بهترین اقامتگاه‌های سنتی شیراز

10 آذر، 1398
10 آذر، 1398
مدت مطالعه: دقیقه
دل‌تان می‌خواهید شبی را میهمان منزل‌‌ اعیانی قاجاری‌های شیراز باشید؟ تصور کنید بتوانید در خانه‌ای بنشینید، قدم بزنید، بخوابید و غذا میل کنید که روزگاری محل زندگی قجری‌ها بوده، مراسم باشکوه در آن برگزار می‌شده و همواره چندین خدم و حشم در حال خدمت به آن‌ها بوده‌اند. در این مقاله، به شما خواهیم گفت که چگونه در سفر به شیراز به این رویا جامه‌ی عمل بپوشانید تا اقامت در شیراز برای‌تان به خاطره‌ای رویایی و فراموش‌نشدنی بدل شود. با اسمارتیز همراه باشید تا با بهترین اقامتگاه های سنتی شیراز آشنا شویم.
اقامتگاه سنتی ماه منیر شیراز
بنای اقامتگاه سنتی ماه منیر، با قدمتی بالغ بر 120 سال، در اواخر دوره‌ی قاجار ساخته شد. در سال 1397، کار مرمت و بازسازی بنای این اقامتگاه به اتمام رسید و در ماه مهر همان سال، اقامتگاه ماه منیر در شیراز کار خود را آغاز کرد. 6 اتاق این اقامتگاه در دو طبقه جای گرفته‌اند و چشم‌انداز برخی از آن‌ها رو به کوچه و برخی دیگر رو به حیاط اقامتگاه است. داخل ساختمان اقامتگاه و حیاط آن به شیوه‌ای کاملاً سنتی تزئین شده است و رنگ و بوی ایران عصر قاجار را بی هیچ کم و کاست در خود دارد.
اقامتگاه سنتی ماه منیر
اقامتگاه های سنتی شیراز؛ ساعتی کنار این حوض زیبا بنشینید و نفس تازه کنید.
حیاط زیبای اقامتگاه ماه منیر، حوض، باغچه، تخت سنگی و نیمکت‌های چوبی مزین گشته است. موقعیت مکانی مناسب این اقامتگاه زیبا دسترسی به نارنجستان قوام و مسجد نصیرالملک، از جاذبه‌های تاریخی شیراز، را آسان ساخته است. بیمارستان شهید بهشتی نیز فقط 850 متر تا این اقامتگاه سنتی فاصله دارد.
رستوران اقامتگاه سنتی ماه منیر، واقع در طبقه همکف، 20 نفر ظرفیت دارد و سفارش غذا باید 24 ساعت قبل صورت بگیرد.
کافه سنتی دنج این اقامتگاه، با ظرفیت 20 نفر، بیست و چهار ساعته آماده‌ی پذیرایی از مهمانان اقامتگاه است. این کافه در حیاط زیبای اقامتگاه واقع شده است.
اقامتگاه سنتی پنج دری شیراز
در دوران قاجار، یعنی چیزی حدود 120 سال پیش، ساختمان اقامتگاه سنتی پنج دری شیراز در فضایی به وسعت 720 متر بنا گردید. مرمت و بازسازی این بنای قدیمی سه سال تمام طول کشید و در نهایت، در سال 1396، به اقامتگاه سنتی پنج دری شیراز تبدیل و آماده‌ی پذیرایی از گردشگران شد. در طبقه‌ی اول و دوم این اقامتگاه سنتی شیراز یازده اتاق جای گرفته است که چشم‌انداز برخی از آن‌ها به سوی حیاط زیبای اقامتگاه است. موقعیت مکانی مناسب اقامتگاه پنج دری شیراز، واقع در خیابان 9 دی، سبب دسترسی آسان به برخی دیدنی‌های شیراز شده است، از جمله مرقد مطهر شاهچراغ، مسجد نصیرالملک و مسجد جامع عتیق.
اقامتگاه سنتی 5 دری شیراز
اقامتگاه های سنتی شیراز؛ خوابیدن در یک خانه 120 ساله چه حسی دارد؟
صبحانه در اقامتگاه ساعت 8 تا 10 در حیاط روح‌نواز اقامتگاه سرو می شود که در آن، یک حوض آب، چند نیمکت چوبی و باغچه‌ای روح‌گشا جلوه‌گری می‌کنند.
در حیاط اقامتگاه پنج دری، چای‌خانه‌ای با ظرفیت 30 نفر همه روزه از ساعت 7:30 الی 11:00 و 16:00 الی 22:00  آماده‌ی پذیرایی از مهمانان است. امکان سرو شام و ناهار نیز در این اقامتگاه وجود دارد، اما درخواست آن باید روز قبل مطرح شود.

“امکان تردد خودرو در جلوی در اقامتگاه وجود ندارد و باید مسافتی 70 متری را پیاده طی کنید. به علاوه، در بخش ورودی اقامتگاه و ورودی اتاق‌ها تعدادی پله هم وجود دارد. در ضمن، اقامتگاه پارکینگ هم ندارد.”

اقامتگاه سنتی سپهری شیراز
بنای اقامتگاه سنتی سپهری شیراز متعلق به دوران قاجار، یعنی بیش از 120 سال پیش، است که در سال 1397، کارش را در قالب اقامتگاه سنتی آغاز کرد. این اقامتگاه دارای 7 اتاق با طراحی سنتی دلرباست؛ 4 اتاق در زیرزمین و 3 اتاق در طبقه‌ی بالاتر قرار دارند. اتاق‌های زیرزمین فاقد پنجره و تنها دارای نورگیر هستند. اقامتگاه سپهری شیراز در محله‌ی تاریخی سنگ سیاه قرار گرفته است، از این رو، دسترسی به حرم مطهر شاهچراغ، مدرسه خان، آرامگاه بی بی دختران و خانه فروغ الملک، از جاذبه‌های گردشگری شیراز، بسیار آسان است.
اقامتگاه سنتی سپهری شیراز
اقامتگاه های سنتی شیراز؛ تصور کنید صبح بیدار شده‌اید و این نورها اولین صحنه‌ای است که می‌بینید؛ دلبر نیست؟
دیگر جاهای دیدنی شیراز، از جمله ارگ کریم خان، خانه زینت الملک، باغ نارنجستان قوام و خانه تاریخی منطقی نژاد، نهایتاً دو کیلومتر تا این اقامتگاه فاصله دارند. فاصله این اقامتگاه سنتی تا فرودگاه بین‌المللی شیراز تنها 12 کیلومتر است.
وعده صبحانه، بین ساعت هفت تا نه صبح، در محوطه‌ی دل انگیزِ اقامتگاه سرو می‌گردد. حیاط زیبای اقامتگاه سپهری با حوض فیروزه‌ای، تخت‌ سنتی و باغچه‌ی رنگارنگ مزین گشته است.
اقامتگاه سنتی گلشن شیراز
قدمت اقامتگاه سنتی گلشن شیراز به 200 سال پیش باز می‌گردد که از سال 1387، در پی مرمت و بازسازی برای اقامت گردشگران مهیا گشت. این اقامتگاه قدیمی 8 اتاق را در دل خود جای داده است. چشم ‌انداز برخی اتاق‌ها رو به سوی حیاط زیبای اقامتگاه است. این اقامتگاه در خیابان لطفعلی خان قرار گرفته است و تا مرقد مطهر شاهچراغ تنها 1.5 کیلومتر فاصله دارد.
اقامتگاه سنتی گلشن شیراز
اقامتگاه های سنتی شیراز؛ از حیاط دلبر این اقامتگاه نمی‌توان گذشت!
در بخش ورودی اتاق‌های اقامتگاه گلشن شیراز تعدادی پله وجود دارد. در رستوران سنتی واقع در حیاط اقامتگاه، با ظرفیت 25 نفر، وعده‌های صبحانه، ناهار و شام سرو می‌گردد.
اقامتگاه سنتی گل طاها شیراز
اقامتگاه سنتی گل طاها از سال 1395 تا کنون پذیرای گردشگران شهر شعر و ادب است. بنای این اقامتگاه متعلق به دوران قاجار است. اقامتگاه گل طاها شیراز از دو ساختمان تشکیل شده و در کل، دارای 14 اتاق است. موقعیت مکانی مناسب این اقامتگاه سنتی سبب تسهیل دسترسی به مرقد مطهر شاه چراغ و کلیسای ارامنه شده است. مسجد جامع عتیق و مسجد نصیرالملک نیز در فاصله‌ی دوکیلومتری از این اقامتگاه قدیمی قرار دارند. فاصله این اقامتگاه تا فرودگاه بین‌المللی شیراز تنها 11 کیلومتر است.
اقامتگاه سنتی گل طاها شیراز
اقامتگاه های سنتی شیراز؛ اقامتگاهی که بازمانده از دوران قاجار است.
برخی از اتاق‌های اقامتگاه فاقد پنجره، سرویس بهداشتی، حمام، یخچال و تلویزیون هستند، اما در عوض، همه‌ی این امکانات در محوطه اقامتگاه قرار دارند. در ساختمان شماره دو نیز سرویس بهداشتی ایرانی قرار دارد.

“ قسمت‌های مختلف این اقامتگاه دارای پله است. ”


 این اقامتگاه سنتی دارای سالن صبحانه خوری نیز هست و حیاط آن با باغچه و حوض آب مزین گشته و در خارج از اقامتگاه، آلاچیق‌هایی برای رفاه حال مهمانان قرار دارد.

موقعیت(ها)

پروین سهیلی هستم. ادبیات انگلیسی خوندم و برای نشریات ترجمه می‌کنم و می‌نویسم. سفر کردن رو هم به اندازه نوشتن دوست دارم و به نظرم، دیدنی‌های ایران و جهان آنقدر جذاب هستند که بتوان ساعت‌ها درموردشون نوشت و همواره لذت برد.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.4 40 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.