راهنمای چادر‌زدن در طبیعت

7 آذر، 1398
27 مهر، 1398
مدت مطالعه :
از راه‌های لذت‌بردن از طبیعت، کمپینگ یا همان چادر‌ زدن در طبیعت است. اگر تجربه‌ی این کار را ندارید، اول از همه باید بدانید که به چه چیزهایی برای کمپینگ نیاز دارید؛ منظورمان وسیله‌ها و تجهیزات کمپینگ است و این‌که چطور باید انتخابشان کرد؟
قبل از هر چیز، برای کمپینگ در طبیعت به یک سرپناه یا سقف بالای سر نیاز داریم. معمولاً برای این کار از چادرمسافرتی استفاده می‌کنند. اما می‌توان از کلبه‌های‌چوبی، ماشین‌های تفریحی(کاروان‌)، یا حتی اتومبیل‌های‌وانتی یا ون استفاده کرد. دومین نکته جای‌خواب است. کیسه‌خواب، پد‌ خواب، تشک بادی، تخت‌خواب قابل حمل، و حتی پتو‌های مسافرتی برای جای‌خواب مناسبند. وقتی خیالتان از بابت تشک زیر و سقف بالای سر راحت شد، اکنون باید به فکر غذا برای کمپینگ بود. برای آماده کردن غذا به وسایل آشپزخانه نیاز دارید.

چادرمسافرتی تازه‌کارها
چادر مسافرتی ساده
برای اولین بار زیاد سخت نگیرید. چادر ساده اما کارآمد تهیه کنید.
کسانی که می‌خواهند برای اولین بار در طبیعت بمانند، معمولاً از چادر‌مسافرتی استفاده می‌کنند. تاز‌ه‌کارها برای کمپینگ نیازی به چادر گران‌قیمت ندارند. بلکه بیش‌تر باید به اندازه چادر و مقاومت آن در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف توجه کنند. چادر باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که وسایل در آن جا شود. از بزرگی آن نترسید؛ بیش‌تر چادرها در صندوق عقب اتومبیل جا می‌شوند. برای کمپ‌های خانوادگی چادری مناسب است که بیش‌تر از اعضای خانواده‌ را در خود جای دهد. مثلاً برای یک خانواده چهار نفره، چادر شش نفره خوب است.
برای انتخاب چادر مناسب برای کمپینگ باید به گزینه‌های زیادی توجه کرد. مهم‌ترین آن‌ها سقف مناسب جهت هدایت آب باران و میله‌های آلومینیومی است. سپس باید به کیفیت سایر اجزاء چادر مانند درزها، زیپ‌ها، ریسمان اتصال به زمین و حلقه‌های پارچه‌ای دقت کرد. شاید خوابیدن زیر سقف آسمان پر ستاره به نظرتان رویایی برسد و بی‌خیال چادر شوید. اما آدم نمی‌داند وضعیت آب‌وهوا چگونه خواهد بود یا این‌که در اطراف چه نوع جانوران و حشراتی هستند. در نتیجه بهتر است برای در امان ماندن از گزند باد و باران و همچنین حشراتی مانند پشه و مگس چادر تهیه کرد. تازه می‌توان وسایل را هم در چادر نگه‌داشت. با چادرمسافرتی، فضای خصوصی هم دارید.

کیسه‌خواب و پد‌خواب
مرد خوابیده در کیسه‌خواب
کیسه‌خواب را بر اساس فصل و دمای مقصد بگیرید.
درست کردن جای خواب در طبیعت بسیار آسان است. فقط کافی است جای خود را نرم کنید. برای این کار می‌توان از پد‌های‌خواب بادی یا فومی استفاده کرد. روی پد‌خواب، کیسه‌خوابتان را پهن کنید. در تابستان نیازی به کیسه‌خواب‌های خیلی گرم ندارید. پس، یک کیسه‌خواب ساده و سبک هم کارتان را راه می‌اندازد. برای تمیزماندن کیسه‌خواب بهتر است یک لایه پارچه در داخل کیسه خواب بیندازید و بعد در آن بخوابید. به این شکل عمر کیسه‌خواب هم بیش‌تر می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد کیسه خواب، مطلب «راهنمای خرید کیسه خواب» را بخوانید.
اگر داخل کیسه‌خواب زیاد گرم شد، می‌توان مانند تشک روی آن خوابید و روی خود یک ملحفه یا پتوی نازک کشید. اگر می‌خواهید جایتان حسابی گرم‌و‌نرم شود، دو عدد کیسه‌خواب بردارید و با زیپ به یکدیگر متصل کنید. راستی! در کمپینگ بالشت را فراموش نکنید و اگر به هر علتی، مشکل برخاستن از زمین دارید، می‌توانید از تخت‌خواب‌های مسافرتی قابل حمل استفاده کنید. 

وسایل پخت‌وپز مسافرتی
گارپیک‌نیکی
اگر آشپز حرفه‌ای نیستید، وسایل ساده بردارید.
اگر آشپز حرفه‌ای نیستید، وسایل ساده مانند یخچال مسافرتی، محفظه آب و کف‌گیر مخصوص باربکیو بردارید و اگر حرفه‌ای هستید گاز پیک‌نیکی، قابلمه، ماهی‌تابه و چاشنی‌های مورد‌علاقه‌تان را هم به لیست قبلی اضافه کنید.
در اکثر کمپ‌ها تنها با یخچال مسافرتی، چند ساندویچ و میان‌وعده هم می‌توان سر کرد. بیش‌تر فضاهای مناسب‌سازی شده برای چادرزدن، منقل سیمانی یا فلزی دارند. پس برای درست‌کردن غذاهای کبابی مانند هات‌داگ، استیک و همبرگر فقط کافی است یک کیسه زغال، چوب‌کبریت و کف‌گیر مخصوص به همراه داشته باشید. همیشه برای ‌شستن دست و خاموش کردن آتش، به اندازه کافی آب ببرید.
اگر غذاهای متنوع‌تری می‌خواهید برای کمپینگ گاز‌پیک‌نیکی، ماهی‌تابه و چند قابلمه بردارید. حتماً با خود قابلمه سفالی ببرید و دیزی را در طبیعت تجربه کنید. برای شستن ظرف‌ها هم، یک سطل بردارید. قبل از کمپ‌زدن، حتماً دستور پخت چند غذای مناسب کمپ را پیدا کنید.
خرید وسایل کمپینگ
گرافیک وسایل سفر
لوازم‌ورزشی‌فروشی‌ها، وسایل سفر هم دارند.
لوازم کمپینگ را از فروشگاه‌های بزرگ که تخفیف‌ها و حراجی‌های خوبی دارند بخرید. سپس به لوازم‌ ورزشی‌فروشی‌ها بروید. اگر یکی از چادرها برای نمونه بازشده بود، حتماً داخل چادر شوید، دراز بکشید و آن را از هر لحاظ بررسی کنید. البته اگر از قبل محصول مورد نظرتان را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید به صورت آنلاین هم خرید کنید. اگر شک دارید که از چادر زدن در طبیعت لذت خواهید برد، بهتر است به جای خرید وسایل، آن‌ها را از فامیل، دوست و آشنا قرض بگیرید.

برای وسایل کمپ‌، چک‌لیست درست کنید
چک لیست
همه وسایل بزرگ و کوچک را در چک‌لیست وارد کنید.
به‌طور کلی چک‌لیست نمی‌گذارد چیزی از قلم بیفتد. مثلاً شاید در این جا برای کمپینگ، مسواک یا دربازکن کنسرو را فراموش کنید. پس برای همه وسایلی مورد نیاز، یک چک‌لیست کلی درست کنید. هر بار که به سفر می‌روید، به همان چک‌لیست رجوع کنید و بعد از هر سفر، در صورت نیاز آن را ویرایش کنید. وسایل کمپ را در یک سبد مخصوص بگذارید تا هر موقع که خواستید، به سرعت سبد را بردارید و راهی شوید. 

این مطلب، تنها یک مقدمه‌ی کوتاه از چگونگی کمپ زدن در طبیعت است. در آینده خیلی بیش‌تر و مفصل‌تر از کمپینگ می‌گوییم. راستی شما چه تجربه‌هایی از کمپ‌زدن در طبیعت دارید؟

توی دوران مدرسه همیشه از انشاء متنفر بودم. شاید مثل توی فیلم‌ها از فرط نفرت عاشقش شدم. دوست‌دار ایده‌ها و ایده‌پردازی و یا شاید به قول خیلی قدیمی‌ها سر در جیب فرو بردن هستم. رشته مترجمی باعث شد تا در سطح جهانی با فرهنگ‌ها و ایده‌ها مواجه شم. هیچ چیزی به اندازه شناختن و یادگرفتن تحت تأثیرم قرار نمی‌ده.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.6 26 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.