متروهای جذاب دنیا کدامند؟

20 آذر، 1398
20 آذر، 1398
مدت مطالعه :
مترو، قطار شهری یا قطار زیر زمینی – هرچه که آن را می‌نامید، در سراسر جهان ایستگاه‌های متروی زیادی وجود دارد که بستر مناسبی برای نشان دادن هنر و معماری انسان است. چه کل سیستم ترانزیت باشد و چه چند ایستگاه مترو، در برخی کشورهای پیشرفته برای رفتن از نقطه A به نقطه B ایستگاه‌های متروی جذابی را می‌بینید که از نظر گردشگران جزو جاذبه‌‌های شهری است. از ایستگاه‌هایی با معماری کلاسیک گرفته تا معماری مدرن که با ترکیبی از رنگ‌های چشم‌نواز، شما را به دنیایی دیگر می‌برد. در این مطلب همراه اسمارتیز باشید تا با این زیباترین متروهای جهان آشنا شوید.
متروی ناپل، ایتالیا
ساخت متروی ناپل در سال 1911 میلادی آغاز شد و حتی دو جنگ جهانی هم نتوانست مانعی برای ساخت این مترو باشد. پس از جنگ جهانی دوم این ایستگاه برنامه‌های نوسازی خود را شروع کرد و مانند بسیاری از ایستگاه‌های مشهور جهان، دائما درحال پیشرفت و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیاست. اخیراً تحولی جسورانه در متروی ناپل صورت گرفته و ایستگاهی به نام «ایستگاه هنر» در این شهر بندری افتتاح شده است. در این ایستگاه بیش از 180 آثار هنری از 90 هنرمند مشهور ایتالیایی، در معرض دید عموم قرار دارد.
متروهای جذاب دنیا ، متروی ناپل
زیباترین متروهای جهان؛ متروی ناپل
متروی مسکو، روسیه
«افسانه‌ای» بهترین واژه برای توصیف ایستگاه‌های متروی مسکو است. هرکسی که به مسکو سفر می‌کند، از زیبایی ایستگاه‌های متروی این شهر شگفت‌زده می‌شود. هر ایستگاه طراحی هنری زیبایی دارد که باید برای دیدن و درک کامل آن‌ها، یک روز کامل را برای دیدن هر ایستگاه اختصاص بدهید. کف ایستگاه‌های پایتخت مسکو از جنس سنگ مرمر است. مجسمه‌ رهبران مشهور شوروی سابق و نمادهای کومونیستی مثل داس و چکش در ایستگاه‌های متروی مسکو بیانگر فرهنگ این کشور پهناور است. سال 1935 متروی مسکو افتتاح شد و زیباترین ایستگاه‌های آن در قسمت دایره‌ای نقشه قرار دارد. برخی می‌گویند هنگام طراحی متروی مسکو، رد قهوه لیوان استالین بر روی نقشه قرار گرفت و به صورت تصادفی راهنمای توسعه متروی پایتخت روسیه شد!
متروهای جذاب دنیا ، متروی مسکو
زیباترین متروهای جهان؛ متروی مسکو | عکس از: russiabeyond.com
متروی استکهلم، سوئد
اگر به استکهلم رفتید، بازدید از ایستگاه‌های زیر زمینی را فراموش نکنید. بیش از 90 ایستگاه از 100 ایستگاه متروی استکهلم توسط تابلوهای نقاشی زیبا و اشکال هندسی تزئین شده‌اند. حدود 110 مایل از مسیر متروی مملو از تابلوهای نقاشی‌ست و تعجبی ندارد بگوییم به طولانی‌ترین نمایشگاه آثار هنری زیرزمینی تبدیل شده است. ایستگاه فوریلدسپلن البته با ایستگاه‌های دیگر تفاوت جالبی دارد، این ایستگاه با نمادهای بازی‌های کامپیوتری قدیمی مثل پک من (Pac-Man) و ماریو (Mario) تزئین شده است.
متروهای جذاب دنیا ، متروی استکهلم
زیباترین متروهای جهان؛ متروی استکهلم | عکس از: ilovetraveling,org
متروی لیسبون، پرتغال
متروی لیسبون بیش از 50 ایستگاه دارد که هرکدام با سبک و سیاق خاصی تزئین شده است. دیوارهای هرکدام از این ایستگاه‌های قطار شهری، توسط مردمان خوش ذوق نقاشی شده تا بیانگر داستان یا میراث محله‌های مختلف لیسبون باشد. شهرداری لیسبون در طراحی بسیاری از این ایستگاه‌ها از کاشی‌های پرتغالی استفاده کرده‌ که در قرن شانزدهم میلادی برای ساخت کلیساها و کاخ‌ها استفاده شده است.
متروهای جذاب دنیا ، متروی لیسبون
زیباترین متروهای جهان؛ متروی لیسبون | عکس از: timetravelturtle.com
متروی مونیخ اوباهن، آلمان
خیلی از ما هنگام وارد شدن به ایستگاه‌های مترو و استفاده از پله‌های برقی، تابلوها و طرح‌هایی را اطرافمان می‌بینیم که شاید توجهمان را جلب کند. متروی مونیخ اوباهن دقیق چنین جایی‌ست. ایستگاه رنگارنگ کاندید پلاتز در جنوب مونیخ و منطقه مسکونی واقع شده که اکثر ساعات شبانه‌روز پذیرای جمعیت زیادی است. این ایستگاه در نوامبر سال 1997 افتتاح شد و نام آن برگرفته از نقاشی فنلاندی به نام پیترو کاندید است. کاندید با هنر خود برای برخی اقامتگاه‌ها و کلیساهای مونیخ محراب ساخت. در ایستگاه کاندید پلاتز، دیوار رنگین کمان شهرت زیادی دارد و اگر به آنجا رفتید، سری به این دیوار بزنید.
متروهای جذاب دنیا ، متروی مونیخ اوباهن
زیباترین متروهای جهان؛ ایستگاه کاندید پلاتز مونیخ | عکس از: railway-technology.com
ایستگاه تریانگل مالمو، سوئد
ایستگاه عجیب و جالب تریانگل تقریبا نزدیک مرکز شهر مالمو قرار دارد. چیزی که این ایستگاه زیر زمینی را از دیگر ایستگاه‌ها متمایز می‌کند، معماری شگفت‌انگیز آن است. وقتی در این ایستگاه قدم می‌زنید، انگار بر روی سفینه فضایی هستید! همانقدر که دیدن تریانگل در حالت اول شخص لذت‌ دارد، دیدن آن از ارتفاع بالا هم جذاب است چون تمام محیط آن از شیشه ساخته شده.
متروهای جذاب دنیا ، ایستگاه تریانگل مالمو
زیباترین متروهای جهان؛ ایستگاه تریانگل مالمو | عکس از: pinterest.com
متروی لندن، انگلستان
یکی از پیچیده‌ترین و قدیمی‌ترین ایستگاه‌های زیر زمینی دنیا متعلق به پایتخت انگلستان است. متروی لندن در سال 1863 میلادی بهره‌برداری شد و سکوهای خطوط ایستگاهی مثل یک کناف درهم پیچیده‌اند. اگر بخواهید از یک منطقه به منطقه دیگری بروید، از لاین صاف باید به لاین دایره‌ای تغییر مکان دهید. ایستگاه‌های قدیمی‌تر به دلیل به تصویر کشیدن آثار هنری قدیمی ، جذابیت بیشتری دارند. ایستگاه‌های جدیدتر دارای نمادهایی به رنگ آبی و قرمز و اگر می‌خواهید ایستگاه‌های جدید و قدیم را از یکدیگر تشخیص دهید، باید دنبال نمادهای رنگی بگردید. به طور کلی ایستگاه‌های قدیمی‌ جزئیات زیادی دارند درحالی که ایستگاه‌های جدیدتر رنگ‌آمیزی یکپارچه‌ای دارند.
متروهای جذاب دنیا ، متروی لندن
زیباترین متروهای جهان؛ متروی لندن | عکس از: flicker.com
متروی سن پترزبورگ، روسیه
بازهم روسیه و بازهم متروی زیبایی دیگر. سقف‌های بلند، سنگ مرمر و تزئینات برجسته، ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ را به جایی جذاب تبدیل کرده است. متروی سن پترزبورگ از نظر زیبایی شبیه به متروی مسکو است اما از نظر وسعت و تعداد ایستگاه‌ها به پای مسکو نمی‌رسد. سنت پترزبورگ 72 ایستگاه دارد اما فقط 8 تای آن واقعا ارزش دیدن دارد. آوتوو، ناوسکایا، ادمیرالتیسکایا و پلوشاد زیباترین ایستگاه‌های زیر زمینی سن پترزبورگ هستند.
متروهای جذاب دنیا ، متروی سن پترزبورگ
زیباترین متروهای جهان؛ متروی سنت پتزربورگ | عکس از: pinterest.com
متروی تاشکند، ازبکستان
استفاده از قطار شهری در ازبکستان هزینه خیلی کمی دارد و تا وقتی که از محیط مترو بیرون نیامده‌اید، می‌توانید با قطارهای مختلف به گشت و گذار بپردازید. بسیاری از ایستگاه‌های متروی تاشکند حاوی پیام خاصی به مخاطب هستند. در ایستگاه علیشر ناووی (Alisher Navoi) علاوه بر سالن‌های مترو که لوستر‌های بزرگ و زیبا روشنایی بخش آن‌ها هستند، آثار هنری مختلفی وجود دارد که بیانگر فرهنگ اسلامی کشور ازبکستان است.
متروهای جذاب دنیا ، متروی تاشکند
زیباترین متروهای جهان؛ متروی تاشکند | عکس از: pinterest.com
ایستگاه ترانزیت تاما، ژاپن
شخصیت‌های انیمیشنی مثل کیتی (Kitty)، گوادتاما (guadetama) و ستاره‌های دوقلوی کوچک (little twin stars) قلب‌های بسیاری از مخاطبان تلویزیونی را تسخیر کرده‌اند و نقاشی‌های این شخصیت کارتونی در این ایستگاه وجود دارد. سالانه کودکان و نوجوانان زیادی از این متروی جذاب و شاد دیدن می‌کنند.
زیباترین متروهای جهان؛ نقاشی کیتی در ایستگاه تاما
تونل استخوانی شانگهای، چین
آخرین ایستگاه زیر زمینی متعلق به شانگهای چین است اما خبری از رفت و آمد قطار شهری نیست. تونل استخوانی در زیر آب قرار دارد و طول آن معادل 645 متر است. برای طی کردن این مسیر حدود 3 دقیقه زمان لازم است اما با اینحال هنگام قدم زدن در آن حس عجیب و غریبی پیدا می‌کنید. درطی این سفر کوتاه، رنگ‌های روان‌گردان و صداهای عجیب و غریب از دیوار تونل دیده و شنیده می‌شود.

از بچگی دنبال ماجراجویی و تجارب جدید بودم؛ عاشق فوتبال، تکنولوژی، فیلم و بازی‌های کامپیوتری‌ام و هیچ وقت از این کارا خسته نمی‌شم. البته عاشق طبیعت هم هستم چون آرامش زیادی ازش میگیرم. از سال 94 در حین درس خوندنم به طور حرفه‌ای وارد دنیای تولید محتوا شدم و عاشق اینکارم. سال 96 هم در رشته روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی فارغ التحصیل شدم.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.7 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
1 اسفند، 1398

خوب بود

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما