جاهای دیدنی جیرفت؛ شهر دقیانوس در استان آفتاب‌‌سوخته

علی فیضی 18 دی، 1398
مدت مطالعه :
شهر جیرفت، مرواریدی آفتاب‌سوخته در استان گرم کرمان است. هوای پاکیزه، فرهنگ غنی مردم و البته، تاریخ این شهر، سه عامل مهمی هستند که با قدم زدن در کوچه‌‌ها و خیابان‌‌های قدیمی‌‌اش از آن‌ها لذت خواهید برد.
شهر جیرفت به شهر دقیانوس مشهور است. دقیانوس در برخی از منابع تاریخی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری ذکر شده و اهمیت فراوانی دارد. اما به‌جز اهمیت تاریخی، جاهای دیدنی جیرفت دیگر ویژگی مهم این شهر هستند که افراد را به مسافرت به جیرفت دعوت می‌کنند.
زیبایی‌های طبیعی و جذابیت‌های فرهنگی، موزه‌ها، آثار تاریخی و قدیمی به‌جامانده از گذشته، خانه‌ها و بناهای با قدمت چندین ساله و ...، از جمله چیزهایی هستند که راه‌به‌راه در جیرفت با آن‌ها برخورد می‌کنید. با اسمارتیز همراه باشید تا با جاهای دیدنی جیرفت بیشتر آشنا شویم.
بهترین فصل برای سفر به شهر جیرفت
شهر جیرفت، همانند دیگر بخش‌ها و شهرهای استان گرمان، گرم و آفتابی است. به همین خاطر نیز، در فصل تابستان ممکن است هوای گرم این شهر شما را اذیت کند. اما در فصول بهار، پاییز و زمستان، روزهای لذت‌بخشی در جیرفت انتظار شما را می‌کشند.
جیرفت کرمان
جاهای دیدنی جیرفت؛ طبیعت زیبای جیرفت
مسجد شهر دقیانوس (مسجد شهر قدیم جیرفت)
در شهر جیرفت، یک مسجد قدیمی وجود دارد که به دو اسم معروف است: مسجد شهر دقیانوس و مسجد شهر قدیم جیرفت. این مسجد در حدود 1200 سال پیش و به فرمان عمرو لیث صفاری، در دوره صفاریان ساخته شده است.
مسجد شهر قدیم جیرفت از قدیمی‌ترین مساجد کشورهای اسلامی به شمار می‌آید و طبیعتا، معماری بسیار ساده‌ای هم دارد. اما این سادگی، چیزی از زیبایی و اهمیت آن کم نمی‌کند و مطمئنا با سیاحت حیاط آن و تماشای بخش‌های مختلفش، لذت خواهید برد.
وسعت 6 هزار متری این مسجد و احداث آن در کناره‌های هلیل‌‌رود، از جمله امتیازات دیگر این مسجد می‌‌باشند. هنر بی‌‌نظیر کاشی‌‌کاران ایرانی، کانال‌‌های مهندسی‌شده آب‌‌رسانی و بوی خشت ‌خامی که در فضا پیچیده، برای هر مسافری به‌‌یادماندنی خواهد بود.
این مسجد در جاده بزنجان به سمت شهر جیرفت و در کنار روستای سنگدان و در حاشیه هلیل‌‌رود قرار دارد. این مسیر، اگرچه تماما آسفالت شده اما به‌خاطر پیچ‌‌وتاب فراوان رانندگی در آن خیلی راحت نیست. با استفاده از ماشین شخصی و یا اتوبوس‌‌های بین‌‌شهری می‌‌توانید خود را به آنجا برسانید.
با توجه به اینکه مسجد شهر دقیانوس در بیرون شهر و در حوالی روستای سنگدان قرار دارد، هم امکان کرایه اتاق و سوییت از بومیان روستا وجود دارد و هم اینکه می‌‌توانید در آن منطقه چادر بزنید. با توجه به گرمای هوا نیز، بهترین زمان برای این کار فصلی غیر از فصل تابستان می‌‌باشد.
در نزدیکی‌‌های این مسجد، تعدادی سوپر مارکت، غذاخوری محلی و فروشگاه سوغاتی وجود دارد. همچنین، سرویس بهداشتی مردانه و زنانه هم در نزدیکی مسجد قرار دارد.
پارکینگ غیرمسقف و خاکی این منطقه، برای پارک ماشین به‌صورت موقت مناسب می‌‌باشد. ضمنا، برای سیاحت مسجد و بخش‌‌های اطرافش حداقل به 3 ساعت زمان نیاز دارید.
افراد ناتوان یا ‌کم‌‌توان برای بازدید از این جاذبه گردشگری، مشکل خاصی نخواهند داشت. ساعات بازدید از مسجد شهر قدیم جیرفت آزاد است و نیازی هم به تهیه بلیط ندارید.
محوطه باستان‌‌شناسی کنارصندل و موزه باستان‌شناسی جیرفت
روستای کنار صندل، در 30 کیلومتری جنوب جیرفت قرار دارد. این محوطه، دارای دو تپه شمالی و جنوبی است که به تپه‌‌های کنارصندل مشهورند.
بسیاری از ابزارها، بقایای به‌جامانده از اجساد و کوزه‌‌های سفالی متعلق به مردمان عهد قدیم، در این محوطه اکتشاف شده‌اند. تپه جنوبی حدودا 21 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و گویا از یک باروی بلند به‌جا مانده است.
از تپه شمالی هم تعداد زیادی لوح گلی، جسد انسان و چیزهای دیگری به دست آمده است. الواح گلی، از مهم‌‌ترین مواردی است که از این محوطه کشف شده و مورد بازدید عموم قرار گرفته است. تمام اشیای قدیمی را می‌توانید در موزه باستان‌‌شناسی جیرفت که در همین محوطه بنا شده، تماشا کنید.
با توجه به خطوط روی الواح، قدمت زندگی بر روی این تپه‌ها را بالغ بر 2900 سال دانسته‌‌اند. پس به تاریخ باستان ایران‌‌زمین خوش آمدید.
برای گشتن باحوصله در این محوطه، به حداقل 3 تا 4 ساعت زمان نیاز دارید. از نظر پارکینگ مناسب، دسترسی به غذاخوری و فروشگاه، نزدیکی به پمپ‌‌بنزین و راحتی افراد ناتوان و یا کم‌‌توان در برخی از مناطق این محوطه خیال‌تان راحت باشد.
موزه باستان شناسی جیرفت
جاهای دیدنی جیرفت؛ ساعات بازدید از این محوطه و موزه، بین 9 صبح تا 5 بعد از ظهر است | عکس: حامد یونسی
هزینه بلیط برای ایرانی‌‌ها 3 هزار تومان و برای افراد خارجی 15 هزار تومان می‌باشد.
برای سر زدن به این منطقه قدیمی، کافی است که در سمت غربی رودخانه هلیل‌‌رود، با توجه به تابلوهای جاده به سمت روستای کنار صندل حرکت کنید. حدودا 4 کیلومتر مانده به این روستا، این منطقه را پیدا خواهید کرد. ضمنا، برای رفتن به آنجا، از ماشین شخصی و یا اتوبوس‌های بین شهری جیرفت به عنبرآّباد می‌توانید استفاده کنید.
دره و آبشار دلفارد
این منطقه بسیار زیبا و دلنشین، در جاده جیرفت به ساردوییه و در 40 کیلومتری شهر جیرفت، کنار روستای کراه قرار دارد.
آب‌‌و‌‌هوای منطقه دلفارد، در کل استان کرمان زبان‌‌زد خاص و عام است. چادر زدن در آنجا، طبخ غذا و لذت بردن از صدای پرندگان و هوای پاک، خستگی هر مسافری را از تنش در می‌‌آورد.
به‌جز آبشار معروف دلفارد، چشمه دلفارد و آبشارهای دیگری نظیر کراه و دره‌‌گلم دخترکش نیز در آن منطقه هستند. پس برای سیاحت منطقه دلفارد و لذت بردن از آنجا، به زمانی حداقل 4 ساعته نیاز دارید.
آبشار دلفارد
جاهای دیدنی جیرفت؛ در روز به آبشار دلفارد بروید | عکس: عبداله شیعه
پارکینگ غیرمسقف، بوفه، رستوران، آلاچیق، سرویس بهداشتی زنانه و مردانه هم از دیگر امکاناتی است که در منطقه دلفارد پیدا می‌‌شوند.
مسیر فرعی که از جاده اصلی شما را به دلفارد می‌‌رساند، خاکی و نسبتا طولانی است. بنابراین، بهتر است که با ماشین شخصی به آنجا بروید. با توجه به پستی‌‌و‌بلندی منطقه، افراد ناتوان یا ‌کم‌توان در آنجا به مشکل برخواهند خورد.
بهتر است که در ساعات روز به دلفارد بروید و سر زدن به آنجا، رایگان می‌باشد.
روستای دوساری
برای رفتن به روستای دوساری، لازم است از جاده جیرفت به سمت کهنوج حرکت کنید. این روستا، در پنج کیلومتری شرقی این جاده قرار دارد.
زمین‌‌های زراعی، باغ‌‌ها، نخلستان‌‌ها و هوای معطر و تمیز این روستا، خاطره فوق‌‌العاده‌ای را از جیرفت در ذهن‌‌تان ثبت می‌‌کند.
آب زلال و طبیعی که از لابلای صخره‌‌های شمال روستا به پایین می‌‌ریزد، حس تازگی به شما خواهد داد. در کوچه باغ‌‌های روستای دوساری که قدم بزنید، احساس راه رفتن در بهشت را خواهید داشت.
در این روستا، امکانات رفاهی مناسبی وجود دارد. از جمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، رستوران، سوپرمارکت، پمپ‌‌بنزین، خانه برای اجاره و ...
افراد ناتوان و کم‌‌توان نیز می‌‌توانند به‌‌راحتی در روستا سیاحت کنند. در طول ساعات روز می‌‌توانید به آنجا بروید و بازدید از نقاط مختلفش نیز رایگان می‌‌باشد.
برچسب مطالب

سالهاست که با عشق به سینما زندگی کرده‌ام و حالا که در این رشته فارغ التحصیل شده‌ام، تولید محتوا را در کنار فیلم‌سازی جذاب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین شغل می‌دانم. فیلم دیدن، مطالعه، تماشا و تحلیل فوتبال و سفر کردن از تفریحات مهم من هستند. ضمنا مدتی است که بصورت جدی در زمینه هنر و اتیسم فعالیت می‌کنم به امید آینده‌ای بهتر برای فرشته‌های اتیسم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.