9 جای دیدنی بلگراد که باید رفت

شیما تیموری 15 اردیبهشت، 1397
مدت مطالعه :

بلگراد؛ پایتخت صربستان از قدیمی‌ترین شهرهای اروپاست. شهری مظلوم که 115 بار مورد حمله قرار گرفت و 44 بار هم تقریبا با خاک یکسان شد، بیچاره بلگراد! اما مردمش باکی از نابودی نداشتند و دوباره شهرشان را ساختند تا جایی که الان تبدیل به شهری توریستی و پر شر و شور شده، شهری که هیچ‌وقت آرام نمی‌گیرد و نمی‌خوابد.
بلگراد تاریخ غم‌انگیزی دارد، انگار که از قبل در سرنوشتی شوم و از پیش تعیین شده آمده که باید بارها و بارها نابود شود. بدترین حادثه‌ و نابودی عظیمی که برایش اتفاق افتاد، صبح روز ششم آوریل سال 1941میلادی بود. وقتی که هواپیماهای جنگی آلمان نازی 200 بمب بر سر مردم، خانه‌ها، ساختمان‌های تاریخی و دولتی ریختند. در این روز، قاره‌ی اروپا یکی از زیباترین شهرهای خودش را از دست داد. در روزهای بعدی جنگ جهانی دوم، 360 تُن بمب روی بلگراد فرود آمد که نتیجه‌اش چیزی جز بدبختی و بی‌خانمانی برای مردم و از بین رفتن بناها و ساختمان‌های شهر نبود.
اما بلگراد مثل ققنوسی دوباره از زیر خاکستر متولد شد. بازسازی برای مردم شهر سخت بود اما شدنی هم بود. آن‌ها با صبوری توانستند دوباره شهرشان را به روزهای اوج گذشته برگردانند.

رود دانوب شهر بلگراد صربستان

1. دیدار با دانوب و ساوا
دانوب؛ دومین رود طولانی اروپا از 4 شهر بوداپست، وین، براتیسلاوا و بلگراد می‌گذرد. این رود در شهر بلگراد با رود ساوا (Sava) یکی می‌شود و زیباترین جای شهر را بوجود آورده. خلاصه که اگر به بلگراد رفتید و دل‌تان جایی را خواست که آرام باشد و لذت‌بخش، اینجا را امتحان کنید. خودتان را به نشستن روی یکی از نیمکت‌های مشرف به رودهای دانوب و ساوا مهمان کنید و تا می‌توانید از منظره‌ی پیشِ رو لذت ببرید.
دیدن دانوب و ساوا و قلعه‌ی بلگراد از تفریحات رایگانی است که می‌توانید در شهر داشته باشید که البته هر زمانی هم قابل دسترس است.

شهر بلگراد و نشستن در کنار رود دانوب و ساواجایی که نشستید احتمالا به تاریخ شهر هم فکر می‌کنید که چه خوشی‌ها و ناخوشی‌ها را پشت سر گذاشته.

2. بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس منطقه‌ی بالکان
بعد از دیدن دانوب، دومین جایی که اهالی بلگراد به گردشگران توصیه می‌کنند کلیسای ارتدکس سنت واسا (Saint Sava) است. این کلیسا آنقدر برای بلگرادی‌ها اهمیت دارد که خودشان با پرداخت نذورات از سال 1935 تا 2004 میلادی هزینه‌ی ساختش را دادند. برای رسیدن به سنت واسا لازم نیست خیلی بگردید، از هر طرف شهر این کلیسا مشخص است.

کلیسای سنت واسا شهر بلگراد، صربستانسنت واسا قدیس و راهبی بود که در این محل کشته شد و کلیسا نیز به یاد او در همین جا بنا گردید.

برای این‌که تصویر کنید چقدر این کلیسا بزرگ است فقط بگوییم که ارتفاع گنبدش از زمین 70 متر است و صلیب روی آن 12 متر بلندی دارد!

پرتره مسیح در سقف گنبدی کلیسای سنت واسا بلگراداین هم از سقف موزائیک‌کاری شده‌ی گنبد سنت واسا که مسیح و قدیسان نقش‌های اصلی را در طرحش دارند.

سقف گنبد مرکزی با پرتره‌ی موزائیکی از حضرت مسیح تزئین شده. ابعاد این موزائیک‌کاری آنقدر وسیع است که به تنهایی چشم‌های مسیح 3 متر عرض دارند! دیگر خودتان حساب کنید که با چه گنبد بزرگی سروکار دارید.

گنجایش سنت واسا 10 هزار نفر است و مراسم سال نوی کریسمس و ارتدکس در اینجا برگزار می‌شود. همچنین در اطراف این کلیسا مکان‌های مهم دیگری مثل کتابخانه‌ی ملی و پارک Karađorđev قرار گرفته‌اند که نقش بسیار مهمی در بافت شهر دارند.

3. قلعه‌ی بلگراد (کالمگدان)
حالا وقتش رسیده که برویم سراغ بنایی که از گذشته‌های دور یعنی از 1300 سال پیش به جا مانده؛ کالمگدان و قلعه‌ی بگراد (Kalemegdan and Belgrade Fortress). یادتان هست که از محل تلاقی رود دانوب و ساوا گفتیم و این‌که قلعه‌ی بلگراد در همان قسمت قرار گرفته؟ الان وقتش رسیده که مفصل‌تر درباره‌اش بگوییم. این قسمت از مطلب‌مان بار تاریخی زیاد دارد و اگر اهل تاریخ و باستان‌شناسی نباشید، ممکن است حوصله‌ سربر باشد اما سعی می‌کنیم به گونه‌ای توضیح دهیم که خسته نشوید.
از خیابان Knez Mihailova شهر که به سمت پایین حرکت کنید خودتان را جلوی ورودی پارک کالمگدان و چشمه‌ی برنزی‌اش می‌بینید که در سال 1906 میلادی، در رم ساخته شد. اینجا زیباترین پارک بلگراد است که به قلعه راه دارد. بعضی‌ها می‌گویند اگر زمانی به بلگراد رفتید و فقط یک ساعت زمان داشتید تا شهر را ببینید، تنها انتخاب‌تان اینجا باشد.

قلعه کامگدان شهر بلگرادپارک کالمگدان در گذشته بخشی از قلعه‌ی بلگراد بود که جنگ‌ها و خونریزی‌های بسیاری را به خود دیده.

بعد از جنگ جهانی اول که صربستان از زیر یوغ عثمانی‌ها درآمد؛ این قسمت به پارک تبدیل شد. رفته رفته ساختمان‌ها و بناهای یادبود مهمی هم ساخته شدند. مثلا مجسمه‌ی ویکتور قهرمان، برج‌های کالمگدان، کلیساهای Ruzica و St. Petka از مهم‌ترین بخش‌های قلعه و پارک هستند که توریست‌ها به هیچ‌وجه دیدن‌شان را از دست‌ نمی‌دهند.

با موجا پیرترین تمساح دنیا آشنا شوید!
موجا (Muja) محبوب‌ترین حیوان باغ‌وحش بلگراد است. او تنها حیوانی‌ست که از بمباران جنگ جهانی دوم و ناتو که باغ‌وحش بلگراد با خاک یکسان شد، جان سالم به در برد. تاریخ دقیق تولدش معلوم نیست اما می‌گویند قبل از سال 1936م. بوده. خلاصه که این موجود بیچاره سختی‌های زیادی کشیده و یک بار هم در سال 2002 نزدیک بود به خاطر قانقاریا پایش را از دست بدهد که دام‌پزشک‌ها به دادش رسیدند.

پیرترین تمساح دنیا

4. محله‌ی قدیمی Bohemian

بلگراد شهر زنده و پویایی‌ست به خصوص محله‌ی Bohemian؛ یعنی جایی که روزی استراحت‌گاه موزیسین‌ها، بازیگران تئاتر و هنرمندان بود، البته هنوز هم همین‌طور است با این تفاوت که توریست‌ها هم به آن اضافه شدند. 300 متر دورتر از میدان جمهوری شهر به خیابان Skadarlija می‌رسیم که به مرکز شهر بسیار نزدیک است. اینجا بهترین نقطه‌ی بلگراد برای لمس فرهنگ و هنر صربی‌ست.
قصه‌ی ساخت این بخش برمی‌گردد به دهه‌ی 1830میلادی. در این زمان کشیدن سیگار در شهر ممنوع بود چون امکان آتش گرفتن مغازه‌ها و کافه‌های قدیمی وجود داشت. بنابراین مردم برای گذراندن اوقات‌شان و کشیدن سیگار به این قسمت می‌آمدند؛ جایی که کولی‌ها زندگی می‌کردند و محیط مناسبی برای خوش‌گذرانی بود. رفته رفته این قسمت تبدیل شد به محلی برای قرارهای هنری و فرهنگی که هنوز هم کارکردش را از دست نداده است.

خیابان SKADARLIJA بلگرادهر زمان که به خیابان Skadarlija بروید، فرقی ندارد. اینجا همیشه بیدار است.

کافه‌ها و رستوران‌های شهر بلگرادکافه‌ها یا به قول خود صرب‌ها کافاناها اصلی‌ترین بخش خیابان Skadarlija هستند.

همین‌طور که مشغول قدم زدن در کوچه پس‌کوچه‌های اینجا هستید، صدای هارمونیکا و ترومپت را می‌شنوید که از رستوران‌ها و خانه‌ها می‌آید.

5. محله‌ی ساوامالا و گرافیتی خیابان‌هایش
ساوامالا از اولین محله‌های بلگراد است که در قرن 18 میلادی ساخته شد. اسم این محله از دو واژه تشکیل شده: ساوا (رودخانه‌ی ساوا) و Mahala (محله به ترکی). امروزه این منطقه برای کسانی که عاشق شب‌زنده‌داری هستند بهترین جاست. سوای رستوران‌ها و کافه‌های ساوامالا، باید به نقاشی‌های خیابانی یا همان گرافیتی‌ها هم اشاره کنیم که در اروپا بسیار معروفند. هنرمندان صربی و غیر صربی این نقاشی‌ها را کشیدند که هرکدام‌شان داستانی برای خودشان دارند. قدم زدن در خیابان‌های این منطقه و دیدن هرکدام از گرافیتی‌ها شما را کنجکاو می‌کند که قصه‌ و معنی و منظور هرکدام‌شان را بدانید.
معروف‌ترین گرافیتی شهر، معروف به La Santa de Belgrade است که هنرمندی فرانسوی به اسم Remed آن را کشید. او قدیسه‌ای به نام Mother of God of the Three Hand را روی دیواری کشید که شهر را میان دستانش گرفته است.

گرافیتی La Santa de BelgradeRemed با کشیدن این گرافیتی خواست به کسانی که به شهر می‌آیند بگوید که بلگراد همیشه محافظ می‌شود.

6. موزه‌ی نیکلا تسلا
تِسلا، دانشمند و مخترعی بود که به خاطر اختراع‌ها و تلاش‌هایش در سیستم برق‌رسانی در جریان متناوب برق (AC) مشهور است. با این حال کارهای دیوانه‌وار و حیرت‌انگیزی هم می‌کرد و نظریات جالبی داشت. مثلا اعتقاد داشت که می‌شود انرژی را با جریان الکتریسیته منتقل کرد. اگر فیلم حیثیت (The prestige) کریستوفر نولان را دیده باشید، یادتان خواهد آمد که شخصیت تسلا در فیلم عاشق شبیه‌سازی اشیا و حتی انسان با جریان الکتریسیته بود.

موزه تسلا در بلگرادنیکلا قبل از مرگش وصیت کرد که تمام اختراع‌ها و وسایلش به بلگراد برده و در موزه‌ای نگهداری شود.

توصیه می‌کنیم حتما به این موزه بروید و با این نابغه‌ی فیزیک و برق و اختراع‌هایش بیشتر آشنا شود. جذاب‌ترین قسمت موزه به بخشی است که شما باید دور وسیله‌ی معروف Tesla Coil بایستید و لامپ‌های میله‌ای را دست‌تان بگیرید. به فواصل زمانی 3 ثانیه‌ای دستگاه Tesla Coil لامپ‌های دست شما بدون اتصال به سیم روشن می‌شود.

سیم پیچ تسلااگر نگران خطرات جریان الکتریسیته هستید، باید بگوییم جای هیچ نگرانی نیست. این آزمایش کاملا امن است.

تسلا تمام ثروتش را پای هزینه‌های آزمایش‌هایش داد و بالاخره در فقر و بدبختی در هتلی در نیویورک مرد.

7. کایاک‌سواری در جزیره‌ی Great War
وقتش رسیده که خودتان را به چالش بکشید و بزنید به دل رودخانه‌های دانوب و ساوا. کایاک‌سواری روی این دو رودخانه بهترین امتحان چالشی شما خواهد بود. در محل تلاقی این دو، جزیره‌ی Great War به وجود آمده که مهم‌ترین بخشش کانال آبی  Veliki Galijaš است. حدود دو سوم این جزیره خانه‌ی 196 گونه پرنده است که بیشترشان در خطر انقراض هستند و شما می‌توانید در جریان کایاک‌سواری‌تان با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

کایاک سواریاین تور 3 ساعت طول می‌کشد و با حداقل 2 نفر اجرا می‌شود.

8. تور Valjevo Mountains Canyoning
بعضی وقت‌ها هم پیش می‌آید که دوست دارید کلا از شهر بلگراد بیرون بزنید و هیجان بیشتری تجربه کنید. ما پیشنهاد می‌کنیم تور Valjevo Mountains Canyoning را امتحان کنید. رشته کوه Valjevo جایی‌ست که باید بروید. اگر قبلا تجربه‌ی شنا در تنگه‌هایی مثل تنگه رغز در ایران را داشته باشید بهتر متوجه می‌شوید که این تور چگونه است.

جاهای دیدنی صربستانهیجان پریدن در حوضچه‌های آب و سرسره‌بازی آبی را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

این تور یک روز طول می‌کشد و شامل ترانسفر هتل، ناهار و تجهیزات لازم است. حداقل تعداد افراد برای برگزاری تور 4 نفر است و چنان‌چه قصد شرکت در آن را داشته باشید باید قد و وزن خود و سایر اعضای گروه‌تان را موقع ثبت‌نام اعلام کنید.

جاهای دیدنی بلگراد
در نقشه‌ی زیر جای مکان‌های دیدنی شهر بلگراد را مشخص کرده‌ایم. کافی‌ست که روی هر آیکون‌ کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با آن را ببینید.

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]
برچسب مطالب
شیما تیموری

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید 10 دیدگاه
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
Siamak

ممنون شیما خانم . ان شالا من 29دخرداد عازم بلگراد هستم. سپاس از اینکه تجربیاتتون رو به اشتراک گذاشتید. میتونم بپرسم اگه بخوام هاستل رزرو کنم کدوم هاستل رو پیشنهاد میکنید ؟

Siamak
ممنون شیما خانم . ان شالا من 29دخرداد عازم بلگراد هستم. سپاس از اینکه تجربیاتتون رو به اشتراک گذاشتید. میتونم بپرسم اگه بخوام هاستل رزرو کنم کدوم هاستل رو پیشنهاد میکنید ؟
شیما تیموری

دوست عزیز سلام از این‌که مطلب مارو خوندین و نظرتونو گفتین متشکریم. برای اقامت در شهر بلگراد، هاستل انتخاب خیلی جذابیه، چون آدم‌های ماجراجو و اصطلاحا آسون بگیر سراغ هاستل می‌رن و خاطره‌های خوبی رو برای هم‌اتاقی‌هاشون می‌سازن. براساس روحیه و یک سری فاکتورهای دیگه، می‌تونین هاستل‌تونو انتخاب کنین. مثلا هزینه، نزدیکی به جاذبه‌های شهر، امکاناتی که ارائه می‌ده، سرویس بهداشتی و آشپزخانه اشتراکی، اتاق اشتراکی یا Dorm و سایر گزینه‌ها، می‌تونین هاستل‌تونو انتخاب کنین. خوشبختانه سایت‌های بزرگی مثل www.booking.com، یا www.hostelworld.com انواع و اقسام هاستل‌هارو دارن که خیلی راحت می‌تونین با استفاده از گزینه sort، هاستل‌هارو براساس قیمت، نزدیکی به جاهای دیدنی شهر و ... طبقه‌بندی، مشاهده و انتخاب کنید. سفر خوبی داشته باشید.

Touraj

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون، من تورج هستم حدودا 20 روز دیگه قصد سفر به بلگراد رو دارم، به نظر شما چند روز کافیه که بتونیم کامل اونجا رو ببینیم؟ و اینکه شهرای اطراف هم جذابتی داره واسه بازدید؟ بازم مرسی از شما

Touraj
سلام ممنون از اطلاعات خوبتون، من تورج هستم حدودا 20 روز دیگه قصد سفر به بلگراد رو دارم، به نظر شما چند روز کافیه که بتونیم کامل اونجا رو ببینیم؟ و اینکه شهرای اطراف هم جذابتی داره واسه بازدید؟ بازم مرسی از شما
شیما تیموری

سلام ممنون ازتون که خوندین و نظرتونو گذاشتید. این بستگی به خودتون داره که از بلگراد چه چیزایی انتظار دارید یا شخصیت سفرتون چی هستش، مثلا nightlife رو ترجیح می‌دید و دیدن جاهای تاریخی یا این‌که شهرگردی داشته باشید. بعضیا می‌گن یک هفته برای بلگراد کافیه. با این حال به نظر ما می‌تونین وقت‌تونو برای 2 شهر تقسیم کنید: بلگراد و شهری novi sad (نوی ساد). بعد از دیدن بلگراد می‌تونین به شهر سرزنده و پرجنب و جوش نوی ساد هم برید که هم با اتوبوس امکان‌پذیره هم با قطار. می‌تونین مدت زمانی که در بلگراد هستید، بلیط قطار نوی ساد رو بگیرید. فاصله‌ی این دو تا شهر 70 کیلومتره و با قطار حدودا 2/5 ساعت در راه هستید. می‌شه گفت نوی ساد نسبت به بلگراد شهر بکرتریه و ممکنه بیشتر هم خوشتون بیاد. مثلا قلعه‌اش که اون طرف رود دانوبه و شما برای رسیدن بهش باید مثل قلعه‌های فیلم‌های قرون وسطایی از روی پل رد بشید. بازار محلی، پل عشاق و میدون مرکزی از جاهای مهمی هستند که به جز قلعه نوی ساد باید بهشون سر بزنید. امیدوارم که کمکتون کرده باشم. سفر بهتون خوش بگذره.

سلام

سلام و و قت بخیر.
بسیار ممنون از مطالب مفید و جذابتون.
من میخوام هتل رزرو کنم در بلگراد.
بهترین گزینه هایی که به مکانهایی که معرفی کردید نزدیک باشه رو لطفا پیشنهاد بدید.
ممنون

سلام
سلام و و قت بخیر.
بسیار ممنون از مطالب مفید و جذابتون.
من میخوام هتل رزرو کنم در بلگراد.
بهترین گزینه هایی که به مکانهایی که معرفی کردید نزدیک باشه رو لطفا پیشنهاد بدید.
ممنون
شیما تیموری

سلام روزتون بخیر ممنونیم که مطلب رو خوندید و مهم‌تر از اون نظرتونو گذاشتید. هتل‌های زیادی هستش که با توجه به بودجه و نزدیکی به جاهای دیدنی شهر می‌تونین انتخاب کنید. ما درباره‌ی 3 تاش نوشتیم که هتل های 3 ستاره، 4 ستاره و 5 ستاره هستند. می‌تونین در لینک‌های زیر درباره‌شون بخونین: هتل 3 ستاره رکس (Rex) بلگراد: https://bit.ly/2JwtYGH هتل 4 ستاره پراگ بلگراد: https://bit.ly/2mmCyyy هتل 5 ستاره Squere nine hotel: https://bit.ly/2zN7mCl با این حال اگه باز هم می‌خواین انتخاب‌های دیگه‌ای داشته باشید، توصیه می‌کنیم باهامون تماس بگیرید: 02142062 یا این‌که از طریق چت آنلاین که گوشه‌ی سمت راست وبلاگمونه با ما صحبت کنید. البته یه راه دیگه‌ام اینه که شماره تماس‌تونو به ما بدید تا همکاران با شما صحبت کنند. آخرین راه هم اینه که به سایتمون سر بزنید (www.travener.com)و مثل عکس زیر جستجو کنید: رزرو هتل در سایت تراونر مرسی از حضورتون.

آتنا

سلام شیما جان

من سفر 1 هفته ایی به صربستان دارم . از نوشته های خیلی خوب و مفیدیتون حتما استفاده میکنم .
موفق باشید.

آتنا
سلام شیما جان

من سفر 1 هفته ایی به صربستان دارم . از نوشته های خیلی خوب و مفیدیتون حتما استفاده میکنم .
موفق باشید.
شیما تیموری

آتنا عزیز سلام خیلی خوشحالم که تونستم با نوشته‌ام کمک‌تون کنم. سفر بهتون خوش بگذره و اگه دوست داشتین بعد از سفر به وبلاگمون سر بزنین و از تجربه‌ی سفرتون برای بقیه هم بنویسین. مطمئنا خیلی‌ها دوست دارن کامنت شما رو بخونن و استفاده کنن. مرسی ازتون.

الی

سلام شیما خانوم ممکنه بیزحمت در مورد نحوه تهیه ارز این کشور با توجه به شرایط ارز کنونی ایران توضیح بدید بردن چه مبلغی همراه خودمون واسه یع سفر 4 روزه مناسب هست که بتونیم خرید هم کنیم
با سپاس

الی
سلام شیما خانوم ممکنه بیزحمت در مورد نحوه تهیه ارز این کشور با توجه به شرایط ارز کنونی ایران توضیح بدید بردن چه مبلغی همراه خودمون واسه یع سفر 4 روزه مناسب هست که بتونیم خرید هم کنیم
با سپاس
شیما تیموری

دوست عزیز سلام جواب‌تون بستگی به نوع سفری داره که می‌خواید داشته باشید، مثلا کم‌خرج (Budget)، متوسط (midrange) یا لوکس. اگه بخوایم یه سفر متوسط رو در نظر بگیریم برای چهارروز حدود 130 یورو (هر نفر) لازم داره. از اون طرف برای خرید نمی‌تونم دقیق بهتون بگم چه مقدار براتون لازمه. اما اگه می‌خواین خرید ارزونی داشته باشید یه کار دیگه هم می‌تونین بکنین: با پرواز ترکیش ایر برید صربستان که توقفتون توی استانبوله. توی استانبول از فرودگاه تا میدون تقسیم با اتوبوس برید و اونجا خرید کنید چون ارزون‌تره: این توصیه‌ایه که مسافران صربستان به ما گفتن.