زندان سلیمان تکاب

کیان خرسندی 23 دی، 1398
مدت مطالعه :
می‌گویند «سلیمان پیامبر زندانی داشته که وقتی دیوها اذیتش می‌کردند، آن‌ها را در زندان سلیمان در تکاب می‌انداخته». همین توصیف برای وسوسه‌ی دیدن زندان سلیمان کافی است. این جاذبه‌ی متفاوت که در طبیعت زیبای آذربایجان غربی و نزدیک مجموعه‌ی تاریخی تخت سلیمان قرار گرفته در اصل چشمه‌ای بوده که ظرف مدت میلیون‌ها سال طول کشیده تا شبیه کوهی توخالی شده. با اسمارتیز همراه باشید تا در مورد زندان سلیمان بیشتر بدانید.
بهترین زمان دیدن زندان سلیمان
بازدید از زندان سلیمان در هر فصلی از سال ممکن است ولی اگر سوال شما این است که گردشگران چه فصولی را برای بازدید از زندان سلیمان انتخاب می‌کنند، پاسخ ما به شما فصل بهار است. به دلیل قرار گرفتن این جاذبه‌ی دیدنی در منطقه‌ی تکاب و آذربایجان غربی، در فصل بهار تعداد بازدید‌کنندگان از این مجموعه‌ی تاریخی به طرز چشم‌گیری بالا می‌رود. به هر حال گردشگری که از زندان سلیمان بازدید می‌کند، به احتمال زیاد تنها به همین‌جا بسنده نخواهد کرد و به مکان‌های تاریخی زیبای آذربایجان و تخت سلیمان در نزدیکی زندان سلیمان هم سری خواهد زد. تابستان و پاییز نیز فصل‌های خوبی برای بازدید از آذربایجان غربی هستند. گرمای هوا در فصل تابستان ممکن است کمی اذیت‌کننده باشد یا فصل پاییز شاید شادی و طراوت گل‌ها را همراه خود نداشته باشد ولی طوفان رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی شهر را به نوع دیگری آرایش می‌کنند. بازدید از زندان سلیمان در فصل زمستان اگر‌چه غیر ممکن نیست ولی به دلیل سرمای هوا توصیه نمی‌شود.
راه دسترسی به زندان سلیمان
زندان سلیمان در 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است. برای پیدا کردن این مجموعه‌ی تاریخی، ابتدا باید وارد جاده‌ی بیجار به تکاب و سپس وارد جاده‌ی دندی شوید. پس از طی مسیری در این جاده، به تخت سلیمان خواهید رسید. به شما پیشنهاد می‌کنیم به این مجموعه‌ی تاریخی نیز سری بزنید. 3 کیلومتر بعد از تخت سلیمان، می‌توانید زندان سلیمان را با ابهت مثال زدنی‌اش را مشاهده کنید. در طول این مسیر تنها چیزی که مشاهده نمی‌کنید ترافیک است. البته مسیر باریک، دو طرفه و کمی خطرناک است. شما می‌توانید با اتومبیل شخصی و یا کرایه‌ی ماشین از آژانس‌های مسافربری شهری این مسیر را طی کنید.
هزینه‌ی بلیط و ساعات دسترسی
قیمت بلیط برای بازدید از زندان سلیمان و تخت سلیمان که در نزدیکی آن واقع شده است برای گردشگران داخلی 3.000 و برای اتباع خارجی 20.000 تومان است.
دانستنی‌های قبل از دیدن زندان سلیمان
نام دیگر زندان سلیمان، زندان دیو است. یکی از شگفت انگیز و دوست داشتنی‌ترین داستان‌های مربوط به پیامبران، داستان‌های مربوط به حضرت سلیمان است. همان طور که می‌دانید، خداوند پس از انتخاب حضرت سلیمان به عنوان پیامبر خود، قدرت‌های بسیاری را از جمله توانایی سخن گفتن با حیوانات، کنترل عنصر باد در جهت استفاده در امور حمل و نقل در دریا و کشاورزی و ... در اختیار او قرار داد. حضرت سلیمان بر تمام موجودات جهان به عنوان نماینده‌ی خداوند حکم‌رانی می‌کرد و این شامل موجوداتی مانند جن‌ها و دیو‌ها نیز می‌شد. 
داستان مربوط به ساخته شدن زندان سلیمان توضیحی علمی و داستانی دارد. ماجرای داستانی آن به افسانه‌ای باز می‌گردد که طی آن، دیوی خشمگین از حضرت سلیمان نافرمانی کرده و انگشتر او را که حکم‌رانی بر موجودات جهان به وسیله‌ی آن صورت می‌گرفته و مهر و نشان الهی را داشته از حضرت سلیمان می‌دزدد. حضرت سلیمان برای تنبیه این دیو، زندان سلیمان را ساخته و دیو را درون آن زندانی می‌کند.
اما توضیحات علمی چه می‌گوید؟ زندان سلیمان، کوهی آتشفشانی است و همچنان از دهانه‌ی آن گاز‌هایی خارج می‌شود. اما سنگ‌های تشکیل دهنده این کوه هیچ اثری از سنگ‌های آذرین و سنگ‌های آتشفشانی ندارند و همه تشکیل شده از سنگ‌های رسوبی‌اند.قرار گرفتن زندان سلیمان در منطقه‌ای تقریبا خشک و کمیاب این سوال را به وجود می‌آورد که در گذشته چه دریایی در این منطقه قرار داشته است؟ بر اساس تحقیقات دانشمندان در واقع رسوبات هیچ دریایی باعث به وجود آمدن این کوه عظیم نشده است! در واقع، همه‌ی این رسوبات از یک چشمه‌ی کوچک ناشی می‌شود. این چشمه‌ی کوچک، پس از طی مسیری پر پیچ و خم، دریاچه‌ای را به وجود آورده است. این دریاچه که مقدار زیادی املاح داشته، پس از گذراندن سال‌های دراز و ته‌نشین کردن رسوبات خود، چنین کوهی را به وجود آورده است. 
ارتفاع زندان سلیمان، 97 تا 107 متر است و قطر دهانه‌ی گودال درون آن به 65 متر می‌رسد. ارتفاع خود گودال نیز تقریبا 80 متر است. اگر می‌خواهید بلندی این کوه را درک کنید، دو عدد برج آزادی را روی هم تصور کنید و چند متری هم به آن اضافه کنید!
در بالای کوه، سازه‌ای تاریخی وجود دارد که به دوره‌ها و اقوام مختلفی نسبت داده می‌شود. عده‌ای آن را به مکانی که حضرت سلیمان برای محافظت از زندان دیو ساخته بود نسبت می‌دهند. بعضی آن را نیایشگاهی برای قوم مانایی‌ها که از قرن هشتم تا قرن ششم پیش از میلاد در این منطقه زندگی می‌کردند می‌دانند. این سازه‌ی تاریخی به دوره‌ی ساسانیان نیز نسبت داده شده. بر اساس این نظریه ساسانیان از این مکان برای انجام دادن مراسم قربانی استفاده می‌کردند.
نمای بالایی زندان سلیمانمنظره‌ای زیبا از قسمت بالایی زندان سلیمان در غروب آفتاب
راهنمای بازدید از زندان سلیمان
زندان سلیمان، می‌تواند مکان فوق‌العاده‌ای برای کسانی که هم به آثار باستانی و هم به کوه‌نوردی علاقه‌مندند باشد. شاید چیزی که زندان سلیمان را متفاوت می‌کند این است که به سادگی در مقابل شما قرار نگرفته و برای دیدن آن باید کمی سختی بکشید. با این حال این سختی آنقدر زیاد نیست که شما را از بازدید این مکان به کل منصرف کند. یکی از تجربه‌های ناب و در عین حال خطرناک، رسیدن به نوک کوه و نگاه کردن به داخل آن است. اگر شما فردی هستید که از ارتفاع می‌ترسید یا به هر طریقی احتمال می‌دهید که حال‌تان ممکن است بد شود به هیچ عنوان به داخل کوه نگاه نکنید. اگر در این حفره‌ی عظیم بیفتید، بیرون آمدن از آن تقریبا غیر ممکن است. با این حال شاید بتوانید درک کنید که غول بیچاره چه حسی داشته است!
منظره‌ی بالای کوه سلیمان
نگاه کردن از این ارتفاع به درون زندان سلیمان احساس بی وزنی خاصی به آدم می‌دهد.
از اعماق این کوه، همچنان بخاراتی بیرون می‌زند، مردم محلی آن را حاصل خشم دیو زندانی درون آن می‌دانند. آن‌ها اعتقاد دارند که دیو کوه سلیمان هر کسی را که داخل آن راه پیدا کند را خواهد کشت!البته این گفته حقیقتی ندارد. در حدود 60 سال پیش، تیم باستان شناسی که برای تحقیق از آلمان به این منطقه آمده بودند، برای بررسی درون این کوه، از سمت شمال شرقی به درون آن نقب زدند. پس از اتمام تحقیقات این راه را مسدود کردند و البته همان‌طور که حدس می‌زنید کسی هم توسط دیو کشته نشد!
اگر به درون زندان سلیمان نگاه کنید چنین منظره‌ای را مشاهده می‌کنید. تصویری از نمای داخلی زندان سلیمان
چشمه‌های طبیعی اطراف این کوه تاریخی، پر از املاح و دارای خاصیت درمانی فراوان است.علاوه بر زندان سلیمان، بازدیدکنندگان این منطقه معمولا به سراغ تخت سلیمان نیز می‌روند. این مجموعه‌ی باستانی، از آتشکده گشنسب و چند کاخ مربوط به دوران ساسانی تشکیل شده است. همچنین تخت بلقیس هم در نزدیکی این مکان قرار دارد، اگر با داستان‌های حضرت سلیمان آشنا باشید، حتما بلقیس (ملکه‌ی سبا) را می‌شناسید.
در این منطقه تاریخی دریاچه عظیم بیضی شکلی قرار دارد که باستان شناسان دریاچه‌ای را که منجر به تشکیل زندان سلیمان شده را شبیه به آن می‌دانند. در شمال این دریاچه آتشکده‌ی آذر گشنسب واقع است که یکی از 3 آتشکده‌ی مهم دوران ساسانی است.
قصد بازدید از زندان سلیمان را دارید؟ شاید خواندن این مطلب به شما کمک کند.

دوستام کیان صدام می‌کنن. عاشق موسیقی‌های سنگین و زیبایی‌های پیچیده هستم،‌ به خاطر همین سفر جذبم می‌کنه. چون یه فرآیند طولانی و دقیقه؛ باعث می‌شه برای یه مدت نامعلومی وارد داستان‌ها و درگیری‌های غیر قابل پیش‌بینی بشی. دانشجوام و درگیر کتاب، پرخور و درگیر غذا، شاداب و درگیر عشق. می‌نویسم تا تجربه‌ها و نظراتم را به بقیه به اشتراک بذارم می‌دونم که به درد می‌خوره.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.