نقد و بررسی سریال ویچر

9 دی، 1398
9 دی، 1398
مدت مطالعه :
"یک سکه برای ویچر بیانداز". در قسمت‌های سریال ویچر این جمله را بسیار می‌شنویم. گرالت، سیری و ینیفر این روزها رکوردهای نتفلیکس را جا به جا می‌کنند و در پی شکار بینندگان هستند. با اسمارتیز همراه باشید تا "Game of thrones" بعدی را نقد و بررسی کنیم.
داستان ویچر چیست؟
داستان ویچر درباره‌ی گرالت از ریویاست. شکارچی هیولایی که برای شکار هیولاها از مردم عادی پول می‌گیرد. در این راه پر رمز و راز و جادو، گرالت که به گرگ سفید هم معروف است، باید تصمیم‌هایی بگیرد که روی سرنوشتش تاثیر دارد.
قسمت اول سریال ویچر با داستانی شروع می‌شود که بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است. داستانی که لقب گرالت از آن می‌آید یعنی قصاب بلاویکن. در قسمت اول داستان ویچر، گرالت به شهر بلاویکن می‌رود و با رنفری آشنا می‌شود. داستان بین رنفری و گرالت، به نقطه‌ایی ختم می‌شود که گرالت باید تصمیمی بگیرد که خوب یا بد بودنش را نمی‌داند. او باید تصمیمی کمتر شیطانی بگیرد و به قول معروف "مشکل ترولی" خودش را حل کند.
گرالت گرگ سفید
چشمان هنری کویل که به رنگ عسلی یا طلایی درآمده است
شاید اولین چیزی که نگاه‌تان به آن می‌خورد چشمان رنگی و درخشان شخصیت‌هاست. چشمان بنفش رنفری، عسلی گرالت و آبی سیری. اگر یادتان باشد تهیه‌کنندگان سریال بازی تاج و تخت در جواب این‌که چرا چشمان دنریس تارگریان را مانند کتاب، بنفش نکردند، جواب دادند امیلیا کلارک حاضر به استفاده از لنز نشده است و تغییر رنگ چشم با جلوه‌های ویژه بسیار هزینه‌بر است. اما سریال ویچر این هزینه را به جان خریده و قدرت نمایی خودش را در همین اول کار نشان داده است.
بعد از دیدن چشمان زیبای شخصیت‌های ویچر، شاید فضای داستان برای‌تان جالب باشد. از آن‌جایی که سریال را از روی کتاب ساخته‌اند و نه بازی‌های ویدیویی ویچر که بسیار هم معروف هستند، فضای سریال تم شرق اروپایی دارد و با موسیقی کشورهای آن نواحی همراه شده است چون آندژی ساپکوفسکی نویسنده‌ی کتاب ویچر و مشاور سریال ویچر خود لهستانی است، کاملا با این فضای شرقی آشنا است.
داستان سریال ویچر
صحنه‌های درگری و شمشیربازی سریال ویچر بسیار دیدنی است | عکس: نتفلیکس
لوکیشن‌هایی که فیلمبرداری در آن صورت گرفتند در مجارستان و جزایر قناری و دو جزیره‌ی دیگر قرار دارند. پس وقتی صحبت از جزیره می‌شود باید بدانید دریای وسیع خواهید دید و آب و هوا کمی گرم و شرجی است. البته چون جادو و جادوگری جزو محور اصلی داستان ویچر است، فضای سریال رو به فانتزی می‌رود و سازندگان نیز سعی کرده‌اند این فضا را هر چه بهتر به شما ارائه کنند.
بازی تاج و تخت یا ارباب حلقه‌ها!
درست است به سریال ویچر لقب "بازی تاج و تخت بعدی" را داده‌اند اما ویچر، بازی تاج و تخت نیست چون در ویچر غیر از اژدها، هیولاها و موجودات زیادی وجود دارند که بر جذابیت داستان اضافه می‌کند. از طرفی به دلیل وجود جادو، کوتوله و الف‌ها در داستان ویچر، آن را با ارباب حلقه‌ها مقایسه می‌کنند. البته که ویچر، ارباب حلقه‌ها هم نیست چون در داستان کشتارهای بی هدف زیادی وجود دارد که از هیچکدام آن‌ها گرالت یا شخصیت‌های دیگر هیچ درسی نمی‌گیرد. حتی فرق خیر و شر را در سریال ویچر به سختی می‌توان تشخیص داد.
گرالت از ریویا
گرالت در قسمت اول در شهر بلاویکن قبل از درگیری اصلی | عکس: نتفلیکس
از طرفی نقش گرالت را هنری کویل بازی می‌کند که تجربه‌ی سوپرمن شدن را دارد. گرالت نه مانند آراگورن طرف خیر و انسانیت را می‌گیرد و نه مانند جان اسنو است که چیزی نداند. گرالت یک شخصیت خودمحور تنهاست که با اسبش "روچ" از این شهر به آن شهر، از این قلعه به آن قلعه می‌رود و ماموریت‎هایی برای شکار هیولا پیدا می‌کند. او زیاد اهل درگیر شدن در مسائل و حاشیه نیست اما اگر درگیر شود مانند شهر بلاویکن در 20 ثانیه 10 مرد قوی را از پای درمی‌آورد و به قصاب بلاویکن معروف می‌شود. جالب است بگوییم گرالت یک بک‌پکر و کمپر حرفه‌ایست. او در جنگل و صحرا کمپ می‌کند، برای خودش آتش درست می‌کند و آب و غذا پیدا می‌کند. البته گاهی هم از سکه‌هایی که از کشتن هیولا به دست آورده، برای رسیدن به اهدافش استفاده می‌کند و به بارهای منطقه می‌رود. این کار گرالت روی دو هدف تمرکز دارد، اول این‌که می‌تواند آخرین اخبار شهر را از زبان محلی بشنود و دوم برای خودش کاری دست و پا می‌کند.
ضعف سریال ویچر در کجاست؟
می‌گویند برای ساخت هر قسمت از این سریال چیزی حدود 13 میلیون دلار خرج شده است. شاید همین بودجه برای هر قسمت، باعث شده است که سریال ویچر تنها 8 قسمت داشته باشد. این تعداد کم قسمت‌ها آسیب جدی به داستان و خط داستانی ویچر زده است. در این داستان رشد شخصیت‌ها و تغییرات روحی آن‌ها به وضوح مشخص نیست. برای مثال سرگذشت ینیفر و رشدش به عنوان یک ساحره شاید اون چیزی نباشد که انتظارش را داریم یا حداقل چیزی نیست که در سریال‌هایی مانند برکینگ بد یا بازی تاج و تخت دیدیم.
فریا آلن
سریال ویچر جزو اولین تجارب بازیگری فریا آلن است
درست است فصل اول آن چیزی نبود که انتظارش را داشتیم و بسیاری برای سرگرم شدن و گذراندن وقت دیدندش، اما ویچر از خود پتانسیل بالایی نشان داد تا در فصل‌های بعدی با پوشش ضعف‌ها و استفاده از بازخورد مردم و داستان‌های جذاب‌تر، خود را بهتر کند و بتواند به سریال ماندگاری تبدیل شود. فصل دوم سریال ویچر تایید شده است و فیلمبرداری آن به زوید آغاز می‌شود. احتمال آن که فصل دوم در سال 2021  پخش شود بسیار بالاست.

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 5 دیدگاه ۵ / 4.5 51 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
فرزانه
8 اردیبهشت، 1399

سلام بنظرم عالیه ویچر... مخصوصا بازی هنری کویل... مشتاقانه منتظر فصل بعدیشم

علی
15 بهمن، 1398

خیلی مسخرس. من اتفاقی با شما اشنا شدم توی اکسپلور اینستا برام اومده بود، پیج رو گشتم گفتم به سایتتون سر بزنم که مرجع خوشمزه سفر هستید اما اومدم دیدم که درباره آلودگی نقد و بررسی سریال گرفتن رمز پویا نوشتید. شما هم مثل خیلی سایت های دیگه دنبال بالا رفتن خودتون هستید. در ضمن بهتره یه بار دیگه گرفتن رمز پویا باز نویسی کنید چون چندتا بانک روشش با این چیزی که نوشتید متفاوت. حداقل بیوگرافی پیج رو درست می کردید، مرجع خوشمزه سفر

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما. حتما بررسی خواهند شد.
حامی
2 بهمن، 1398

واقعا سریال خوبیه و نیاز به زمان داره تا نقاط ضعفش رو تو فصلهای بعد کم رنگ تر کنه،اما اگر ملت شخصیتهای سریال رو هی با بازی ویچر مقایسه نکنن بهترم میشه بخدا اما در کل واقعا سریال فوق العاده‌ایه و اینکه بخوایم بهش بگیم تاج و تخت دیگر،اصلا به نظر من مقایسه خوبی نیست

پاسخ اسمارتیز :دقیقا همینطوره
Zahra
25 دی، 1398

نقطه ضعف فقط و فقط بازیگرای خانوم خیلی داغونن اصلا به شخصیت های بازی نمیخورن هنری کاویل عالیه ولی ینیفر اصلا و ابدا☹️😒 میشه بگید سرنوشت ینیفر اخر چی میشه ؟

پاسخ اسمارتیز :نباید سریال رو با بازی بسنجید. سریال براساس کتاب‌های ویچر ساخته شده. اسپویل میشه اگه بگیم =)))
زهرا
19 دی، 1398

قسمت اول و دوم و سوم این سریال رو دیدم از روی بیکاری ، چنگی به دل نمیزنه

پاسخ اسمارتیز :تا اخر تماشا کنید =))