11 جای دیدنی رومانی که باید رفت

فرزانه سروی
29 اردیبهشت، 1398
29 اردیبهشت، 1398
مدت مطالعه :

به قرون وسطی سفر کنید! رومانی کشوری اروپایی و مقرون به صرفه با کاخ‌های باشکوه، قلعه‌های زیبا، موزه‌های شگفت‌انگیز و طبیعت بکر است که مطمئن باشید شما را مجذوب خود می‌کند.

1. دلتای دانوب (Danube Delta)
دومین دلتای بزرگ اروپا، دلتای دانوب بخشی از دریای سیاه و مکانی زیبا برای تماشای طبیعت است. وجود گونه‌های منحصربه‌فرد گیاهان و حیوانات از زیبایی‌های این دلتا در رومانی به حساب می‌آید. تقریبا 300 گونه پرنده از جمله مرغ ماهی‌خوار، عقاب سفید و 45 گونه ماهی آب شیرین در این منطقه وجود دارد. همچنین می‌توانید شاهد 23 اکوسیستم مختلف مانند برخی از بزرگ‌ترین تالاب‌های دنیا باشید. بسیاری از بازدیدکنندگانی که به دلتای دانوب رفته‌اند، سوار شدن بر قایق و تماشای غروب را پیشنهاد کرده‌اند.

دلتای دانوبدلتای دانوب، دومین دلتای بزرگ اروپا محسوب می‌شود.

2. پارک ملی Apuseni 
خیلی از افراد در کشورهای مختلف شیفته‌ی قدم زدن و پیاده‌روی در شهر و کشف آن می‌گردد. اگر جزو این افراد هستید این پارک را از دست ندهید. پارک Apuseni در غرب رومانی و در کوه‌های Apuseni قرار دارد که بخش‌هایی از کوه‌ Bihor و Vladeasa را نیز در بر می‌گیرد. چندین مسیر پیاده‌روی در سطح‌های مختلف (از دو ساعت تا یک روز) وجود دارد که بسته به توانایی خود می‌توانید مسیر دلخواه خود را انتخاب کنید. این پارک به غارهایش معروف است و برای حفاظت از جانوران غارنشین منحصربه‌فرد ساخته شده که می‌توانید در آن نشانه‌هایی از انسان‌های ماقبل تاریخ، حیوانات عصریخبندان و خفاش‌های نادر را ببینید.

2. Apuseni National Parkپارک ملی Apuseni که مسیرهای مختلف پیاده‌روی و غارهای جالبی را در خود جای داده است.

معمولاً جلوی ورودی غارها یک راهنما وجود دارد که ضمن یادآوری قوانین به شما یک روشنایی می‌دهد تا دید خوبی در غار داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم از بردن وسایل غیر ضروری خودداری کنید زیرا به دلیل باریک بودن ورودی‌ غارها شما باید بدون کوله و ساک وارد شوید و به دلیل رطوبت بالای کف بهتر چکمه بپوشید. هزینه ورودی غارها حدود 10 لئو است.

3. Bacau
این شهر در شرق رومانی، استان مولداوی، نزدیک محل تلاقی Siret و Bistri قرار دارد. Bacau شهری مدرن با گذشته‌ای غنی است که قدمت آن به قرن چهارم برمی‌گردد. در این شهر می‌توانید از بنای یادبود Magura Ocnei، سربازان رومانیایی که در جنگ جهانی اول در تپه Magura کشته شدند بازدید کنید. همچنین بازدید از قلعه‌ی اشرافی و زیبای خانواده‌ای Stirbei را از دست ندهید. این قلعه متعلق به قرن 19 است که زندگی اشرافی این خانواده را در آن زمان نشان می‌دهد.

BacauBacau شهری مدرن اما با گذشته‌ای غنی که قدمت آن به قرن 4 برمی‌گردد.

برای دیدن کلیسای سنت باربارا (Saint Barbara) کوچک و دوست‌داشتنی باید به معدن بزرگ Trotus بروید. همچنین در بیرون از شهر Bacau می‌توانید آبشار و چشمه‌های آب گرم درمانی مولداوی را پیدا کنید.

4. Baile Herculane
شهر کوچک رومانیایی که در دره رودخانه Cerna و در فاصله چند کیلومتری شهر Mehedinti و کوه‌های Cerna قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن 16 چشمه آب گرم با مواد معدنی متفاوت معروف است. در غارهای اطراف این شهر می‌توانید نشانه‌هایی از سکونت انسان‌ها در دوره پارینه سنگی را ببینید. طبق افسانه‌های محلی، هرکول؛ قهرمان روم برای استراحت و التیام زخم‌هایش به این مکان می‌آمده. موزه‌ای در این شهر وجود دارد که داستان تاریخ شهر را بازگو می‌کند. همچنین در مرکز شهر می‌توانید ساختمان و بناهای زیبا از دوره‌های مختلف را ببینید.

Baile Herculaneشهر Baile Herculane که به داشتن چشمه‌های آب گرم و معدنی‌اش معروف است.

5. شهر کلوژنپوکا (Cluj-Napoca)
بزرگترین دانشگاه رومانی در شهر Napoca قرار دارد. این شهر در شمال غرب رومانی واقع شده و پایتخت غیر رسمی ترانسیلوانیا و از مراکز فرهنگی و هنری رومانی شناخته شده. بیشتر مردم ساکن این شهر مجارستانی هستند و مجسمه‌ای به افتخار پادشاه مجارستان ساخته‌اند. کلیسای گوتیک سنت مایکل (Gothic St. Michael’s) شهر کلوژنپوکا در قرن 14 ساخته شده که بلندترین برج کلیسایی در رومانی است. موزه ملی هنر که شامل آثار هنرمندان رومانیایی است را می‌توانید در کاخ Napoca پیدا کنید.

شهر کلوژنپوکابزرگترین دانشگاه رومانی در شهر Napoca قرار دارد.

6. شهر تیمیسوآرا (Timisoara)
تیمیسوآرا از بزرگ‌ترین شهرهای غرب رومانی است که قدمت آن به اوایل قرن 13 برمی‌گردد. این شهر زمانی بخشی از حکومت عثمانی بود و اولین شهر اروپایی که به خیابان‌های آن برق رسید. تیمیسوآرا پس از جنگ جهانی دوم آسیب‌های شدیدی دید اما تمام تلاش خود را برای سرپا نگه داشتن شهر کرد و بلافاصله به بازسازی شهر پرداخت.

TimisoaraTimisoara اولین شهر اروپایی بود که برق به خیابان‌های آن رسید.

کلیسای جامع ارتودوکس این شهر بر خلاف کلیساهای دیگر که قدمت زیادی دارند در قرن 20 میلادی ساخته شده. با این‌حال این کلیسا دارای مجسمه، تصاویر نقاشی و مذهبی زیبا و 11 ستون است که این ستون‌ها در بخش مرکزی ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

7. ساحل مامایا (Mamaia)
اکثر کسانی که به مامایا سفر می‌کنند به دنبال آفتاب گرفتن و استراحت در ساحل هستند. شهر مامایا در دریای سیاه واقع‌شده و مشهورترین شهر ساحلی رومانی محسوب می‌شود. این شهر تنها 8 کیلومتر طول دارد اما با همین وسعت کم بهترین ساحل ماسه‌ای را در دل خود جای داده. این شهر مقصدی عالی در تابستان است که از ویژگی‌های خوب‌ آن، داشتن پارک آبی مخصوص کودکان و امکانات موج‌سواری برای بزرگترها است.

Mamaiaمشهورترین شهر ساحلی رومانی Mamaia است.

8. بخارست (bucharest)
شهر بخارست پایتخت رومانی و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. با ورود به این شهر شاهد ترکیب بافت قدیمی و مدرن در کنار هم هستید که خود این خصوصیت یک جاذبه محسوب می‌شود. یعنی در یک خیابان می‌توانید ساختمان‌هایی با قدمت چند قرن، ساختمان‌های مدرن و ساختمان‌هایی با سبک کمونیسم را در کنار هم ببینید.

بخارستبخارست؛ پایتخت کشور رومانی که با خیابان‌های سنگ‌فرش شده به پاریس کوچک معروف است

بخارست با خیابان‌های سنگ‌فرش شده به پاریس کوچک هم معروف است. از تورهای جذاب بخارست بازدید از ساختمان باعظمت پارلمان است. این ساختمان که در سال 1984 ساخته شده دارای 12 طبقه و 3100 اتاق است. در آخر پبشنهاد می‌کنیم بازدید از کاخ‌ها و موزه‌های بخارست را فراموش نکنید.

9. سینایا (Sinaia)
سینایا شهری کوهستانی است که به گل‌های زیبایش معروف‌ است و در اطراف یک صومعه در کوه سینای گسترش پیدا کرده. این صومعه به دلیل نگهداری از اولین انجیلی که در رومانی کپی شد معروف و مورد توجه است. شهر سینایا در تابستان مقصدی مناسب برای کوهنوردی و در زمستان برای اسکی است.

سینایاسینایا از شهرهای کوهستانی رومانی که به گل‌های زیبایش معروف است.

از دیگر جاذبه‌های معروف این شهر کاخ پِلِش (Peles Castle) است. این کاخ از زیباترین کاخ‌های اروپا است که پادشاه چارلز اول پس از انتخاب شهر سینایا به عنوان اقامتگاه تابستانی دستور ساخت آن را در اواخر قرن 19 داد. ورودی طبقه اول این کاخ 30 لئو و زبقه دوم 40 لئو است. فراموش نکنید که در این کاخ بدون پرداخت هزینه در ورودی‌، اجازه عکس گرفتن ندارید. در ادامه می‌توانید با طی مسافتی کم از کاخ پِلیشور (Pelisor Castle) بازدید کنید. این کاخ که محل زندگی ملکه رومانی بوده، بسیار زیباست و هزینه ورودی‌اش 25 لئو است.

10. کلیساهای نقاشی شده‌ (Painted Monasteries)
از زیباترین جاذبه‌های رومانی، کلیساهای رنگارنگ بوکاوینا (Bucovina) در شمال شرقی این کشور است. دیوارهای بیرونی این کلیسا با نقاشی‌های زیبا و استادانه‌ به سبک قرون‌ 15 و 16 تزئین شده است. این نقاشی‌ها شامل تصاویری از پیامبران و قدیسان، صحنه‌های زندگی مسیح، تصاویری از فرشتگان و شیاطین و بهشت و جهنم را به تصویر کشیده‌ است. از بهترین نمونه های محافظت شده در این کلیسا می‌توان Humor، Moldovita، Patrauti، Probota، Suceava، Sucevita و Voronet را نام برد. این کلیسا جزو میراث جهانی محسوب می‌شود.

10. کلیساهای نقاشی شده‌در عکس می‌توانید نقاشی‌های روی دیوار کلیسا را ببینید.

11. شهر سیبیو (Sibiu)
سیبیو قسمتی از مجارستان که در منطقه ترانسیلوانیا قرار دارد و به “شهر چشم‌ها” معروف است. این شهر که با حدود هزار سال قدمت، داستان و افسانه‌های مختلفی درباره خون‌آشام‌ها دارد و عقیده دارند شخصیت دراکولا در این منطقه زندگی می‌کرده. با این حال امروزه نشانه‌هایی از این داستان‌ها وجود ندارد. شهر تاریخی سیبیو از محله‌های بالا شهر (Upper Town) و پایین شهر (Lower Town) با خیابان‌های پیچ‌درپیج تشکیل شده است.

شهر سیبیوشهری که عده‌ای اعتقاد دارند دراکولاها در آن زندگی می‌کردند.

در بازدید از این شهر می‌توانید میدان بزرگ و تاریخی (Grand Square) را ببینید. بازدید از ساختمان‌های باروک از جمله کاخ سلطنتی بروکنتال (Brukenthal Palace) که امروزه از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان محسوب می‌شود خالی از لطف نیست. همچنین می‌توانید خرابه‌های قلعه‌های قدیمی را ببینید که در گذشته کارشان محافظت از شهر بوده.

12. شهر سیگیشوارا (Sighisoara)
این شهر در ترانسیلوانیا (Transylvania) قرار دارد و به دلیل داشتن شهر ساحلی زیبایش از بهترین مکان‌های رومانی محسوب می‌شود. این شهر روی رودخانه‌ی تارناوا قرار گرفته و با داشتن دیوارهای باستانی که برای محافظت از شهر بوده از مقاصد محبوب گردشگری در رومانی است. داستان این شهر از این قرار است که در قرن 12 میلادی، بازرگانان آلمانی و ساکسون‌های ترانسیلوانیا از طرف پادشاه مجارستان دعوت می‌شوند تا برای دفاع از مرزهای سیگیشوارا در این شهر ساکن شوند. نتیجه این سکونت تشکیل یک شهر تجاری پر رونق بود.

شهر سیگیشواراتصویری از شهر زیبای سیگیشوارا در رومانی

سالانه در ماه ژوئیه در قلعه‌ای قدیمی فستیوالی به نام “قرون وسطی” (Medieval Festival) برگزار می‌شود. جاذبه‌ی دیگر شهر سیگیشوارا “برج ساعت” نام دارد که در سال 1556 با حدود 64 متر ارتفاع ساخته شد.

برای خرید گشت‌های رومانی و پرداخت با کارت شتابی همین الان به سایت اسمارتیز بروید و در تب گشت، رومانی را تایپ کنید.

در نقشه‌ی زیر جاهای دیدنی رومانی را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

کارگردانی انیمیشن خوندم و شیفته‌ی کتاب‌های دن براوون‌ام. عاشق یادگیری‌ام و از آموزش دانسته‌هام لذت می‌برم. همیشه برای پیدا کردن راه‌حل‌های تازه و جدید آماده‌ام و با یکنواختی جور نیستم. کمک به دیگران و مفید بودن قشنگ‌ترین حس برامه. حساسیت ندارم چه کاری بهم سپرده می‌شه اما برام خیلی مهمه اون کار دقیق و درست انجام بشه. تیراندازی جزو علاقه‌هامه و دارم سعی می‌کنم به سطح حرفه‌ای برسم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 21 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.