30 جای دیدنی ترکیه که باید رفت

29 بهمن، 1396
10 اردیبهشت، 1399
مدت مطالعه :

به ترکیه خوش آمدید؛ انتخاب با شماست: فعالیت‌های تفریحی، تاریخی یا هیجانی‌؟ در سفر به ترکیه همه را پیدا می‌کنید. استانبول را برای تفریح می‌پسندید یا ازمیر، بدروم و آنتالیا را؟

کدام ساحل ترکیه را ببینیم؟

استانبول

1. جزیره آدالار (Adalar Islands)
«اولین باری که به این جزیره پا گذاشتم تصورش را هم نمی‌کردم که ماشین و موتوری در خیابان نخواهم دید؛ به صد سال پیش برگشته‌ بودم. جزیره آدالار کالسکه‌ها در خیابان‌ها به استقبال شما می‌آیند و شما را دورتادور جزیره می‌گردانند؛ اما برای منی که عاشق دوچرخه‌سواری هستم کالسکه‌سواری بی‌معنی است؛ پس از مغازه‌های اطراف جزیره دوچرخه‌‌‌ای کرایه کردم و دورتادور جزیره را رکاب زدم؛ بعد از اینکه حسابی خسته شدم تنی به آب زدم و شنا کردم.» این گفته‌ی یکی از مسافرانی است که سفرش به جزیره آدالار را خاطره‌انگیز کرده است.
آدالار معروف به پرنس 20 کیلومتری استانبول و دریای مرمره قرار دارد. بسیاری از مسافران در تابستان به این جزیره می‌آیند؛ سوار قایق‌ها می‌شوند و دورتادور آدالار را می‌چرخند.
اگر هزینه برای‌تان مهم است توصیه می‌کنیم نوشیدنی و ساندویچ‌های کوچکی از استانبول با خودتان به همراه بیاورید چون هزینه رستوران‌ها در این جزیره بسیار بالاست.
اینجا شما انواع قایق‌ها با قیمت‌های متفاوتی خواهید دید اما هزینه هر قایق حدود 30 تا 60 لیره (30 تا 60 هزار تومان) است.
2. ساحل دالیا (Dalia Beach)
دالیا برای من و شمایی است که می‌خواهیم شنا کنیم یا آفتاب بگیریم. این ساحل رستوران‌ها و کافه‌های زیادی دارد که بوی غذاهای دریایی‌اش مست‌تان می‌کند و اگر سیر هم باشید، بدون شک گرسنه می‌شوید.
شنا کردن فقط جزو تفریحات دالیا نیست؛ اگر شانس بیاورید و کمی دریا خروشان باشد موج‌سواری هم عالمی دارد. خیلی وقت‌ها پیش آمده که مسافران زیادی علاقه‌ای به موج‌سواری ندارند اما همین که کسی را ببینند که مشغول موج‌سواری است، وسوسه می‌شوند و لوازم مورد نیاز را کرایه می‌کنند. به همین راحتی یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات را امتحان کرده‌اند.
هزینه ورودی به این ساحل در طول هفته حدود 40 لیره (40 هزار تومان) و آخر هفته‌ها حدود 50  لیره (50 هزار تومان) است.
ساعت بازدید: 8 صبح تا 18
3. ساحل بورک (BURC Beach)
ساحل بورک یکی از مشهورترین ساحل‌های استانبول است که اگر یکبار هم به ترکیه سفر کرده باشید حتما آن را دیده‌اید. بورک به شما آرامش تزریق می‌کند؛ اگر می‌خواهید استراحت کنید و کنار ساحل دراز بکشید در این ساحل چترها و تخت‌هایی می‌بینید که آرامش را به شما هدیه می‌کنند.
این دریا تا فاصله 100 متری‌اش عمق کمی دارد و برای کودکانی که می‌خواهند شنا کنند بسیار مناسب است.

ساحل بورک
چی بهتر از این، که حسابی در ساحل بورک آب بازی کنیم.

از ساعت 9 تا 21:30  شما می‌توانید تفریحاتی مثل قایق‌سواری، والیبال ساحلی، موج سواری و فوتبال را در بورک تجربه کنید.
هزینه ورودی به ساحل بورک در طول هفته 30 لیره (30 هزارتومان) و آخر هفته‌ها به خاطر  شلوغی 40 لیره (40 هزارتومان) است.
4. ساحل نان استاپ (Nonstop Beach)
صدای موسیقی ترکی را در فضای ساحل می‌شنوید؟ یکی از کارهایی که در نان استاپ خیلی لذت‌بخش است ترکیب صدای آب با موسیقی است. از فعالیت‌های ورزشی که شما در نان استاپ تجربه‌اش خواهید کرد کایت سواری و موج سواری است.
آن‌قدر در این ساحل خوش می‌گذارنید که زمان از دست‌تان در می‌رود و ساعت 8 شب را نشان می‌دهد.
5. ساحل سوما (Suma Beach)
ورزشکاران به این ساحل می‌آیند؛ اگر اهل یوگا یا پیلاتس هستید به ساحل سوما بروید؛ مطمئنا آنجا کسانی را مثل خودتان پیدا خواهید کرد که مشغول ورزش‌اند. خوبی این ساحل این است که شما می‌توانید چادرهایی را اجاره کنید و شب را کنار ساحل بمانید. اما از قبل هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.
از ساعت 10 صبح تا 12 شب مهمان این ساحل شلوغ اما آرام باشید.
6. تنگه بسفُر (Bosphorus)
این تنگه به دو قسمت تقسیم می‌شود که بخشی از آن در آسیا و بخشی دیگر در اروپا قرار دارد. حتما حتما این تنگه را ببینید. سوار کشتی‌ شوید و کاخ دلما را با نورپردازی فوق‌العاده‌اش در شب ببینید. بی شک شما یک شب رویایی و رمانتیک خواهید داشت. اگر به دیدن سریال‌های ترکی علاقه دارید، سریال عشق ممنوع در نزدیکی همین تنگه ساخته شده.

بسفر
یکی از بهترین تنگه‌هایی که شب‌ها اصلا خواب ندارد.

7. پارک آبی
استانبول دارای دو پارک آبی است. پارک آبی آکوا دلفین، که سرسره آبی هیجان‌انگیزی دارد که در کنار این هیجان، شما هم می‌توانید در کنار کودک‌تان هم آب بازی کنید، هم دلفین ببینید.
پارک آبی آکوا مارین، مخصوص من و شمایی است که عاشق آب هستیم. در پارک آکوا مارین تجربه متفاوتی از سرسره سواری، شنا و … را خواهید داشت.
فقط برای دیدن دلفین‌ها در پارک آبی برنامه‌تان را ساعت 2 بعد ازظهر بچینید. هزینه بازدید از پارک حدود 50 لیره است. برای کودکان 5 تا 12 سال حدود 35 لیر و برای کودکان زیر چهار سال هزینه رایگان است.

غواصی در مارماریس

شما غواص با تجربه‌اید و مدرک غواصی دارید؟ پس حتما برنامه‌ی غواصی در مارماریس را بچینید. آب در مارماریس آنقدر شفاف است که شما به راحتی انواع پوشش گیاهی و آبزیان مختلفی را در زیر آب خواهید دید فقط دوربین‌تان را فراموش نکنید تا بتوانید در کنار گونه‌های مختلف ماهی‌ها عکس یادگاری بگیرید. این نکته را فراموش نکنید مارماریس مخصوص کسانی است که عاشق نقاط بکر هستند.

غواصی در مارماریس
با لاک‌پشت‌های مارماریس عکس یادگاری بگیرید.

مارماریس شب زنده‌دار است؛ هر ساعتی از شب در خیابان‌هایش قدم بگذارید افراد بسیاری را خواهید دید که کنار خط ساحلی قدم می‌زنند؛ پس تا دیر نشده شما هم به آن‌ها بپیوندید.

غواصی در بدروم

کسانی که تجربه چندانی در غواصی ندارند اما می‌خواهند برای یکبار هم شده غواصی را امتحان کنند؛ بدروم بهترین گزینه است. مربیانی هستند تا به شما آموزش‌های لازم را بدهند. این ساحل بستر سنگ‌های کوچک‌ و ‌بزرگ است و شما یکی از بهترین فعالیت‌ها را اینجا تجربه خواهید کرد. البته شما می‌توانید این غواصی را در کوش‌آداسی هم تجربه کنید. بسته به محل اقامت‌تان که بدروم است یا کوش‌آداسی محل شیرجه زدن‌تان را در آب انتخاب کنید.

سواحل لارا و کنتیالتی آنتالیا

مسافر آنتالیا هستید؟ حتما نام دو ساحل کنیالتی و لارا را شنیده‌اید. شما هم مثل من تمیزی ساحل برای‌تان مهم است؟ ساحل لارا که به لارا پالجی معروف است بهترین گزینه برای شماست. شفافیت آب این ساحل آنقدر است که شن‌های درون آب کاملا دیده می‌شوند. برای این‌که هیجان زیادی به خون‌تان تزریق شود موتور اسکوتر اجاره کنید. اگر بچه دارید و اقامت‌تان در آنتالیاست به کنیالتی بروید چون آنقدر اسباب‌بازی‌های متنوعی دارد که حوصله کودک‌تان سر نرود، تا جایی که حتی نمی‌داند کدام بازی را شروع کند! در این موقعیت به کمک فرزندتان بروید. در این ساحل شما یک ماکت مینیاتوری کوچک از ترکیه را هم می‌بینید.

وقت گشت تاریخی و فرهنگی رسیده!

استانبول

ایاصوفیه
هر توریستی در سفر استانبول حتما آن را می‌بیند؛ منظورم ایاصوفیه است. ایا‌صوفیه گنبد بزرگی دارد که با مناره‌های بزرگ و بلندش برای خیلی‌ها جذاب است. چهار ستون شبیه پای فیل ایاصوفیه را سرپا نگه داشته و وجود پنجره‌هایی کنار هم باعث شده نور خورشید به دورن بتابد. این مسجد در محله‌ی پر رفت و آمد استانبول واقع شده؛ بعد از بازدید از مسجد به مراکز خرید اطراف سری بزنید.

ایاصوفیه استانبولیکی از مکان‌هایی که حتما باید ببینید مسجد ایاصوفیه است.

اگر خواستید به ایاصوفیه بروید در پاییز و زمستان ساعت 9 صبح تا 5 عصر و در تابستان و بهار 9 صبح تا 19 برنامه‌تان را بچینید. فقط فراموش نکنید حداقل یک ساعت قبل از بسته شدن مسجد بلیط‌تان را تهیه کنید.
مسجد آبی
مسجد معروف ترکیه؛ مسجد سلطان احمد! تقریبا همه‌ی توریست‌ها از اینجا بازدید می‌کنند. مسجد سلطان احمد به دلیل رنگ آبی کاشی‌هایش به مسجد آبی هم معروف است. فقط یادتان باشد هنگام ورود به این مسجد لباس‌های کمی پوشیده بپوشید. بعد از اینکه از مسجد سلطان احمد بازدید کردید؛ به مغازه‌های شیرینی فروشی اطرافش سری بزنید و میان وعده‌تان را همین‌جا بخورید.
حمام ترکی استانبول
خیلی از ما وقتی به ترکیه سفر می‌کنیم تصورش را هم نخواهیم کرد که هنوز هم حمام‌هایی وجود داشته باشند که به شکل کاملا سنتی شما را مشت‌ومال دهند، مانند حمام سلیمانیه.

حمام ترکیبه شیوه عثمانی‌ها حمام کنید.

اگر به ترکیه سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به حمام ترکی سری بزنید و به شیوه‌ی عثمانی‌ها دوش بگیرید و تمام خستگی‌های‌تان را اینجا به آب بسپارید.
قصر توپکاپی
فکرش را بکنید شمایی که امروز از قصر توپکاپی دیدن می‌کنید در گذشته خرم‌سلطان در آنجا زندگی می‌کرده. پس تا می‌توانید درون این قصر بچرخید و عکس یادگاری بگیرید. قصر توپکاپی 400 سال تاریخ امپراطوری عثمانی را در خود جای داده. اگر زمان برای‌تان مهم است بدانید دیدن این قصر و جا پای جای سلطان سلیمان گذاشتن حداقل 3 ساعت از وقت شما را می‌گیرد.

قصر توپکانی استانبول
لوکیشن سریال محبوب ترکی اینجا ساخته شده.

بازار بزرگ استانبول
برای دیدن بافت تاریخی استانبول به این بازار بروید. اغلب مردم استانبول مایحتاج روزانه‌شان را از بازار می‌خرند. بازار استانبول یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده دنیاست؛ 60 خیابان داردو بیش از 5 هزار مغازه که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را می‌فروشند. در خیابان‌هایش پر از رستوران‌هایی‌است که بوی کباب ترکی‌‌هایشان مست‌تان می‌کند.

آنتالیا

برج ساعت
همین که وارد آنتالیا شدید، برج ساعت را می‌بینید. در گذشته حدود 80 برج دور شهر آنتالیا قرار داشت که به مرور زمان همه‌ی آن‌ها نابود شدند و تنها همین برج باقی مانده. برج دو طبقه دارد که طبقه بالایش گرد و طبقه پایینش مربعی شکل است. توریست‌هایی که به تاریخ علاقه دارند از بازدید برج ساعت لذت می‌برند.

برج ساعت آنتالیا
از پله‌های برج بالا بروید و آنتالیا را از بالا ببینید.

مناره یولی 
مناره‌ای که به مناره شیاردار هم معروف است؛ مناره یولی. از سنگ درست شده؛ سنگ‌هایی که با زحمت زیادی تراشیده شده‌اند. بالاترین بخش مناره هشت ضلعی است که از دو رنگ آجر قرمز و آبی ساخته شده و بدنه‌‌اش موزاییک‌هایی به رنگ آبی تیره و روشن دارد که اگر اهل هنر باشید حتما دیدن این بنا را در لیست‌تان می‌گذارید. این مناره 38 متر ارتفاع و 90 پله دارد که امروزه یک مکان آموزشی و فرهنگی محسوب می‌شود.
دروازه هادریان
ورودی‌ شگفت‌انگیز منطقه قدیمی کالجی: دروازه هادریان، هادریانوس یا اوچ کاپیلار. شکل ظاهری‌اش که از 3 قوس تشکیل شده آن را به اوچ کاپیلار معروف کرده است. در حقیقت این دروازه تاریخی در آنتالیا دورتا دور شهر قدیمی کشیده شده و تمام آن از مرمر سفید ساخته شده‌است.

ازمیر

آسانسور
اولین جایی که در سفرتان به ازمیر باید ببینید آسانسور است؛ این بنا را  تاجران یهودی ساخته‌اند. مردم ازمیر هر روز سوار این آسانسور می‌شوند تا به بالای تپه برسند که محل کسب‌وکارشان است. در ازمیر سوار آسانسور شوید و شهر را از بالا ببینید. همین که به تپه برسید دور تا دورتان رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی خواهید دید که می‌توانید ساعاتی بنشینید، عکس بگیرید و خاطره‌های خوبی برای خودتان رقم بزنید.
مسجد حیصار
مسجدی که به دلیل زیبایی‌اش شهره‌ی خاص و عام است. بسیاری از گردشگران که به تاریخ علاقه‌مندند دیدن مسجد حیصار را در برنامه‌شان قرار می‌دهند. حیصار سالن بزرگی دارد که محرابش شما رابه وجد می‌آورد؛ این مسجد یک گنبد اصلی دارد که 8 ستون و 3 گنبد دو طرف آن قرار گرفته‌.

جاهای دیدنی ترکیه
یکی از زیباترین مسجدهایی که در ازمیر خواهید دید.

مسجد حیصار در محله‌ی کمرالتی واقع شده و  زمانی که شما وارد مسجد می‌شوید سکوت و آرامش در آن موج می‌زند و دیگر از شلوغی بیرون خبری نیست.
تلفریک
از هرکه در ازمیر بپرسید می‌خواهید تلفریک را ببینید بدون شک شما را تشویق می‌کند که دیدنش را از دست ندهید. تلفریک هم مانند آسانسور برای گردشگران جذاب است. شما می‌توانید ازمیر، ساحل و دریای اژه را از بالا نگاه کنید و تا می‌توانید عکس یادگاری بگیرید. اینجا حتی برای کودکان جذاب است! تلفریک مثل پارک است که هم شما و هم فرزندتان را سرگرم می‌کند. بسیاری از مردم ازمیر همین‌جا عاشق شده‌اند.

در ترکیه چه فعالیت‌های هیجانی انجام دهم؟

بدروم

گومبت
منطقه گومبت به بدروم بسیار نزدیک است. این منطقه هیچ‌وقت از توریست خالی نمی‌شود و بهترین گزینه برای کسانی است که می‌خواهند از بدروم خارج شوند. در اینجا شما می‌توانید غذاهای چینی و مکزیکی بخورید. آب این منطقه بسیار کم عمق است و انواع اقسام سرگرمی‌های آبی از شنا گرفته تا والیبال ساحلی منتظر شماست، پس نگران نباشید که بچه‌هایتان حوصله‌شان سر برود یا اینجا برایشان خطرناک باشد. با خیال راحت با آن‌ها شنا کنید.
بیتز
دهکده آرامش با بدروم 5 مایل فاصله دارد. این‌جا دنیای عجیبی‌است: ساحلی با طبیعت بکر و دست نخورده که باغ‌های نارنگی باعث شهرتش شده! امکان ندارد به دهکده آرامش بروید و گروه‌های دوستی که در حال اسکی روی آب هستند را نبینید. حُسن این ساحل رایگان بودن استفاده از پلاژها، چترها و سایه‌بان‌هاست.
بهترین مسیر برای رفتن به بیتز اجاره‌ی خودرو است چون هم هزینه ارزان‌تر و هم اختیارتان دست خودتان است. اما اگر بنا به دلایلی از اجاره خودرو منصرف شدید تاکسی‌هایی هستند که شما را به بیتز برسانند.

استانبول

ویالند (Vialand)
در ویالند شما سردرگم می‌شوید چون وسعتش آن‌قدر زیاد است که نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید. اما پیشنهاد می‌کنم قبل از هرچیزی ترن هوایی ویالند را امتحان کنید شما در این ترن ترس و هیجان را با هم حس خواهید کرد. اگر هنوز به دنبال تفریحات هیجانی هستید رفتینگ، تونل وحشت و جت اسکی منتظر شماست.

ویالند
فرزندان‌تان را در ویالند خوشحال کنید.

زمان بازدید از این پارک ساعت 10 تا 19 است که در روزهای تعطیل تا ساعت 21 باز است.
هزینه ورودی به ویالند برای بزرگسالان حدود 100 لیره (100 هزار تومان) و کودکان حدود 80 لیره (80 هزار تومان) است.
ژوراسیک لند (Jurassic Land)
تصورش را کنید دایناسورها را از نزدیک ببینید و درباره‌شان اطلاعاتی به دست بیاورید. این پارک فقط مخصوص کودک شما نیست. در ژوراسیک چرخی بزنید تا به یکی از بهترین سینماهای چند بعدی برسید، بعد از آن سری به آزمایشگاهش بزنید شاید مخترع بعدی شما باشید. هر روز ساعت 10 تا 21 پارک ژوراسیک باز است.

ژوراسیک لند
با دایناسورها از نزدیک عکس بگیرید.

هزینه ورودی ژواسیک بین 45 لیره تا 60 لیره (45 هزار تومان تا 60 هزار تومان) است.
فلوریا لونا پارک (Florya Lunapark)
پارکی که مناسب خانواده‌هاست. گرچه این پارک بزرگ نیست اما می‌توانید به استراحت کنید و حتی به دوچرخه‌سواری بپردازید.

پاراگلایدر اولودنیز (Oludeniz)

به بهشت پاراگلایدر در اولودنیز (Oludeniz) خوش آمدید؛ اولودنیز دهکده‌ای است در نزدیکی دریای اژه و دریای مدیترانه.

اولودنیز
هیجان را فقط اینجا امتحان کنید.

سکوت این دهکده را تنها صدای خنده‌های شما بر هم میزند. دیدن ساحل فیروزه‌ای آن هم از بالا عالمی دارد؛ اجازه ساخت و ساز در اولودنیز ممنوع است و همین باعث شده که آسمان آبی و دریای زلالش به بهشتی برای عاشقان پاراگلایدر تبدیل شود.

پیست اسکی کارتپه

این پیست در فاصله 125 کیلومتری استانبول قرار دارد. اما برای مبتدیان بهترین گزینه است چون آنجا افراد زیادی مثل شما هستند که تازه اسکی را یاد گرفته‌اند. در پیست کارتیه همه به هم کمک می‌کنند تا اسکی خاطره‌سازی را در سفر تجربه کنند.

پیست اسکی بزداغ

پیست بزداغ در 110 کیلومتری جنوب ازمیر واقع شده و مخصوص حرفه‌ای‌هاست. به نظر خیلی از مسافران دیدن ترکیه در زمستان بهترین گزینه است چون فعالیت‌های هیجانی زیادی به استقبال شما می‌آیند. آخر هفته‌ها این پیست شلوغ است اما اگر تفریح و هیجان به دور از شلوغی را دوست دارید وسط هفته به بزداغ سری بزنید. با اینکه این پیست برای حرفه‌ای هاست اما مبتدی‌ها هم می‌توانند به بزداع بروند چون آنجا افرادی هستند که با صورتی خندان به شما آموزش‌های لازم را می‌دهند.

اسکی بزداغ
اسکی در بزداغ هیجان‌انگیزترین فعالیت شماست.

جیپ سافاری مارماریس

جیپ سافاری در مارماریس یک خاطره متفاوت از سفر به ترکیه‌است. سوار ماشین‌های‌تان شوید و از درون جنگل‌های اطراف مارماریس عبور کنید. این جیپ‌ها ظرفیت 10 تا 15 نفر را دارند. اما مسافران می‌گویند کواد سافاری چیز دیگری است و آدم را با هیجان و چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند که شاید هرگز تجربه نکرده. چون در کواد سافاری راننده شما هستید اما اگر برای بار اولی‌ست که می‌خواهید سوار موتورهای پر قدرت شوید ترس به دل‌تان راه ندهید؛ مربیانی هستند که در 30 دقیقه به شما آموزش‌های لازم را می‌دهند.

جاهای دیدنی ترکیه
در نقشه‌ی زیر مکان‌های دیدنی ترکیه را مشخص کرده‌ایم. کافی‌ست که روی هر آیکون‌ کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با آن را ببینید.

برچسب(ها)
موقعیت(ها)

اولش با روزنامه‌نگاری شروع کردم؛ اینکه چی شد و چه جوری شد، بماند. از نوشتن لذت می‌برم و علاقه‌ام به روزنامه‌نگاری باعث شد برم سر منشا این رشته بخونم؛ علوم ارتباطات‌اجتماعی. عاشق سفرم چون می‌تونی تجربه کنی. علاقه‌مندی‌هام زیاده مثل کتاب خوندن، فیلم دیدن و گوش دادن به موسیقی....

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.7 32 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
12 اسفند، 1398

بسیار عالی بود لذت بردیم

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما که این مطلب رو خوندین =)