سوغاتی‌های قشم

سینا یوسفی
1 خرداد، 1399
1 خرداد، 1399
مدت مطالعه :
جزیره زیبای قشم، همه ساله مخصوصاً در تعطیلات نوروزی، مسافران زیادی را از داخل و خارج ایران پذیرایی می‌کند. این مسافران بعد از دیدن شهر و گشت و گذار در جاهای دیدنی قشم و گذران وقت، برای خود یک دنیا خاطره می‌سازند و با خاطره و سوغاتی می‌برند. سوغاتی های قشم با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم جنوبی‌ها، با دیگر شهرهای کشور متفاوت است. جنوبی‌ها و قشمی‌ها، مردمانی خونگرم و مهمان نواز هستند و به واسطه اقلیم منطقه‌شان خوراکی‌ها و سوغاتی‌های متفاوتی دارند. در زیر به بررسی انواع لوازم و خوراکی‌ها که می‌تواند برای شما باز آفرین خاطرات باشد می‌پردازیم. برای آشنایی با سوغات قشم در ادامه با اسمارتیز همراه باشید.

خوراکی‌ها
 • ادویه‌های جنوبی: هر چه به سمت جنوب ایران می‌روید رنگ و طعم غذاها متفاوت‌تر می‌شود، که ریشه آن به ادویه‌های مختلف و متفاوتی که در این خطه وجود دارد، برمی‌گردد. شما در سفر به این جزیره می‌توانید به عنوان سوغات قشم، از انواع ادویه موجود خریداری کنید و با استفاده از آنان، رنگ و طعم غذا‌های جنوب را در منزل خود حس کنید و خاطرات خوب سفر خود را به یاد آورید.
 • کیک سنتی هلر: در جزیره قشم و در 18 کیلومتری آن، روستایی به نام «هلر» وجود دارد که در آن از هنر‌های مردم پختن کیکی اسفنجی به نام کیک هلر است. در این کیک مواد تشکیل دهنده‌ی کیک آرد، تخم مرغ، شکر و وانیل وجود دارد. شما این کیک را در شهر قشم هم خواهید یافت و می‌توانید از آن به عنوان سوغاتی استفاده کنید، کیکی که عطر و طعم جنوب را در خود دارد.
نان تموشی
نان تموشی انتخاب خوبی به عنوان سوغات قشم است
 • نان تموشی و نان‌های محلی: در این جزیره بزرگ حدود بیست نوع نان تولید می‌شود و معروف‌ترین آن نان تموشی است. مواد تشکیل دهنده‌ی نان مشابه سایر نان‌ها آرد و آب است. اما تفاوت آن در روش طبخ و اضافات آن است. ابتدا تابه را داغ می‌کنند و لایه نازکی از خمیر را بر روی آن می‌ریزند، سپس روی آن را با پنیر یا تخم پر می‌کنند و اجازه می‌دهند تا خوب بپزد. این را با سس‌های محلی نظیر مهیاوه یا سوراغ میل می‌کنند. از سایر نان‌ها این ناحیه می توان به نان رخنه، نان خمیر، نان بالتاوه، نان کروسی اشاره کرد که می‌تواند سوغاتی ساده‌ای همراه با طعمی متفاوت با ذائقه شما باشد.
 • سس مهیاوه: سس مهیاوه یا همان سس ماهی آبه، سسی‌ست که از آب ماهی، نمک، خردل، گشنیز و رازیانه ایجاد می‌شود و در کنار سایر غذاها به عنوان افزودنی استفاده می‌‌شود. این چاشنی جذاب را می‌توانید همراه غذا‌هایی نظیر پیراشکی، ماکارونی و انواع ساندویچ استفاده کنید.
 • خرما: مهم‌ترین و معروف‌ترین سوغات قشم خرماست. این محصول که در نواحی جنوبی ایران می‌روید از دیرباز زینت بخش سفره‌ی ایرانیان در ماه مبارک رمضان بوده است. شما می‌توانید با گشت و گذار در این جزیره انواع خرما و محصولات تولیدی از آن نظیر شیره و چیپس خرما را خریداری کنید و به عنوان پیشکش تقدیم عزیزانتان کنید.
 • مسقطی جنوبی: یا حلوا نشاسته از دیگر خوراکی‌های این منطقه است. این خوراکی خوشمزه که هسته آن با شکر و نشاسته ایجاد می‌شود با دستور پخت مخصوص قشم، از سایر همنامان خود متفاوت شده است. این خوراکی شیرین هم سوغاتی خوبی می‌تواند باشد.
 • شکلات: با توجه به این که این جزیره منطقه آزاد است، انواع برند‌های خارجی در این جزیره حضور دارند. شما می‌توانید از انواع شکلات‌ها و دراژه‌های موجود تهیه کنید و به عنوان سوغات قشم تقدیم عزیزانتان کنید.
سس سوراغ
سوغات قشم؛ سس سوراغ
 • سس سوراغ: این سس هم مشابه سس مهیاوه است. این سس با ماهی حشینه، آب، نمک، گل سرخ و پوست نارنج تهیه می‌شود. این سس را هم می‌توانید مشابه سس مهیاوه، می‌توانید همراه غذا‌هایی نظیر پیراشکی، ماکارونی و انواع ساندویچ استفاده کنید.
صنایع دستی
 • گلیم بافی: این هنر، از هنرهای دختران این جزیره بوده که نسل به نسل و سینه به سینه گشته و حال به دختران نسل جدید رسیده است.
 • رودوزی: هنری مشابه گلدوزی‌ست که بر روی انواع پارچه، انجام می‌شود و به عنوان گل کیف، لباس یا حتی تابلو نیز کاربرد دارد.
 • ساز و ابزارآلات موسیقی محلی: از دیگر هنر مردان این سرزمین ساخت ساز محلیشان، ساخت ساز عود است. این کار که نیازمند هنر و تخصص زیادی‌ست، در بین هنرمندان این جزیره رواج دارد.
نواربافی
سوغات قشم؛ نواربافی
 • نواربافی: این هنر در خیاطی و ساخت لباس کاربرد دارد. این هنر هم در بین عموم مردم رواج دارد ولی بیشتر از صنایع دستی محلیان و روستانشینان قشم محسوب می‌شود.
 • صنایع دستی حصیری: با توجه به اقلیم و پرورش درخت نخل در این جزیره، از اقلام دیگر موجود، وسایلی‌ست که با استفاده از درخت نخل تولید می‌شود. حصیر بافی از این هنرهاست. هنرمندان این رشته انواع ظرف نظیر ظروف میوه خوری، سینی‌ها، طناب، مجسمه و حتی دمپایی را با استفاده از برگ‌های درخت نخل تولید می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به بازار‌های شهر از مغازه‌داران یا مراجعه به محل‌های قدیمی و مراجعه به تولید کنندگان این محصول مستقیم از خود آنان خرید کنید.
 • لباس‎‌های محلی: با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه داشتن لباسی مناسب فصل زمستان و عید، منطقی‌ست اما برای فصول گرم و برای اوقاتی که پوشیدن لباس‌های متعارف شهری سخت طاقت فرساست، می‌توانید از انواع لباس‌های محلی جزیره استفاده کنید. این لباس‌ها حس راحتی و رها بودن را به شما القا خواهند کرد و شما لذتی وصف ناشدنی خواهید برد.
 • حنا: از کار‌هایی که در بین زنان این سرزمین رواج دارد، نقاشی با حنا بر روی دست و صورت است.  شما می‌توانید با مراجع به ایستگا‌ه‌های مخصوص که بر لبه اسکله‌ها هستند، از این هنر بهره بجویید. می‌توانید حنا را بر روی دست و صورت زنان و دختران منطقه ببینید. اینکار به نوعی آرایش در قشم محسوب می‌شود.
صنایع دستی دریایی
سوغات قشم؛ صنایع دستی دریایی
 • صنایع دستی دریایی: از آنجا که قشم جزیره است، در آن محصولات دریایی هم وجود دارد. این صنایع که با انواع صدف‌ها، حلزون‌ها و بقایای موجودات آبزی خلیج فارس تولید می‌شوند می‌توانند خاطره ساز خوبی برای شما باشند. عموما اهالی بومی، با استفاده از آموزش‌های آبا و اجدادی خود با زیبایی به ساخت اقلامی چون گردنبند، دست بند و تابلو اقدام می‌کنند.
 • گلابتون دوزی: این هنر که بر روی پارچه‌های لباس زنانه، روسری و شلوارهای محلی انجام می‌شود، با استفاده از نوار‌های طلا و نقره انجام می‌پذیرد. این هنر که در پاکستان و هندوستان نیز رواج دارد، از دیر باز برای تزیین لباس استفاده می‌شده و به گلابتون دوزی معروف است. در این هنر از طرح‌های اسلیمی، محرابی و بته جقه استفاده می‌شود و با نخ طلا و هنر دستان زنان این سرزمین، بر پارچه‌ها نقش می‌بندد.
 • چهل تکه: این هنر که به تکه دوزی هم معروف است در اقصی نقاط ایران وجود دارد. این هنر، ترکیب تکه پارچه‌ها با طرح‌های مختلف است. با به هم دوختن  این تکه پارچه‌ها انواع البسه و پارچه‌های مصرفی تولید می‌شود.
 • شک بافی: کاربرد این هنر، تزیین سر آستین، یقه، پاچه و کناره‌های دامن است. این هنر، هنر دوخت طرح‌های سننتی و بومی است.
 • برقع سازی: برقع نقابی‌ست که زنان و دختران سرزمین آفتاب، بر روی صورت خود می‌گذارند و از هنر‌ها و صنایع دستی مردم این سرزمین است. خرید برقع هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی به‌عنوان سوغات قشم باشد. برقع علاوه بر پوشیدگی ظاهر و رعایت حجاب زنان، نقش در امان ماندن پوست صورت از آفتاب سوزان قشم را نیز بر عهده دارد.
خوس دوزی
سوغات قشم؛ خوس دوزی
 • خوس دوزی: خوس دوزی مشابه گلابتون دوزی‌ست اما در آن به جای طلا از نقره استفاده می‌شود و طرح‌های دوخت آن با طرح دوخت گلابتون دوزی متفاوت است. نخ این هنر نقده نام دارد. با این نخ که به رنگ نقره‌ای سیر است طرح‌های بته جقه و ستارگان چند پر دوخته می‌شود.
 • زیور آلات: با توجه به دریا و وجود صدف‎‌ها و مروارید‌های تزیینی موجود، زیورآلات هم از سوغاتی های قشم است. می‌توانید انواع پابند، دستبند، گردنبند، تاج، انگشتر و گوشواره را با مروارید، صدف و دیگر اشیای دریایی پیدا کنید.
 • کپکاپ: کپکاپ در واقع نوعی دمپایی‌ست که با استفاده از برگان درخت نخل تهیه می‌شود. این دمپایی که بای مقابله با گرمای طاقت فرسا در زیر نور خورشید بسیار کارآمد است در بسیاری از کارگاه‌های حصیر بافی و یا کارگاه‌های لنج سازی یافت می‌شود، می‌تواند سوغاتی جذاب و بدیعی برای شما باشد.
 • بادله دوزی: این هنر ترکیبی از شک دوزی و زری بافی‌ست. نوار‌های بادله که حدود 15 سانتی متر هستند با استفاده از شک دوزی طرح دار می‌شوند و به لباس متصل می‌شوند.
بادله دوزی
سوغات قشم؛ بادله دوزی
 • لنج: از دیگر هنر‌ها این مردمان ساخت لنج است. لنج سازان که از نجاران زبر دست هستند امروزه با استفاده از مواد اضافه ساخت لنج؛ ماکت‌هایی از انواع لنج تهیه می‌کنند که به عنوان سوغات قشم می‌تواند دل شما را برباید.
 • لباس: با توجه به این که این جزیره منطقه آزاد است، انواع برند‌های خارجی در این جزیره حضور دارند. شما می‌توانید با مراجعه به پاساژ‌ها و مغازه‌ها از این برند‌ها خرید کنید و با اطمینان از کیفیت آن‌ها و هزینه به مراتب کمتر کادوی با کیفیتی به رسم یادگار تقدیم عزیزانتان کنید.

قصد سفر به قشم را دارید؟ مطلب «خرید در قشم» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.