5 اقامتگاه متفاوت برای دورهمی یلدا

نهال ظاهری 23 دی، 1398
مدت مطالعه: 5 دقیقه
روزهای پایانی آذرماه که از راه می‌رسد و نفس‌های پاییز به شماره می‌افتد، یک انتظار شیرین‌ توی دل‌های ما ایرانی‌ها جوانه می‌زند. انتظاری شیرین برای جشن گرفتن آغازین روز فصل زمستان، برای استقبال از ننه سرما و دامن پر برفش و روزهایی که قرار است با بهانه‌های سر کردن زمستان سپری کنیم!
حکایت یلدا
از یلدا گفتن و شنیدن در هر زمان شیرین است، درست به شیرینی هندوانه‌هایی که اگر نباشند شب یلدای ما ایرانی‌ها سر نمی‌شود. "شب یلدا" از جمله جشن‌های آیینی است که برای ما ایرانی‌ها فارغ از هر جغرافیا و آیین و قومیتی ارزشمند و شایسته‌ی جشن گرفتن می‌باشد.

شب یلدا
«ساعتی برای با هم بودن به بهانه‌ی بلندترین شب سال» شاید بهترین توصیف برای یلدایی باشد که نمادی از زایش و تولد را با خود به ارمغان می‌آورد. «شب چله» بدون خانواده و دوستان چیزی کم دارد و بسیاری از ایرانی‌ها تمام سعی خود را می‌کنند تا این شب را در کنار خانواده‌ و دوستان خود جشن بگیرند.
یلدا کجا برویم؟
اسمارتیز تصمیم گرفته است برنامه‌ی متفاوتی برای یلدای امسال در اختیار شما بگذارد. برنامه‌ای که هم می‌توانید با آن سفر کنید و هم در کنار خانواده و دوستان‌تان شب یلدا را جشن بگیرید. در ادامه، 5 اقامتگاه زیبا و دوست داشتنی را به شما معرفی خواهیم کرد که با برنامه‌های ویژه‌شان شب یلدای خاطره‌انگیزی برای شما رقم خواهند زد. پس این شما و این اقامتگاه‌های ویژه‌ی «شب یلدا»:
اکو کمپ کویری متین‌آباد
اکو کمپ کویری متین‌آباد در فاصله‌ی 92 کیلومتری کاشان قرار گرفته و برای یک اقامت امن در دل کویر انتخاب بسیار مناسبی محسوب می‌شود. اکو کمپ متین‌آباد، یک مجموعه‌ی اقامتی-گردشگری در نزدیکی روستای متین‌آباد است که با امکانات کامل فرصت اقامتی دلپذیر در همسایگی کویر را برای‌تان به ارمغان می‌آورد. برای اقامت در این مجموعه‌ی گردشگری انتخاب‌های متنوعی پیش رو دارید؛ از اتاق‌های مجهز گرفته تا چادرها و کومه‌هایی که در فصل زمستان با یک کرسی زیبا تزیین شده‌اند.
اگر به دنبال برنامه‌ای متفاوت برای شب یلدای امسال هستید، نام اکوکمپ کویری متین‌آباد را به خاطر بسپارید. سفر به اکوکمپ متین‌آباد مصداق بارز یک تیر و چند نشان است؛ چرا که با انتخاب این مقصد هم می‌توانید سفر به کویر را تجربه کنید، هم شب یلدا را با برنامه‌های ویژه و در مکانی متفاوت جشن بگیرید. بگذارید به شما بگوییم شب یلدا در متین‌آباد چگونه خواهد بود؟

اکو کمپ کویری متین آباد
قرار است زیر سقف ستاره‌ها بنشینید و با آش و شلغم و لبو از شما پذیرایی شود. موسیقی محلی زنده چاشنی این شب‌نشینی می‌شود و چایی ذغالی عیش «شب چله» را کامل‌تر می‌کند. اگر سراغ برنامه‌های مفصل‌تر هستید باید به رستوران مجموعه سری بزنید، جایی که سفره یلدا بر پا شده و با انواع آجیل، میوه‌های مرسوم این شب و یک فال حافظ مخصوص به خودتان از شما پذیرایی می‌شود. در محوطه‌ی متین‌آباد همیشه آتش برپاست، پس به شب‌نشینی دور آتش هم می‌توانید فکر کنید. اگر هیچ کدام از این برنامه‌ها باب میل‌تان نبود، می‌توانید شب را زیر کرسی مخصوص اتاق‌تان بمانید و با بسته ویژه‌ی یلدا پذیرایی شوید. فقط یادتان باشد از چند هفته قبل باید اقامت خود را رزرو کنید، چرا که ظرفیت این اکوکمپ خیلی زود پر می‌شود.
آدرس: کیلومتر 55 اتوبان کاشان-اصفهان، بادرود، خالد آباد، ده آباد، متین آباد
سایت و اینستاگرام اکوکمپ کویری متین‌آباد
شماره تماس جهت رزرو:02188107670
خونه نقلی کاشان
اقامتگاه بعدی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم،  یک اقامتگاه بسیار زیبا در دل شهر تاریخی کاشان است. خونه نقلی کاشان در دل بافت تاریخی این شهر زیبا آماده است تا پذیرایی ویژه‌ای در «شب یلدا» از شما داشته باشد. با انتخاب این اقامتگاه برای گذراندن شب یلدا، هم سفری به کاشان خواهید داشت و هم فرصتی برای داشتن «شب یلدایی» متفاوت.

خونه نقلی کاشان
برای اقامت در «خونه نقلی کاشان» دو انتخاب پیش رو دارید؛ اتاق‌های تخت‌دار و اتاق‌های کرسی‌دار. پس اگر می‌خواهید حس‌وحال خانه‌ی مادربزرگ‌ها دوباره برایتان زنده شود، حتما به رزرو اتاق‌های کرسی‌دار فکر کنید. خونه نقلی برای بزرگداشت این آیین باستانی برنامه‌ی ویژه‌ای تدارک دیده است که برپایی سفره شب یلدا و پذیرایی با شلغم، لبو، آجیل، چای آتشی و انواع آش همراه با موسیقی ایرانی تنها بخشی از این پذیرایی به شمار می‌رود. نقالی و سیاه‌بازی برنامه‌ی دیگری است که این اقامتگاه برای مهمانان یلداییش تدارک دیده است. از همه‌ی این‌ها که بگذریم برنامه بسیار ویژه‌ی «خونه نقلی» برای یلدای 98 اجرای تئاتر «خدای کشتار» کاری از علیرضا کوشکی است که برای فرهنگ‌دوستان پیشنهاد بسیار جذابی محسوب می‌شود. پس برای داشتن «شب یلدایی با چاشنی فرهنگ» به اقامتگاه «خونه نقلی» کاشان فکر کنید.
آدرس خونه نقلی کاشان: میدان کمال‌الملک، خیابان ملاحبیب‌اله شریف، کوچه پامنار، گذر آب انبار خان، کاشی 20
سایت و اینستاگرام خونه نقلی کاشان
شماره تماس خونه نقلی کاشان: 03155233324 و 09132766964
اقامتگاه بوم‌گردی زاغ‌بور بیرجند
حالا بیایید کمی دورتر برویم، کمی شرق‌تر! اگر هوای رفتن به بیرجند به سرتان زده، می‌توانید برای شب یلدای امسال به آن سر بزنید و علاوه بر بازدید از آثار تاریخی‌اش یک شب چله‌ی متفاوت را در اقامتگاه زاغ‌بور بیرجند تجربه نمایید. این اقامتگاه در بافت تاریخی اکبریه قرار گرفته و اقامت در آن مثل سوار شدن بر ماشین زمانی است که شما را به عصر خانه‌ی مادربزرگ‌ها می‌برد. خانه‌ای تاریخی با حیاط و حوض آبی که در اقلیم گرم‌وخشک بیرجند انتظارتان را می‌کشد.

اقامتگاه بومگردی زاغ بور بیرجند
اقامتگاه زاغ بور بیرجند برای «شب یلدا» برنامه‌ای متفاوت تدارک دیده است که اگر مایل به حضور در این برنامه باشید باید از قبل رزرو کنید. موسیقی محلی، پذیرای ویژه‌ی شب یلدا به همراه پلو مرغ زعفرانی برای شام بخشی از برنامه‌های ویژه‌ی اقامتگاه زاغ‌بور بیرجند برای «شب یلدای 98» است.
آدرس اقامتگاه بوم گردی زاغ بور: بیرجند، خیابان معلم، میدان مادر، مرکز بافت تاریخی روستای اکبریه، پلاک 14
اینستاگرام اقامتگاه بوم‌گردی زاغ بور
شماره تماس جهت رزرو: 05632443881 و 05632443882
اقامتگاه بوم‌گردی مزرعه خورشید دماوند
بیایید خیلی راه دوری نرویم، در همین چند قدمی پایتخت و در مزرعه‌ای که خورشید نام دارد می‌توانید «شب یلدایی» متفاوت را تجربه کنید. مزرعه گردشگری خورشید در دماوند قرار گرفته و فقط منحصر به اقامتگاه نمی‌شود. در این مزرعه‌ی وسیع فرصت دارید از زندگی شلوغ شهری دور شوید و همراه با خانواده و به خصوص کودکان‌تان یک سفر متفاوت را تجربه کنید. امکان بازدید از مزرعه‌ی حیوانات، پیاده‌روی روی پل معلق، شن‌بازی، تجربه پخت نان محلی و تراکتورسواری تنها بخشی از خدمات مزرعه خورشید دماوند به شمار می‌آید. از این امکانات هیجان‌انگیز که بگذریم، اقامت در «اولین هتل نمکی ایران» تجربه‌ای متفاوت است که در مزرعه خورشید دماوند انتظارتان را می‌کشد.

مزرعه گردشگری خورشید
خبر خوب آن که مزرعه گردشگری خورشید برای «شب یلدای 98» برنامه‌ای ویژه تدارک دیده است. بلندترین شب سال را مهمان مزرعه‌ای باشید که با موسیقی زنده و رقص کرمانجی از شما استقبال می‌کند. دورهمی آتش با پذیرایی آش، سیب‌زمینی آتشی و چای ذغالی را هم که به این شب اضافه کنید، دیگر بهانه‌ای برای در خانه ماندن ندارید. مزرعه خورشید برای یلدای امسال سرویس رفت‌وبرگشت مخصوصی را هم در نظر گرفته که می‌توانید برای اطلاع دقیق از ساعات آن با مزرعه تماس بگیرید.
آدرس مزرعه خورشید: دماوند، گیلاوند، 4 کیلومتر به طرف جاده فیروزکوه، جاده شهرک صنعتی شماره 2، بعد از شهرک صنعتی، روستای محمودیه
سایت و اینستاگرام مزرعه خورشید
شماره تماس: 02177376549
اقامتگاه بوم‌گردی نارتی‌‌تی تفت
حالا بیایید به طرف مرکز ایران برویم، شهر بادگیرها و آب انبارها یعنی یزد. 23 کیلومتر که از یزد دور شویم به شهر زیبای تفت می‌رسیم، جایی که یک اقامتگاه بسیار زیبا انتظارمان را می‌کشد؛ اقامتگاه بوم‌گردی نارتی‌تی تفت!
این اقامتگاه زیبا 7 اتاق دارد که نام هر یک برگرفته از جشن‌های ایران باستان می‌باشد. اتاق «میدیوزرم»، اتاق «میدیوشم» و اتاق «پتیه شهم» تعدادی از این اتاق‌ها هستند که نام‌های عجیبشان آدم را برای دیدن آن‌ها مشتاق‌تر می‌کند. اقامت در این اقامتگاه که رنگ و بوی سرخی انار به همراه دارد، فرصت بازدید از شهر زیبای تفت را هم به شما می‌دهد.

اقامتگاه بومگردی نارتی‌تی تفت
نارتی‌تی برای یلدای امسال برنامه‌ی ویژه‌ای تدارک دیده است، بنابراین اگر قصد سفر به یزد را دارید حالا بهترین زمان آن است. موسیقی زنده، پذیرایی با انار درجه یک، سفره یلدا و دورهمی و حافظ خوانی تا پاسی از شب بخشی از برنامه‌های یلدای نارتی‌تی تفت است.
آدرس: تفت، پل کوکبیه، خیابان راحت‌آباد، کوچه خوابگاه
اینستاگرام اقامتگاه بوم‌گردی نارتی‌تی
شماره تماس: 03532622853

برچسب مطالب

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید 5 دیدگاه ۵ / 4.2 34 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان

خیلی متن عالی بود مهم تر اینکه به روز بود 😍سپاس

اسمارتیز :مرسی از شما که وقت گذاشتید و خوندید :)
مهمان

من نمی دونم چه جوری شب یلدا را تزیین کنم یکم سخته

مهمان

خیلی خوب نیست جمعی رو بذارین

مهمان

چی از این بهتر که یلدا تو سفر باشی؟ مرسی واسه مطلب خوبتون

اسمارتیز :واقعاااااا سفر همه جوره عالیه :)
مهمان

چی بهتر از این که یلدا با سفر گره بخوره؟ مرسی از مطلب خوبتون

اسمارتیز :با سفر همه چی عااالی می‌شه :) مرسی از شما