چطور در سفر از کک در امان باشیم؟

19 تیر، 1399
16 تیر، 1399
مدت مطالعه :
احتمالا خیلی از شما با دیدن این تیتر تعجب کرده‌اید و اولین سوالی که به ذهن‌تان رسیده این است که مگر انسان‌ها هم ممکن است با این حشره‌های موذی درگیر شوند؟ حقیقتش این است که بیش‌تر از 2000 نوع مختلف کک در جهان وجود دارد و غیر از حیوانات، بعضی از آن‌ها می‌توانند روی پوست انسان‌ها هم زندگی کنند و مشکلات پوستی مثل خارش، التهاب و ... بوجود بیاورند. اما چطور می‌توانید از شر کک‌ها در امان باشید؟ به خصوص در سفرها که ممکن است با محیط‌های روستایی و جنگلی ارتباط داشته باشید، راه مقابله با کک‌ها چیست؟
کک چیست؟
کک یعنی کابوس حیوانات خانگی! حشره‌های ریزی که خون موجودات زنده را از طریق پوست‌شان می‌مکند و می‌توانند باعث آسیب‌های شدید به پوست یا سلامتی کلی حیوانات خانگی شما شوند. کک‌ها موجودات ریزی هستند که بال ندارند اما می‌توانند مسافت‌های طولانی را بپرند. از بین بیش از 2000 گونه‌ی مختلف کک‌ها تنها 12 نوع آن می‌توانند از خون انسان‌ هم تغذیه کنند؛ مابقی آنها از خون پرندگان و حیوانات تغذیه می‌کنند. به همین دلیل بیشترین جایی که ممکن است به بدن شما منتقل شوند، نقاط روستایی یا جاهایی است که دام‌ها و حیوانات اهلی فراوان‌اند. 


 موجودات ریز موذی که از نزدیک خیلی چندش آور هستند.
کک حیوانات چه فرقی با کک انسانی دارد؟
معمولا کک‌های سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند انسان‌ها را نیز گاز بگیرند و نقطه‌ی گزیدگی آنها قرمز و متورم می‌شود؛ ممکن است بهبود یافتن اثر گزش کک‌ها چند روز طول بکشد و نیاز به درمان داشته باشد. اما دلیل اینکه انسان‌ها کمتر از حیوانات دیگر به کک دچار می‌شوند این است که موی کمتری دارند و این باعث می‌شود کک‌ها نتوانند مدت زیادی روی پوست انسان زنده بمانند.
فرق دیگر در نژاد و نوع این کک‌ها است. برخی از کک‌ها علاقه‌ای به خون انسانی ندارند و حتی اگر روی پوست شما قرار بگیرند در اولین فرصت سعی می‌کنند به موجود دیگری منتقل شوند تا بتوانند تغذیه و تولید مثل کنند. پس برای احتیاط اگر حیوان خانگی‌تان به کک دچار شد حتما اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید خطرش شما را تهدید نمی‌کند.
معمولا کک‌های انسانی اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند ولی ظاهر آن‌ها در کل تفاوت چندانی با کک حیوانات ندارد. اما نکته‌ی اساسی اینجاست که برخلاف کک‌های حیوانی، کک‌های انسانی می‌توانند بیماری‌هایی مثل طاعون را منتقل کنند. در طول زمان موارد مشاهده‌ی کک‌های انسانی خیلی کم شده. به خصوص در کشورهای صنعتی شده. با این حال نباید جانب احتیاط را رها کرد و همیشه باید اقدامات لازم را برای از بین بردن این خون‌خواران کوچک انجام داد.
معمولا آسیب‌های ناشی از گزیدگی کک‌ها محدود به بیماری‌های پوستی می‌شود؛‌اما اگر به موقع درمان و با آن مقابله نشود ممکن است مشکلات حساسیتی و عفونتی شدیدتری بوجود بیاورند. این نکته‌ها برای ترساندن یا وارد کردن استرس نیست؛ بلکه هدف این است که خیلی زود اقدام به درمان‌های ساده‌ی آن را شروع کنید. به خصوص اگر کودک کوچک شما به کک دچار شود باید قضیه را جدی بگیرید چون لطافت پوست آن‌ها خیلی زود با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.


 جای گزیدگی کک در ابتدا به صورت نقاط قرمز کوچکی است که خارش زیادی دارند.
چطور بفهمیم که به کک دچار شدیم؟
نشانه‌های گزش گونه های مختلف کک انسانی تقریبا مشابه است پس اگر هر کدام از نشانه‌های زیر را داشتید این احتمال را در نظر داشته باشید که کک‌ها به پوست شما حمله‌ور شده‌اند:
 • جای گزش قرمز باد کرده با نقطه‌ی تیره‌ای در وسط آن.
 • خارش متوسط تا شدید
 • گزیدگی‌های قرمز از مچ به بالا

 • البته نشانه‌ها می‌تواند متفاوت باشد و با توجه به وضعیت سلامتی زمینه‌ای افراد شکل‌های متفاوتی به خود بگیرد؛‌این موارد در صورت اقدام نکردن به موقع و شدید شدن ممکن است بوجود بیاید:
 • سرگیجه
 • تهوع
 • مشکل در تنفس
 • بادکردن زبان یا لب‌ها
 • تب
 • عفونت
 • اگر با داشتن هر کدام از نشانه‌هایی که گفته شد شک کردید یا مطمئن شدید که کک‌ها مهمان پوست شما شده‌اند چه کار باید بکنید؟
  اول از همه بهتر است تمام لباس‌های خود را بشویید. البته برای این کار باید از مواد مخصوص از بین بردن کک‌ها هم استفاده کنید وگرنه شستن خالی نتیجه‌ی چندانی نخواهد داشت. می‌توانید برای مدتی از شامپو‌های مخصوص شپش یا کک استفاده کنید.
  اصلی‌ترین نکته این است که تشخیص دهید منبع اصلی که شما را مبتلا کرده چه بوده تا بتوانید آن را از بین ببرید. اگر حیوان خانگی شما منبع اصلی است باید اقدامات درمانی را فورا آغاز کنید. اگر به دلیل سفر به مناطق روستایی کک‌ها را با خود آورده‌اید باید تمام لباس‌ها و چمدان و ماشین خود را بررسی کنید.
  چطور در سفر از کک در امان باشیم؟
  این روز‌ها احتمال این که به دلیل سفر به نقاط مختلف به کک مبتلا شوید بسیار پایین آمده اما این دلیل نمی‌شود که نکات ایمنی را در نظر نگیرید. اول از همه توصیه‌ی ما این است که یک اسپری ضد کک تهیه کنید و آن را همراه خود در سفر داشته باشید. ممکن است بدون برنامه ریزی قبلی به منطقه‌ای روستایی سفر کنید و یا اگر دنبال طبیعت‌گردی هستید به گله‌های مختلف حیوانات برخورد کنید؛ در این صورت خوب است که بتوانید با یک اسپری ضد کک برای اطمینان بیشتر لباس‌های‌تان را تمیز کنید. حتما پاچه‌ی شلوارتان را داخل جورابتان بگذارید و کفش‌های‌تان را قبل از آوردن به خانه تمیز کنید.
  بهتر است جاهایی که احتمال وجود کک‌ها یا تخم‌گذاری آن‌ها بیشتر است را بشناسید و از آن‌ها دوری کنید؛ جاهایی مثل محل‌های زندگی حیوانات مثل اصطبل‌ها و لانه‌ی پرندگان، شکاف‌های موجود در خرابه‌ها و جاهای پر گرد و غبار و تاریک و ... . از طرف دیگر باید خیلی مراقب حیوانات خانگی خود در سفر باشید. اجازه ندهید با خیال راحت در مکان‌های کثیف گردش کنند. همچنین از تماس برقرار کردن با حیواناتی که در طبیعت زندگی می‌کنند دوری کنید. 
  بعد از سفر حتما لباس‌های‌تان را چند روز در فضای باز قرار دهید تا اگر کک روی آن وجود داشته باشد جای خود را تغییر دهد. بعد از آن لباس‌ها را با آب داغ بشویید. اگر شک کردید که در سفر دچار کک شده‌اید، لباس‌هایتان را زیر دوش آب و در حالی کاملا خیس هستند دربیاورید؛‌ آب باعث می‌شود کک‌ها نتوانند پرش کنند. حتما به طور مداوم فرش‌های‌تان را با جارو برقی تمیز کنید.

  دوستام کیان صدام می‌کنن. عاشق موسیقی‌های سنگین و زیبایی‌های پیچیده هستم،‌ به خاطر همین سفر جذبم می‌کنه. چون یه فرآیند طولانی و دقیقه؛ باعث می‌شه برای یه مدت نامعلومی وارد داستان‌ها و درگیری‌های غیر قابل پیش‌بینی بشی. دانشجوام و درگیر کتاب، پرخور و درگیر غذا، شاداب و درگیر عشق. می‌نویسم تا تجربه‌ها و نظراتم را به بقیه به اشتراک بذارم می‌دونم که به درد می‌خوره.

  امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 5 1 نفر
  نظرتو با ما مطرح کن
  نظرات دیگران
  اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.