز پیروان خاص خود را دارد. علاوه بر شخصیت شاه نعمت‌اله، معماری آرامگاه او به حدی چشم‌نواز است که گردشگران زیادی را فارغ از هر اندیشه‌ی مذهبی به خود جذب می‌کند.
باغ شازده ماهان
سفر به چابهار و کرمان؛ نمایی از باغ شازده ماهان
نمی‌شود نام ماهان را شنیده باشید، اما نام باغ شازده ماهان را نه. باغی که مهم‌ترین ویژگی‌اش سرسبزی چشمگیر میان زمین‌های تا جایی که چشم کار می‌کند بایر است. این باغ باصفا در 2 کیلومتری ماهان قرار گرفته و بازدید از آن حدودا 1 ساعت زمان نیاز دارد. در محوطه‌ی باغ شازده، کافی‌شاپ و شربت‌خانه‌ای قرار دارد که می‌توانید نوشیدنی یا میان وعده‌ای میل نمایید. بعد از باغ شازده، مستقیما به سمت ارگ راین در شهر راین بروید. راین حدودا 72 کیلومتر با ماهان فاصله دارد. ارگ راین بازمانده‌ای از دوره‌ی ساسانیان است و برخلاف ارگ بم در زلزله آسیب کمتری دیده. بعد از بازدید از این قلعه‌ی تاریخی برای صرف ناهار به شهر راین بروید. بعد از صرف ناهار، مستقیم به سمت ایرانشهر  حرکت کنید. راین حدودا 500 کیلومتر تا ایرانشهر فاصله دارد و احتمالا تا شب طول خواهد کشید تا به ایرانشهر برسید. برای اقامت در ایرانشهر هم می‌توانید به هتل بروید و هم اقامتگاه بوم‌گردی را برای اقامت انتخاب کنید.
روز دوم
صبح روز دوم سفر، بعد از میل کردن صبحانه گشتی در ایرانشهر بزنید. ایرانشهر در گذشته مرکز امور سیاسی مهم منطقه‌ی سیستان بوده و از این جهت بقایای تاریخی ارزشمندی دارد. قلعه ناصری از جمله‌ی این بقایای تاریخی است که ارزش دیدن دارد. بعد از بازدید از این قلعه به سمت قلعه‌ی دیگری بروید که یادگاری از دوران ساسانیان محسوب می‌شود، یعنی قلعه بمپور. این قلعه‌ی تاریخی در 24 کیلومتری ایرانشهر و در نزدیکی شهر بمپور قرار گرفته و اگر به بناهای تاریخی علاقه‌ی زیادی دارید بازدید از آن را از دست ندهید.
قلعه ناصری
سفر به چابهار؛ نمایی از محوطه‌ی بیرونی قلعه ناصری
بعد از این دو بازدید، به سمت چابهار حرکت کنید. از آن جا که ایرانشهر حدودا 350 کیلومتر از چابهار فاصله دارد، اگر به موقع راه افتاده باشید حوالی ظهر به چابهار می‌رسید. حالا که وارد این بندر اقیانوسی شدید، احتمالا بهترین گزینه خوردن یک ناهار محلی خوشمزه است. چابهار رستوران‌های زیادی دارد که می‌توانید انواع غذای محلی از جمله کراهی مرغ یا ماهی را در آن‌ها امتحان کنید. رستوران بلوچ از جمله‌ی رستوران های چابهار است که می‌توانید ناهار را در آن میل کنید.
بعد از صرف ناهار، به منطقه آزاد چابهار بروید و از پارک تمساح‌های پوزه کوتاه دیدن کنید. این پارک با وسعتی بالغ بر 2000 هزار متر مربع سعی کرده زیستگاه این موجودات به ظاهر خطرناک اما دوست‌داشتنی را شبیه‌سازی کند. اگر دیدن گاندوها برایتان جذاب نیست، مسیر خود را ادامه دهید تا به روستای تیس برسید. روستایی که جاذبه‌هایش به اندازه‌ی نامش جذاب هستند. تیس به داشتن مسجدی تک مناره معروف است که طراحی شبیه به مساجد هندی دارد. یک مسجد تماما سفید با تلفیقی از رنگ‌های صورتی، سبز و زرد تصویری است که از مسجد تیس در ذهنتان ماندگار خواهد شد.
غار بان مسیتی
سفر به چابهار؛ آماده‌ی بازدید از یک غار افسانه‌ای هستید؟
بعد از دیدن این مسجد زیبا، نظرتان درباره‌ی دیدن یک جاذبه‌ی عجیب چیست؟ غارهای بان مسیتی در دل کوه‌های شهبازند روستای تیس قرار گرفته و افسانه‌های زیادی در مورد آن سینه به سینه نقل می‌شود. بعضی افسانه‌ها معتقدند که این غار محل پرستش خداوند و انجام اعمال مذهبی بوده و بعضی معتقدند جایی برای اجرای مراسم خاص دفن مردگان. به هر حال اگر مشتاقید که این جاذبه‌ی افسانه‌ای را از نزدیک ببینید، در ادامه‌ی گشت‌های تیس گردی‌تان از این غار بازدید کنید. اگر فرصت کافی داشتید می‌توانید از قلعه پرتغالی‌های روستای تیس هم دیدن کنید. برای اقامت شب دوم هم می‌توانید اقامتگاه‌های بوم‌گردی چابهار یا هتل‌های منطقه آزاد را انتخاب کنید.
روز سوم
روز سوم سفر مخصوص جاذبه‌های معروف چابهار است که احتمالا شما را برای سفر به چابهار مجاب کرده است. پس اگر می‌خواهید به همه‌ی جاهای دیدنی چابهار برسید باید صبح زود از خواب بیدار شوید. بعد از صرف صبحانه با یک ماشین دربستی به گشت خط ساحلی شرقی چابهار بروید. اولین جاذبه‌ای که در امتداد این خط خواهید دید ساحل رمین است که به دلیل موج‌های شگفت‌انگیزش به بهشت موج‌سواران معروف شده. اگر اهل تفریحات آبی نیستید، خط شرقی را ادامه دهید تا به تالاب لیپار برسید، تالابی که رنگ صورتی‌اش پای بسیاری از گردشگران را به آن باز کرده.

وحید محمدی

رنگ صورتی دریاچه لیپار به فعالیت باکتری‌هایی برمی‌گردد که درون آب دریاچه وجود دارند. رگ صورتی این دریاچه بیشتر در فصل تابستان و مخصوصا زمانی که بارندگی نباشد دیده می‌شود.


در کنار تالاب لیپار غرفه‌هایی برای فروش صنایع‌دستی در نظر گرفته شده که می‌توانید محصولات سوزن‌دوزی از آن‌جا تهیه کنید. بعد از این توقف کوتاه به سمت بندر گواتر حرکت کنید. در امتداد جاده‌ای که شما را به گواتر می‌رساند، کوه‌های مریخی معروف چابهار را می‌بینید که حیف است اگر پیاده نشوید و آن‌ها را از نزدیک نبینید. بعد از حدود 100 کیلومتر به بندر گواتر که نقطه‌ی صفر مرزی ایران محسوب می‌شود خواهید رسید. در این خلیج مرزی قایق کرایه کنید و به دل جنگل‌های حرا بروید. بعد از این تجربه‌ی لذت‌بخش ناهار را در روستای گواتر میل کنید و خود را برای دیدن متفاوت‌ترین اسکله‌ی زندگی‌تان آماده کنید.
ساحل بریس
سفر به چابهار؛ از همین حالا لحظه‌ای را تصور کنید که از این نقطه بریس را به تماشا نشسته‌اید
بریس، بندری که به لطف شبکه‌های اجتماعی این روزها بیشتر می‌شناسیمش در قسمت شرقی چابهار و در روستایی به همین نام قرار گرفته. تصویر قایق‌های کوچک و بزرگش که بیشتر شبیه کارت پستال است تا واقعیت، هر گردشگری را به دیدن این اسکله‌ی زیبا مجاب می‌کند. بهترین زمان بازدید از بریس به هنگام غروب رویاییش است؛ وقتی خورشید گلوله‌ای نارنجی رنگ در دل آسمانی پهناور شده که مرز مشخصی با دریای بی‌کران ندارد. روی اسکله بنشینید و لحظه لحظه‌ی این تصویر را برای خود ثبت کنید.
بعد از این غروب رویایی به چابهار برگردید و اگر مایل به خرید از منطقه آزاد هستید، شب سوم را به گشتن در بازارهای منطقه آزاد چابهار اختصاص دهید. برای اقامت شب سوم هم یا می‌توانید هتل‌های منطقه آزاد را انتخاب کنید یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی چابهار را.
روز چهارم
حالا که جاذبه‌های خط شرقی چابهار را دیدید، وقت آن است که مسافر خط ساحلی غربی چابهار شوید. برای استفاده‌ی درست از زمان بهتر است صبح زود بیدار شوید. معمولا ماشین‌های دربستی برای جاذبه‌های خط غربی وجود دارد و می‌توانید از این امکان استفاده کنید. در مسیر رسیدن به بندر تنگ، اولین جاذبه‌ای که می‌بینید تپه‌های گِل‌افشان است. تپه‌هایی از جنس گِل که همچون کوه‌های آتشفشانی از دهانه‌ی آن‌ها گِل خارج می‌شود. بعد از بازدید از این تپه‌های زیبا به بندر تنگ بروید. بندری که با اسکله‌ای آرام و لنج‌های خوش آب‌ورنگش حسابی سر حالتان می‌آورد. وقتی به اسکله رسیدید قایق کرایه کنید و به سمت ساحل رمل بروید؛ جایی که قرار است متفاوت‌ترین کادر زندگی‌تان را ببینید؛ یعنی تلاقی کویر و دریا!
بندر تنگ
سفر به چابهار؛ اینجا دریا به کویر می‌رسد!
بعد از پیاده‌روی روی رمل‌ها و خنک شدن پاهایتان در آب دریایی که شانه به شانه‌ی رمل‌ها ایستاده، با قایق به اسکله برگردید. در مسیر برگشت به سمت چابهار به روستای کهیر بروید و ناهار را در اقامتگاه بوم‌گردی آقای بلوچی‌زاده میل کنید. می‌توانید از روز قبل با اقامتگاه تماس بگیرید و ناهار را از قبل سفارش دهید. بعد از صرف ناهار مستقیم به سمت بم حرکت کنید. چابهار حدودا 651 کیلومتر با بم فاصله دارد و اگر به موقع حرکت کنید تا نیمه‌های شب به بم خواهید رسید. از قبل با هتل یا اقامتگاهی در بم هماهنگ کنید تا وقتی به بم رسیدید مستقیما به اقامتگاه بروید و بتوانید استراحت کنید.
روز پنجم
صبح روز پنجم بعد از صرف صبحانه به سمت ارگ بم حرکت کنید. با اینکه ارگ بم در زلزله‌ی سال 1383 آسیب زیادی دیده، اما به کمک سازمان‌های مختلف در حال بازسازی است و می‌توانید از آن دیدن کنید. در قسمت‌های مختلف ارگ، راهنماهای تصویری و نوشتاری هم قرار داده شده تا شما با قسمت‌های مختلف ارگ به خوبی آشنا شوید. وقتی به بالاترین نقطه‌ی ارگ رسیدید هم می‌توانید شهر بم را در میان نخلستان‌های زیبا مشاهده کنید.
ارگ بم
نمایی از ارگ بم
بعد از بازدید از ارگ بم به سمت کرمان حرکت کنید. بم حدودا 190 کیلومتر تا کرمان فاصله دارد یعنی حدودا 2 الی 3 ساعت زمان می‌برد تا شما به کرمان برسید. وقتی به کرمان رسیدید به مجموعه‌ی گنجعلی‌خان بروید که هم فال است هم تماشا. در این مجموعه جاذبه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید، از بازار مجموعه، سوغاتی‌های کرمانی مثل کلمپه، زیره و قووتو بخرید و ناهار را در یک رستوران سنتی گذرهای بازار میل کنید. از کرمان برای برگشت به تهران هم می‌توانید سوار قطار شوید، هم اتوبوس و هم هواپیما. پس متناسب با بودجه و سلیقه‌ی‌تان می‌توانید یکی از این سه راه را برای برگشت انتخاب کنید.

بازگشت به تهران نقطه‌ی پایانی سفر پنج روزه‌ی ما به کرمان و چابهار محسوب می‌شود. امیدواریم این برنامه سفر در تعطیلات بهمن برای شما راهنمای خوبی باشد. اگر شما هم تجربه‌ی رفتن به چابهار را دارید خوشحال می‌شویم آن را با اسمارتیز در میان بگذارید.


برچسب مطالب

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 31 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.