رستوران شرف الاسلامی تهران

سینا یوسفی 16 بهمن، 1398
مدت مطالعه :
برای خیلی‌ها مهم نیست که چقدر فضای رستوران مدرن و به روز باشد. حتی بسیاری، دوست دارند تا حد امکان درون فضاهای سنتی و قدیمی، ناهار یا شام خود را میل کنند. رستوران شرف الاسلامی تهران از آن دسته رستوران‌هایی‌ست که حتی مشکل پسندان و بهانه‌جوها را به خود جذب می‌کند. رستوران شرف الاسلامی، تنها رستوران درون بازار بزرگ تهران نیست اما یقیناً بین باکیفیت‌ترین‌ها و قدیمی‌ترین‌ها قرار دارد.
تاریخچه و پیشینه رستوران شرف الاسلامی تهران
نام بازار تهران و رستوران شرف الاسلامی در کنار هم معنا پیدا می‌کند. این رستوران قدیمی در سال 1317 یعنی ابتدای شروع به کار مدرن بازار، تاسیس شد. بازار بزرگ تهران اگرچه قدمتی به عظمت 300 سال دارد اما شروع مدرن و امروزی خود را از اوایل دهه 10 شروع کرد. در این سال‌ها، روز به روز بر گسترش تهران به عنوان پایتختی مدرن افزوده شد و جمعیت زیادی از مردم از شهرها و روستاهای اطراف به تهران آمدند و سرمایه عظیمی را به بازار تهران تزریق کردند. این سرمایه‌ها به آرامی تبدیل به حجره‌ها و مغازه‌های جدیدی شد که راسته‌های بازار تهران را شکل دادند.
در میان این بازار، مسجد شاه یا همان مسجد امام امروزی قرار دارد. مسجدی قدیمی با معماری منحصر به فرد سنتی ایرانی اسلامی که خود از جاذبه‌های بازار و شهر تهران محسوب می‌شود. رستوران شرف الاسلامی نیز در حیاط همین مسجد ساخته شده است. مشتریان ابتدایی رستوران، بازاریانی بودند که برای گذران زمان استراحت خود در وعده ناهار به رستوران می‌آمدند. به تدریج آوازه رستوران شرف الاسلامی در میان بازاری‌ها پیچید و شرف الاسلامی به چیزی تبدیل شد که امروزه آن را به بهترین و باکیفیت‌ترین رستوران سنتی بازار  تبدیل کرده است.
تابلو شرف الاسلامی تهران در بازار
تابلو شرف الاسلامی تهران در بازار
بهترین زمان رفتن به رستوران شرف الاسلامی تهران
اگر به دنبال صرف غذا در رستوران شرف الاسلامی تهران هستید، بهتر است قبل از رفتن به رستوران، روز و زمان مناسبی را پیدا کنید. با توجه به آن که تنها برای وعده ناهار امکان استفاده از رستوران را دارید، باید برای رفتن خود بهترین زمان را انتخاب کنید. از حوالی 11 صبح تا 3 بعدازظهر، رستوران به تدریج شلوغ‌تر و شلوغ‌تر می‌شود تا در نهایت غذاها به اتمام برسد. این امکان وجود دارد که اگر در زمان بدی به رستوران برسید، غذا برای شما وجود نداشته باشد. بهترین زمانی که می‌توانید با خیال راحت به خوردن غذای خود مشغول شوید ، بازه 12 ظهر تا 1 بعدازظهر است. بعد از این زمان شلوغی به حدی‌ست که اگر اتمام غذا را هم در نظر نگیریم، تنها با انتظار بلند مدت می‌توانید میز خالی یا جایی برای نشستن بیابید.
راه‌های دسترسی به رستوران شرف الاسلامی تهران
آدرس: بازار تهران، مسجد شاه، داخل حیاط مسجد شاه، سمت راست، رستوران شرف الاسلامی
منطقه 12 تهران و به خصوص قسمت بازار بزرگ، منطقه‌ای شلوغ و پر رفت و آمد است. از ساعات اولیه صبح تا انتهای شب، به دلیل وجود بازار و فروش اجناس مختلف، رفت و آمدها پرتراکم خواهد بود. برای زمان حوالی ظهر کمی از تردد کاهش می‌یابد. زیرا بسیاری از مغازه‌ها برای استراحت کوتاه بازه ناهار بسته می‌شوند. اما این به این معنا نیست که بتوانید به راحتی در میان کوچه و بازار بگردید. استفاده از خودروی شخصی، با همه راحتی آن می‌تواند برای شما دردسر آفرین باشد زیرا این منطقه در طرح محدودیت ترافیکی قرار دارد. بهترین گزینه‌های پیش روی شما، تاکسی‌های درون شهری، اتوبوس BRT و مترو تهران خواهد بود. برای رفتن با تاکسی می‌توانید از خطوط تاکسی خیابان 15 خرداد استفاده کنید. این تاکسی‌ها شما را تا ابتدای ورودی بازار می‌رسانند. ایستگاه اتوبوس قورخانه نیز نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس BRT به بازار است که باید بعد از پیاده شدن در این ایستگاه خیابان خیام را به سمت پایین و تقاطع 15 خرداد بیایید. با وجود کمی پیاده‌روی، اتوبوس نیز می‌تواند در میان گزینه‌های مطلوب شما باشد. بهترین گزینه اما استفاده از خطوط متروی تهران است. در ایستگاه 15 خرداد از مترو پیاده شده و به راحتی خود را به ورودی بازار می‌رسانید.
شماره تلفن رستوران شرف الاسلامی: 02155620957
قیمه بادمجان، از معروف‌ترین غذاهای رستوران شرف الاسلامی تهران
قیمه بادمجان، از معروف‌ترین غذاهای رستوران شرف الاسلامی تهران
هزینه‌ی منو و ساعات دسترسی
رستوران شرف الاسلامی همه روزه از ساعت 11 صبح تا 17 عصر باز است. در تمامی این ساعات غذا طبخ می‌شود و در مواقع خیلی نادر، احتمال کم آمدن غذا وجود دارد. البته بهتر است اگر برای خوردن وعده ناهار به رستوران سر می‌زنید، اینکار را زودتر از ساعت 5 عصر انجام دهید. شاید در نگاه اول، سرو فقط وعده‌ی ناهار کمی توی ذوق بزند اما نشان از تمرکز رستوران بر یک وعده خاص دارد. البته ساعات کاری مسجد نیز در این موضوع بی تاثیر نیست. منوی رستوران شرف الاسلامی تنوع بالایی دارد. انواع غذاهای ایرانی و سنتی در این رستوران طبخ می‌شود. منوی رستوران مملو از غذاهای خوشمزه مانند چلوکباب، چلو ماهیچه، چلو جوجه کباب (با استخوان و بی استخوان) و باقالی پلو وکباب سلطانی‌ست. این غذاها از پرطرفدارترین غذاهای رستوران هستند که خیلی زود به اتمام می‌رسند.
قیمت غذاها در رستوران شرف الاسلامی کاملاً رقابتی بوده و بازه متوسط به بالا را شامل می‌شوند. برای یک وعده ناهار حدود 40 هزار تومان باید هزینه کنید که قیمت منصفانه‌ای به نظر می‌رسد. خوبی این رستوران نسبت به دیگر غذاخوری‌های بازار این است که شما علاوه بر خوردن یک وعده غذای خوشمزه و به یاد ماندنی، می‌توانید از دیدن مناظر سنتی و قدیمی رستوران، مسجد شاه و بازار بزرگ تهران لذت ببرید. رستوران شرف الاسلامی، پیک رایگان نیز برای محدوده بازار دارد و می‌توانید بدون حضور در رستوران، خوردن غذای لذیذ آن را تجربه کنید.
دانستنی‌هایی در مورد رستوران شرف الاسلامی تهران
  • رستوران شرف الاسلامی در سال 1317 تاسیس شد.
  • رستوران شرف الاسلامی در زیر زمین مسجد شاه قرار دارد.
  • باقالی پلو، چلو کباب سلطانی و دیزی سنگی از محبوب‌ترین غذاهای رستوران شرف الاسلامی‌ست.
  • محیط رستوران مناسب برای دورهمی‌های خانوادگی حین بازدید از بازار بزرگ تهران است.
سینی کباب مخلوط رستوران شرف الاسلامی تهران
سینی کباب مخلوط رستوران شرف الاسلامی تهران
راهنمای رفتن به رستوران شرف الاسلامی تهران
پرت شدن به گذشته و احساس رنگ و بوی نوستالژیک، در بسیاری از موارد دلپذیر و دوست‌داشتنی‌ست. رستوران شرف الاسلامی تهران این قابلیت را دارد که شما را به میانه تهران قدیم ببرد؛ آنجا که هنوز پیتزا و دیگر فست‌فودها برای مردم ناشناخته بودند. چه غذای ایرانی را دوست داشته باشید و چه نداشته باشید، نمی‌توانید میل کردن غذا در رستورانی تاریخی را رد کنید. زیرزمین مسجد شاه، از سال 1317 پذیرای غذاخوری سنتی و باکیفیت است. جذابیت‌های رستوران شرف الاسلامی تنها به مکان قدیمی و میز و صندلی‌های کهنه خلاصه نمی‌شود. در تمامی جزییات، حتی سفارش غذا این سنت جریان دارد.
با توجه به ساعت کاری محدود رستوران باید در رفتن به رستوران شرف الاسلامی کمی سرعت به خرج دهید. از 11 صبح تا 17 عصر می‌توانید به رستوران بروید و غذا سفارش دهید. این سفارش می‌تواند به شکل حضوری یا غیرحضوری انجام شود و نگرانی از بابت پیک نداشته باشید زیرا هزینه‌ای برای پیک در محدوده بازار گرفته نمی‌شود. خوردن غذا در این رستوران می‌تواند هم برای بازارگردان و هم برای گردشگران توصیه شود. بازارگردها می‌توانند برای ناهار و رفع خستگی این رستوران را انتخاب کنند. همین یکساعت استراحت می‌تواند انرژی کافی برای ادامه روز را به شما تزریق کند. توریست‌ها و گردشگران نیز، فارغ از استراحت و خوردن یک وعده غذای خوشمزه، می‌توانند از بازدید مسجد شاه و محیط بی‌نظیر آن لذت ببرند.  
وارد مسجد شاه شده و به سمت راست بپیچید. از پله‌های زیرزمین پایین رفته تا به ورودی رستوران برسید. احتمالا در همان نگاه اول، میز و صندلی‌های قدیمی توجه شما را به خود جلب کند. همچون تمامی رستوران‌های قدیمی، این خود  شما هستید که باید برای سفارش غذا اقدام کنید و خبری از گارسون و مسئول سفارش‌گیری نخواهد بود. بعد از انتخاب غذا و پرداخت هزینه‌های آن، متناسب با سفارش‌تان ژتون دریافت می‌کنید. ژتون‌ها، خاطره‌انگیزترین قسمت رستوران شرف الاسلامی هستند که اکثر بزرگترها با آن خاطره دارند. این زتون‌ها را هنگام دریافت غذا باید بازگردانید پس در نگهداری از آن‌ها دقت داشته باشید. حین خوردن غذا شاید متوجه شوید که طعم غذا، چندان تفاوتی با دیگر رستوران‌ها ندارد اما قسمت بارز رستوران شرف الاسلامی در مقابل دیگر رقبایش، حسی‌ست که در پشت طبخ آن قرار دارد. سعی کنید از لحظاتتان لذت ببرید.
برچسب مطالب

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.