• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار
  • اکو کمپ کویری متین آباد

9 هرم جالب که در مصر نیستند!

12 تیر، 1399
12 تیر، 1399
مدت مطالعه :
همیشه تا اسم اهرام یا بناهای هرمی شکل به میان می‌آید، ناخوداگاه جمعی‌مان به سمت اهرام مصر می‌رود. اما هرم‌ها مختص سرزمین مصر نیستند. در جاهای دیگری از دنیا، سازه‌های معماری هرمی شکلی هستند که به اندازه‌ی پسر عموهای‌شان در جیزه مصر، رازآلود و عجیب و غریب هستند. با اسمارتیز همراه باشید تا با اهرامی که در سراسر دنیا پیدا شدند، آشنا شوید.

1. اهرام نوبی؛ مرواه، سودان
اهرام مرواه که در شمال سودان واقع هستند ممکن است کوچک‌تر از خویشاوندان خود در شمال جیزه باشند، ولی هنوز هم چشم اندازهایی تاثیرگذار محسوب می‌شوند. در کل بیش از 200 هرم در این منطقه وجود دارد و کناره‌های این هرم‌ها شیب تند شگفت انگیزی دارند. مهم‌تر از همه این‌که شما می‌توانید در منطقه‌ای بیابانی این اهرام را تماشا کنید.
اهرام مرواه
مرآوه پایتخت امپراطوری کوش بود که از حدود 300 سال قبل از میلاد تا سال 300 میلادی توسط پادشاهان و ملکه‌های نوبی اداره می‌شد. درست مانند مصر، این اهرام هم مقبره‌ی پادشاهان بودند. دلیل این‌که قسمت بالایی بیش‌تر این هرم‌ها از بین رفته، به خاطر کارهای جوزپه فرلینی، یک کاوشگر ایتالیایی است که بیش‎تر دهه‌ی 1880 را مشغول جستجو برای گنج در این هرم‌ها بود.
2. هرم بزرگ کولولا؛ پوئبلا، مکزیک
هرم بزرگ کولولا
هرم بزرگ کولولا
چیزی که هرم کولولا مکزیک را جالب کرده، قرار گرفتن کلیسا در بالای آن است. هرم بزرگ کولولا در ایالت پوئبلا در مکزیک واقع شده و با داشتن ارتفاعی 53 متری حدود 45 هکتار از زمین‌های اطراف را دربر می‌گیرد. به دلیل استفاده‌ی نادرست از این اهرام، هرم کولولا با خاک و شاخ و برگ گیاهان پوشانده شده است. مثلا زمانی اسپانیایی‌ها در سال 1509 به این مکان رسیدند، با یک بنای باستانی مواجه نشدند، بلکه تپه‌ای را دیدند که مکان خوبی برای ساختن یک نمازخانه یا کلیسا به نظر می‎رسید. در حال حاضر بازدیدکنندگان می‌توانند قبل از گردهمایی بعدازظهر در کلیسا، در این منطقه و تونل‌های زیر تپه به گشت و گذار بروند.
3. هرم سستیوس؛ رم، ایتالیا
هرم سیستیوس
هرم سیستیوس
این هرم به عنوان مقبره‌ای برای حاکم رومی، گایوس سستیوس آپولو ساخته شد و با وجود شیب تندی که دارد فرآیند احداث آن حدود 330 روز و تا سال 12 قبل از میلاد طول کشید. این بنا از بتون پوشیده شده با سنگ مرمر ساخته شده و روی دیوارهای داخلی آن نقاشی و کتیبه‌هایی وجود دارد.
هرم در کنار پورتا سان پائولو ساخته شده است که زیر آسمان آبی ایتالیا چشم اندازی برجسته را به نمایش می‌گذارد. این هرم به قدری توماس هاردی، نویسنده‌ی انگلیسی را که در سال 1887 از رم بازدید کرد، تحت تاثیر قرار داد که بعدها شعری با عنوان «سستیوس که بود و با من چه کرد؟» را نوشت.
4. هتل لوکسور؛ لاس وگاس، آمریکا
هتل لوکسور
هتل لوکسور
هرم لوکسور که در سال 1993 ساخته شد، تنها بعد از گذشت هجده ماه از احداث آن بازگشایی شد. این هتل همانند مدل اهرام جیزه ساخته شده و نام آن هم از روی شهری که در 700 کیلومتری جنوب آن واقع شده، انتخاب شده است. هتل لوکسور دارای 2526 اتاق برای پذیرایی از مهمانان، یک کازینوی غول پیکر، یک نمایشگاه، چندین رستوران و سالن‌های تفریحی گسترده در طبقه‌ی دوم دارد. نکته‌ی قابل توجه در مورد هتل لوکسور این است که پروژه‌ی احداث آن کاملا با پول نقد صورت گرفت.
هر شب آسمان لاس وگاس با قوی‌ترین پرتوهای نور جهان، یعنی نورهای هتل لوکسور روشن می‌شود. آینه‌های خمیده نور را از 39 لامپ زنون جمع آوری می‌کنند و آن را در یک پرتوی قوی و باریک متمرکز می‌کنند که آسمان شب را سوراخ می‌کند و از فاصله‌ی 442 کیلومتری هم قابل مشاهده است.
5. اهرام تیکال؛ پتن، گواتمالا
اهرام گواتمالا
اهرام گواتمالا
در میان جنگل‌های بارانی انبوه شمال گواتمالا، جایی که صدای فریاد و غرغر میمون‌های جیغ‌کش در فضا اکو می‌شود، می‌توانید پنج معبد هرمی شکل را پیدا کنید که در سال‌های 300 تا 900 میلادی، توسط مایاها و برای احترام به خدایان‌شان ساخته شده‌اند. این اهرام برای حدود 800 سال رها و فراموش شده بودند، تا این‌که به تدریج جنگل دوباره آن‌ها را پس گرفت.
هرم چهارم، بلندترین هرم این مجموعه است که ارتفاع آن به بالای سطح درختان می‌رسد. در ارتفاع 65 متری این هرم، مجسمه‌ی یک مار دو سر قرار گرفته است. همچنین این معبد مکانی محبوب برای گردشگران است که در آن می‌توانند طلوع آفتاب بر فراز جنگل‌های گواتمالا را تماشا کنند.
6. تئوتیئواکان، مکزیک
اهرام مکزیک
اهرام مکزیک
درست همان‌طور که شایسته‌ی بزرگ‌ترین شهر مزوامریکا است، ویرانه‌های تئوتیئواکان که در شمال مکزیک واقع شده‌اند هزاران هرم را در خود جای داده‌اند. هرم خورشید که یک هیولای 60 متری است از همه تاثیرگذارتر است. ولی خواهر کوچک‌‌تر آن یعنی هرم ماه که در انتهای خیابان مردگان واقع شده است هم ارزش دیدن دارد.
این اهرام که بر اساس اصول هندسی و نمادین محکمی ساخته شده‌اند، در قلب یکی از مراکز فرهنگی قدرتمند مزوامریکا قرار گرفته و به شهر این امکان را می‌دهند که نفوذ فرهنگی و هنری خود را در سراسر منطقه و حتی فراتر از آن گسترش دهد.
7. اهرام گیمار؛ تنریف، جزایر قناری
اهرام گیمار
اهرام گیمار
این بناهای مرموز که از سنگ‌های آتشفشانی و بدون استفاده از هیچ گونه ملات دیگری ساخته شده‌اند، نوعی ناهنجاری در این جزایر‌ خواب آور محسوب می‌شوند. باستان شناسان هیچ مدرکی مبنی بر وجود تمدنی باستانی در این محل پیدا نکرده‌اند، بنابراین حدس و گمان‌ها در مورد این‌که چه کسی این اهرام را ساخته و چه چیزی برای ساختن آن‌ها استفاده کرده، زیاد است.
تور هایردال، ماجراجوی معروف، فکر می‌کند این سازه‌ها بخشی از پیوند اقیانوس اطلس بین مصر و آمریکای مرکزی هستند. محققان اسپانیایی آنتونیو آپاریسیو خوان و سزار استبان لوپه، ادعا می‌کنند که این اهرام مطابق نمادهای ماسونی ساخته شده‌اند. نظریه‌ای که خیلی جالب نیست ولی متاسفانه به احتمال زیاد واقعیت دارد این است که این اهرام در قرن نوزدهم و توسط کشاورزانی ساخته شده‌اند که می‌خواستند سنگ‌ها را از زمین‌های خود بیرون ببرند.
8. ال کاستیلو؛ زونانتونیچ، بلیز
ال کاستیلو در بلیز
ال کاستیلو در بلیز
هرم مایا که با نام ال کاستیلو شناخته می‌شود، در حاشیه‌ی رودخانه‌ی موپان و 112 کیلومتری غرب شهر بلیز واقع شده است که نمایی از مرز گواتمالا را به بازدیدگنندگان ارائه می‌دهد، این هرم بعد از معبدی که در کاراکول است، دومین بنای بلند شهر بلیز محسوب می‌شود. همچنین یک روح در این هرم زندگی می‌کند.
این روح که معمولا با لباسی سفید و نگاه هشدارآمیزی که در چشمان قرمز و آتشینش موج می‎زند ظاهر می‌شود، اولین بار در سال 1892 و با عنوان «بانوی سنگی» شناخته شد. بانوی سنگی معمولا در جلوی ال کاستیلو موجب رعب و وحشت بازدیدکنندگان می‌شود و بعد از بالا رفتن از پلکان سنگی در یکی از دیوارهای سنگی ناپدید می‌شود.
9. لوور؛ پاریس، فرانسه
موزه ی لوور فرانسه
موزه ی لوور فرانسه
هرم شیشه‌ای که در سال 1980 توسط معمار چینی I.M و به عنوان بخشی از توسعه‌ی مجدد موزه لوور ساخته شده است، موجب بروز اعتراضات گسترده‌ای در پاریس شد. مرم پاریس اعتقاد داشتند این هرم که به عنوان ورودی اصلی موزه ساخته شده بود، زمخت و فاقد نوآوری است، همچنین فرانسوا میترند، رئیس جمهوری را که دستور ساخت این هرم را داده بود، متهم کردند که قصد دارد مانند فرعون حکومت کند.
با این حال این تصورات از بین رفته‌اند و امروزه این بنا مورد استقبال مردم محلی و بازدیدکنندگان قرار گرفته است. قاب‌های شیشه‌ای این هرم که مانند جواهرات برش خورده هستند، جلوی برج و نماهای اطراف آن دگرگون شده است و این هرم را به نوعی تبدیل به یک جاذبه‌ی گردشگری کرده است.
برچسب(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3 6 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.