7 جای دیدنی لهستان که باید رفت

امیرحسین سربیشه
19 تیر، 1398
19 تیر، 1398
مدت مطالعه :

خرابی‌های به جای مانده از دوران جنگ‌جهانی دوم نمی‌تواند تاثیری روی جاهای دیدنی لهستان داشته باشد چون این شهر التیام زخم‌ها را به خوبی بلد است و خود را با سرعت بازسازی می‌کند. با دوچرخه یا پیاده شهر ورشو را بگردید و از جاهای دیدنی لهستان لذت ببربد.

 

1. کاخ سلطنتی (Royal Castle)
در سال 1589 این قلعه با معماری ایتالیایی برای اقامت شاه زیگموند سوم ساخته شد. در جنگ‌جهانی دوم، آلمانی‌ها تا توانستند به ساختمان قلعه آسیب زدند و حتی ممکن بود این قلعه را از سطح زمین محو کنند. پس از جنگ‌جهانی مردم لهستان به سرعت شروع به بازسازی کردند و از نو این قلعه را روی پاهایش محکم کردند. از تاریخ و چیزهای خسته‌کننده که بگذریم، می‌رسیم به نکات اصلی بازدید از این کاخ سلطنتی که از جاهای دیدنی لهستان به حساب می‌آید. یازدید از محوطه‌ی این قلعه رایگان است و نیازی به دادن هیچ پولی نیست اما برای ورود به قلعه باید 30 زلوتی لهستان پرداخت کنید. رقم بلیط ورودی برای دانش‌جویان 10 زلوتی است. در ماه مِی (اردیبهشت و خرداد) بازدید از قلعه سخت می‌شود چون ماه بازدید مدرسه‌هاست و سالن پر از دانش‌آموزان پر سروصدا می‌شود که به این‌طرف و آن‌طرف می‌روند.

کاخ سلطنتی ورشوشب‌ها کاخ سلطنتی نمای زیبایی دارد و بیشتر مردم دورش جمع هستند! مانند ارگ کریم‌خان در شیراز!

قدیمی‌ترین قسمت کاخ، برج گروشکا است که در قرن 14 ساختش تمام شد. این قلعه شامل تالارهای مختلفی مانند تالار شوالیه‌ها، تالار مشاوران، تالار تخت پادشاهی، تالار مهمانان و … می‌شود. از آن‎جایی که این قلعه در ورودی به بافت قدیمی شهر ورشو است، یازدید از داخل قلعه خالی از لطف نیست! به خصوص برای کسانی که عاشق تاریخ و معماری هستند. در تمام بخش‌های کاخ تابلوهای راهنمای انگلیسی وجود دارند اما شما می‌توانید راهنمای صوتی به همراه هدفون را با قیمتی حدود 5 دلار در درب ورودی تهیه کنید.

 

2. بافت قدیمی شهر ورشو
پس از بازدید از کاخ سلطنتی ورشو، خودتان را به دست بافت قدیمی شهر ورشو بسپارید و پیاده‌روی کنید. در این پیاده‌روی می‌توانید از بازارهای محلی و سوغاتی‌فروشی‌های این منطقه وسایل مورد نظرتان را بخرید. از ستون یادبود زیگیسموند بازدید کنید و کمپوس اصلی دانشگاه ورشو را ببینید. موزه‌های بسیاری در این منطقه قدیمی وجود دارد که گردشگران عاشق موزه را هیجان‌زده می‌کند. موزه ادبیات آدام میکیویچ، موزه تاریخی ورشو و … از آن موزه‎هایی‌ست که حتما باید به آن‌ها سر بزنید.

 

3. پارک Łazienki
نمی‌شود به لهستان سفر کرد و جاهای دیدنی لهستان را دید اما از پارک لاژینسکی بازدید نکرد! لاژینسکی به زبان لهستانی یعنی حمام! حالا چرا به این پارک حمام می‌گویند؟ چون در سالهای دور حمام سلطنتی در این مکان بوده است. در اواخر قرن 18 شاه استانیسلاو آگوست پونیاتووسکی دستور می‌دهد تا در این مکان باغ زیبایی بسازند. کنارش یک سالن آمفی‌تئاتر به سبک رومی و ساختمانی در میان آب‌ها بسازند.

پارک لاژینسکیکاخ اصلی که در وسط رودخانه است چشم‌نوازی می‌کند!

این‌گونه حمام سلطنتی تبدیل به یک پارک زیبا در دل شهر ورشو شد که طاووس‌ها در آن برای خودشان شادی می‌کنند و پرهای رنگی‌شان را باز می‌کنند تا برای گردشگران دلبری کنند. جاذبه‌ی اصلی این پارک رودخانه‌ ان است که می‌شود ساعت‌ها کنارش نشست و آرامش را در تک‌تک لحظه‌ها حس کرد، البته اگر سنجاب‌ها مزاحم نشوند!

 

4. Warsaw Rising Museum
موزه شورش مردم ورشو دل شما را خواهد شکست. هنوز هم نتایج این شورش بین مردم لهستان مورد انتقاد قرار می‌گیرد. برخی از مردم این شورش و خیزش را به جا دانسته‌اند و از کشته‌شدگان به عنوان قهرمان یاد می‌کنند. برخی دیگر این شورش را لازم نمی‌دانند و می‌گویند نیازی نبود تا مردم این‌گونه به خاک و خون کشیده شوند. به هر حال چیزی که در این موزه می‌بینید، چیزی جز مردمی نیست که برای آزادی خود جنگیدند و در این راه خون داده‌اند.

موزه رایزینگ ورشووسایلی که اینجا خواهید دید، برای کسی بوده است که شاید دیگر نباشد!

چینش اشیا و داستان‌های موزه کمی به‌هم ریخته است و شما شاید گیج شوید که اصلا باید از کجا شروع کرد و کدام داستان را دنبال کرد، اما اینجا محل خوبی برای یادگیری درباره جنگ‌جهانی دوم و وقایع تلخ آن زمان است. با دیدن ویدیوهای واقعی از ایستادگی مردم لهستان در مقابل مهاجمان اشک از چشم‌های‌تان جاری خواهد شد و تا مدت‌ها به آن فکر خواهید کرد. بلیط ورودی 25 زلوتی است و اگر بخواهید وسایل‌تان را به موزه بسپارید باید 5 زلوتی اضافه بدهید که بعد از بازدید به شما برخواهند گرداند.

 

5. موزه Polin
این موزه در محله کلیمی‌های لهستان قرار دارد و تاریخ زمانی را می‌گوید که جامعه بهودی‌های لهستان، بزرگ‌ترین جامعه‌ی یهودی‌های جهان بود. در سال 2013 این موزه به روی مردم باز شد و در سال 2014 نمایشگاه اصلی‌اش با 8 گالری به راه افتاد. این موزه مدارک و اطلاعات کاملی را درباره وضعیت زندگی یهودی‌ها قبل و بعد از واقعه هولوکاست، در اختیار مردم می‌گذارد.

موزه یهودی‌های ورشوکلمه Polin به زبان ابری به معنای لهستان است.

برخلاف موزه‌های دیگر که شاید خسته کننده باشد، اینجا آن‌قدر زیبا و فانتزی چیده شده است که شما یاد فیلم ارباب حلقه‌ها و کتاب‌های قدیمی جادویی میفتید. اگر دوست دارید قبل از رفتن به این موزه با فضای آن دوران آشنا شوید می‌توانید داستان زندگی Ruthka Laskier را بخوانید، مردم او را با آن فرانک هلندی مقایسه می‌کنند چون روسکا هم کودک یهودی بود که در اردوگاه کار اجباری آشویتس جان داد. بلیط ورودی تنها 20 زلوتی‌ست و برنامه‌ریزی 2 الی 3 ساعت برای بازدید از اینجا بریزید.

 

6. موزه نئون
با پرداخت تنها 12 زلوتی به سرزمین نئون‌های براق ورشو بروید. این موزه نورانی کلکسیون کاملی از لامپ‌های نئونی‌ست که با وسواس خاص هنرمندان ساخته شده است. شاید این موزه را بتوانید در کمتر از 45 دقیقه ببینید اما به راحتی از هر تابلو که می‌بینید نگذرید چون حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اگر شما با دوران کمونیستی آشنا باشید بسیاری از تابلوها را به یاد خواهید آورید.

موزه نئون ورشوشاید بخواهید فیلم شیطان‌های نئونی را ببینید!

 

7. رودخانه ویستول
رودخانه ویستول از شهرهای مهم لهستان می‌گذرد و طولانی‌ترین رودخانه لهستان است. شما می‌توانید وقتی در ورشو هستید تورهای کشتی کروز رزرو کنید و طول رودخانه را بپیمایید. در مسیر جاهای دیدنی لهستان را خواهید دید. راه دیگر برای دیدن مناظر زیبا، کرایه دوچرخه و راندن آن در طول ساحل رودخانه ویستول است. اگر دو زاهی که گفته شد مورد پسند شما نبود و خواستید با مردم محلی آشنا شوید و از غذاهای خیابانی هم امتحان کنید، پیاده‌روی در کنار ساحل بهترین گزینه‌ایست که می‌توانید انتخاب کنید.

رودخانه ویستول ورشواز ورزشگاه ملی که در نزدیکی ساحل است دیدن کنید

در تابستان ساحل مملو از توریست‌هایی‌ست که برای دیدن رودخانه به آن‌جا آمده‌اند، هم‌چنین محلی‌هایی که می‌خواهند برای چند دقیقه از زندگی شهری فاصله بگیرند و مدتی را در آرامش سپری کنند. اگر می‌خواهید نوشیدنی‌های الکلی بنوشید مراقب باشید که پلیس هر لحظه می‌تواند برسد و شما را جریمه کند، چون مصرف نوشیدنی الکلی در فضای عمومی در لهستان ممنوع است، و چنان که انتظار دارید ساحل هم یک مکان عمومی خوب برای جریمه کردن است.

در نقشه‌ی زیر جاهای دیدنی لهستان را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.