راهنمای انتخاب و خرید کفش پیاده روی

ماریه نوری 16 بهمن، 1398
مدت مطالعه :
برای انتخاب و خرید کفش پیاده روی روزانه به چه ویژگی‌هایی دقت می‌کنید؟ به طور کلی، کفش پیاده روی مردانه و زنانه مناسب برای تناسب‌ اندام یا سفر، همان ویژگی‌های را دارد که در طراحی کفش‌های دویدن، کوهنوردی سبک، دویدن روی پاکوب یا ورزش‌های چندمنظوره لحاظ می‌شود. با این حال، ظاهر مناسب برای استفاده‌ی روزمره، این کفش‌ها را از سایر مدل‌ها متمایز می‌کند.
کفش‌های رانینگ یا دویدن برای پیاده‌روی هم مناسبند
به‌طور خاص کفش‌های مخصوص دویدن برای پیاده‌روی هم بسیار مناسب هستند چون کفی خوب دارند، سبک‌اند و قابلیت تنفس عالی‌ هم دارند. همین امر باعث می‌شود تا با آن‌ها بشود سریع پیاده‌روی کرد. این مدل از کفش‌ها، اغلب دارای فناوری‌های کنترل حرکتی، کفی ضربه‌گیر و ضد انحراف پا هستند که این ویژگی‌ها آن‌ها را برای پاهایی با فرم‌های مختلف هم مناسب می‌سازد.
این موارد گفته شد تا بدانید در بیشتر موارد، بسیاری از انواع کفش‌ها را می‌توان به‌عنوان کفش پیاده روی پوشید. در ادامه با اسمارتیز همراه باشید تا با ویژگی های کفش پیاده روی بیشتر آشنا شوید.
برای کفش پیاده‌روی به چه چیزهایی باید دقت کرد؟
سَبْک پیاده‌روی: اگر برای استفاده روزمره نیاز به کفش پیاده روی دارید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. از بین آن‌ها کفشی را انتخاب کنید که از همه بیشتر با جایی که در آن راه می‌روید هماهنگ باشد. اگر قرار است در پیاده‌رو یا جاهای آسفالت قدم بزنید یک کفش مخصوص دویدن، کفش ورزشی چندمنظوره یا یک جفت کفش اسپرت روزمره تهیه کنید. اگر می‌خواهید در طبیعت یا جاده‌های خاکی پیاده‌روی کنید بهتر است کفش دویدن روی پاکوب یا مناسب برای کوهنوردی سبک را انتخاب کنید.
انعطاف‌پذیری و حفاظت: برای چک کردن مناسب بودن یک کفش برای استفاده به‌عنوان کفش پیاده روی این کارها را امتحان کنید:
•    کفش را از پاشنه در دست بگیرید و پنجه آن را به سمت بالا خم کنید. ببینید کفی از کجا خم می‌شود اگر دقیقاً از زیر سینه پا خم بشود، مناسب است.
•     کف کفش را از پاشنه و پنجه بچرخانید. آیا احساس می‌کنید پیچش آن خیلی نرم است یا در آن مقاومت در برابر پیچ‌خوردگی وجود دارد؟ بهتر است مقاومت کم تا متوسطی را در کفی حس کنید.
ضربه‌گیر: پیاده‌روی نسبت به دویدن کمتر روی پا تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، یک کفش پیاده روی واقعی به‌اندازه کفش مخصوص دویدن در قسمت پاشنه نیاز به لایه‌های محافظتی ندارد و لایه‌های محافظ آن بیشتر در قسمت سینه پا قرار دارند.
ضد آب: اگر بارندگی باشد هم بیرون می‌روید؟ در این صورت یک کفش ضد آب یا یک کفش دویدن روی پاکوب (Trail-running)می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این کفش‌ها اغلب دارای رویه‌های ضد آب، کفی محکم و ویژگی‌های حفاظتی کافی هستند. برخی از افراد به‌خصوص در جاهای با آب‌وهوای گرم و خشک ترجیح می‌دهند کفششان ضد آب نباشد تا تنفس بیشتری داشته باشد و سریع‌تر خشک بشود.
وزن کفش: اگر هدف شما تناسب‌اندام است، به دنبال کفش دویدن سبک باشید. (فراموش نکنید که کفش‌های دویدن برای حرکت خطی طراحی‌شده‌اند. آنها برای پیاده‌روی در پیاده‌رو یا روی تردمیل مناسب هستند. از آنها برای فعالیت‌هایی که نیاز به حرکات زاویه‌ای سریع داشته باشند استفاده نکنید.)
 
وزن و انعطاف‌پذیری کفش گزینه‌های مهمی در انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی هستند
اندازه مناسب کفش پیاده روی
اندازه بودن و راحتی کفش در پا از تمام ملاحظات دیگر مانند فناوری، بررسی‌ها، مد یا توصیه‌های دوستان مهم‌تر است. اندازه مناسب مانع از زخم شدن انگشتان پا یا تاول زدن پاشنه پا می‌شود. هیچ‌وقت از خریدن کفشی که خیلی خوب به پای‌تان بخورد، پشیمان نمی‌شوید.
اندازه بودن کفش را می‌شود به این شکل تعریف کرد: همه جای پا راحت باشد، هیچ کجای آن تنگ نباشد و فضای کافی برای تکان دادن انگشتان پا وجود داشته باشد. برای اینکه مطمئن شوید اندازه کفش مناسب است این دو روش را امتحان کنید:
روی سراشیبی راه بروید همان‌طور که در حال پایین آمدن از شیب هستید پاهایتان را به زمین بکوبید و روی زمین بکشید. سعی کنید نوک انگشتان پاهای‌تان قسمت جلوی کفش را لمس کند. با فرض اینکه بند کفشتان را محکم گره زده باشید، نباید بتوانید پای‌تان را در کفش این‌قدر جلو ببرید. کفش بعد از مدتی استفاده کش میاید و به عرضش اضافه می‌شود. اگر انگشتان‌تان وقتی کفش هنوز جدید است جلوی کفش را لمس می‌کند، یک جفت کفش دیگر را امتحان کنید.
روی سربالایی یا راه‌پله راه بروید اگر کفش در آزمون سراشیبی خوب بود، حالا با آن از یک رشته پله، دو پله یکی بالا بروید و اندازه‌ای که پاشنه بالا می‌آید را بررسی کنید. اگر پاشنه‌های شما به‌طور مداوم بیش از 8/1 اینچ از کفه بلند می‌شود، امکانش زیاد است که بعداً هنگام پوشیدن کفش پاشنه پایتان تاول بزند.
اگر مطمئن نیستید، می‌توانید کفش را با جوراب و با اضافه کردن کفی پاشنه امتحان کنید یا کلاً کفی را عوض کنید. مهم این است که حرکت رو به بالا و پایین پاشنه پا داخل کفش متوقف شود یا به حداقل برسد. شما در روز معمولی می‌توانید 10000 قدم بردارید و جابجایی مکرر پاشنه درکفش می‌تواند باعث تاول شود.
 

برچسب مطالب

معماری خوندم، همیشه دنبال بهانه ای برای خندیدن و شاد بودن می گردم.عاشق سفر کردن، عکاسی و سینمام.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.4 40 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.