دره‌ی ستارگان قشم؛ جایی که ستاره‌ها فرود می‌آیند!

کیان خرسندی 21 بهمن، 1398
مدت مطالعه :
اگر اهل سفر باشید می‌دانید که سفرها معمولا 2 نوع‌اند: آن‌هایی که معمولی‌اند و شبیه هم؛ مثل تجربه‌ی هتل و پرسه‌زنی و خرید و دیدن‌ جاهای تاریخی و آن‌هایی که خاص و فراموش نشدنی‌ هستند. دره ستارگان از نوع دوم است؛ از آن جاهایی که تا آخر عمرتان فراموش نمی‌کنید. مردم محلی معتقدند اینجا محل زندگی ارواح و اجنه است و به دلیل سقوط ستاره‌ها بوجود آمده. با اسمارتیز همراه باشید تا با این جای دیدنی قشم بیشتر آشنا شوید.
بهترین زمان دیدن دره ستارگان قشم
حتما تا به حال زیاد شنیده و خوانده‌اید که ایران کشور 4 فصلی است و گردشگری در ایران هم 4 فصل است و فقط به فصل‌های بهار و تابستان محدود نمی‌شود. جزیره‌ی قشم در جنوب ایران که در میانه‌ی آب‌های خلیج فارس قرار گرفته از آن جاهایی است که گردشگری در فصل‌های پاییز و زمستان را رونق می‌دهد. در واقع یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر در این فصل‌های سرد، که اکثر شهرها با باران و هوای نامناسب درگیرند، جزیره‌ی قشم و دره ستارگان است. احتمالا می‌دانید که هوای بهار و تابستان در مناطق جنوبی ایران مثل قشم بسیار گرم و شرجی است؛ برعکس، هوای اواسط پاییز تا اوایل بهار سال بعد، بسیار مطبوع و لذت‌بخش است. بنابراین برای سفر به دره ستارگان بهتر است زمان مناسبی در این فصل‌ها را انتخاب کنید.

“محلی‌ها می‌گویند دره‌ی ستارگان به خاطر برخورد ستاره‌ها و شهاب‌سنگ‌ها بوجود آمده.”

معمولا در هنگام تعطیلات نوروز و یا تعطیلات چندروزه‌ی دیگر، گردشگران زیادی برای دیدن دره ستارگان به قشم می‌آیند؛ بنابراین اگر خلوت بودن هم برای‌تان مهم است سعی کنید در بازه‌های زمانی غیر تعطیل به قشم سفر کنید. در این زمان‌ها هزینه‌ی سفر شما مثل بلیط و محل اقامت هم ارزان‌تر است.
دره ستارگان قشم
خیلی کم پیش می‌آید که در روزهای شلوغ و پرمسافر قشم، چنین عکسی را بتوانید از دره ستارگان قشم بگیرید. | عکس: Paulina Wierzgacz
راه دسترسی به دره ستارگان قشم
پیدا کردن دره ستارگان قشم کار سختی نیست؛ چون دره‌ی ستارگان را همه می‌شناسند و خیلی راحت می‌توانند شما را به سمت آن راهنمایی کنند. دره ستارگان در کنار کورکورا کوه در قسمت شمال شرقی جزیره‌ی قشم و در غرب روستای بُرکه خلف قرار دارد. فاصله‌ی دره ستارگان قشم تا ساحل خلیج حدود 5 کیلومتر است. فاصله قشم تا دره ستارگان (شهر قشم تا دره) حدود 23 کیلومتر است.
برای رسیدن به دره ستارگان قشم راه‌های مختلفی هست. از داخل شهر قشم و از بلوار ولیعصر یا آزادگان مسیرتان را به سمت پارک زیتون ادامه دهید؛ از پارک زیتون که عبور کنید وارد بلوار ساحلی دریا می‌شوید؛ تا آنجایی که چشم کار می‌کند در امتداد سمت چپ شما خلیج فارس خودنمایی می‌کند. این مسیر را تا رسیدن به تابلوی بزرگ دره ستارگان که بر روی یک تکه سنگ بزرگ نوشته شده ادامه دهید. مسیر فرعی را به سمت راست بپیچید، از روستای برکه خلف عبور کنید تا درست در پشت روستا به دره‌ی زیبای ستارگان برسید.
دره ستارگان قشم
وقتی از غروب دره ستارگان حرف می‌زنیم... | عکس: Scott McLeod
راه دیگر هم این است که از سمت درگهان به سمت هلر بروید و از آنجا با توجه به تابلوهای راهنما به سمت رمچاه حرکت کنید. این مسیر را انقدر ادامه دهید تا به یک دوراهی برسید؛ این خیابان در واقع همان بلوار دریا است. دوراهی را به سمت راست بروید تا به تابلوی دره ستارگان برسید. غیر از 500 متر آخر مسیر که خاکی است، بقیه‌ی مسیر آسفالت است؛ از این بابت خیال‌تان راحت باشد چون قسمت خاکی هم کیفیت کاملا مناسبی دارد. خبری از ترافیک نیست و می‌توانید با هر وسیله‌ی نقلیه‌ای خودتان را به آنجا برسانید. بعد از ورودی محوطه‌ی بزرگی قرار دارد که می‌توانید ماشین‌تان را آنجا پارک کنید.
هزینه‌ی بلیط و ساعات دسترسی
هزینه‌ی بلیط: 5000 تومان برای ایرانی‌ها و 20 هزار تومان برای گردشگران خارجی
ساعات دسترسی: از 8 صبح تا غروب
دانستنی‌های قبل از بازدید دره‌ی ستارگان قشم
  • دره ستارگان قشم یکی از 8 منطقه‌ی طبیعی زمین‌شناختی این جزیره است که به ژئوپارک معروف‌اند. در واقع تنها ژئوپارک خاورمیانه در جزیره‌ی قشم قرار دارد. در این ژئوپارک علاوه بر دره‌ی ستارگان مکان‌های دیگری مثل بام قشم، دره‌ی تندیس‌ها، برهوت، چاهکوه، گنبد نمکی، دولاب و کورکوراکوه هم قرار دارند که هر کدام در نوع خودشان کم‌نظیر و بی‌اندازه زیبا هستند.
  • دلیل اینکه به این مکان دره ستارگان گفته می‌شود این است که مردم محلی معتقدند این شکل‌های عجیب و غریب صخره‌ها به دلیل برخورد ستاره‌ها و شهاب‌ سنگ‌ در قدیم بوجود آمده‌اند.
  • وقتی هوا کم کم رو به تاریکی می‌رود به دلیل وزیدن باد صداهای عجیب و ترسناکی در دره ستارگان تولید می‌شود؛ به همین دلیل مردم بومی منطقه فکر می‌کنند این دره جن دارد و بعد از غروب پای‌شان را آنجا نمی‌گذارند!
  • این پدیده‌های زمین‌شناختی که در ژئوپارک قرار دارند و دره ستارگان قشم یکی از آن‌ها است، بسیار کمیاب‌اند و نمونه‌های آن تنها در تعداد انگشت شماری از نقاط جهان مثل آمریکا پیدا می‌شود.
  • بعد از مطالعه‌های زمین‌شناسی و بررسی‌های علمی مشخص شد که این فلات با ارتفاع حدود 10 متر از جنس ماسه و آهک است و پوسته‌های فسیلی هم درون خود دارد. به همین دلیل هنگام باران‌های فصلی و با جاری شدن آب‌های سطحی به تدریج این فلات شکل خود را از دست می‌دهد و به حالت‌های متنوع و جالبی تغییر پیدا می‌کند.
  • پوسته‌ی رویی این کوه‌ها به دلیل داشتن آهک سفت و مستحکم است؛ اما اگر این پوسته به دلایل مختلف بشکند (معمولا تندباد و بارش‌های شدید)، پوسته‌ی داخلی نرم و سست است و به راحتی تغییر شکل پیدا می‌کند.
راهنمای بازدید از دره ستارگان قشم
داستان بازدید از دره ستارگان بعد از این‌که از ورودی عبور کردید و ماشین‌تان را پارک کردید شروع می‌شود. برای رسیدن به خود دره هنوز باید صبر داشته باشید و مسیری که به صورت سنگ‌چین مشخص شده را ادامه دهید. ابتدای ورودی مردم محلی با چند شتر هستند و این شانس را دارید که شتر سواری را هم با قیمت کمی تجربه کنید؛ قطعا از این تجربه‌ی جالب پشیمان نمی‌شوید، پس اگر وقت دارید حتما آن را امتحان کنید. در ادامه‌ی مسیر هم غرفه‌های کوچکی هست که انواع و اقسام صنایع دستی محلی مثل زیورآلات و شال را با قیمت‌های خوب می‌فروشند که می‌توانید برای خریدن سوغاتی روی آن‌ها حساب باز کنید.
دره ستاره ها
عظمت صخره‌های فرسایش شده دره ستارگان، چیزی نیست که به همین زودی از یادتان برود. | عکس:Paulina Wierzgacz
اگر مسیر سنگ‌چین را ادامه دهید بعد از حدود 50 متر به ورودی دره ستارگان که دو صخره‌ی طبیعی بزرگ است می‌رسید. از همین جا است که کم کم متوجه می‌شوید در چه جای خاص و متفاوتی قرار دارید و زیبایی‌ و شکوه دره کم کم شما را فرا می‌گیرد. می‌توانید لابه‌لا و بالای صخره‌ها قدم بزنید و پوسته‌ی سخت و استوار آن‌ها را لمس کنید. فضاهایی که بین صخره بوجود آمده‌اند، مثل تونل‌های طبیعی فیلم‌های ترسناک باعث ایجاد احساس فروتنی در شما می‌شوند؛ چون این احساس را به شما می‌دهند که در مقابل این قدرت و زیبایی صخره‌ها خیلی کوچک هستید.
نمای بالای صخره‌ها برای عکاسی مناسب‌تر است اما در هر صورت دوربین خود را آماده داشته باشید و از هر فرصتی برای ثبت این لحظه‌های منحصربه‌فرد استفاده کنید. ستون‌های نوک‌تیز و طاق‌های مورب زیادی در گوشه و کنار دره ستارگان وجود دارند که در مسیر گشت و گذارتان می‌بینید. حتما از مسیر سنگ‌چین شده پیروی کنید و وقتی بالای صخره‌ها هستید نزدیک لبه‌ی آن نشوید چون احتمال ریزش وجود دارد. در کل احتیاط را هنگام بالا رفتن و پایین آمدن رعایت کنید چون بعضی قسمت‌های صخره‌ها لیز هستند. در انتهای راست مسیر سنگ‌چین شده یک پلکان هم برای بالا رفتن وجود دارد.
دره ستاره ها قشم
این عکس به نظر من از عکس‌های جالب دره ستاره ها قشم است. | عکس: پریسا یزدان‌جو
نکته‌ی دیگه اینکه برای اقامت در شب باید از قبل مجوز داشته باشید؛ در غیر این صورت موقع غروب کم کم باید دره را ترک کنید. بعضی از افراد فکر می‌کنند که می‌توانند برای رصد آسمان به این دره بیایند. در واقع فکر می‌کنند چون نام آن دره ستارگان است، برای رصد مناسب است. دره ستارگان شب‌های زیبا و پرستاره‌ای دارد اما این قضیه کاملا بستگی به شرایط آب و هوایی دارد. اگر باد بیاید، ابری در آسمان نباشد و هوا شرجی نباشد می‌توانید روی یک آسمان کهکشانی در بالای دره ستارگان حساب باز کنید.
دره ستارگان لوکیشن فیلم اژدها وارد میشود
دره ستارگان یکی از لوکیشن‌های فیلم اژدها وارد می‌شود بود.
اگر در طول روز و مخصوصا فصل‌های گرم به دیدن دره ستارگان قشم می‌روید حتما با خودتان تجهیزاتی مثل عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه لبه‌دار، بطری آب معدنی، کفش مناسب و ... داشته باشید. هر چند توصیه‌ می‌کنیم بازدید از دره ستارگان را در ابتدای صبح یا بعد از ظهر انجام دهید تا از گرمای طاقت‌فرسای هوا در امان باشید. موزه‌‌ی ژئوپارک هم در نزدیکی دره‌ی ستارگان قرار دارد و می‌تواند یکی از جاهای جالب و خاص برای بازدید بعد از دره ستارگان باشد.
قصد سفر به قشم را دارید؟ شاید خواندن مطلب «جاهای دیدنی قشم» و «خرید در قشم» برای شما جذاب باشد.
برچسب مطالب

دوستام کیان صدام می‌کنن. عاشق موسیقی‌های سنگین و زیبایی‌های پیچیده هستم،‌ به خاطر همین سفر جذبم می‌کنه. چون یه فرآیند طولانی و دقیقه؛ باعث می‌شه برای یه مدت نامعلومی وارد داستان‌ها و درگیری‌های غیر قابل پیش‌بینی بشی. دانشجوام و درگیر کتاب، پرخور و درگیر غذا، شاداب و درگیر عشق. می‌نویسم تا تجربه‌ها و نظراتم را به بقیه به اشتراک بذارم می‌دونم که به درد می‌خوره.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 30 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.