11 جای دیدنی مسکو که باید رفت

شیما تیموری 15 اردیبهشت، 1397
مدت مطالعه :

روسیه به مسکو افتخار می‌کند؛ آن هم به خاطر حجم وسیع آثار هنری، تاریخی، موزه‌ها و تاریخ 900 ساله‌اش است. خودِ روس‌ها به پایتخت کشورشان، مُسْکُوا «Москва» می‌گویند که بزرگ‌ترین شهر در قاره‌ی اروپا به حساب می‌آید.

رودخانه‌ی مسکو کنار شهر است و دلیل انتخاب نام مسکو به این رودخانه برمی‌گردد. در ادامه چندتا از بهترین مکان‌ها و جاذبه‌های شهر را برای‌تان می‌گوییم. البته در کنار گشت‌ تاریخی شهر باید به شب‌گردی‌های شبانه یا همان (Moscow’s Nightlife) اشاره کنیم که می‌تواند بخش دیگری از تفریحات شما باشد.

کرملین را نبینید!

متروی زیبای مسکو

اولین جایی که برای گشت شهری به شما معرفی‌ می‌کنیم، کاخ کرملین و میدان سرخ نیست؛ بلکه متروی مسکو است. تا زمانی که در مسکو هستید، فرصت زیادی دارید تا گوشه و کنارش را بگردید اما متروگردی در مسکو واقعا کار هیجان‌انگیزی است. در عین این‌که شما از این طریق می‌توانید به جاهای مختلف شهر بروید، در راهروهای ایستگاه‌ها می‌گردید که دست کمی از کاخ‌های مجلل و موزه‌ها ندارند و به نوعی تور فرهنگی محسوب می‌شوند.

ایستگاه مترو Komsomolskaya شهر مسکواینجا ایستگاه Komsomolskaya متروی مسکو است، بیشتر شبیه تالار گچ‌بری شده‌ی یک قصر است تا ایستگاه مترو.

در جریان ساخت مترو اتفاقات جالب زیادی افتاده که دانستن‌شان خالی از لطف نیست. مثلا وقتی برای اولین‌بار نقشه‌ی متروی شهر را دیدم متوجه خط دایره‌ی قهوه‌ای رنگی شدم که بعضی از ایستگاه‌ها را به هم متصل می‌کرد. وقتی درباره‌اش تحقیق کردم متوجه شدم که داستانی پشت این خط دایره‌ای است. می‌گویند وقتی استالین مشغول صحبت درباره‌ی نقشه‌ی مترو بوده، فنجان قهوه‌اش را روی آن گذاشته که کف فنجان لکه‌ای دایره‌ای شکل و قهوه‌ای روی نقشه انداخته است. بعد هم خوشش آمده و دستور داده که این خط را در نقشه‌ی مترو استفاده کنند!

نقشه متروی مسکواین هم نقشه‌ی مترو و دایره‌ی قهوه‌ای رنگ وسطش. 

قدم زدن در متروی مسکو مثل بازدید از موزه است. از انواع و اقسام تابلوهای نقاشی، طرح‌های تزئینی و سنگ‌های خوش نقش و نگار برای ساخت ایستگاه‌ها استفاده شده است.
اولین‌بار در سال 1935م اینجا با 13 ایستگاه افتتاح شد که امروزه تعداد ایستگاه‌هایش به 195 رسیده و 12 خط دارد. روزانه حدود 9 میلیون نفر از مترو استفاده می‌کنند که ارزان‌ترین نوع رفت و آمد در شهر است. از حقایق جالب و افسانه‌های بامزه‌ی دیگر متروی مسکو می‌توانیم به پناهگاه بودن آن در زمان جنگ جهانی دوم، استفاده از علائم زودیاک برای طراحی ایستگاه‌ها یا وجود 500 سگ بی‌خانمان در ایستگاه‌های مختلف آن اشاره کنیم.

اولین جایی که برای گشت شهری به شما معرفی‌ می‌کنیم، کاخ کرملین و میدان سرخ نیست؛ بلکه متروی مسکو است. راهروهای ایستگاه‌های مترو دست کمی از کاخ‌های مجلل و موزه‌های روسیه ندارند.

میدان سرخ مسکو

کاخ کرملین

میدان سرخ مسکو (Красная площадь-Red Square) که اگر بخواهیم به فارسی تلفظش کنیم می‌شود «کْراسنایا پْلوشچاد»، اصلی‌ترین جاذبه‌ی شهر است و مهم‌ترین بناها مثل کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل را دارد. در جریان طراحی شهر مسکو، بسیاری از خیابان‌های اصلی شهر به اینجا ختم شد تا اهمیت و مرکزیت آن بیشتر مشخص شود. در نتیجه رسیدن به آن خیلی راحت است. ما توصیه می‌کنیم از مترو برای رفتن به اینجا استفاده کنید.
این میدان حدود 73 هزار متر مربع وسعت دارد و در هر ضلعش ساختمان‌هایی ساخته شده که مهم‌ترین‌هایش را معرفی می‌کنیم.
مرکز خرید یا بازار بزرگ گام (GUM) درشرق میدان، کلیسای سنت باسیل (St. Basil’s Cathedral) در قسمت جنوبی، موزه‌ی تاریخ ملی در شمال و آرامگاه لنین در غرب میدان قرار دارند.

تصویر هوایی از میدان سرخ مسکوبا  این عکس هوایی می‌توانید دید بهتری از میدان سرخ مسکو داشته باشید.

در بازدید از میدان سرخ 3 تا نکته‌ی اصلی و امنیتی یادتان بماند:

عکاس حرفه‌ای نباشید: از آنجایی که هنوز در میدان سرخ ساختمان‌های دولتی و اداری وجود دارند، عکاسی با دوربین‌های پیشرفته ممنوع است. بنابراین نباید لنز دوربین از 70mm بالاتر باشد.

مواظب جیب‌برهای مهربان باشید: جیب‌برها با مهربانی و ترفند برای جیب‌بری استفاده می‌کنند. مثلا اگر کسی را دیدید که با مهربانی نزدیک‌تان می‌شود تا کمک‌تان کند به هیچ‌وجه توجهی نکنید. بیشتر اوقات چنین افرادی دزد هستند و از نزدیک بیش از حد به شما سواستفاده می‌کنند. همچنین آن‌ها از راه دیگری برای زدن جیب‌تان استفاده می‌کنند. مثلا زمانی که در میدان مشغول قدم زدن هستید شخصی دنبال شما می‌دود و می‌گوید که پول‌تان روی زمین افتاده (dropped money scam) و به شما پسش می‌دهد. همزمان شخص دیگری به جمع دونفره‌ی شما اضافه می‌شود و ادعا می‌کند که آن پول خودش است. این دو نفر که همدست هستند سعی می‌کنند شما را گیج و گمراه کنند و از این طریق بخشی از پول شما را بدزدند. پس حواس‌تان را خوب جمع کنید.

پول زیادی نبرید: بازدید از میدان سرخ رایگان است پس احتیاجی نیست که پول زیادی با خود حمل کنید. فقط به اندازه‌ی خوراک و غذا با خودتان داشته باشید.

◊ مجموعه‌ی کرملین (Kremlin Complex) 
این مجموعه شامل پنج قصر و چهار کلیسا است که با دیوار و برج‌هایی محافظت می‌شود. برای دیدن تمام بخش‌های این مجموعه یک روز کامل وقت احتیاج دارید. در جریان گشت‌تان ممکن است از جلوی ساختمان ریاست جمهوری روسیه یعنی «پوتین» رد شوید. البته بعضی قسمت‌ها با خطوط امنیتی مشخص شده و توریست‌ها حق عبور از آن را ندارند.

این‌که از جلوی در ساختمون پوتین رد بشی، خیلی هیجان‌انگیزه. من این تجربه رو توی سفر اخیرم داشتم.

طیبه واقفی

◊ شاه توپ

بزرگ‌ترین توپ جنگی جهان معروف به «توپ ایوان مخوف» یا «شاه توپ» در همین مجموعه قرار دارد که طولش پنج و نیم متر است و در سال 1586م به دستور ایوان مخوف ساخته شد. او دوست داشت با ساخت این توپ جنگی بزرگ وحشت به دل دشمنانش بیندازد اما خب یک اشتباه محاسباتی در ساختش باعث شد هیچ‌وقت توپی از آن شلیک نشود. اندازه‌ی قطر خارجی توپ‌ با اندازه‌ی گلوله‌ها یکی نبود. علتش هم برمی‌گشت به این‌که توپ در یک هر شهر ساخته شده بود و گلوله‌ها در شهر دیگر.

شاه توپ (Tsar Cannon) در میدان سرخ مسکوهیچ‌وقت از این توپ جنگی استفاده نشد.

◊ شاه زنگ
بعد از شاه توپ به بزرگ‌ترین ناقوس جهان که «شاه زنگ» معروف است می‌رسیم. داستان این شاه زنگ هم شنیدنی است. سال 1725م. با 2000 تن وزن و ارتفاعی 15 متری ساخته شد تا در یکی از کلیساهای کرملین نصب شود و در مواقع ضروری مثل حمله‌ی دشمن یا رویدادهای خاص مردم را باخبر کند. اما هیچوقت نصب نشد. بعد از 8 سال که ساخته شد، آتش‌سوزی در کرملین اتفاق افتاد و ناقوس هم در آتش سوخت. مردم برای خاموش کردنش از آب استفاده کردند که در جریان منبسط و منقبض شدنش، ترک برداشت و تکه‌ای از آن جدا شد.

شاه زنگ (Tsar Bell) در میدان سرخ مسکوهنوز هم تکه‌ی جدا شده‌ که نزدیک 11 تن وزن دارد در پای ناقوس است و توریست‌ها با آن عکس می‌گیرند.

◊ کلیسای دورمیشن «Dormition Cathedral»
این کلیسا هم در مجموعه‌ی کرملین است و در گذشته جایی بود که همه‌ی پادشاهان روس در آن تاجگذاری می‌کردند. گنبدهای طلایی و نقاشی‌های داخل دیوارهای کلیسا دو عنصر معماری و تزئینی کلیسا هستند.

کلیسای دورمیشن مسکوکلیسای دورمیشن، کلیسای رسمی دولت روسیه است و مهم‌ترین جایی است که مسیحیان ارتدکس به آن‌جا می‌روند.

◊ کلیسای سنت باسیل «St. Basil’s Cathedral»
گنبدهای پیازی‌شکل رنگارنگ، مهم‌ترین مشخصه‌ی کلیسای سنت باسیل است که در قرن 16 میلادی تحت نظر ایوان مخوف ساخته شد. بیشتر افراد قبل از سفر به روسیه، فکر می‌کنند که این کلیسا همان کاخ کرملین است.

می‌گویند بعد از پایان ساخت سنت باسیل، ایوان از معمار کلیسا پرسید: «آیا می‌توانی دوباره بنایی مثل این بسازی؟». معمار بخت‌برگشته‌ی از همه جا بی‌خبر هم با غرور گفت: «البته، هر موقع که شما بخواهید.». اما ایوان از این جواب خوشش نیامد. او دوست نداشت این کلیسا لنگه‌ی دیگری داشته باشد. بنابراین دستور داد تا معمار بنا را که اسمش «پاستنیک یاکلووف» بود، کور کنند.

کلیسای سنت باسیل مسکوتنها در روزهای گرم سال، این کلیسا ساخته می‌شد که حدود 6 سال طول کشید.

با این‌که نمای بیرونی سنت باسیل رنگارنگ است و حس خوبی به بازدیدکنندگانش می‌دهد اما طراحی داخلی ضعیفی دارد. مجله‌ی معروف فودور می‌گوید که طراحی تیره و ساده‌ی داخل کلیسا بسیار ناامیدکننده است و برای دیدنش کمتر از یک ساعت زمان کافی است.

نمایی از بالای کلیسای سنت باسیلفرض کنید پرنده بودید و از بالای این کلیسا رد می‌شدید. گنبدهای سنت باسیل را مثل تصویر بالا می‌دیدید. شبیه آب‌نبات چوبی نیستند؟

اولین دوشنبه‌ی هر ماه سنت باسیل تعطیل است و باید باقی روزهای هفته را برای دیدنش انتخاب کنید. قیمت بلیط آن حدود 3 دلار (100 روبل) است و از ساعت 11 صبح تا 6 بعدازظهر وقت دارید تا به اینجا بروید.

◊ آرامگاه لنین «Lenin’s Mausoleum»
دیدن افراد مشهور و کسانی که در تاریخ تاثیرگذارند، جذاب است. اما اگر مرده باشند چطور؟ فوقش می‌توان به مزارشان سر زد هرچند برای لِنین قضیه فرق می‌کند. شما هنوز هم می‌توانید جسد مومیایی شده‌اش را ببینید. هرچند شایعات زیادی درباره‌ی جسدش وجود دارد و می‌گویند جسد او با مدلی مومی تعویض شده، با این حال روزانه افراد زیادی برای دیدن لنین به مقبره‌اش می‌روند. این آرامگاه در طول هفته به غیر از دوشنبه‌ها و جمعه‌ها از ساعت ده صبح تا یک بعد از ظهر باز است.

مقبره لنین در مسکودر خارج از کاخ کرملین، قبر سرخ قرار گرفته یعنی همان جایی که مقبره‌ی هرمی‌شکل لنین ساخته شده است.

جسد مومیایی شده‌ی لنینلنین در سال‌های آخر عمرش نمی‌توانست بخوابد و سردردهای شدیدی داشت. این خواب طولانی واقعا حقش است!

یادتان باشد که حق بردن کیف، موبایل، دوربین فیلم‌برداری و عکاسی به داخل بنا ندارید. باید در صف طولانی بایستید و بعد از عبور از گیت بازرسی و رفتن به پایین‌ترین طبقه بالاخره به لنین می‌رسید که در کت و شلواری مشکی خوابیده است. حق حرف زدن یا زمزمه کردن ندارید و باید بدون کم‌ترین مکثی لنین را ببینید و برگردید.

◊ باغ وحش مسکو
«Московский зоопарк» یا باغ وحش مسکو مقصدی عالی برای خانواده‌ها و کودکان‌ است. اینجا در سال 1864م. پایه‌گذاری شد و امروزه خانه‌ی بیش از 6000 گونه‌ی حیوانی و گیاهی است. بهای بلیط برای بزرگسالان 3 دلار یا 100 روبل است و افراد زیر 18 سال و دانش‎‌آموزان نیازی نیست برای ورود به باغ‌وحش پولی پرداخت کنند. تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه‌ها اینجا باز است و ساعات بازدیدی در نیمه‌ی اول سال از 10 صبح تا 8 شب و در نیمه‌ی دوم سال از 10 صبح تا 5 بعدازظهر است.
برای دسترسی به باغ وحش مسکو از ایستگاه‌های «Barrikadnaya» و «Krasnopresnenskaya» مترو استفاده کنید.

باغ‌وحش مسکوباغ‌وحش مسکو را از نمایی دیگر ببینید.

نقشه‌ی باغ‌وحش مسکواز نقشه‌ی باغ‌وحش مسکو می‌توانید استفاده کنید تا بهتر بگردید.

مواظب جیب‌برهای مهربان باشید. آن‌ها از چند ترفند برای زدن جیب‌تان استفاده می‌کنند. مثلا اگر کسی را دیدید که با مهربانی نزدیک‌تان می‌شود تا کمک‌تان کند به هیچ‌وجه توجهی نکنید. بیشتر اوقات چنین افرادی دزد هستند و از نزدیک بیش از حد به شما سواستفاده می‌کنند.

Skytown شهر مسکو

وقت هیجان رسیده!

بعد از معرفی آن همه آثار تاریخی و معماری، وقتش رسیده که جاهای دیگری را معرفی کنیم تا هیجان بیشتری داشته باشد. پارک ترامپولین (Trampoline Park NEBO) و Sky Town از جاهایی است که پیشنهاد می‌کنیم.
در پارک ترامپولین می‌توانید ساعت‌ها روی صفحات ترامپولین جست و خیز کنید. خوشبختانه مربیان این پارک خوب می‌دانند که چطور با بچه‌ها و بزرگ‌ترها رفتار کنند؛ پس نگران آسیب دیدن نباشید. ایستگاه متروی «Sokol» نزدیک‌ترین ایستگاه به این پارک است.

◊ Sky Town
در Sky Town فرصت طناب‌بازی بین زمین و آسمان را خواهید داشت. فرقی ندارد تنها باشید یا با خانواده و کودک، در اینجا توجهی به سن و سال نمی‌شود. بعد از ورود به سایت اِسکای تاون، دوره‌ی آموزشی طناب‌بازی را خواهید گذراند.  مربیان کارآزموده به راحتی به شما آموزش می‌دهند.

Sky town moscowسه ساعت تفریح در Sky town را از دست ندهید.

ساعات کاری همه روزه از ساعت 10 صبح تا 9 شب است. البته به این نکته هم توجه کنید که دفتر ثبت‌نام ساعت 8 شب بسته می‌شود.
بهای بلیط در طول هفته برای کودکان زیر 14 سال 600 روبل، بزرگسالان 700 روبل و برای دانش‌آموزان بین 14 تا 17 سال 600 روبل است. در آخر هفته‌ها اما قیمت فرق می‌کند. به طور مثال برای کودکان زیر 14 سال 900 روبل، بزرگسالان 1200 روبل و برای دانش‌آموزان بین 14 تا 17 سال 950 روبل است.

Sky town شهر مسکواگر دوست داشتید بیشتر بمانید به ازای هر ساعت 100 روبل باید بپردازید.

جاهای دیدنی مسکو
در نقشه‌ی زیر جای مکان‌های دیدنی شهر مسکو را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

[تعداد: 4    میانگین: 3/5]
برچسب مطالب
شیما تیموری

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.