جمعه بازار پارکینگ پروانه

امیرحسین سربیشه
8 آبان، 1398
8 آبان، 1398
مدت مطالعه :
جمعه‌ها جادو انجام می‌شود، ماشین‌ها محو می‌شوند و جای‌شان را به غرفه‌هایی می‌دهند که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پیش‌کش می‌کنند. جمعه بازار پارکینگ پروانه محل انجام این جادوست. کسی نمی‌داند شاید میان آن همه وسایل آنتیک جمعه بازار پروانه، یک غول چراغ جادو وجود دارد که آرزوی غرفه‌داران جوان و هنری را برای فروش محصولات‌شان برآورده می‌کند.
بهترین زمان بازدید از جمعه بازار پارکینگ پروانه
به این فکر کنید که کجا می‌تواند شما را به گذشته برگرداند و همان حس نوستالژی را برای‌تان تداعی کند؟ شاید بگویید یک کاخ زیبا که شاهان در آن زندگی می‌کردند یا عمارت و موزه‌هایی که اشیا قدیمی را در آن نگه‌داری می‌کنند و باید از پشت یک لایه شیشه‌ی قطور به تماشای‌شان بنشینی. جاهای دیدنی و موزه‌ها را کنار بگذاریم و به پارکینگ پروانه (بازار پروانه) برویم و اشیای عتیقه و آنتیک را با دست لمس کنیم و با اولین تماس به دوران قاجار و قدیم برگردیم. متاسفانه این جادوی بازگشت به گذشته فقط جمعه‌ها از ساعت 8 صبح تا 5 بعد‌ازظهر اتفاق می‌افتد. اگر در روزهایی غیر از جمعه به اینجا بروید فقط با ماشین‌های پارک شده در پارکینگ مواجه می‌شوید و خبری از بازار و شلوغی‌هایش نخواهد بود. تابستان یا زمستان، بهار یا پاییز فرقی ندارد جمعه‌ها اینجا بلواست!
کتاب پارکینگ پروانه
کتاب‌ها و مجلات قدیمی هم در جمعه بازار پارکینگ پروانه موجود است | عکس: HN
راه دسترسی به جمعه بازار پارکینگ پروانه
ماشین شخصی: شلوغی، ترافیک و شلوغی! اگر با ماشین خودتان به پارکینگ پروانه بروید که بعد از چهارراه استانبول قرار دارد، چیزی جز شلوغی نخواهید دید و جای پارک هم به سختی گیرتان خواهد آمد.
مترو: بهترین روش رسیدن به پارکینگ پروانه، مترو است. به راحتی با خط 1 (تجریش/کهریزک) می‌توانید در ایستگاه سعدی پیاده شوید. یا خود را با خط4 (زرد)(کلاهدوز/ارم سبز) به ایستگاه دروازه دولت برسانید و با عوض کردن خط، به خط 1 برسانید و در ایستگاه سعدی پیاده شوید. از آن‌جا حدود 3 الی 4 دقیقه تا جمعه بازار پارکینگ پروانه فاصله دارید.
اتوبوس: اگر به میدان جمهوری بیایید می‌توانید اتوبوس‌های جمهوری اسلامی-بهارستان را سوار شوید و در ایستگاه چهارراه استانبول پیاده شوید. این ایستگاه درست بعد از ایستگاه حافظ که روبه‌روی پاساژ علاالدین و چارسو است قرار دارد.
آدرس: خیابان جمهوری، بعد از چهارراه استانبول، روبه‌روی ساختمان پلاسکو، پارکینگ پروانه
دانستنی‌های قبل از دیدن جمعه بازار پارکینگ پروانه
اگر شما هم هنرمند هستید و می‌خواهید محصولات خود را در این جمعه بازار بفروشید، برای اجاره‌ی غرفه باید قوانین جمعه بازار پارکینگ پروانه را رعایت کنید تا رزرو غرفه در پارکینگ پروانه برای شما به صورت کامل انجام شود. قبلا رزرو غرفه به صورت تلفنی انجام می‌شد و کلی برای فروشندگان دردسر ایجاد می‌کرد اما حالا بازار پروانه یک سایت راه انداخته است تا مراحل رزرو غرفه به سادگی و سهولت انجام شود.
در زیر مراحل رزرو غرفه در جمعه بازار پارکینگ پروانه آمده است:
به سایت جمعه بازار پروانه بروید و با کد ملی و شماره موبایل در این سایت ثبت‌نام کنید. بعد از ثبت‌نام، اول وارد پنل کاربری می‌شوید و باید اطلاعات خواسته شده را پر کنید. پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 صبح تا 11 شب غرفه‌ها اجاره داده می‌شوند. شاید در ساعات اولیه رزرو غرفه، به دلیل ترافیک بالای سایت، فعالیت‌ سایت جمعه بازار پروانه به کندی انجام شود. سپس زمان خاصی برای شما تعیین می‌شود که در آن بازه‌ی زمانی باید رزرو خود را تعیین کنید. در نهایت پس از گرفتن شماره از سایت باید روز جمعه راس ساعت 7 صبح در ضلع شمالی طبقه 4 پارکینگ پروانه حضور داشته باشید تا غرفه خود را تحویل بگیرید. قیمت غرفه در طبقه سوم 50 هزار تومان و در طبقه چهارم 40 هزار تومان است که به صورت نقدی همان روز جمعه توسط ناظر دریافت می‌شود. برای رزرو قطعی غرفه در جمعه بازار پارکینگ پروانه باید تمام مراحل و پیغام‌های سایت رزرو را به درستی انجام داده باشید و کد را از سایت دریافت کرده باشید.

“یادتان باشد لوازم آرایشی و بهداشتی و اجناس خارجی در جمعه بازار پارکینگ پروانه جایی ندارند!”


اگر میز ندارید با کارت شناسایی و پرداخت 10 هزار تومان به ازای هر میز، می‌توانید هرچند عدد میز که می‌خواهید اجاره کنید، اما صندلی و رومیزی و دیگر وسایل مورد نیاز را باید خودتان همراه داشته باشید. ساعات نزدیک به ظهر در جمعه دیگر جای سوزن انداختن نیست و شاید نتوانید از جای‌تان تکان بخورید.
به روز رسانی 20 بهمن 1398
در روزهای اخیر خبرهای مبنی بر بسته شدن بازار پارکینگ پروانه به وجود آمده است. برخی می‌گویند بازار پارکینگ پروانه بسته خواهد شد و برخی دیگر خبر از جابه‌جایی این پارکینگ می‌دهند. دلیل این سخنان مقاوم نبودن سازه‌ی پارکینگ پروانه در برابر حریق و دیکر اتفاقات ناگوار است.
به نقل از خبرگزاری برنا، منوچهر خواجه دلوئی معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان درباره بسته شدن بازار پارکینگ پروانه گفت: این سخنان شایعات است و قرار است پارکینگ پروانه پس از مقاوم‌سازی و بازسازی به عنوان پارکینگ ساختمان پلاسکو جدید استفاده شود. مردم و کسبه پارکینگ پروانه در مورد بسته شدن بازار آن نگران شدند که باید بگوییم عملیات مقاوم‌سازی و مکانیزاسیون پارکینگ پروانه همزمان با بهره‌برداری فعلی از پارکینگ انجام خواهد شد و این عملیات هیچ دردسر و مشکلی برای کسبه پارکینگ پروانه به وجود نخواهد آورد.
راهنمای بازدید از جمعه بازار پارکینگ پروانه
می‌رسیم به بخش اصلی داستان! گشتن و خرید کردن در این جمعه بازار زیبا و رنگارنگ. از در پارکینگ که وارد می‌شوید باید یک سربالایی با شیب تند را بالا بروید تا به طبقه اول برسید. در این سربالایی خسته‌کننده برخی از هنرمندان خیابانی، موسیقی می‌نوازند یا دستفروشانی مشغول فروختن محصول‌شان هستند. در طبقه اول برمی‌گردید به دوران گذشته چون وسایل آنتیک و عتیقه‌ی زیادی را خواهید دید که در دست پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ‌های‌تان دیده‌اید. دوربین‌های عکاسی آنالوگ، تلویزیون‌های شهاب، پول و سکه، شمعدونی، صفحات گرامافون قدیمی که روی عکس جلدشان الویس پریسلی و فرانک سیناترا خودنمایی می‌کند و ...
صفحه گرامافون جمعه بازار پروانه
علاوه بر صفحات گرامافونریال خود گرامافون هم اینجا پیدا می‌شود | عکس: افشین ایزدی
تیله و اسباب‌بازی و کلی چیزهای خاطره‌انگیز دیگر هم در اینجا پیدا خواهید کرد. قیمتش چند است؟ به قول یکی از فروشندگان همین جمعه بازار روی عشق نمی‌شود قیمت گذاشت! ولی می‌توانید با قیمت‌های مناسبی این اشیای قدیمی و تزئینی را بخرید. طبقه دوم مخصوص عاشقان صنایع دستی ایرانی است و شاید به همین دلیل گردشگران خارجی را بیشتر در طبقه دوم می‌بینید. در طبقه دوم برخی از اتباع کشورهای همسایه هم محصولات و صنایع دستی خود را برای فروش می‌آورند. سوزن‌دوزی، فیروزه‌کاری، عروسک‌های دست‌دوز، لباس محلی، محصولات چرمی و کارهای رزینی و کلی چیز دیگر در این طبقه‌اند که منتظر توجه و مهر شما هستند تا مورد پسند شما قرار بگیرند. فکر نکنید به همین راحتی می‌توانید بگردید و محصولات را انتخاب کنید! باید از بین شلوغی‌ها بگذرید و جنسی که می‌خواهید را سریع بردارید چون تا شما به فکر خریدش باشید، کس دیگری مبلغش را پرداخت کرده است و معامله جوش داده شده است و سر شما بدون کلاه خواهد ماند!

“مراقب کودکان، وسایل قیمتی، پول نقد، کیف و موبایل خود باشید چون در شلوغی امکان دزدی و گم‌شدن وجود دارد”


طبقه سوم جمعه بازار پارکینگ پروانه رنگارنگ و مملو از لباس، تی‌شرت، لوازم تزئینی، زیورآلات، اکسسوری و ... است. طبقه سوم و چهارم فروشندگانی هستند که دیروز در سایت پارکینگ پروانه جا رزرو کردند و ممکن است هر هفته در پارکینگ پروانه حضور نداشته باشند. اکسسوری‌های طبقه سوم بسیار جذاب هستند. برای مثال شما می‌توانید کیف پول با طرح خواننده مورد علاقه‌تان یا پیکسل بازیگران خوش‌تیپ را بخرید. گردنبند، دستبند، جاسوییچی، کمربند و هر چیزی که بخواهید در این طبقه پیدا خواهد شد. طبقه چهارم شاید خلوت‌تر باشد و کاملا شبیه طبقه سوم است.
پارکینگ پروانه
کبریت‌های قدیمی مخصوص کلکسیونرها | عکس: بهراد موئدی
حالا شاید پیش خودتان بگویید برای رفع خستگی چی‌کار کنیم؟ بعد این همه گشتن و خرید راه نجات ما چیست؟ نگران نباشید! غرفه‌های غذایی زیادی در طبقات پارکینگ پروانه خواهید دید. آب‌دوغ خیار معروف پارکینگ پروانه می‌تواند مانند آب روی آتش، عطش شما را رفع کند. فلافل و همبرگر و کباب لقمه هم در کنارش گرسنگی‌تان را برطرف خواهد کرد. روی سکوهای کنار نیز می‌توانید بنشینید، هر چند، گاهی صندلی و میز هم برای نشستن وجود دارد. آش رشته از دیگر انتخاب‌های شما برای رفع خستگی و گرسنگی است.

“از کارت بانکی به جای پول نقد استفاده کنید تا دزدان شما را نشان نکنند! به هر حال امکانش وجود دارد. البته دستگاه پوز گاهی وقت‌ها به کندی عمل می‌کنند و شاید معطل شوید.”


در نهایت باید بگوییم جمعه بازار پارکینگ پروانه مانند یک شمشیر دو لبه است! چرا؟ چون برخی از اینجا بسیار خوششان می‌آید و دوست دارند مانند آلیس در سرزمین عجایب در این 4 طبقه خود را غرق کنند و ناکجاآبادهایش را پیدا کنند! و برخی از اینجا بدشان می‌آید و از شلوغی و سروصدا، بوهای مختلف غذا، سربالایی‌هایش و هوای گاهی گرفته‌اش می‌خواهند فرار کنند و هرگز دیگر به اینجا بازنگردند! حالا فکر کنید یک نفر در شلوغی حالش بد شد و نیاز به کمک‌های اورژانسی داشت؟ خونسردی خودتان را در این مواقع حفط کنید چون اورژانس و پزشک در طبقه اول وجود دارد و می‌توانید سریع آن‌ها را خبر کنید تا به مریض رسیدگی کنند چون گرمازدگی و از حال رفتن در این جمعه بازار سابقه‌ی طولانی دارد! در کنار جمعه بازار پارکینگ پروانه، می‌توانید سری به لباس فروشی‌های مردانه چهارراه استانبول هم بیاندازید. حدود 50 متر نرسیده به پارکینگ پروانه یک مغازه‌ی بازی تخته‌ای وجود دارد که می‌توانید تخت نرد و شطرنج و بازی‌های تخته‌ای مانند راز جنگل را بخرید و در کنار دوستان‌تان لذت ببرید.
اگر می‌خواهید با مراکز خرید تهران بیشتر آشنا شوید، مطلب «خرید در تهران» را بخوانید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 3 دیدگاه ۵ / 4.4 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
آتنا

ببخشید من نمیدونم چطور باید در سایت ثبت نام کنم و این که واقعا هزینه اجاره 50 هزار و 40 هزار است؟! یه سوال دیگه از چه تایمی تا چه تایمی میتونیم غرفه رزرو کنیم

اسمارتیز :خیلی راحت. به سایت بازار پارکینگ پروانه می‌رید و ثبت نام (فقط اولین بار) رو می‌زنید. پنج‌شنبه از صبح زود سایت برای رزرو غرفه باز میشه و باید سریع اقدام کنید. بله 50 و 40 هزار تومان است که نقدی می‌گیرن
مهمان

عالی

قاسم‌احمدزاده

من‌حدود‌9سال‌اونجا‌جون‌میگنم‌‌هیچ‌جای‌هم‌کار‌نمیکنم‌سه‌چهار‌تا‌داداش‌هستیم‌طوله‌هفته‌کار‌میکنیم‌‌میبریم‌اونجا‌میفروشیم‌ الان‌دوماهه‌یک‌قرون‌دشت‌نکردیم‌ما‌چکار‌کنیم‌یک‌خدا‌را‌بشناسه‌کسی‌نیست‌نمیگه‌اینا‌چی‌میخورند