اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه سرایان

6 اسفند، 1398
6 اسفند، 1398
مدت مطالعه: 7 دقیقه
اگر اهل نجوم باشید حتما اسم کویر سه قلعه را شنیده‌اید: بهشت منجمان و بهترین جا برای دیدن صور فلکی و ستارگان. برای اقامت در نزدیکی این کویر، بهترین جا، اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه سرایان است. سال 1395 اینجا در منطقه‌ای آرام و به دور از هیاهوی شهری افتتاح شد. خوبی بوم‌گردی نمکراز داشتن 2 بخش اقامت معمولی و VIP است. با هم ببینیم اینجا چه امکاناتی دارد؛ با اسمارتیز همراه باشید.
آدرس:
استان خراسان جنوبی، 62 کیلومتری جنوب سرایان، بعد از شهر سه قلعه، کیلومتر 30 جاده رصدگاه، منطقه نمکزار
راه دسترسی:
پیش از هر چیز بدانید که برای دسترسی به اقامتگاه بوم گردی نمکزار قلعه سرایان، باید 3 کیلومتر در جاده‌ی خاکی رانندگی کنید. بوم‌گردی نمکزار جزو شهرستان سرایان در شمال غربی خراسان جنوبی است که در 130 کیلومتری شهرستان بیرجند قرار گرفته. از شهر سه قلعه باید به این اقامتگاه بروید که حدود 37 کیلومتر فاصله دارد. در شهر سه قلعه باید وارد خیابان امام خمینی شوید و بعد به جاده‌ی سه قلعه – بیرجند بروید. همین مسیر را ادامه دهید تا به جاده‌ی رصدگاه نجوم سه قلعه برسید. در اینجا به سمت راست بپیچید و وارد جاده‌ی رصدگاه شوید. با ادامه‌ی همین مسیر به تابلوی کویر برسید. از همین‌جا جاده‌ی خاکی شروع می‌شود؛ همان جاده‌ی خاکی 3 کیلومتری. در انتهای همین مسیر به اقامتگاه برسید. 
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز

مشخصات کلی اقامتگاه

اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه سرایان 11 واحد اقامتی و 50 نفر ظرفیت دارد. این اقامتگاه حیاطی 500 متر دارد و زیربنای آن به 1500 متر می‌رسد. صاحب اقامتگاه از کاهگل برای نمای اقامتگاه استفاده کرده و چیدمان داخلی اتاق‌ها را براساس شیوه‌ی سنتی طراحی کرده است. در حیاط اقامتگاه هم تخت‌های سنتی و صندلی‌های چوبی برای استراحت قرار گرفته. همانطور که گفتیم، این اقامتگاه به دو قسمت معمولی و VIP تقسیم شده که 500 متر از یکدیگر فاصله دارند. بخش وی‌آی‌پی، 6 اتاق دارد و در همه‌ی اتاق‌ها یخچال، سرویس بهداشتی (فرنگی و ایرانی) و حمام طراحی شده. قسمت معمولی هم 6 اتاق دارد که شبیه به خانه‌های عشایری و روستایی قدیمی هستند. چشم‌اندازِ بعضی از اتاق‌ها به سمت کویر و بعضی دیگر به سمت حیاط اقامتگاه است. اتاق‌های بخش معمولی آشپزخانه، حمام و توالت اختصاصی ندارند و میهمانان باید از آشپزخانه، حمام و توالت (ایرانی و فرنگی) مشترک استفاده کنند. تفاوت بخش VIP و معمولی در همین است. سرویس خواب همه‌ی اتاق‌ها هم کف‌خواب با پتو و لحاف محلی است. برای سیستم گرمایشی هم از بخاری نفتی، اسپیلت و کرسی استفاده شده که کاملا بومی است و از پنکه برای سیستم سرمایشی بهره گرفته شده.  
این اقامتگاه تا کویر سه قلعه 100 متر، تا دریاچه نمک 400 متر و تا رصدگاه سه قلعه و دق رباط سرایان 7.1 کیلومتر فاصله دارد.
نقاط قوت
  • اینترنت
  • پارکینگ اختصاصی
  • دوربین مداربسته
  • دسترسی آسان به مکان‌های دیدنی سه قلعه
نقاط ضعف
  • نداشتن تختخواب
نحوه رزرو
  • رزرو اینترنتی از سایت‌های رزرو آنلاین اقامتگاه‌های بومگردی


امکانات برای سرو غذا

در اقامتگاه بوم‌گردی نمکزار سه قلعه سرایان، انواع غذاهای محلی از مواد ارگانیک تهیه می‌شود. از جمله کشک بامجان، قورمه گوسفندی، چلو مرغ، چلوگوشت، کوبیده با برنج، اشکنه، آش و عدسی. نکته‌ی دیگری که در سرو غذا باید توجه داشته باشید این است که غذا فقط در بخش VIP اقامتگاه سرو می‌شود و میهمانان بخش معمولی باید برای صرف غذا به بخش VIP بروند. سفارش غذا باید از 24 ساعت قبل صورت گیرد. 

امکانات برای خرید سوغاتی

در این اقامتگاه فروشگاهی برای خرید سوغاتی وجود ندارد، اما برای خرید سوغات سرایان، می‌توانید به روستاها و شهرهای اطراف بروید.
قوانین و نکات
اقامت برای کودکان زیر 3 سال رایگان است.
پذیرش خانم‌ها فقط با ارائه‌ی مدارک شناسایی معتبر امکان‌پذیر است.
پذیرش صیغه‌نامه فقط با مهر برجسته‌ی محضر امکان‌پذیر است.
استعمال دخانیات در این اقامتگاه ممنوع است.
ورود حیوانات خانگی به اقامتگاه ممنوع است.
اعلام کنسلی بر مبنای قیمت شب اول محاسبه می‌شود.
مسافران خارجی باید پاسپورت به همراه داشته باشند.

آدرس‌ها و راه‌های دسترسی
آدرس:

راه دسترسی:

مشخصات کلی اقامتگاه

نقاط قوت
نقاط ضعف

نحوه رزرو

امکانات عمومی

آب رایگان
آشپزخانه
امکان شارژ وسایل الکترونیکی
اینترنت در اتاق
پارکینگ بدون سقف
تجهیزات آشپزی
حمام
سرویس بهداشتی فرنگی
سیستم گرمایش و سرمایش
صبحانه
صندوق امانات در اتاق
گرمایش
یخچال
تاکسی سرویس 24 ساعته
اینترنت در لابی
حمام مشترک
حمام اختصاصی
آشپزخانه مشترک
دستشویی در لابی
رصدخانه
بخاری
تاکسی سرویس
سرویس بهداشتی مشترک
سرویس کف‌خواب

امکانات برای سرو غذا

امکانات برای سوغاتی

قوانین و نکات

برچسب(ها)
موقعیت(ها)

پروین سهیلی هستم. ادبیات انگلیسی خوندم و برای نشریات ترجمه می‌کنم و می‌نویسم. سفر کردن رو هم به اندازه نوشتن دوست دارم و به نظرم، دیدنی‌های ایران و جهان آنقدر جذاب هستند که بتوان ساعت‌ها درموردشون نوشت و همواره لذت برد.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.