رصد خانه گریفیث آمریکا

8 تیر، 1399
8 تیر، 1399
مدت مطالعه :
اگر مشتاقید جایی را ببینید که شگفتی‌های آسمان لس آنجلس را در برابر چشمان 7 میلیون نفر از سراسر جهان قرار داده است، رصدخانه گریفیث مقصد شما خواهد بود. اسم لس آنجلس همیشه برای همه ما حتی اگر به آن سفر نکرده باشیم، تداعی کننده تفریح و سرگرمی است. چون این شهر پایتخت سرگرمی دنیاست. دلیل آن هم بر کسی پوشیده نیست. با وجود سواحل زیبا، پارک‌های تفریحی، موزه‌ها، آثار تاریخی و... این لقب برازنده لس آنجلس است. اما نقطه‌ای در ارتفاعات این شهر هست که به جز گردشگران، مورد توجه دانشمندان، کارگردانان مشهور دنیا و مشاهیر هالیوودی نیز بوده است. الماسی به نام رصدخانه گریفیث در شرقی‌ترین نقطه کوه‌های سانتا مونیکا لس آنجلس قرار گرفته و به تنهایی ارزش هنری و علمی و چهره شهر را چند پله بالا برده است.

رصدخانه گریفیث تنها یک آسمان نما نیست. این رصدخانه بخشی از پارک گریفیث است که بالای یکی از زیباترین کوه‌های لس آنجلس واقع شده است. در آن ارتفاع، نورپردازی‌های این پارک و ساختمان رصد خانه چنان منظره‌ای را به تصویر می‌کشند که باعث شده این پارک لوکیشن مناسبی برای فیلم‌های عاشقانه در طول تاریخ نیز باشد. رصدخانه گریفیت یک اثر عاشقانه، تاریخی، علمی، فرهنگی و تفریحی است که حتماً در سفر به لس آنجلس باید از آن دیدن کنید.
چشم انداز زیبای رصد خانه گریفیث آمریکا
مشرف بودن رصدخانه گریفیث به شهر لس آنجلس باعث شده تا این رصد خانه چشم انداز فوق العاده زیبایی نسبت به شهر داشته باشد.
بهترین زمان برای بازدید از رصدخانه گریفیث
لس آنجلس شهری ساحلی است که آب و هوای معتدلی دارد. شهر فرشته‌ها هر زمان از سال آب و هوایی مطلوب دارد و شما را ناامید نخواهد کرد. تنها در برخی از ماه‌های سال مانند اکتبر یا دسامبر ممکن است باران‌های شدید سراغ شهر بیاید. زمستان‌های این شهر نیز در نهایت با بادهای سرد و مرطوب و باران‌های ملایم به پایان می‌رسد. بنابراین اگر قصد سفر به لس آنجلس را دارید، هر زمانی که آمادگی داشتید، بهترین زمان است.
کوه‌های سانتا مونیکا معمولاً در بهار و تابستان و در ماه‌های آپریل تا آگوست در بهترین حالت خود هستند. شهر نیز پر از نور و زندگی است. در چنین شرایطی بازدید از رصدخانه گریفیث و دیدن زیبایی‌های آسمان شهر از آسمان نمای آن، قدم زدن در پارک و دیدن چشم انداز شهر بیشترین لذت را برای شما به همراه خواهد داشت.
آدرس و راه‌های دسترسی به رصدخانه گریفیث
آدرس: ایالات متحده آمریکا، ایالت کالیفرنیا، لس آنجلس، محله Los Feliz، کوه‌های سانتا مونیکا
از نکاتی که قبل از سفر به لس آنجلس باید بدانید این است که شهر لس آنجلس امکانات زیادی برای حمل و نقل عمومی ندارد. در حال حاضر تنها یک خط مترو در این شهر فعال است که به همه نقاط شهر دسترسی ندارد. بنابراین برای به رصدخانه گریفیث نمی‌توانید از مترو استفاده کنید. اما اتوبوس‌های شاتل و معمولی در شهر وجود دارند که شما را به نزدیکی پارک گریفیث می‌رسانند. اما مشکل استفاده از اتوبوس در لس آنجلس این است که زمان سفر با آن بسیار طولانی است. به خصوص که مقصد شما کمی خارج از شهر است.
بهترین وسیله نقلیه برای رفتن به رصدخانه گریفیث، تاکسی اوبر یا خودرو شخصی اجاره‌ای است. با ماشین مسیر 40 دقیقه را در 10 تا 15 دقیقه طی خواهید کرد. در ادامه به راه‌های رسیدن به پارک گریفیث با اتوبوس، تاکسی و ماشین اشاره می‌کنیم.
اتوبوس: با اتوبوس از مرکز شهر یعنی خیابان spring و در مجاورت لس آنجلس سیتی هال، سوار ایستگاه اتوبوس شوید. این اتوبوس شما را تا یک کیلومتری پارک گریفیث (خیابان crystal springs) می‌برد. با 20 دقیقه پیاده روی از این نقطه به رصدخانه می‌رسید.
مترو: در میدان Pershing سوار ایستگاه مترو با همین نام شوید. در ایستگاه Vermont / Sunset پیاده شوید. در همین بولوار سوار ایستگاه اتوبوس شوید و در ایستگاه خیابان Vermont Canyon پیاده شوید. از اینجا 44 دقیقه تا پارک گریفیث باید پیاده روی کنید.
تاکسی یا خودرو شخصی: برای تاکسی گرفتن می‌توانید از اوبر و یا تاکسی‌های درون شهری استفاده کنید. در هر صورت با خودرو از مرکز شهر تنها 11 دقیقه تا رصدخانه گریفیث راه است.
هزینه بلیط و ساعات دسترسی
هزینه بلیط: هزینه ورود به رصدخانه گریفیث رایگان است. اما برای دیدن نمایش‌ها باید هزینه‌های جداگانه بپردازید.
ساعات دسترسی: سه شنبه تا جمعه از ساعت 12 ظهر الی 10 شب، شنبه و یکشنبه از ساعت 10 صبح الی 10 شب، روزهای دوشنبه: تعطیل
ساختمان اصلی رصد خانه گریفیث
عظمت و زیبایی خیره کننده رصدخانه گریفیث باعث شده تا سالانه میلیون ها نفر از آن بازدید کنند و نماهایی از آن در چند فیلم هالیوودی مورد استفاده قرار بگیرد.

دانستنی‌های قبل از دیدن رصدخانه گریفیث
پارک گریفیث در بالاترین نقطه کوه‌های سانتا مونیکای لس آنجلس واقع شده است و بنای رصدخانه نیز در شرقی‌ترین نقطه این کوه‌هاست. چنین موقعیتی باعث شده تا از بام بنای رصدخانه، از زیباترین شهرهای جهان را زیر پای خود داشته باشید. از جنوب این رصد خانه هالیوود و از جنوب غربی آن اقیانوس آرام پیداست.
رصدخانه گریفیث در سال 1935 توسط یکی از ثروتمندان لس آنجلس به نام گریفیث جی گریفیث در پارک گریفیث بنا شده است.
تاکنون بیش از 7 میلیون نفر از سراسر جهان، چشم اندازهای لس آنجلس را از پشت عدسی 12 اینچی این رصد خانه دیده‌اند. این بیشترین آمار مشاهده با یک تلسکوپ در طول تاریخ است.
ساختمان رصدخانه گریفیث بیش از 3 هزار هکتار از پارک گریفیث را اشغال کرده است. به طور کلی فضای رصد خانه به شش بخش تقسیم می‌شود. تالار Wilder Hall of the Eye، تالار Ahmanson Hall of the Sk، ساختمان مدور بنیاد مرکزی W.M، اتصال کیهانی، سالن عمق فضایی Gunther و مرز فضایی Mezzanine بخش‌های این رصدخانه هستند.
تالار Wilder Hall of the Eye در قسمت شرقی ساختمان رصد خانه قرار دارد. این تالار بیشتر بر روی ابزار نجومی مانند تلسکوپ و نحوه تکامل آن‌ها تاکید دارد تا مردم را بیشتر با فضا آشنا کند.
تالار Ahmanson Hall of the Sky که در قسمت غربی ساختمان قرار دارد، بر روی اشیائی که به صورت معمول در آسمان دیده می‌شوند، مانند ماه و خورشید، تاکید دارد. شئ مرکزی که در میانه این بخش قرار دارد، یک تلسکوپ خورشیدی است که تصویر خورشید را با استفاده از سری آینه‌هایی به نام Coelostats به نمایش می‌گذارد. نمایشگاه‌های موجود در این بخش شامل یک جدول تناوبی عناصر، نمودار هندسی هرتسپرونگ-راسل، چند آلاچیق که در آن موضوعاتی مانند روز و شب، مسیرهای خورشید و ستارگان، فصل‌ها، حالات مختلف ماه، جزر و مد و خسوف و کسوف نمایش داده می‌شود.
در ساختمان مدور بنیاد مرکزی W.M چندین نقاشی دیواری بر روی دیوارها و سقف قرار دارد که متعلق به نقاش مشهور، هوگو بالین، است و از سال 1934 نیز تاکنون چندین بار ترمیم شده‌اند. علاوه بر این، یک پاندول یا آونگ بزرگ منسوب به فوکو (Foucault) نیز در این بخش دیده می‌شود که نشان دهنده و اثبات کننده چرخش زمین است. یک نمایشگاه کوچک نیز در این بخش به گریفیث جی گریفیث، مؤسس این بنا، اختصاص داده شده است.
رصدخانه گریفیث و چشم انداز این ساختمان آنقدر زیباست که از زمان تأسیس خود تاکنون میزبان فیلم‌های مشهور زیادی بوده است. بخشی از عاشقانه موزیکال لالا لند که اکثر ما با آن آشنا هستیم نیز در پارک گریفیث و با چشم انداز ساختمان رصد خانه فیلم برداری شده است. علاوه بر این، فیلم‌های مشهور دیگری مانند ترمیناتور، سن اندریاس و... نیز در رصد خانه گریفیث فیلم برداری شده‌اند.
راهنمای بازدید از رصدخانه گریفیث
رصدخانه گریفیث انتهای ضلع شرقی پارک گریفیث قرار گرفته است. این پارک از بزرگترین پارک‌های شهری ایالات متحده محسوب می‌شود و سرگرمی‌های زیادی نیز درون خود دارد. حتی اگر قصد شما از رفتن به پارک گریفیث دیدن رصدخانه باشد، بعید می‌دانم بتوانید از زیبایی‌ها و تفریحات هیجان انگیز این پارک بگذرید. به همین خاطر در ادامه ما برای بازدید از رصدخانه گریفیث پیشنهاداتی برای شما داریم.
اولین پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید سفر اقتصادی‌تری داشته باشید از اتوبوس‌های داخل شهری برای رفتن به پارک استفاده کنید. زیرا در این صورت تنها 3 الی 4 دلار هزینه خواهد داشت. اگر این امکان را ندارید، از تاکسی‌های اوبر استفاده کنید. زیرا هزینه تاکسی اوبر از مرکز شهر تا پارک حدود 19 الی 25 دلار است. اما تاکسی‌های شهری 45 الی 55 دلار!
پس از رسیدن به پارک می‌توانید از باغ وحش آن دیدن کنید و یا یک اسب کرایه کنید و در کنار نشان هالیوود در نزدیکی ساختمان موزه اسب سواری کنید. هرچند قدم زدن در فضای زیبای پارک نیز لذت بخش است.
درون ساختمان رصدخانه گریفیث بخش‌های جذاب زیادی برای دیدن هست. افلاک نمای Samuel Oschin جواهر این ساختمان است که حتماً باید از آن دیدن کنید. پس از آن به سراغ تلسکوپ 12 اینچی Zeiiss بروید و از دریچه آن آسمان زیبای لس آنجلس را با جزئیات بیشتر ببینید.
اگر به علم نجوم علاقه دارید، می‌توانید در کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌هایی که در رصد خانه برگزار می‌شود شرکت کنید و از اطلاعات جالبی که کارشناسان در اختیارتان می‌گذارند لذت ببرید.
اگر تاکنون به خوانده‌های خود اعتماد نداشتید که زمین به دور محور خودش می‌چرخد، پاندول Foucault این ادعا را به صورت عملی به شما ثابت می‌کند. برای اینکه بتوانید ارتباط بین زمین و سیارات دیگر را نیز به وضوح ببینید پیشنهاد می‌کنم به بخش عمق فضای Gunther بروید و با دقت همه چیز را بررسی کنید.
در نهایت نیز بازدید خود از رصد خانه گریفیث را با ایستادن در کنار ساختمان و دیدن چشم انداز زیبای شهر در هنگام غروب به پایان برسانید.

قصد سفر به لس آنجلس را دارید؟ مطالب «جاهای دیدنی لس آنجلس» و «رستوران های لس آنجلس» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.