20 ایده کسب‌وکار باحال برای کسانی که عاشق سفر هستند

24 شهریور، 1398
24 شهریور، 1398
مدت مطالعه :
مجبور نیستید بین مسافرت رفتن به صورت منظم و چرخاندن یک کسب و کار، یکی را انتخاب کنید. کسب و کارهای مختلف بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان در حین سفر آن‌ها را اداره کرد. و حتی برای بعضی از کسب و کارها باید به مسافرت رفت. بنابراین اگر می‌‌خواهید کسب و کاری را راه بیندازید که اشتیاقتان برای در سفر بودن را سرکوب نکند، جای دیگری دنبالش نگردید! نگاهی به فهرست کسب و کارهای زیر بندازید.
با ایده‌های کسب و کار زیر پول به جیب بزنید

بلاگ نویسی درباره مسافرت
اگر می‌خواهید در آینده درباره مسافرت بلاگ‌ بنویسید، داشتن ذوق و شوق برای رفتن به مسافرت یک مزیت محسوب می‌شود. برای شروع بلاگ‌نویسی درباره مسافرت، می‌توانید در بلاگ خود تمام ماجراجویی‌هایی را که در سفرهایتان داشته اید بنویسید؛ و یا بر اساس تجارب شخصیتان راهنمایی یا نکاتی ارائه دهید.
 
سخنرانی عمومی
اگر در حوزه‌ای تخصصی دارید و توانایی اشتراک‌گذاری آن در همایش‌ها و رویدادهای متنوع را دارید، سخنرانی عمومی را می توان کار پرسودی دانست. می‌توانید  خدمات خود را به مردم در هر جای دنیا ارائه دهید. و سپس از این کار استفاده کنید تا به مکان‌های جدید و هیجان‌انگیز سفر کنید.
سخنرانی
سخنرانی عمومی
مدیریت عاملی از راه دور
حتی می‌توانید در حال مسافرت به عنوان مدیر عامل شرکت خود فعالیت کنید – حتی اگر این شرکت وجود خارجی و فیزیکی داشته باشد. به لطف مواردی چون همایش‌های ویدئویی و نرم‌افزارهای مدیریت پروژه، فعالیت‌های از راه دور روز به روز در حال رواج هستند. پس دلیلی برای عدم امکان فعالیت از راه دور به طور منظم و یا اداره کسب  و کار از راه دور آن هم زمانی که محل زندگی فرد بسیار دور است، وجود ندارد.

عکاسی عروسی یا مسافرت
اگر از تجربه و تجهیزات مناسب عکاسی برخوردار هستید، می‌توانید خرج زندگی خود را از را عکاسی در عروسی و یا مراسمات مشابه دربیاورید. و اگر از مسافرت لذت می‌برید، می‌توانید هنر عکاسی خود را به زوج‌ها در سراسر دنیا عرضه کرده و برای هر مورد به آن‌جا سفر هم کنید. همچنین می‌توانید از فرصت این سفر استفاده کرده و از جاهایی که می‌روید عکس بگیرید و آن‌ها را در سایت خود برای فروش گذاشته و یا مجوز استفاده  و خرید برای آن‌ها صادر کنید.
عکاسی عروسی
عکاسی از عروسی
مترجمی
اگر فرصت سفر به کشورهای مختلف را داشته‌اید و زبان‌های دیگری آموخته‌اید، می‌توانید به عنوان مترجم شروع به فعالیت کنید. می‌‌توانید هر چیزی را از کتاب گرفته تا اسناد به زبان‌های مختلف ترجمه کنید. این کار هم معمولاً از راه دور انجام می‌پذیرد، بنابراین می‌‌توانید از همه‌جا به این کار مشغول شوید.

مدرسی زبان
دانستن زبان‌های دیگر می‌تواند نوع دیگری از فرصت را به شما برای عرضه خدمات در اختیار شما قرار دهد – این بار به عنوان مدرس یا معلم خصوصی. می‌توانید داوطلبان یادگیری زبان انگلیسی از سایر کشورها را به شکل خصوصی آموزش دهید. یا زبان‌هایی را که در طول سفرهایتان در ایالات متحده یادگرفته‌اید، به دیگران بیاموزید.
مدرس زبان
مدرس زبان
مشاور سفر
در چند سال اخیر آژانس‌های مسافرتی بزرگ با چنگ و دندان دخل و خرج خود را یکی کرده‌اند. اما این بدین معنی نیست که هیچ مشتری‌ای  که متقاضی اندکی کمک برای رزرو کردن چیزهای مختلف در سفرهایشان و یافتن ناب‌ترین چیزها باشد، وجود ندارد. اگر درباره سفرکردن تجربه دارید، یحتمل تجارب ارزشمندی برای به اشتراک گذاشتن با سایر مسافران دارید. بنابراین می‌توانید این دانسته‌ها را به عنوان مشاور سفر عرضه کتید.

خانه‌داری
بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند، هنگامی که در سفر هستند کسی از خانه‌ یا حیوان خانگیشان مراقبت کند. پس اگر می‌خواهید در عین حال که از مناطق مختلق دیدن می‌کنید، برای این کار پول هم بگیرید، می‌توانید به عنوان خانه‌دار در تمامی مناطقی که قصد بازدیدشان را دارید، فعالیت کنید.

 مربی‌گری و آموزش اینترنتی
تقریباً می‌توانید هرچیزی را از طریق اینترنت آموزش دهید. می‌توانید برای آموزش شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی، دوره‌های آنلاین برگزار کنید. یا حتی می‌توانید به صورت جزئی‌تر، مثلاً راجع به صرفه‌جویی پول هنگام مسافرت به مردم آموزش دهید. و حتی اگر موضوع انتخابیتان درباره سفر نیست، باز هم می‌توانید این دوره‌های آنلاین را تقریباً از همه جا راه‌اندازی و رصد کنید.
آموزش اینترنتی
آموزش اینترنتی
اینفلوئنسر(شخص أثرگذار) در شبکه‌های اجتماعی
شبکه مجازی، به ویژه با رواج نرم‌افزارهای موبایلی،  به یکی از ابزارهایی تبدیل شده است که می‌توان تقریباٌ از هر مکان به آن دسترسی پیدا کرد. و اگر بتوانید در پلت‌فرم‌های مختلف حضور کافی، نتیجه‌بخش و اثرگذار داشته باشید، می‌توانید به عنوان یک شخص اثرگذار فعالیت کرده و با برندهای مختلف برای اشتراک‌گذاری محتوای منحصر به فرد بین مخاطبانتان از سواحل هاوایی یا خانه‌های کوهستانی در اَسپن واقع در کولورادو، همکاری کنید.

مغازه مصنوعات خانگی
به لطف پلت‌فرم‌هایی مانند اِت‌سی و آمازون، شرایط برای فروش محصولات خانگی از همه جا، از همیشه راحت‌تر شده است. اما شما می‌‌توانید مصنوعات خود را در رویدادها و نمایشگاه‌های فروش صنایع دستی متنوع در سطح کشور و جهان هم بفروشید. بنابراین به هر طریق، سیر و سفر می‌تواند به کسب و کار فروش صنایع‌دستی‌تان کمک کند. به این مورد حتماً فکر کنید.
محصولات خانگی
فروش محصولات خانگی
بازفروشی عتیقه‌جات
عتیقه‌جات یکی دیگر از اجناسی است که می‌توانید به راحتی به صورت آنلاین از هر کجا که بخواهید بفروشید. البته می‌توانید این نوع اجناس را در رویدادهایی مثل شنبه بازار هم به فروش برسانید. به علاوه، می‌توانید دور دنیا یا کشور سفر کنید تا در میان عتیقه‌فروشی‌‌ها، بازار و نمایشگاه‌های عتیقه‌جات، اجناس باارزش را جدا کرده و در اینترنت بفروشید.
 
کارآزاد – دورکاری
اگر در چیزهایی مثل نوشتن، طراحی یا شبکه‌های اجتماعی مهارت دارید، می‌توانید خدمات خود را به شرکت‌ها به صورت پیمانی از هر جا که می‌خواهید عرضه کنید. حتی می‌توانید بدون این‌که در خانه‌ای ساکن باشید، تبدیل به (کوچ‌گرد دیجیتالی digital nomad) شوید. یعنی کارتان را در هر جا که می‌روید انجام دهید.
دورکاری
دورکاری
مربی‌گری خصوصی ورزشی
اگر به ورزش علاقه دارید، می ‌توانید توانایی و دانشتان را به عنوان مربی شخصی به مشتریانتان ارائه دهید. اما همچنین می‌توانید کسب و کارتان را با خود به جاده‌ها ببرید و مشتریان مناطق دیگر را هم ببینید. یا حتی می‌توانید جلسه‌های آنلاین تمرین در اختیار مشتریان خود قرار دهید یا با آن‌ها به شکل تصویری در تماس باشید.

برنامه‌ریزی رویداد‌های سفر
درست است که برخی از برنامه‌ریزهای سفر در برگزاری رویدادها در نزدیکی خانه در شهر یا منطقه‌شان تخصص دارند. اما برنامه‌ریزی رویداد یکی دیگر از کسب و کارهایی است که می‌توانید به راحتی با مشتریان خود از اقصی نقاط کشور و دنیا مثل شهر محل زندگی خود کار کنید.  حتی می‌توانید برای ترتیب دادن اکثر فرایند برگزاری مراسم، از راه دور با مشتریان ارتباط برقرار کرده و فقط برای برگزاری مراسم و رویداد به مکان مورد نظر سفر کنید.
برنامه ریزی رویدادهای سفر
رویدادهای جذاب در سفر
دی‌جی موبایلی
می‌توانید به عنوان دی‌جی در عروسی‌ها، مهمانی‌ها و یا مراسمات دیگر مشغول شوید. اما در عین حال هم می‌توانید این نوع خدمات را در سراسر دنیا به مشتریان عرضه کرده و یا مشتریانی را انتخاب کنید که در مناطقی هستند که قصد سفر به آن‌جا را دارید.  در سال‌‌های اخیر، دی‌جی‌ها دست به فعالیت در سطح بین‌المللی زده‌اند و محبوبیتی را کسب کرده که زمانی در تسخیر دنیای موسیقی و نمایش‌های دیگر بوده است. از طریق این طرفداران می‌توانید مخاطب جذب کرده و برنامه‌هایی را در هر جایی که موقعیتی برای رقص و پایکوبی دارند، اجرا کنید.
 
طراحی تی‌شرت
پلت‌فرت‌های اینترنتی مثل Redbubble و CafePress به شما امکان می‌دهد تا طراحی‌های خودتان را ایجاد و آن‌ها را روی تی‌شرت، لیوان و سایر محصولات بدون داشتن دغدغه فرایند تولید، چاپ کنید. در نتیجه می‌توانید با فروش آن محصولات، بدون نیاز به منابع زیاد و مکان ثابت کسب و کار خود را داشته باشید. مهم نیست که در کجای جهان هستید؛ در طول سفر، طراحی کنید و آن‌ها در بازار‌های آنلاین عرضه کنید.
طراحی تی‌شرت
طراحی تی‌شرت
توسعه دهنده وب‌سایت یا نرم‌افزار
می‌توانید با استفاده از رایانه‌تان، سایت یا نرم‌افزارهای موبایلی طراحی و توسعه دهید، حال می‌خواهید در آشپزخانه خانه‌تان باشید، یا در منطقه کارائیب مشغول خستگی در کردن باشید. پس تا زمانی که به اینترنت متصل هستید، می‌توانید این کار را انجام دهید. برای این کار نیازی به مکان خاص و ثابت نیست. پس می‌توانید با طراحی نرم‌افزارهای موبایلی یا وب‌سایت، یک کسب و کار مستقل از مکان، راه بیندازید. حتی می‌توانید با شرکت‌های دیگر برای تولید و توسعه نرم‌افزارهای آنان قرارداد ببندید.

(Vlogger) وِلاگِر سفر
این مورد، شاخه‌ای از یکی از پیشنهادات ابتدایی در همین فهرست است و در حد زیادی مدیون محبوبیت سایت‌هایی مانند یوتویوب است. تعداد کانال‌های یوتویوبی که به طور ویژه به موضوع سفر می‌پردازند، در سال‌های اخیر به مرز انفجار رسیده است. چه بخواهید حامی مالی جذب کنید، و یا بخواهید محصول خودتان را به فروش برسانید، یک کانال یوتویوبی مخصوص سفر می‌تواند راهی عالی برای جذب انبوه مخاطب برای اشتراک‌گذاری ویدئوهای مربوط به ماجراجویی‌هایتان، باشد.
ولاگر سفر
بلاگر سفر
نویسندگی
در نهایت، نوشتن کتاب همواره شغلی بوده که می‌توان از هرجایی انجامش داد. اما با پیدایش اینترنت، حتی انتشار و تبلیغ کتاب را می‌‌توان از طریق اینترنت، تقریباً از همه جا انجام داد. به نظر بعضی از نویسنده‌ها، خودِ سفر کردن می‌تواند الهام‌بخش و یا از لحاظ ذهنی آرام‌کننده باشد. و یقیناً، اگر در نوشتن کتاب‌های مربوط به سفر یا موضوعاتی راجع به محلی خاص مهارت دارید، سفر کردن می‌تواند یکی از ملزومات تحقیق باشد و کمک کند تا جاهایی را که می‌خواهید درباره‌اش بنویسید عمیقاً حس کنید.  

 

توی دوران مدرسه همیشه از انشاء متنفر بودم. شاید مثل توی فیلم‌ها از فرط نفرت عاشقش شدم. دوست‌دار ایده‌ها و ایده‌پردازی و یا شاید به قول خیلی قدیمی‌ها سر در جیب فرو بردن هستم. رشته مترجمی باعث شد تا در سطح جهانی با فرهنگ‌ها و ایده‌ها مواجه شم. هیچ چیزی به اندازه شناختن و یادگرفتن تحت تأثیرم قرار نمی‌ده.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.6 22 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
معصوم
9 مهر، 1398

خیلی مطلب جذاب و مفیدی بود. مرسی.
فقط تو قسمت آموزش زبان، عنوان شده که از سفرهامون به ایالات متحده که فعلا به لطف ترامپ مقدور نیست 😉 درسته عین ترجمه متنه، ولی فکر کنم می‌تونه نباشه 😄 پاینده و سبز باشیییین

پاسخ اسمارتیز :قربان شما :) ممنون از اینکه با دقت نظراتتون رو می‌گید و به ما کمک می‌کنید. :))) بله، شاید به راحتی نباشه اما هست و ما هم تقریبا به متن اصلی وفادار موندیم ;)