اقامتگاه بوم گردی خانه دوست قشم

8 بهمن، 1398
8 بهمن، 1398
مدت مطالعه: 4 دقیقه
خانه دوست کجاست؟ سهراب سراغش را پیش‌تر از آن گرفته بود. کسی چه می‌دانست، خانه دوست اقامتگاهی شود در جزیره‌ای میان آب‌های نیلگون خلیج فارس. سهراب کاش بودی و این بار از قشم برایمان می‌سرودی، ابری نیست، بادی نیست، می نشینم در ایوان، گردش ماهی‌ها، روشنی، من، گل، آب. پاکی خوشه زیست. پدرم خرما می‌چیند...
اقامتگاه بوم گردی خانه دوست، خانه‌ای است قدیمی که از دست روزگار مدرن جان سالم به در برده و از سال 96 به عنوان یکی از اقامتگاه‌های موفق شروع به کار کرده ‌است. با اسمارتیز همراه باشید تا با این اقامتگاه بیشتر آشنا شوید.
قصه خانه دوست
پیر شده و همچنان به لطف اهالی سوزا سر پا است. لپش گل می‌اندازد وقتی کسی به دیدنش می ‌رود. خانه‌ای است از جنس عشق. 80 سال پیش بود که پا به دنیای آشیانه‌ها گذاشت، رفت‌و‌آمدی بود، میهمانی می‌رفت، میهمانی دیگر از راه می‌رسید. رفته رفته با کوچ اهالی‌اش تنها شد و از رونق افتاد. تا همین 10 سال پیش که شنید رفقایش در روستاهای دیگر با تغییر کاربری به اقامتگاه‌های گردشگری که به آن بوم‌گردی می گویند جانی دوباره گرفته‌اند. دلش آرام گرفت. انگار مطمئن بود که چند سال بعد نوبت به خودش می‌رسد و دوباره برو بیایی پیدا می‌کند. رویای او به عالم حقیقت پیوست و در سال 96 با نام اقامتگاه بوم گردی خانه‌ دوست حیات تازه‌ای را آغاز کرد.
آدرس:
قشم، سوزا، میدان آزادی، اقامتگاه بوم گردی خانه دوست
راه دسترسی:
قشم جزیره‌ای است در خلیج فارس که می‌توانید به صورت زمینی و هوایی خودتان را به آن برسانید. از بندرعباس اتوبوس‌های دریایی شما را به اسکله ذاکری که شرق جزیره است می‌برد. از آنجا یک ماشین می‌گیرید و بعد از 40 کیلومتر به سمت جنوب غربی به شهر ساحلی سوزا می‌رسید.
اگر از بندرپل به سمت لافت رفتید حدود 50 کیلومتر از شمال به جنوب جزیره و سوزا فاصله دارید. راحت‌ترین راه دسترسی این است که پرواز شما در جزیره قشم بنشیند، آن وقت با طی مسافتی حدود 25 کیلومتر به سمت شرق به سوزا می‌‌‌رسید. فراموش نکنید که قشم جزیره‌ای بزرگ است که از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه آن حدود 130 کیلومتر فاصله است. بدون شک گشت و گذار در جزیره آنقدر شما را وجد می‌آورد که مسیرها بخشی از جذابیت سفر محسوب شود.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز

مشخصات کلی اقامتگاه بوم گردی خانه دوست

خانه دوست اقامتگاهی است در شهر ساحلی سوزا که دو سال نیست که افتتاح شده اما معرف و میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی بوده‌ است. اقامتگاهی با 1400 متر زیربنا و 10 باب اتاق، ایوان و حیاطی بزرگ که جان می‌دهد برای شب نشینی‌ها و دورهمی‌های دوستانه. معماری بومی که یکی از ویژگی‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی است، در این خانه به خوبی رعایت شده. وجود ایوان، حیاط، بادگیر، سقف بلند اتاق‌ها، دیوارهای ضخیم و غیره همه ویژگی‌های خانه‌های جنوب کشور است که موجب تعدیل هوا و خنکی می‌شود. اقامتگاه بوم گردی خانه دوست جایی است که رنگ و بوی فرهنگ اصیل مردم قشم را می‌توان لمس کرد، بنابراین خیلی به دنبال امکاناتی شبیه هتل نباشید. با این وجود سعی شده‌ است تمامی امکانات مورد نیاز برای اقامتی راحت و به یادماندنی فراهم باشد. شما به جای تخت روی تشک و زمین می‌خوابید. به جز اتاق‌های بادگیر و دره‌ ستاره‌‌ها که سرویس بهداشتی آنها در اتاق تعبیه شده، مابقی اتاق‌ها باید از سرویس بهداشتی و حمام عمومی که در محوطه قرار گرفته استفاده کنند.
ظرفیت اقامتگاه حدود 40 نفر است و تعداد نفرات در اتاق‌ها با توجه به نوع اتاق متغیر است (2 الی 5 نفره). نقطه به نقطه خانه، جایی است که شما را مشتاق به گرفتن عکس یادگاری می‌کند اما پیشنهاد می‌دهیم عکاسخانه‌ی اقامتگاه که به شکل حجله تزئین شده برای این امر خطیر از دست ندهید. غرفه صنایع دستی یکی دیگر از فضاهایی است که شما را به وجد می‌آورد، لباس‌های سنتی، زیورآلات و لوازم تزئینی بومی چیزهایی هستند که در این غرفه عرضه می‌شود. همچنین در این اقامتگاه، گاهی مراسم‌های سنتی در راستا معرفی هر چه بهتر منطقه صورت می‌گیرد. در پایان باید اضافه کنم قشم از آن مقاصدی است که بهتر است برای دیدنش و گشت و گذار از یک راهنمای محلی استفاده کنید. خوشبختانه مدیر اقامتگاه بوم گردی خانه دوست تور‌های متنوعی برای میهمانان تدارک دیده‌ است که تجربه کامل‌تری از اقامت در خانه‌ای محلی می‌دهد. این تورها شامل  تور جزیره، پرواز بر جزایر ناز، تفریحات دریایی و غواصی، ماهی گیری و تور دوچرخه سواری شهر سوزا می شود. خانه دوست حدود 700 متر با دریا فاصله دارد و این امکان وجود دارد که در هر ساعت از شبانه‌روز که خواستید کنار ساحل باشید. جزایر ناز یکی از زیباترین جاذبه‌های جزیره است که حدود 5 کیلومتر با اقامتگاه فاصله دارد.
نقاط قوت
 • بومی بودن اقامتگاه
 • قرار گرفتن اتاق‌ها در یک طبقه(همکف) که اقامت افراد مسن و ناتوان را هم امکان‌پذیر می‌کند.
 • میهمان‌نوازی
 • دارا بودن عکاسخانه
 • دارا بودن رستوراننزدیکی به دریا
 • قرار گرفتن در محله‌ای آرام
 • برگزاری مراسم‌های سنتی
 • برگزاری تورهای گردشگری
 •  وجود فضایی برای دورهمی ( ایوان)
نقاط ضعف
 • اقامت گروهی
 • سرویس بهداشتی مشترک ( ایرانی و فرنگی)
 • کف‌خواب و نبود تخت
 • نبود پارکینگ
نحوه رزرو

امکانات برای سرو غذا

مگر می‌شود به قشم سفر کرد و طعم غذاهای محلی آن را نچشید. سرآشپز بومی خانه دوست برایتان انواع غذاهای دریایی و محلی جنوب را طبخ می‌کند. چایخانه اقامتگاه به صورت 24 ساعته به میهمانان سرویس می دهد و انواع نوشیدنی‌ها را آماده می‌کند که می‌توانید در رستوران یا اتاقتان میل کنید. با این وجود اگر خواستید از رستوران‌های اطراف استفاده کنید، خودتان را به میدان آزادی که در چند قدمی اقامتگاه است برسانید. آنجا چندین غذاخوری به شکل کبابی، فست‌فود و رستوران وجود دارد. علاوه بر این سوپرمارکت و دیگر تسهیلات رفاهی هم فراهم است که کار شما را آسان‌تر می‌کند.

قوانین و نکات
در اقامتگاه‌های بوم‌گردی تأکید بر القا هویت و اصالت منطقه است.
اقامتگاه فاقد تخت و دارای تشک و پتو برای خواب است.
سرویس بهداشتی به جز اتاق‌های بادگیر و دره ‌ستاره‌ ها به صورت مشترک و داخل محوطه است.
اقامتگاه شامل قوانین کنسلی است
پذیرش خانم‌ تنها با همراه داشتن مدارک شناسایی بلامانع است.
همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه (مسافرین خارجی پاسپورت) الزامی است.
پذیرش با صیغه‌نامه دفترچه‌ای امکان‌پذیر است.
هزینه برای اقامت کودکان 3 تا 8 سال نیم‌بها می باشد.
اقامتگاه برای رزرو اتاق های بادگیر و دره ستاره ها دارای استقبال رایگان فرودگاهی است.
آدرس‌ها و راه‌های دسترسی
آدرس:

راه دسترسی:

مشخصات کلی اقامتگاه

نقاط قوت
نقاط ضعف

نحوه رزرو

امکانات عمومی

سرویس بهداشتی فرنگی
سیستم گرمایش و سرمایش
صبحانه

امکانات برای سرو غذا

امکانات برای سوغاتی

قوانین و نکات

برچسب(ها)
موقعیت(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.