هیتلر؛ رهبر دوران تاریکی

2 دی، 1398
20 آذر، 1398
مدت مطالعه :
شاید به او لقب خوش‌شانس بزرگ یا نسل‌کش جنایتکار بدهید. شاید با سخنرانی‌های پرشورش بشناسیدش یا جنایاتش در جمهوری چک و لهستان. شاید نامش را در کتاب خاطرات آن‌ فرانک دیده باشید یا کتاب خودش «نبرد بزرگ» را خوانده باشید. نام آدولف هیتلر رهبر حزب نازی و صدراعظم سابق آلمان برای هرکس تعبیر متفاوتی دارد. با اسمارتیز همراه باشید تا با زندگی نامه هیتلر بیشتر آشنا شوید.
هیتلر آغاز می‌کند!
به نظر شما این جنایات و خصوصیات سرکوب‌گری هیتلر از کجا آمده است؟ روانشناسان می‌گویند برخی از مشکلات ریشه در کودکی انسان‌ها دارد. وقتی که هیتلر به دنیا آمد خواهران و برادرانش به دلیل بیماری و... زنده نمانده بودند. وقتی که بزرگ شد با آلویس هیتلر، پدرش، مشکلات و اختلافات بسیاری داشت و پدرش او را کتک می‌زد. هیتلر همیشه از پدر فرار می‌کرد و تنها کسی که می‌توانست به آن پناه ببرد مادرش بود. خواهر کوچکش نیز مونس دردهای کوچکی‌اش بود.
رهر حزب نازی هیتلر
هیتلر و اعضای حزب نازی
او بزرگ شد و به مونیخ رفت اما دوباره به زادگاهش، اتریش برگردانده شد چون خدمت سربازی را انجام نداده بود. هیتلر نتوانست از مونیخ و جاهای دیدنی آلمان دست بکشد، به همین دلیل معافیت خود را از خدمت سربازی گرفت و دوباره به مونیخ بازگشت.
در همین کشمکش‌ها جنگ جهانی اول شروع شد و آدولف هیتلر جوان داوطلب جنگ شد. مدت کمی طول کشید تا او سرجوخه شود و مدال‌ها را روی کتش آویزان کند. سال 1920 به حزب نازی (ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان) پیوست و سال بعد رییس حزب شد. زمانی طول نکشید تا به عنوان صدر اعظم آلمان منصوب شود و پیشوای آلمان‌ها شد. جنگ جهانی دوم زمان جولان هیتلر بود و به قول معروف او سلطه‌ی خود را بر اروپا و جهان آغاز کرد.
هیتلر رهبر تاریکی!
در زمان صدراعظمی هیتلر و رهبری حزب نازی، او توانست با عقاید خودش و استفاده از دو نیروی مهم یعنی ارتش و صنعت که به نوعی دست چپ و راستش بودند، آلمان را از کشوری معمولی به ابرقدرت اروپا تبدیل کند. اما هیتلر در کتابش می‌نویسد: ایجاد شور در مردم دلیل اصلی رهبری و قدرت آلمان است. او با سخنرانی‌های خود و شخصیت کاریزماتیکش مردم را به واکنش و جوش و خروش دعوت می‌کرد.
هیتلر آدولف
سخنرانی‌های پرشور هیتلر شور را در مردم برمی‌انگیخت
محبوبیت او در آلمان در آن سال‌ها بسیار زیاد بود اما می‌گویند شما را به دلیل نافرمانی‌ها و قانون‌شکنی‌هایتان به یاد خواهند آورد. هیتلر هم بدون خطا نبود. عقاید ضدیهودی آدولف هیتلر باعث شد تا جنایات بزرگی در تاریخ رخ دهد.
یهودیان به صورت تزریقی و آرام آرام محدود شدند و در نهایت قدرت به دست ژرمن‌ها افتاد. اردوگاه‌های کار اجباری در سراسر اروپا باز شد. آزمایش‌های انسانی شروع شد و کم کم دنیا رو به تاریکی رفت. آن فرانک یهودی که در هلند زندگی می‌کرد در خاطراتش می‌گوید: "من باید حس کنم جوان هستم، شادی کنم و دوچرخه سواری کنم." هیتلر در واقع این احساسات را از جهان و به خصوص کودکان یهودی گرفت. شاید فیلم زندگی زیباست روبرتو بنینی، پیانیست رومن پولانسکی و گریه‌های تاثیرگذار آدرین برودی را یادتان باشد، این‌ تصاویر و فیلم‌ها تنها بخشی از جنایات هیتلر و نازی‌ها و مردمی که همه‌چیزشان را از دست داده بودند، است.
هیتلر رهبر تاریکی برمی‌خیزد!
برای سلطه به تمام دنیا، دشمنان زیادی هم دارید و خطر ترور شدن همیشه وجود دارد. به قول مارک زوکربرگ اگر چند دشمن نداشته باشید، 500 میلیون دوست هم نخواهید داشت. دشمنان هیتلر نیز زیاد بودند و آدولف هیتلر بارها و بارها مورد سوءقصد و ترور قرار گرفته است اما از بیشتر آن‌ها سالم بیرون آمده است یا چند خراش برداشته است. به همین دلیل به او لقب خوش‌شانس بزرگ داده‌اند.
هیتلر و اوا براون
هیتلر با اوا براون ازدواج کرد
موریس باوو با یک کلت می‌خواست هیتلر را ترور کند اما نتوانست و در نهایت اعدام شد. یوهان السر بمبی را در محل حضور هیتلر جاسازی کرده بود اما هیتلر آن محل را زودتر ترک کرد. بمب منفجر شد و افراد دیگری کشته شدند. ژنرال ترسکو نیز بمبی در هواپیمای هیتلر گذاشت که در ارتفاع زیاد بمب یخ زد و عمل نکرد! ابر و باد و مه و خورشید دست به دست هم دادند تا رهبر دوران تاریکی اروپا مثل همیشه سالم بماند و خیزش خود را به سراسر اروپا و جهان ادامه دهد.
البته تنها هیتلر نبود که از این ترورها جان سالم به در می‌برد. راینهارد هایدریش، معروف به قصاب پراگ نیز در عملیات آنتروپوید مورد سوقصد قرار گرفت اما در آخرین لحظات عملیات اسلحه گیر کرد و او با ضرب گلوله کشته نشد! سپس نارنجکی را منفجر کردند که هایدریش را راهی بیمارستان کرد. 6 نفر از کسانی که در عملیات نقش داشتند در کلیسایی پناه گرفتند که در نهایت تمام آن‌ها علی‌رغم مقاومت کامل کشته شدند و امروزه این کلیسا جزو جاهای دیدنی پراگ است.
هیتلر جوخه‌ی خودکشی!
بعد از کشورگشایی‌های فراوان، جنایات و محبوبیت فراوان کار هیتلر به کجا کشید؟ آیا او خودکشی کرده است؟ آیا او به آرژانتین فرار کرده است؟ می‌گویند هیتلر درست بعد از ازدواجش به همراه همسرش اوا براون خودکشی کرده‌اند. با تفنگ و قرص‌های سیانور. دقیقا همان‌گونه که مخالفان یا موافقانش خودکشی کردند. قرص‌های سیانور در آن زمان رایج بود و کسانی که دستگیر می‌شدند یا توان شکنجه‌های هیتلر را نداشتند با خوردن قرص سیانور خودکشی می‌کردند.
هیتلر و نازی ها
هیتلز در میان افراد حزب
گاهی اطرافیان خود هیتلر هم این شیوه‌ی مرگ را انتخاب می‌کردند مانند فرزند یوزف گوبلس که کودک مورد علاقه‌ی هیتلر نیز بوده است. شایعاتی نیز از فرار کردن او به آرژانتین و نجات یافتنش پس از شکست مطرح می‌شود اما نمی‌توان گفت حقیقت دارد یا خیر. شاید کسی نداند هیتلر در زمان مردن خود با افتخار و غرور مرده است یا با درد و عذاب وجدان، در نهایت هر کس تعبیر خودش را از زندگی آدولف هیتلر و لایه‌های شخصیتی او دارد.

موقعیت(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.2 45 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.