7 حیوان دورگه خارق العاده که واقعا زنده‌اند!

9 تیر، 1399
9 تیر، 1399
مدت مطالعه :
حیوانات دورگه یا هیبریدی اغلب در افسانه‌های باستانی پیدا می‌شوند، ولی خیلی کم پیش می‌آید که بتوان چنین حیواناتی را در طبیعت مشاهده کرد. باورتان می‌شود خرس دورگه‌ای باشد که پدر و مادرش خرس قطبی و گریزلی باشند؟ در این مطلب اسمارتیز با 7 تا از حیوانات دورگه‌ای که در طبیعت زندگی می‌کنند آشنا می‌شوید.

1.  وولفین
نمایی از یک وولفین و یک دلفین پوزه بطری معمولی
حیوانات دورگه؛ نمایی از یک وولفین و یک دلفین پوزه بطری معمولی
وجود وولفین‌ها که از ترکیب دلفین و نهنگ به وجود آمده‌اند، قرن‌هاست به عنوان یکی از افسانه‌های دریانوردی نقل می‌شود. ماهیگیران به این موجودات «جانور بزرگ خاکستری» می‌گویند. این جانوران حاصل جفت‌گیری دلفین پوزه بطری معمولی ماده و یک نهنگ دندان کلفت نر هستند. از نظر فنی، هر دو این موجودات از خانواده‎ی دلفین‌های اقیانوسی هستند که در راسته‌ی نهنگ‌های دندان‌دار محسوب می‌شوند، پس این ترکیب چندان هم غیرمعمول نیست.
2. خرس دورگه‌ی قطبی_گریزلی
یک خرس دورگه‌ی قطبی_گریزلی
حیوانات دورگه؛ یک خرس دورگه‌ی قطبی_گریزلی
خرس دورگه‌ی قطبی_گریزلی که با عنوان خرس دورگه‌ی قطبی_خاکستری یا نانولاک هم شناخته می‌شود، یک حیوان هیبریدی بسیار نادر از خانواده‌ی Ursidae است.
از چندین قرن پیش داستان‌های این جانوران در میان جوامع اولیه‌ی ملت آمریکای شمالی نقل می‌شد، ولی تا سال 2006 که نمونه‌ی DNA یک خرس عجیب و غریب در نزدیکی ساکس هاربر در قطب شمال کانادایی یافت شد، وجود این موجودات تایید نشده بود.
3. شیببر
یک شیببر در حال استراحت بر روی یک شاخه
حیوانات دورگه؛ یک شیببر در حال استراحت بر روی یک شاخه
شیببرها از ترکیب یک شیر نر و یک ببر ماده به وجود می‌آیند. در گذشته که شیرهای آسیایی فعال‌تر بودند و سرزمین‌های آن‌ها با محل زندگی ببرهای شمال هند هم‌پوشانی داشت، وجود شیببرها کاملا رایج بود. با وجود گونه‌های متفاوت، همه‌ی شیببرها از یک سرده هستند. شیببرها جثه‌ای بزرگ‌تر از والدین خود دارند، همچنین درست مانند ببرها می‌توانند از شنا کردن لذت ببرند، درحالی‌که شیرها از شنا کردن اجتناب می‌کنند.
4. هیبریدهای Coywolf
coywolf
حیوانات دورگه؛ یک coywolf در پارک کلنل ساموئل اسمیت در تورنتو
از نظر تکاملی، کایوت‌ها و گرگ‌های شرقی درست مانند 150 تا 300 هزار سال پیش، با هم جفت‌گیری کرده‌اند و Coywolfها را به وجود آورده‌اند. زاد و ولد از این طریق نسبتا به سادگی صورت می‌گیرد و با وجود ویژگی‌های شخصیتی مشترک کایوت‌ها و گرگ‌ها، Coywolfها می‌توانند در هر دو گله‌ی این حیوانات زندگی کنند.
5. زبروئید
یک زبروئید وحشی در زیمباوه
حیوانات دورگه؛ یک زبروئید وحشی در زیمباوه
زبروئیدها از ترکیب یک گورخر و عضوی دیگر از خانواده‌ی اسب‌ها به وجود می‌آیند و یکی از رایج‌ترین هیبریدهای حیات وحش هستند. در اکثر مواقع والد نر گورخر است. والد ماده می‌تواند هر کسی باشد. نام کلی این هیبریدها زبروئید است، ولی نام هریک از آن‌ها بستگی به این دارد که والد ماده چه حیوانی باشد. نام یک کره‌ی هیبریدی می‌تواند زورس، zebrule، zonkey، zebonkey یا zony باشد.
6. Cama
تصویری از یک کاما
حیوانات دورگه؛ تصویری از یک کاما
کاماها فقط در دبی و در مرکز پرورش شتر محلی یافت می‌شوند. این موجودات از ترکیب یک شتر نر و یک لامای ماده به وجود می‌آیند. کاماها هم‌اندازه‌ی شترها هستند و قدرت آن‌ها را به ارث برده‌اند، ولی مهربانی آن‌ها درست مانند والد ماده‌ی خود یعنی لاما است. همچنین کاماها پشم بیش‌تری تولید می‌کنند.
7. Dzo
یک dzo در نپال
حیوانات دورگه؛ نمایی از یک dzo در نپال
این هیبریدها از ترکیب گاوهای اهلی و غژگاوهای وحشی ایجاد می‌شوند. این موجودات در مغولستان و تبت یافت می‌شوند و مردم این مناطق از شیر و گوشت آن‌ها استفاده می‌کنند. Dzo ها نمونه‌ای از هتروزیس و یا توان هیبریدی هستند، پدیده‌ی ژنتیکی که فرزندان خود بدن بزرگ‌تر و قوی‌تری از والد دارند. Dzo ماده، با نام dzomo شناخته می‌شود. ولی به طور کلی در مغولستان به Dzo ها، khainag می‌گویند. در انگلیسی هم به این موجودات yakow گفته می‌شود که از ترکیب دو واژه ساخته شده است.

به دنیای حیوانات علاقه دارید؟ مطلب «10 واقعیت عجیب و شگفت‌انگیز درباره حیوانات آفریقا که نمی‌دانید» را از دست ندهید.
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.