جشنواره فیلم فجر 98: تاریخ افتتاحیه، اختتامیه، فیلم ها، بازیگران، بلیط

مدت مطالعه :
سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر 98 زیر سایه‌ی سنگین سقوط هواپیما اوکراینی قرار گرفت و تعدادی از هنرمندان این جشنواره را تحریم کردند. بیست دی 1398 لیست فیلم‌های شرکت‌کننده در بخش سودای سیمرغ اعلام شد اما برخی از آن‌ها خواهان شرکت نکردن شدند و کشمکش‌هایی در این چند روز ایجاد شد. با اسمارتیز همراه باشید تا به بررسی جشنواره فجر امسال بپردازیم.
جشنواره فجر چه تاریخی برگزار می‌شود؟
در 29 مهر امسال سیمرغ سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر پر کشید و کار خود را آغاز کرد. فیلم‌های سینمایی و مستند فرم‌های ثبت‌نام را پر کردند تا مورد توجه بخش سودای سیمرغ قرار گیرند. روز 20 دی ماه نیز 22 فیلم توسط هیئت انتخاب متشکل از محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، سید محمود رضوی، حسین کرمی و رضا درستکار انتخاب شدند تا 12 بهمن لغایت 22 بهمن 1398 با هم به رقابت بپردازند. نحوه تهیه بلیط جشنواره فجر به زودی اعلام خواهد شد.
سیمرغ جشنواره به اوج خودش در آسمان رسیده بود که بازیگران و هنرمندان به دلیل سقوط هواپیما اوکراینی و همدردی با خانواده‌ی جان‌باختگان و ملت ایران جشنواره فجر را تحریم کردند و یک به یک در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها انصراف خود را اعلام کردند.

“بلیط سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر دوشنبه 30 دی ماه 1398 تا 2 بهمن 1398 پیش‌فروش خواهد شد ”

برای خرید بلیط جشنواره فجر به سایت fajrticket.ir مراجعه نمایید.


مراسم افتتاحیه
مراسم افتتاحیه فیلم فجر روز 12 بهمن برگزار خواهد شد و رسما 22 فیلم در 15 سینمای تهران و اسلامشهر رقابت خود را آغاز می‌کنند
مراسم اختتامیه
مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر روز 22 بهمن برگزار می‌شود و در نهایت سیمرغ‌های بلورین جشنواری به خانه صاحبانشان پر می‌کشند.
فیلم‌های بخش سودای سیمرغ کدام هستند؟
22 فیلم جشنواره فیلم فجر 98 به ترتیب زیر اعلام شده‌اند. 5 فیلم نیز در لیست رزرو هستند تا در صورت ایجاد مشکل یا نرسیدن فیلم‌ها به جشنواره، فیلم‌های لیست رزرو جایگزین شوند.
آتابای
بلیط جشنواره فجر برای فیلم آتابای تازه‌ترین ساخته‌ی نیکی کریمی شاید خواهان بسیاری داشته باشد.
جواد عزتی
جواد عزتی در فیلم آتابای
نیکی کریمی که فیلمش را در شهر خوی فیلمبرداری کرده است، پس از یک حضور ناموفق در جشنواره فجر به عنوان کارگردان، می‌خواهد دوباره شانسش را برای سیمرغ بلورین سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر امتحان کند. هادی حجازی‌فر، سحر دولتشاهی و جواد عزتی در فیلم آتابای نقش آفرینی می‌کنند.

“پرکارترین بازیگر جشنواره فجر امسال جواد عزتی با 5 فیلم است”


خروج
فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا قطعا توجه منتقدان و تماشاگران را به خودش جلب کرده است. خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و تهیه‌کنندگی حبیب‌الله والی‌نژاد از همین الان برای سیمرغ‌های بلورین خط و نشان می‌کشد.
جشنواره فجر
ابراهیم حاتمی‌کیا با فیلم خروج به جشنواره فجر آمده است
ابراهیم حاتمی‌کیا که در این چند سال با سازمان فرهنگی و هنری اوج کار می‌کند این فیلم را هم بعد از "بادیگارد" و "به وقت شام" با همکاری اوج ساخته است. فرامرز غریبیان و پانته‌آ پناهی‌ها بازیگران اصلی ابراهیم حاتمی‌کیا در فیلم خروج هستند که در جشنواره فیلم فجر پخش خواهد شد.
خورشید
مجید مجیدی با خورشید به جشنواره فجر 98 می‌آید. مجید مجیدی را که با فیلم بچه‌های آسمان و کارهای فاخرش می‌شناسیم با فیلمی درباره‌ی کودکان کار دوباره به صحنه جشنواره فجر بازگشته است. مجید مجیدی سعی کرده است تا جایی که می‌تواند اطلاعاتی درباره این فیلم ندهد. جواد عزتی از بازیگران مطرح فیلم خورشید خواهد بود.
خون شد
مسعود کیمیایی که هنوز هم فیلم‌هایش بوی فیلمفارسی دارد و گاهی هم آن‌ها را سیاه و سفید می‌کند با فیلم خون شد پای خود را روی دم سیمرغ جشنواره فجر گذاشته است. بازیگرانی چون سعید آقاخانی، سیامک انصاری، نسرین مقانلو و هومن برق‌نورد در این فیلم به نقش‌آفرینی پرداخته‌اند.
مسعود کیمیایی خون شد
مسعود کیمیایی بعد از قاتل اهلی با خون شد آمد
مسعود کیمیایی در بیانیه‌ای انصراف فیلم خود را از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر 98 اعلام کرد، اما پس از چند ساعت تهیه‌کننده‌ی فیلم به کیمیایی هشدار داد و گفت فیلم را به جشنواره خواهد برد و فیلم در بخش سودای سیمرغ شرکت خواهد داشت. حال باید دید سرنوشت این فیلم چه خواهد شد.

“مسعود کیمیایی جزو اولین انصرافی‌ها از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر بود”


خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
پیمان قاسم‌خانی در مقام کارگردان قسمت دوم فیلم موفق خوب، بد، جلف را با عنوان ارتش سری به جشنواره فیلم فجر می‌برد. پژمان جمشیدی، سام درخشانی، ریحانه پارسا و گوهر خیراندیش از بازیگران خوب، بد، جلف 2: ارتش سری هستند.
درخت گردو
انگار محمدحسین مهدویان نمی‌تواند فیلم‌هایی با مضمون سیاسی نسازد. مهدویان که ماجرای نیمروز 1 و 2 را در کارنامه‌ی خود دارد و برای هر دو سیمرغ‌های زیادی گرفته است، در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با درخت گردو می‎‌خواهد جوایز را درو کند. درخت گردو مضمونش کمی سیاسی‌ست، اما فیلمی متفاوت با کارهای قبلی مهدویان است. حضور پیمان معادی و مهران مدیری در این فیلم می‌تواند نظر تماشاگران را جلب کند.
مست عشق
مست عشق محصول مشترک ایران و ترکیه است که حسن فتحی آن را کارگردانی کرده است. از همان ابتدای ساخت، این فیلم حواشی و سروصداهایش را شروع کرد. از انتخاب شهاب حسینی و پارسا پیروزفر در نقش‌های شمس و مولانا تا حضور بازیگر ترکیه‌ای سلما ارگچ. سلما ارگچ که با سریال حریم سلطان این بازیگر را می‌شناسیم قرار است در نقش همسر مولانا نقش‌آفرینی کند.
سلما ارگچ
سلما ارگچ نقش همسر مولانا را دارد
حال در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر باید دید مست عشق می‌تواند منتقدان و تماشاگران را جذب خود کند یا این فیلم با تمام هزینه‌هایش شکست می‌خورد.
عامه‌پسند
نیلوفر اردلان و ممنوع‌الخروجی‌اش توسط همسرش که در فیلم عرق سرد دیدیم را دیده باشید و خوشتان آمده باشد، باید منتظر فیلم بعدی کارگردان آن یعنی سهیل بیرقی باشید. سهیل بیرقی با عامه‌پسند به جشنواره فجر 98 آمده است. می‌گویند این فیلم فضای بسیار متفاوتی دارد و می‌تواند جزو فیلم‌های موفق باشد. فاطمه معتمدآریا و هوتن شکیبا دو بازیگر اصلی این فیلم هستند.
روز بلوا
روز بلوا چهارمین فیلم بلند بهروز شعیبی بعد از دهلیز، سیانور و دارکوب است. شاید با نامش یاد کتاب سال بلوا عباس معروفی بیافتید ولی شاید تفاوت‌های بسیاری بین این دو باشد. در روز بلوا بابک حمیدیان و لیلا زارع حضور دارند. فیلم درباره یک استاد دانشگاه است که اتهاماتی به او زده می‌شود و زندگی او وارد مرحله‌ی جدیدی می‌شود که خود و افراد نزدیکش را در موقعیت عجیبی قرار می‌دهد.
قاتل وحشی
ترکیب حمید نعمت‌الله و لیلا حاتمی این‌بار با قاتل وحشی شانسشان را در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر 98 می‌سنجند. فیلم قبلی این دو رگ خواب، توانست فروش خوبی داشته باشد و جزو متفاوت‌ترین فیلم‌ها باشد.
لیلا حاتمیی
رگ خواب فیلم قبلی لیلا حاتمی با حمید نعمت‌الله بود
امین حیایی دیگر بازیگر بزرگ فیلم قاتل وحشی است که در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کند. قاتل وحشی تقریبا در سکوت خبری کامل و بدون حاشیه ساخته شده است و از این نظر نسبت به فیلم مست عشق حسن فتحی بسیار متفاوت عمل کرده است.
مجبوریم
رضا درمیشیان و فیلم‌هایش همیشه حاشیه‌دار بوده‌اند. شاید خود کارگردان نیز حاشیه را دوست دارد. موسیقی فیلم مجبوریم را کیهان کلهر ساخته است و بازیگرانی چون بهمن فرمان‌آرا، ژاله علو، پارسا پیروزفر، نگار جواهریان و فاطمه معتمدآریا نیز در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند. رضا درمیشیان که در مراسم یادبود پرواز 752 هواپیمای اوکراین، روبه‌روی دانشگاه کبیر در میان جمع مردم بود و عکس جان‌باختگان را بالای سرش نگه‌داشته بود، فیلمش از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد. هنرمندانی چون هدیه تهرانی و رخشان بنی اعتماد نیز در این جمع حضور داشتند.
آن شب
فیلم کوروش آهاری که شرکت فیلم‌سازی شهاب حسینی آن را تولید کرده است، توانست علاوه بر بخش نگاه نو، در بخش سودای سیمرغ هم باشد. شهاب حسینی نقش اول این فیلم را دارد. داستان فیلم درباره‌ی آشکار شدن رازهای پنهان، بین یک زوج ایرانی در آمریکا است که در یک هتل حبس شده‌اند. آن شب که در آمریکا ساخته شده است می‌تواند فیلمی ساختارشکن در جشنواره فیلم فجر باشد.
شهاب حسینی مست عشق
شهاب حسینی مست عشق را هم در جشنواره فیلم فجر دارد
من می‌ترسم، دوزیست با باری جواد عزتی، مغز استخوان، مردن در آب مطهر، قصیده گاو سفید، سینما شهر قصه، سه کام حبس، تومان، پوست، آن شب و آبان یازده 60 از فیلم‌های دیگر راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر هستند.
فیلم‌های رزرو این بخش عبارت‌اند از: پسرکُشی، زنبور کارگر، بی‌صدا حلزون، عروسی مردم و عنکبوت که در صورت هرگونه مشکل برای 22 فیلم دیگر، این فیلم‌ها جایگزین‌شان می‌شوند.
برچسب مطالب

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 12 دیدگاه ۵ / 4.8 24 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان

عالی بود،مرسی

اسمارتیز :خواهش میکنم. ممنون از شما
مهمان

عالی بود گذارشتون، ممنون از زحماتی که برای تهیه این گذارشها انجام میدهید

اسمارتیز :ممنون از شما که خوندین
smh

لطفا شرایط رزرو بلیط را در اولین فرصت اعلام کنید.ممنونم

smh

ممنون از اطلاع رسلنی خوبتون. ممنون میشم در اولین فرصت ممکن شرایط رزرو بلیط را اعلام کنید.

اسمارتیز :حتما =)
باروون پاییز

من چطورمیتونم برای جشنواره بلیط تهیه کنم؟ راهنماییم میکتید

اسمارتیز :به محض اعلام مطلب اپدیت میشه
باروون پاییز

خیلی دلم میخاد شرکت داشته باشم توی جشنواره اما راهشو بلد نیستم

اسمارتیز :برنامه جشنواره رو می‌بینید و سانس و سینمای فیلم مورد نظرتون رو پیدا می‌کنید. بلیط می‌خرید و می‌رید =)
علی

ممنون بابت توضیحات، ببخشید تهیه ی بلیت از کی و چطوری امکان پذیره؟

اسمارتیز :به محض اعلام مطلب آپدیت میشه
نسترن بابادی

می خواستم بدانم سانس فیلم های جشنواره فجر چه ساعاتی می باشد ؟ با تشکر

اسمارتیز :به محض مشخص شدن، مطلب آپدیت میشه
بیتا

به نظرم بهتره مردم از هنرمندان‌مردمی حمایت کنن و جشنواره رو تحریم کنن و نرن.مخصوصا از پیمان قاسم خوانی هم خیلی توقع داریم تحریم کنه و فیلمش رو به جشنواره نفرسته

کامی

سانسها و لیست فیلمهای جشنواره سینمای آزادی رو اعلام شده کجاس لینک؟

اسمارتیز :هنوز مشخص نشده و تازه قرعه کشی کردند
نوید آهنگ

سلام . ببخشید ، یعنی ما فیلم آماده کردیم دیگه امسال نفرستیم ، کلا برگزار نمیشه و داوری نمیشه ؟

اسمارتیز :سلام. خیر. دیگر فیلم‌ها انتخاب شده‌اند. باید زمانی که فراخوان و ثبت‌نام است برای شرکت کردن در جشنواره فیلم فجر اقدام کنید.
نوید آهنگ

فیلم کوتاه ها و ویدیو آرت ها هم داوری نمیشن ؟؟؟

اسمارتیز :بخشی به نام فیلم های کوتاه داستانی وجود داره