برج کج پیزا، شاهکار یا افتضاح معماری قرون وسطی؟

9 تیر، 1399
9 تیر، 1399
مدت مطالعه :
چرا برج پیزا کج است؟ چرا برج کج پیزا نمی افتد؟ این‌ها شاید سوالات مهمی باشد که شما در ذهنتان درباره‌ی برج پیزا دارید. در این مطلب قرار است به همه‌ی سوالات شما درباره‌ی برج کج پیزا پاسخ دهیم و ببینیم آیا ضرب‌المثل خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج درباره‌ی برج پیزا صادق است یا خیر؟ پس با اسمارتیز همراه باشید.
بهترین زمان برای دیدن برج کج پیزا
بخواهیم صادق باشیم، بیشتر گردشگران ایرانی ماه‌های تابستان را برای سفر به اروپا مخصوصا ایتالیا انتخاب می‌کنند، چون هم هوا بسیار گرم و مطبوع است و هم می‌توانند از تعطیلات تابستان نهایت استفاده را ببرند. برخی عید نوروز را برمی‌گزینند. اما اگر ساعات و بهترین زمان برای بازدید از برج کج پیزا را بخواهیم بدانیم، باید بگوییم در بازه‌های زمانی مختلف ساعت کاری برج متفاوت است. به همین دلیل حتما به ساعات بازدید برج دقت کنید. بهترین زمان در روز نیز شاید ساعات اولیه صبح باشد که برج خلوت است و شما به راحتی می‌توانید با آرامش کامل از برج دیدن کنید.
آدرس و راه‌های دسترسی به برج کج پیزا
آدرس: ایتالیا، شهر پیزا، میدان معجزات، برج کج پیزا
برای رسیدن به شهر پیزا و بازدید از برج کج پیزا چندین راه وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
هواپیما: شهر پیزا یک فرودگاه بین المللی به نام  Galileo Galilei با مسیرهای داخلی و بین المللی دارد. همچنین شهر پیزا به شهرهای بزرگ ایتالیا مانند فلورانس و Lucca نزدیک است. از فرودگاه نیز به راحتی با تاکسی یا حمل و نقل عمومی خود را به برج برسانید.
اتوبوس: اتوبوس شما را مستقیماً به Piazza dei Milacoli که برج پیزا در آن قرار دارد می‌برد. از هر شهروندی سوال کنید برج پیزا کجاست، به شما می‌گوید باید کجا پیاده شوید فقط کافی‌ست در ایستگاه میدان اصلی یعنی Piazza dei Milacoli پیاده شوید. در ساعت 4 اتوبوس یه مقصد این میدان حرکت می‌کنند و هزینه‌ی آن تنها 2 یورو می‌شود.
پیاده‌روی: برخی از افراد از شهرهای دیگر ایتالیا با قطار به شهر پیزا می‌آیند. از ایستگاه قطار تا برج پیزا تنها 20 دقیقه پیاده‌روی است. شاید بگویید 20 دقیقه بسیار زیاد است اما وقتی معماری ساحتمان‌های شهر و جاهای جذاب پیزا را می‌بینید اصلا متوجه این زمان نخواهید شد. به راحتی در گوگل مپ می‌توانید مسیر پیاده‌روی تا برج پیزا را مشاهده کنید.
تاکسی: از خود فرودگاه شهر پیزا می‌توانید تاکسی بگیرید که هزینه‌ای حدود 10 یورو دارد. تاکسی‌ها به سرعت شما را به برج کج پیزا می‌رسانند. مراقب باشید که تاکسی‌ها با گشتن بیش از خد در شهر و رفتن از راه‌های دیگر، پول بیشتری از شما نگیرند.
برج پیزا
برج پیزا 10 درجه کج است
هزینه بلیط و ساعات دسترسی
همانطور که در بالا گفته شد ساعات دسترسی برج در ماه‌های مختلف بسیار متفاوت است. در زیر شرح کامل ساعات بازدید برج پیزا آمده است که با توجه به زمان سفر شما می‌تواند بسیار مفید باشد. ساعات بازدید برج کج پیزا به شرح زیر است:
ساعات کاری برج در ماه‌های مختلف به شرح زیر است:
نوامبر و فوریه: برج پیزا بین ساعت 09:45 تا 17:15 دقیقه بازگشایی می‌شود. در تاریخ 1 نوامبر 9:00 تا 18:00 باز است
دسامبر و ژانویه: برج پیزا بین ساعت 10:00 – 17:00 بازگشایی می‌شود. از 5 تا 8 دسامبر ، 09:00 تا 18:30 و از 21 دسامبر تا 6 ژانویه، 10:00 تا 19:00 باز است.
در ماه مارس: برج پیزا جدول زمانی زیر را دارد: تا 23 مارس، 9 تا 18
از 23 تا 29 مارس، بین ساعت 09،9 تا 19
از 30 مارس، این برج از 8 تا 8:30 شب
آوریل تا سپتامبر: برج دارای جدول زمانی زیر است: از ساعت 9 تا 8 شب
بین 17 ژوئن و 31 اوت، 8:30 تا 10 شب
اکتبر: برج پیزا بین ساعت 9 تا 19 باز است.
بلیت ورودی و بالا رفتن از برج پیزا تنها 18 یورو است و شما می‌توانید آن را از سایت خود برج هم تهیه کنید. یادتان باشد کودکان زیر 8 سال حق بالا رفتن از برج را ندارند. افراد بین 8 تا 18 سال نیز باید حتما همراهی بزرگسال با خود داشته باشند تا اجازه‌ی بالارفتن از برج برای آن‌ها صادر شود. هیچ مبلغ تخفیفی برای افراد 8 تا 18 سال در نظر گرفته نشده است و آن‌ها نیز برای خرید بلیط باید 18 یورو بپردازند.
دانستنی‌های برج کج پیزا
یک ضرب‌المثل وجود دارد که می‌گوید خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج. شرح حال برج پیزا نیز مانند این ضرب‌المثل است. آغاز ساخت برج پیزا در 9 اوت سال 1173 میلادی بود. همان اوایل می‌خواستند این برج، یک برج ناقوس باشد و تا چندین سال هم این برج صاف و پابرجا بود، اما بعد از ساخت طبقه سوم در سال 1178، برج شروع به کج شدن کرد. اهالی شهر پیزا بسیار ترسیدند چون احساس می‌کردند برج هر لحظه روی سرشان فرود خواهد آمد. خاک رسی که در پی 3 متری این برج وجود داشت، تحمل حمل وزن 14500 تنی ساختمان پیزا را نداشت و به همین دلیل برج کج پیزا تبدیل به یک جاذبه‌ی گردشگری شد.
برج کج پیزا
پروژه ساخت برچ پیزا سال‌ها ادامه داشته است
بعد ‌از کج شدن برج، دولت 100 سال ساخت پروژه را تعطیل کرد به امید این‌که راهی پیدا کند تا برج دوباره به سرجایش بازگردد. در سال 1272 مهندس دیگری به نام جیوانی دی‌سیمئونه 4 طبقه‌ی دیگر به برج اضافه کرد. به امید ضاف شدن برج طبقات پشت هم ساخته می‌شد اما خبری از صاف شدن برج کج پیزا نبود. با تکمیل شدن این برج 55 متری و ناامید شدن دولت‌ها و افراد، تا سال 1990 این برج 10 درجه به طرف زمین کج شده است و همچنان پابرجاست.
البته شاید بگویید با رفتن توریست‌ها برج امن نباشد و فرو بریزد، اما خیالتان راحت باشد، مقاوم‌سازی‌های خوبی در برج صورت گرفته است تا ایمنی آن هنگام بازدید کامل باشد. طرح‌های زیادی ارائه شد تتا برج را ایمن کنند اما بسیاری از آن‌ها رد شد چون این برج در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است و این طرح‌ها ممکن بود به برج کج پیزا آسیب برسانند.
راهنمای بازدید از برج کج پیزا
برای دیدن برج پیزا گاهی باید صبر ایوب داشته باشید. چرا؟ چون بعد از خرید بلیت 18 یورویی باید در صف بایستید تا نوبت شما شود. در هر بازدید از برج پیزا تنها 45 نفر حق ورود دارند و ممکن است بازدید این 45 نفر حدود 30 دقیقه طول بکشد. پس برنامه‌ریزی دقیقی برای رفتن به برج پیزا داشته باشید. برخی بلیط‌ها که کمی گران‌تر هستند به شما این امکان را می‌دهند تا در صف‌های طولانی منتظر نمانید و سریع وارد برج شوید که بسیار با صرفه هستند چون زمان شما هدر نمی‌رود و فرصت کافی برای بازدید از مجموعه‌ها و جاهای دیدنی شهر پیزا خواهید داشت. اگر یک یا دو روز را در شهر پیزا می‌گذرانید، پیشنهاد می‌کنیم در تورهای پیاده‌روی رایگان این شهر ثبت‌نام کنید تا قبل از بازدید از برج پیزا با تاریخ و داستان‌های شهر به خصوص در جنگ جهانی دوم و داستان‌های گالیله و برج پیزا بیشتر آشنا شوید. این تورها معمولا با راهنمای انگلیسی و ایتالیایی انجام می‌شود و می‌توانید بیشتر شهر را پیاده بگردید و سپس به برج پیزا بروید.
برج پیزا ایتالیا
در سال 1990 به دلیل ناامن بودن برج، بازدید عمومی ممنوع شده بود
برج پیزا 294 پله دارد. پله‌ها عجیب و غریب و شیب‌دار و گاهی ترسناک هستند اما پس از بالا رفتن از پله‌ها نمایی را خواهید دید که ارزش عرق‌ریختن و ترسیدن را دارد. نمایی زیبا از شهر پیزا روی برجی که 10 درجه کج است به نظر هیجان‌انگیز می‌آید. برای بالارفتن از برج هیچ‌وسیله‌ای نمی‌توانید با خود ببرید. باید کیف‌ها و وسایل خود را به باجه‌های مخصوصی که وجود دارند تحویل دهید. این باجه‌ها رایگان وسایلتان را تا تمام شدن بازدید پیش خود نگه‌می‌دارند. حدود 20 دقیقه قبل از ساعت روی بلیت در محل حضور داشته باشید تا وسایل را تحویل دهید و آماده‌س بازدید باشید. درست است گفتیم هیچ‌چیزی نمی‌توانید همراه خود ببرید اما گوشی‌موبایل، دوربین عکاسی و بطری آب مانعی ندارد و می‌توانید این وسایل را همراه خود داشته باشید.
از دیدنی‌های نزدیک برج پیزا می‌توان به کلیسا جامع پیزا، غسالخانه‌ی کلیسا سنت جان، Camposanto Monumentale و میدان معجزات اشاره کرد که به راحتی با پیاده‌روی می‌توانید از این دیدنی‌های شهر پیزا نیز بازدید کنید. رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های بسیاری در اطراف برج پیزا وجود دارد که می‌توانید برای وعده‌های ناهار یا شام روی آن‌ها حساب کنید. پیتزا و پنینی از غذاهایی‌ست که باید در شهر پیزا امتحان کنید چون در ایتالیا هستید و این غذاها در شهر پیزا بسیار خوشمزه طبخ می‌شوند و ارزان هستند.

قصد سفر به ایتالیا را دارید؟ مطلب «جاهای دیدنی ایتالیا» و «ویزای ایتالیا» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.